Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2008, 18:54:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Din pacate textul filmului este deocamdata tradus doar in engleza aici: http://www.pravoslavie.ru/enarticles/080211155439

"Caderea unui imperiu. Lectia Bizantina".... sa luam aminte!
iar aici e filmul:
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/080212120041
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2008, 23:49:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate intru Hristos Cozia,

Cer iertare pentru aceasta interventie a mea, a pacatosului si nemilostivului si vrednicului de pedeapsa gheenei, dar mi se pare ca filmul exista si pe site-ul

http://arhiva-ortodoxa.info

la sectiunea Video, tradus si in limba romana, dar din pacate reprezinta atitudinea si parerea postului TV CNN despre Imperiul Bizantin si mai ales despre crestinism, post TV care se stie ca reprezinta principalul canal media francmasonic din Statele Unite ale Americii.
Cu alte cuvinte, reprezinta parerea francmasoneriei despre crestinism, a diavolului-sef Lucifer fata de credinta noastra stramoseasca...

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2008, 00:26:22
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

interesant film
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2008, 04:15:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
parerea postului TV CNN
Da, frate, ma bucur ca a fost in sfirsit tradus in romana, sper ca si alte zeci de filmulete despre sfinti si locuri sfinte si conferinte vor fi traduse intru zidirea noastra comuna, a celor din Est

Filmul este facut de rusi nu de CNN, si comentat de un calugar de-al lor si este o paralela reusita intre caderea Bizantului si ce se intimpla acum in Rusia si in lume in general.

Cititi cu atentie subiectele care se dezbat in film
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2008, 17:39:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cozia,

Oare vorbim aceeasi limba si cumva este vorba de filmul "Bizant - Imperiul Pierdut" ?
In caz ca raspunsul tau e afirmativ, imi pare rau de propaganda pe care o faci filmului, dar acesta este un produs al masoneriei, dupa cum este si canalul TV Discovery (nu asa cum am postat initial CNN) care l-a produs, nefiind vorba de un film realizat in Rusia, dupa cum sustii tu.

Drept dovada ca asa este, introduc mai jos comentariile unui utilizator care a vizionat filmul, preluate de pe site-ul

http://arhiva-ortodoxa.info

:

" user:
Am vizionat cu stupoare filmul "Bizant - Imperiul pierdut" postat de dvs. Am ramas uimit de concentratia de miciuni pe minut si de reaua credinta cu care este facut acest film de catre producatorii de la discovery.
Este un film ANTICRESTIN, nu numai anti-ortodox. Se afla in contrast flagrant cu celelalte materiale prezentate in arhiva si mai ales cu adevarul. Va sugerez sa-l retrageti de pe site.
Doamne ajuta!

admin:
Va rog sa fiti mai explicit. Pana acum nu am mai primit nici o plangere. E adevarat ca filmul nu e facut dintr-un punct de vedere ortodox dar am considerat ca include informatii utile mai putin accesibile pentru crestinul simplu. Daca aveti argumente serioase il voi retrage dar cred ca e preferabil sa adaug o atentionare pentru ca cel ce va il viziona sa afle si opinii critice. Va rog scrieti intr-un mail ceea ce considerati ca e neadevarat si voi pune informatia pe site asteptand si alte opinii .
Doamne ajuta

user:
Am sperat ca am timp in weekend sa revad filmul si sa va fac comentarii pe care sa le postati pe site, dar nu am avut din pacate. Filmul trateaza un subiect cu totul special pentru istoria crestinismului, respectiv istoria Imperiului Bizantin, primul imperiu crestin. Perspectiva din care este facut filmul nu pune in lumina costitutia crestina si valorile crestine promovate timp de sute de ani de catre imperiu, ci se axeaza pe informatii colaterale cre nu fac cinste numelui de crestin. Reliefeaza in special capriciile domnitorilor, sinoadele ecumenice fiind parte a acestor capricii. Mai mult are comentarii rautacioase de genul "un imperiu care isi pune increderea in astfel de simboluri (simbolurile crestine, nn.) nu poate sa piarda, si totusi acest imperiu a fost distrus" (citat aproximativ).
Sper sa am timp sa revad filmul si sa va furnizez un comentariu pe care sa-l publicati. Poate a retrage filmul este prea mult, aveti dreptate. O atentionare in sensul de a ignora comentariile si a primi cu circumspectie anumite informatii furnizate de acest asa zis documentar, este mai potrivita.
Doamne ajuta! "

si:

" user:
Am vazut doar primele doua parti din film si impresia lasata este a unui documentar care n-are nimic crestin. Perspectiva atee gen Dicovery si blasfemiile se tin lant. Orice crestin poate sa se dumireasca de acest aspect. Problema este insa de cei care nu sunt pregatiti. Pentru ei documentarul poate fi smintitor. Totul este istorie impanzita de amestecuri crestino-pagane si comentarii care, chiar daca nu sunt directe, lasa impresia ca istoria bizantina reala este ascunsa si ca Discovery este cel care ne arata adevarul. Ceva de genul, noi nu tragem concluziile, noi va aratam faptele si voi singuri dumiriti-va. Cunoscand modul in care vede Discovery crestinismul, eu am mari indoieli in privinta obiectivitati lor. Asa ca si eu va dau acelasi sfat, dat de comentariul anterior, priviti daca doriti neaparat, dar fiti cu bagare de seama. Iar administratorului, mi-as permite sa-l sfatuiesc, ca inainte de a posta pe un site ortodox un material sa ceara binecuvantarea unui duhovnic.

Doamne ajuta si ma iertati "

Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2008, 17:53:11
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cozia,

Imi cer iertare pentru tonul nepotrivit pe care eu pacatosul, nemilostivul si vrednicul de osanda l-am folosit in mesajul anterior, insa intrand pe link-ul recomandat de tine, am observat ca e cu totul alt film decat cel produs de canalul TV Discovery.

Si facand confuzia intre filme, ti-am trimis si un mesaj mincinos cum ca filmul acesta rusesc e tradus in limba romana pe site-ul http://arhiva-ortodoxa.info

Doamne ajuta si inca o data iertare, frate Cozia!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2008, 18:31:49
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Am vazut doar primele doua parti din film si impresia lasata este a unui documentar care n-are nimic crestin. Perspectiva atee gen Dicovery si blasfemiile se tin lant. Orice crestin poate sa se dumireasca de acest aspect. Problema este insa de cei care nu sunt pregatiti. Pentru ei documentarul poate fi smintitor. Totul este istorie impanzita de amestecuri crestino-pagane si comentarii care, chiar daca nu sunt directe, lasa impresia ca istoria bizantina reala este ascunsa si ca Discovery este cel care ne arata adevarul. Ceva de genul, noi nu tragem concluziile, noi va aratam faptele si voi singuri dumiriti-va. Cunoscand modul in care vede Discovery crestinismul, eu am mari indoieli in privinta obiectivitati lor. Asa ca si eu va dau acelasi sfat, dat de comentariul anterior, priviti daca doriti neaparat, dar fiti cu bagare de seama. Iar administratorului, mi-as permite sa-l sfatuiesc, ca inainte de a posta pe un site ortodox un material sa ceara binecuvantarea unui duhovnic.
Sa ne ferim atunci de CONFUZIE!

De curand Parintele Nicolae Tanase spunea ceva despre tactica satanei de a-i lupta cu efect pe crestinii ortodocsi .
Spunea ca mai intai Satana presara COFUZIA, iar daca confuzia e reusita transmite gandul pacatos poleit ca sa para adevar. Si astfel acesta are mai multa putere de daramare, caci mintea cazuta in CONFUZIE nu mai deosebeste binele de rau si cade repede in plasa pacatului:(

Sa ne tinem cu tarie de Hristos si pildele sale de vietuire! Sfanta Cruce!



Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2008, 18:56:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Constantin,

Chiar am facut o confuzie intre doua filme cu titluri asemanatoare, unul produs de canalul TV Discovery si celalat produs in Rusia, unul spunand despre cele 7 sinoade ecumenice ca au fost niste capricii ale imparatilor bizantini (cel produs de Discovery si numit "Bizant - Imperiul Pierdut" si acela (produs de Discovery) chiar e o erezie si celalat rusesc, am vazut traducerea textului rus in engleza, pare ok dupa modul in care trateaza subiectul: "Caderea unui Imperiu - Lectia Bizantului".

Cer iertare eu pacatosul si nemilostivul daca prin ce am scris am semanat confuzia si neincrederea intre frati.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------------------ ------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2008, 21:46:25
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

am urmarit si io filmul de pe arhiva ortodoxa, este destul de interesant doar ca e diferit de cel oferit de fratele cozia, care e in ruseste si nu prea am priceput mare lucru, dar cel de pe arhiva e destul de interesant din punct de vedere istoric
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2008, 08:04:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Din pacate textul filmului este deocamdata tradus doar in engleza aici: http://www.pravoslavie.ru/enarticles/080211155439

"Caderea unui imperiu. Lectia Bizantina".... sa luam aminte!
iar aici e filmul:
http://www.pravoslavie.ru/jurnal/080212120041
andrei, dar cum se poate sa vedem filmul si sa avem si (sub)titlurile traduse in acelasi timp? tu cum ai facut, te-ai uitat intai la film si apoi ai citit traducerea in engleza?! sau invers? dar daca nu le combini in acelasi moment parca nu prea are sens, adica vreau sa zic ca rezultatul nu e acelasi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 20:28:25
Interesant?! laurschepsis Generalitati 0 08.02.2010 21:20:26
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16