Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 00:19:52
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Interdictii ale preotului

Preotul nu are voie sa faca plaja. Preotul nu are voie sa doneze sange. Preotul nu are voie sa doarma cu altcineva in pat. Ce explicatii sunt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 09:33:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Preotul nu are voie sa faca plaja. Preotul nu are voie sa doneze sange. Preotul nu are voie sa doarma cu altcineva in pat. Ce explicatii sunt?
Unde scrie asta? ;-)
Sa nu spuneti ca in canoane, ca atunci cand s-au scris canoanele nu facea nimeni plaja, si nu dona sange. Iar despre dormitul in pat.. Ce face cu nevasta, doarme pe canapea?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 10:34:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul nu are voie sa faca plaja.

Si eu am o problema in a intelege situatia. Gandesc insa la faptul ca nu ar fi cea mai mare jertfa pe care ar face'o preotul. Prin urmare, daca face atatea altele, de ce nu ar putea sa o faca si pe asta. Cred insa ca totul depinde de inima fiecarui preot si de duhovnicul lui. Personal, cred ca ar fi oribil sa stau in pantalon scurt, cu burta in sus, cu barba, iar pe langa mine sa treaca cineva cunoscut din parohie. Apoi, cand m'ar vedea in reverenda, nu stiu cum m'as simti.

Preotul nu are voie sa doneze sange.

Preotul doneaza totul pentru cei pe care ii pastoreste, cu atat mai mult sange, care uneori poate chiar salva viata. Zice Hristos: "Nimeni nu are dragoste mai mare pentru aproapele sau decat sa'si dea viata pentru acela." Daca putem chiar muri pentru fratele, fara ca fapta sa fie luata ca sinucidere, ba mai mult, chiar ca jertfa martirica, cu atat mai mult putem dona sange pentru nevoile acestuia. Doar unele secte refuza transpantul de sange, perfuziile, etc.

Preotul nu are voie sa doarma cu altcineva in pat.

Da, nu are voie sa doarma cu altcineva in afara de sotia lui ! :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2009, 10:37:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Unde scrie asta? ;-)
Sa nu spuneti ca in canoane, ca atunci cand s-au scris canoanele nu facea nimeni plaja, si nu dona sange. Iar despre dormitul in pat.. Ce face cu nevasta, doarme pe canapea?

Hm, din cate imi dau eu seama, am impresia ca luceafaruldincer incearca sa arunce tot felul de postari cat mai scandaloase ca sa provoace.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2009, 17:28:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hm, din cate imi dau eu seama, am impresia ca luceafaruldincer incearca sa arunce tot felul de postari cat mai scandaloase ca sa provoace.
Mi-am dat si eu seama intre timp.
Merci. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.10.2010, 21:16:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preotul si pacatul,,deschiderii cartii''

Acest,,dar de a deschide cartea'',sau ,,pravila'' cum mai spun unii oameni din zona Ardealului,intalnit cu regularitate si in mod special la preoti,nu poate sa arate nimic altceva decat slaba vedere duhovniceasca siiresponsabilitatea maxima pe care o manifesta respectivul preot fata de misiunea duhovniceasca la care a fost chemat de insusi Dumnezeu cel in Treime slavit si inchinat intru Tatal,Fiul si Sfantul Duh.Sf.Scriptura ne spune:,,Preotul este parinte si se deosebeste de orice dascal lumesc,fiindca el naste fii duhovnicesti intru HRISTOS prin Evanghelie,nu prin ghicirea viitorului atunci cand un om are un necaz''.Sa stiti ca acest tip de ajutor pe care il dau acesti ,,preoti''este foarte strans legat de practica vrajitoreasca,pe care o practica vrajitorii dintotdeauna.Omul trebuie sa stie ca,daca ajunge la astfel de ,,preoti'' ca sa-si rezolve necazurile,si face ceea ce ii invata ei,va avea necazuri si mai mari decat cele cu care a venit,iar daca nu se spovedeste,il vor urmari pana la moarte si dupa moarte.Categoric,nu este un lucru benefic nici pentru sufletul crestinului,nici pentru atmosfera din sanul Bisericii.(IUSTIN PARVU)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.10.2010, 22:16:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[

Preotul nu are voie sa doarma cu altcineva in pat.

Da, nu are voie sa doarma cu altcineva in afara de sotia lui ! :)
Bine si cind o face de il stie toata parohia de ce nu demisioneaza de ce nu zboara Duhul Sfint de la El la unul mai vrednic?..si totul este trecut sub tacere si se merge pe blat?...in plus celor care au o problema cu acest lucru li se vira pumnul in gura si sunt rugati sa schimbe parohia?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2010, 22:18:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Acest,,dar de a deschide cartea'',sau ,,pravila'' cum mai spun unii oameni din zona Ardealului,intalnit cu regularitate si in mod special la preoti,nu poate sa arate nimic altceva decat slaba vedere duhovniceasca siiresponsabilitatea maxima pe care o manifesta respectivul preot fata de misiunea duhovniceasca la care a fost chemat de insusi Dumnezeu cel in Treime slavit si inchinat intru Tatal,Fiul si Sfantul Duh.Sf.Scriptura ne spune:,,Preotul este parinte si se deosebeste de orice dascal lumesc,fiindca el naste fii duhovnicesti intru HRISTOS prin Evanghelie,nu prin ghicirea viitorului atunci cand un om are un necaz''.Sa stiti ca acest tip de ajutor pe care il dau acesti ,,preoti''este foarte strans legat de practica vrajitoreasca,pe care o practica vrajitorii dintotdeauna.Omul trebuie sa stie ca,daca ajunge la astfel de ,,preoti'' ca sa-si rezolve necazurile,si face ceea ce ii invata ei,va avea necazuri si mai mari decat cele cu care a venit,iar daca nu se spovedeste,il vor urmari pana la moarte si dupa moarte.Categoric,nu este un lucru benefic nici pentru sufletul crestinului,nici pentru atmosfera din sanul Bisericii.(IUSTIN PARVU)
Am inteles bine? Il incadrati aici pe parintele Iustin?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2010, 21:02:46
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu,n-ati inteles bine

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am inteles bine? Il incadrati aici pe parintele Iustin?
este un extras din cartea ,,DARURI DUHOVNICESTI''a parintelui Iustin si face referire la preotii care fac aceste lucruri
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2013, 20:36:29
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Preotul nu are voie sa faca plaja. Preotul nu are voie sa doneze sange. Preotul nu are voie sa doarma cu altcineva in pat. Ce explicatii sunt?
Nu are voie sa doneze sange? Dar de ce? Iar cat despre plaja... nu stiu mi se pare amuzant :-D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alte idei trasnite ale preotului catolic Laurentiu Biserica Romano-Catolica 10 08.10.2014 11:20:03
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Exista reguli unice in B.C, sau tot la latitudinea preotului? sophia Biserica Romano-Catolica 27 21.06.2010 08:44:07
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
Diferent/abuz al preotului - com. Cerasu, Prahova 7th_Brigade_TzHL Generalitati 13 24.06.2008 01:02:20