Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2010, 17:40:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ce frumos! Nu am vazut niciodata si nici nu am stiut ca se poate face astfel. Oare la cerere preotul ar refuza? Ii ingreuneaza savarsirea Sfintei Liturghii?
Teoretic, nu ar trebui sa refuze, dar depinde si de preot. Daca nu o sa gaseasca randuiala slujbei in cartile de cult, s-ar putea sa fie ceva mai sceptic.

Una din cauzele faptului ca nu se mai savarseste Botezul in cadrul Sfintei Liturghii tine si de parintii copilului. Multi nu sunt dispusi sa astepte pana la sfarsit (aprox. o ora si jumatate - in timp ce Botezul separat, dureaza intre 30 min. - 45 min).

Precizez faptul ca randuiala la care am participat a fost oficiata de catre un episcop impreuna cu un sobor de preoti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2010, 19:32:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Teoretic, nu ar trebui sa refuze, dar depinde si de preot. Daca nu o sa gaseasca randuiala slujbei in cartile de cult, s-ar putea sa fie ceva mai sceptic.

Una din cauzele faptului ca nu se mai savarseste Botezul in cadrul Sfintei Liturghii tine si de parintii copilului. Multi nu sunt dispusi sa astepte pana la sfarsit (aprox. o ora si jumatate - in timp ce Botezul separat, dureaza intre 30 min. - 45 min).

Precizez faptul ca randuiala la care am participat a fost oficiata de catre un episcop impreuna cu un sobor de preoti.
Foarte impresionant! As vrea si eu sa vad macar o data...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2010, 22:05:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu prea inteleg cum se poate face:
1. trebuie schimbat mersul Liturghiei
Sunt atatea lucruri in jurul copilului si a nasilor.
Cand, la ce moment se face partea cu nasa si lepadarea de Satana si etc.?
Cand se face afundarea copilului?
Trebuie infasat, uns etc. Copilul urla. S-a dus slujba, rugaciunea.

2, iti dai seama ca e vorba de copii f.f.mici? Nu e vorba de parinti, e vorba de copii. Aia vor sa suga, sa doarma.Botezul este un stres intreg pentru ei.
Ii tii 3-4 ore in biserica?

Duminica am asistat dupa slujba la un botez. Urla copilul, nasa era pieduta, nu se pricepea cu el, preotul si el cu emotii. Toata lumea era in jurul copilului.
Iar cei care n-au copii...sa-i vada pe a-i altora este f.greu, este inima rupta, chin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2010, 22:26:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Botezul, ca și celelalte Taine și Ierurgii (spre exemplu hirotonia, mai rar căsătoria) se practică adesea în cadrul liturghiei duminicale în parohiile catolice de ambele rituri. Adepții acestei forme invocă faptul că se subliniază mai bine valoarea comunitară a acestor celebrări. Într-adevăr, pentru o parohie, intrarea în Biserică a unui nou membru, sau hirotonia unui preot care a fost fiu al acelei parohii, este un prilej de mare bucurie.

Nu același argument poate fi invocat dacă, așa cum se întâmplă des, părinții aleg să facă botezul la altă parohie de care aparțin. Atunci, ar fi mai logic să fie oficiat separat de Liturghie, după părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.08.2010, 00:33:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu prea inteleg cum se poate face:
1. trebuie schimbat mersul Liturghiei
Sunt atatea lucruri in jurul copilului si a nasilor.
Cand, la ce moment se face partea cu nasa si lepadarea de Satana si etc.?
Cand se face afundarea copilului?
Trebuie infasat, uns etc. Copilul urla. S-a dus slujba, rugaciunea.

2, iti dai seama ca e vorba de copii f.f.mici? Nu e vorba de parinti, e vorba de copii. Aia vor sa suga, sa doarma.Botezul este un stres intreg pentru ei.
Ii tii 3-4 ore in biserica?

Duminica am asistat dupa slujba la un botez. Urla copilul, nasa era pieduta, nu se pricepea cu el, preotul si el cu emotii. Toata lumea era in jurul copilului.
Iar cei care n-au copii...sa-i vada pe a-i altora este f.greu, este inima rupta, chin.
Nu ar dura 3 sau 4 ore, ci, daca preotul nu se intinde nu stiu cat cu predica, vreo doua ore si ceva ajung.
lepadarea se poate face inainte de inceperea Liturghiei sau in seara dinainte.
Este adevarat ca la un botez sunt tot felul de emotii suplimentare, dar si la botez ne rugam.. nu mi se pare un argument ca s=a dus rugaciunea daca il facem in timpul liturghiei.
De altfel cand ai copii mici esti mereu confruntat cu problema asta: sa participi la liturghie ocupandui=te in acelasi timp si de copii. Este altfel ca atunci cand nu ai, dar tot participare este.
Noi al doilea copil asa il vom boteza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2010, 22:14:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Noi al doilea copil asa il vom boteza.

Sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2010, 19:41:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu ar dura 3 sau 4 ore, ci, daca preotul nu se intinde nu stiu cat cu predica, vreo doua ore si ceva ajung.
lepadarea se poate face inainte de inceperea Liturghiei sau in seara dinainte.
Este adevarat ca la un botez sunt tot felul de emotii suplimentare, dar si la botez ne rugam.. nu mi se pare un argument ca s=a dus rugaciunea daca il facem in timpul liturghiei.
De altfel cand ai copii mici esti mereu confruntat cu problema asta: sa participi la liturghie ocupandui=te in acelasi timp si de copii. Este altfel ca atunci cand nu ai, dar tot participare este.
Noi al doilea copil asa il vom boteza.
Ba da Fani dureaza. Si in tara, daca Utrenia incepe pe la 9 si slujba se termina la 12-12.30, ia vezi cat este.
Iar la noi este la fel. Duminica s-a terminat totul la 14.30. Bine noi incepem la 10.45h.
Copilul urla de foame si nu aveau lapte in biberon (asa o mama), de somn, de stres si toate cele.
Da problema cu copiii mici este mai mult pentru cei ce asista la slujba (si n-au copii (mici)) si pentru preot care are o rabdare mare, dar trebuie sa poata sa-si spuna rugaciunile, sa se roage.
Parintii ori vin mai tarziu, mai la impartasit, ori mai ies afara cu ei.
Cum in seara de dinainte? Faci botez pe bucati? Si mai cari lumea si seara? Nu mai spun de bebelus!

Eu asa ceva n-as putea face, din respect pentru toti.
Sunt slujbe separate, speciale, cu tot tacamul.
Liturghia este Liturghie, botezul botez si cununia cununie.

Si nu inteleg cum se poate ingloba in Liturghie.
In care moment si cum se intampla toate? Lepadat, bagat in apa, uns, imbracat, dansul (Cati in Hristos...)
Of, cred c-as fi bolnava, nu m-as mai duce la Liturghie (nu pot vedea botezuri).

@Mihnea - la catolici este mai simplu. Am vazut si eu. Slujba dureaza numai 1 ora, apoi botezul. Nu se face una in alta nici la ei. Stau cuminti in fata si asteapta sa se termine slujba.
Si la ei cum nu e nici cu dezbracat, bagat in apa si etc. e mai usor.
Ah, la greco-catolici nu stiu sigur cum este. Dar cred ca tot dupa slujba Liturghiei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.08.2010 at 19:53:38.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2010, 10:16:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu prea inteleg cum se poate face:
1. trebuie schimbat mersul Liturghiei
Sunt atatea lucruri in jurul copilului si a nasilor.
Cand, la ce moment se face partea cu nasa si lepadarea de Satana si etc.?
Cand se face afundarea copilului?
Trebuie infasat, uns etc. Copilul urla. S-a dus slujba, rugaciunea.

2, iti dai seama ca e vorba de copii f.f.mici? Nu e vorba de parinti, e vorba de copii. Aia vor sa suga, sa doarma. Botezul este un stres intreg pentru ei.
Ii tii 3-4 ore in biserica?
Sophia, este adevarat ca unele motive din cele invocate de tine alaturi de multe altele, au condus de fapt la savarsirea separata a celor doua slujbe. De obicei, vizam dezavantajele, constand in lucruri uneori superficiale, riscand sa pierdem insa din vedere avantajele, care sunt, de cele mai multe, ori lucruri de substanta.

Principalul aspect negativ este ca am facut din Botez o slujba "exclusivista", la care sunt de fata nasii, o parte din rude si cativa prieteni. Botezul vizeaza insa intreaga comunitate din randul careia cel nou botezat va face parte. La noi "reprezentantii" comunitatii sunt preotul, cantaretul si femeia de la lumanari. Or, comuniunea membrilor comunitatii se desavarseste in cadrul Liturghiei. Acest lucru a ramas valabil, de exemplu, in cazul Tainei Hirotoniei care se savartseste numai in cadrul Sfintei Liturghii.

Legat de aspectele marunte (plange copilul, rabdarea parintilor, zarva produsa etc.), am participat la o astfel de slujba si totul a decurs in buna randuiala.

Problema mea, legata in general de aceste slujbe, este ca adevarata zarva nu este produsa de copil, cat de cei care transforma slujba in sedinta foto-video, fie rude, fie profesionisti. Dar acesta este deja alt subiect.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2012, 15:57:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Stie cineva unde gasesc scrisa aceasta randuiala?
Mi se pare minunata, am descoperit-o de curand.Unde o pot gasi in forma scrisa?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2012, 16:46:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu cumva se face ca si in cazul botezului catehumenilor? (cum se facea, mai exact, ca acum nu porea se mai face). Zic si eu, nu stiu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Mancat inaintea Sfintei Liturghi roman2010 Generalitati 5 30.11.2010 23:03:45