Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2011, 14:43:13
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit nemurirea - inainte de pacat.

Cine poate sa-mi explice cum adica oamenii erau nemuritori, inteleg ca celulele lor nu imbatraneau, dar daca se intampla vreun accident ca in zilele noastre, sunt cazuri pline de oameni striviti de masini, accidente? aveau structura osoasa mai rezistenta sau ?
Rog raspuns serios.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2011, 14:57:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Oamenii care au ajuns la performanța de a-L primi pe Dumnezeu în inimile lor în timpul vieții s-au învrednicit ca trupurile lor să nu putrezească după moarte. Ba chiar să facă minuni, să vindece pe alții, să ajute în continuare semenii prin harul divin din ei.

Înainte de cădere, Adam și Eva erau în comuniune cu Dumnezeu, vorbeau cu El, erau într-o stare extatică de fericire continuă, contemplativă. Da, dacă nu ar fi acceptat să păcătuiască, adică să se despartă de Dumnezeu prin săvîrșirea răului, nu ar fi murit cu trupul. Gîndește-te că au trăit aproape 1000 de ani deși păcătuiseră... Lumea ar fi arătat cu totul altfel acum fără păcatul omului.

Nedumerirea mea e alta: dacă ar fi fost așa, Pămîntul nu ar fi devenit neîncăpător la un moment dat în viitor din cauza suprapopulării?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2011, 16:19:46
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit

Nu mi-ai raspuns la intrebare, aici vorbeam de nemurirea trupeasca, oare aveau un fel de trup spiritual inainte de pacat ?

Last edited by MrJuve; 23.06.2011 at 16:27:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2011, 16:28:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrJuve Vezi mesajul
Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Nu îmbătrîneau, nu erau boli cauzatoare de moarte.

Avînd o minte perfect clară și fiind mereu călăuziți de Dumnezeu în toate, e puțin probabil să fi greșit în sensul accidentelor pe care le presupui tu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2011, 16:32:46
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit

Deci ce spui tu e ca trupurile erau la fel (destul de firave) dar prin comuniune cu Dumnezeu dobandeau totodata si o inteligenta, nu puteau gresi, prevesteau orice accident ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2011, 16:49:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrJuve Vezi mesajul
Deci ce spui tu e ca trupurile erau la fel (destul de firave) dar prin comuniune cu Dumnezeu dobandeau totodata si o inteligenta, nu puteau gresi, prevesteau orice accident ...
Trupurile sînt acum firave, în trecut erau puternice și rezistente. Gîndește-te că postitorii din vechime nu mîncau nimic 40 de zile și nu leșinau de foame. Astăzi treburile stau cu totul altfel, după atîtea milenii de boli, suferințe și slăbiciuni moștenite de la înaintașii noștri.
_____

Domnule, eu vorbesc din imaginație, presupun. Cine poate ști cum a fost omul înainte de cădere? Habar nu avem.

Se spune că înainte de cădere, omul era Adam-Eva, adică două persoane într-un singur trup. Păcatul însă a cauzat despărțirea lor, pentru că asta face diavolul, ăsta e scopul lui, să despartă. Această ființă ciudată nu s-ar fi înmulțit așa cum știi, ci altfel. Cum? Cine poate să-și imagineze?

E clar că puțini cred așa ceva, dar e și asta o posibilitate (idee preluată de la Sorin Dumitrescu).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2011, 08:33:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrJuve Vezi mesajul
Cine poate sa-mi explice cum adica oamenii erau nemuritori, inteleg ca celulele lor nu imbatraneau, dar daca se intampla vreun accident ca in zilele noastre, sunt cazuri pline de oameni striviti de masini, accidente? aveau structura osoasa mai rezistenta sau ?
Rog raspuns serios.

Trupurile oamenilor dinainte de Cădere erau asemenea trupurilor pe care le vom avea și noi, după Învierea noastră și asemenea trupului pe care îl are Isus, care a înviat deja. Ele se deosebesc în patru privințe de trupurile noastre actuale. Altfel spus, trupurile noastre viitoare vor avea patru proprietăți noi: străluminarea, agilitatea, subtilitatea, impasibilitatea.

Dintre acestea, impasibilitatea înseamnă că trupurilor glorificate nu li se mai poate produce suferință. Aceastră proprietatea presupune invulnerabilitatea, care înseamnă că nu vor mai fi muritoare.

În concluzie, dacă Adam ar fi căzut de la etaj nu numai că nu ar fi murit, dar acest lucru nici măcar nu l-ar fi durut prea tare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
la preot inainte? ioana26 Nunta 15 22.08.2009 00:30:46
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59