Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 13.09.2010, 16:46:48
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Question Ai putea te rog sa ne si argumentezi?

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
De ce nu acceptati ceea ce Biserica a hotarat: ne iubim numai martea si joia, atunci cand acestea nu-s in post sau sarbatori ...Adica n-ai timp sa te reproduci in cele doua zile pe saptamana ?
buna IonelS, e prima oara cand aud asta. Ai putea te rog sa ne si argumentezi, unde sta scris? ms
Reply With Quote
  #172  
Vechi 13.09.2010, 18:31:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
buna IonelS, e prima oara cand aud asta. Ai putea te rog sa ne si argumentezi, unde sta scris? ms
Asa stiu si eu. Nu am o dovada scrisa insa am auzit de aceste zile de marti si joi intr-o manastire si apoi sunt logice daca ne gandim ca luni, miercuri, vineri sunt zile de post, sambata pastrezi curatia pentru a participa duminica la Sfanta Liturghie si duminica fiind ziua Domnului te indeletnicesti cu cele duhovnicesti pastrand harul dobandit la sfanta slujba.

Daca fiecare crestin ar avea grija si ar respecta o randuiala cu siguranta nu ar mai fi copii cu deficiente. Sigur ca poti discuta cu duhovnicul!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 13.09.2010, 18:41:45
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Pai in conditiile in care sotul este mai mult plecat cum ai sa te descurci cu cresterea copilului mai mult de una singura ? Copilul are nevoie si de mama si de tata mai ales in primii ani de viata.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 13.09.2010, 21:54:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu parca am retinut ca Dumnezeu ne stie putintele si neputintele, necesitatile si nevoile...doar suntem creatia Lui...pacat ca uitam acest lucru esential si mai ales ca uitam de dreapta socoteala...

Divagand putin de la subiect care mi se pare o mare tampenie, am o intrebare:
Stiind ca duminica este ziua Domnului, zi de odihna in care trebuie sa aducem doar lauda Domnului si sa serbam aceasta zi doar pentru Dumnezeu, va intreb:...voi duminica nu mancati? si daca mancati nu spalati vasele? daca aveti copil mic nu-l spalati? dupa ce va treziti nu va faceti patul? in zi de vara cand transpirati abundent de caldura nu va faceti un dus?...etc

Daca faceti toate astea sa stiti ca e mare pacat...nu au legatura cu odihna si cu a face doar cele ale lui Dumnezeu.

Cam asa este si cu "iubirea" martea si joia...adica eu zic sa aveti dreapta socoteala in tot si sa tineti cont ca judecatile lui Dumnezeu sunt altele fata de mintea noastra ingusta.

Mai zicea nu stiu cine ca sa ne iubim doar in aceste zile...in rest ce sa facem? sa ne uram? :)))) am ras copios la asa remarca inteligenta. :))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #175  
Vechi 13.09.2010, 22:14:00
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar nu inteleg un lucru: esti necasatorita si ai un prieten (cu care se pare ca esti intima) si dai sfaturi si-i judeci pe cei casatoriti.
Daca lucrurile stau asa, te contrazici draga mea. Nu vreau sa te judec si nu spun mai mult, dar cred ca mai intai trebuie sa vedem barna din ochii nostri, si apoi paiul din ochiul aproapelui.

Din pacate la teorie toti suntem buni, practica ne omoara.

Imi cer scuze daca am inteles gresit!
Dumnezeu sa aiba grija de noi toti si sa ne ierte!
he he ma asteptam sa se arunce cateva pietre in mine cand am rostit cu buna stiinta cuvantul "prietenul meu" .Daca citeati mai bine in mesajul meu scrie "sunt o pacatoasa....." dupa ce am mentionat de prietneul meu.Pai dragii mei nu am avut norocul sa ma casatoresc,desi mi-am dorit sa ma marit virgina,poate chiar cu un preot......dar nu a fost sa fie,asa ca traiesc in desfranare in ciuda mustrarilor de constiinta.
Inchei cu "sunt o pacatoasa"pt ca asta sunt din nefericire pt mine si nu critic,ci raspandesc invataturile pe care le stiu de la parintele Arsenie,parinte pe care l-am descoperit cu voia Sa,dupa ce pacatuisem deja destul de multe....
toate cele bune tuturor! :)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #176  
Vechi 13.09.2010, 22:17:42
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebare, fiecare dupa cum a crezut de cuviinta. Doresc sa-mi cer iertare membrilor acestui forum, care din cauza acestui topic si a parerilor diferite s-au "certat" intre ei si tuturor cititorilor lui care din pricina unor raspunsuri postate aici au fost dusi oarecum in "inspita". Asadar fratilor va rog sa ma iertati si de asemenea Dumnezeu sa ne ierte pe toti ca "n-am stiut ce facem".
Am vrut ,si inca as mai vrea sa inchid acest topic, dar nu stiu cum si nu pot.
De asemenea acesta este ultimul meu mesaj postat pe acest topic si v-as ruga sa nu mai insistati nici voi cu mesaje. Raspunsul este la Dumnezeu!
Dumnezeu sa te aiba in paza,sa fii fericita cu sotul tau,sa aveti copii sanatosi ,de care sa se bucure sufletele voastre! faca-se voia Domnului in privinta voastra!Doamne ajuta Ioana!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 13.09.2010, 23:31:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Asa stiu si eu. Nu am o dovada scrisa insa am auzit de aceste zile de marti si joi intr-o manastire si apoi sunt logice daca ne gandim ca luni, miercuri, vineri sunt zile de post, sambata pastrezi curatia pentru a participa duminica la Sfanta Liturghie si duminica fiind ziua Domnului te indeletnicesti cu cele duhovnicesti pastrand harul dobandit la sfanta slujba.

Daca fiecare crestin ar avea grija si ar respecta o randuiala cu siguranta nu ar mai fi copii cu deficiente. Sigur ca poti discuta cu duhovnicul!
In calendarul ortodox pe care il aveti dvs. apare vreo zi de luni (in afara celor 4 mari posturi) ca fiind de post?
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.09.2010, 00:24:24
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit a cui este aceasta vorba?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
:))

Si,mai ales, cum ramane cu vorba aceea ca Dumnezeu a facut duminica pentru om si nu omul pentru duminica?
cine a zis asta? a cui era vorba asta?
Ca Domnul Iisus a zis asa:
Ev. Marcu cap.2 "27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă."

probabil v-ati confundat?
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.09.2010, 00:32:19
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre conceperea copilului

In nici un caz sambata seara sau duminica
sambata pt ca a 2 zi se merge la biserica si sa nu fim intinati
iar duminica maia les ca e sarbatoare
de obicei si cel mai bine sa vb cu duhonicul
stiu ca duypa ce se face copilul abia dupa 2 ani asta insemana sialaptarea copilului
dupa terminarea alaptarii copilului atunci se mai poate altul
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.09.2010, 00:32:52
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit

ionut12 ionut12 is online now
Member

Data înregistrării: 18.05.2010
Mesaje: 47
Implicit Despre conceperea copilului
In nici un caz sambata seara sau duminica
sambata pt ca a 2 zi se merge la biserica si sa nu fim intinati
iar duminica maia les ca e sarbatoare
de obicei si cel mai bine sa vb cu duhonicul
stiu ca duypa ce se face copilul abia dupa 2 ani asta insemana sialaptarea copilului
dupa terminarea alaptarii copilului atunci se mai poate altul
Edit/Delete Message
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 21:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 17:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 14:32:43