Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.09.2010, 21:22:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Radu

De mancat nu se mananca chiar prost , si nu mai rau ca in viata de afara , caci e si dupa cum te gospodaresti ! Oricum se mananca natural si mult mai sanatos , dar de la caz la caz ! Nu putem generaliza !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.09.2010, 21:33:56
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...si fiindca tot mi-ai rascolit amintirile Cristi, mai spun doar atat...iubeam atat de mult tot ce faceam acolo ca atunci cand terminam ascultarea si puteam pleca (au fost si momente cand terminam ascultarea dupa ora 1-2 noaptea), nu mai aveam timp sa ma schimb in hainele curate ca batea clopotul si incepea slujba...imi luam rasa din zbor din cuier si alergam pana la biserica ca sa ajung prima si parintele sa inceapa cu mine slujba...sa citesc ceasurile si sa cant. Cand dimineata stareta impartea ascultarile si maicile incepeau sa comenteze ca de ce le trimite pe ele, cu drag mergeam eu in locul lor iar daca eu imi terminam mai repede ascultarea mea, nu mergeam in camera sa fac ce vreau eu ci mergeam la alte ascultari mai grele unde stiam ca maicile au mult de lucru. Cand stareta ma trimitea cu masina in oras sa rezolv diverse probleme, niciodata nu plecam pana nu intrebam toate maicile batrane daca nu au ceva de cumparat (medicamente, detergent...etc)faceam liste si apoi plecam.

Este putin spus cat m-am implicat si cat am iubit tot ce am facut acolo, nu degeaba au trecut 6 ani in care am tot sperat ca am sa reusesc sa fac fata oricarei ispite...dar, n-am reusit, pana la urma am clacat in momentul in care nu am mai avut duhovniceste vorbind, punct de sprijin.
Tin legatura cu ele si le vizitez cand am ocazia, dar atat din partea mea...din partea lor inca exista speranta ca voi reveni...acea suferinta de care tu vorbesti in mine a creat reactie adversa.

Asta este ceea ce simt si gandesc despre aceasta lume si nu are legatura cu credinta mea...in alta ordine de idei altcinva mai sensibil ar fi trecut lejer la alta religie.
Imi pare rau pentru tine dar totusi din descrierea ta reiese ca nu ai facut ascultare ci ti-ai facut cam singura programul.Pacat ca nu ai rezistat pentru ca la cat de activa esti in postari,echilibrata,coerenta in exprimare cred ca ai fi ajuns undeva la conducerea unei manastiri fiind de folos multora ,incercand sa indrepti ce nu e bine.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.09.2010, 23:23:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Imi pare rau pentru tine dar totusi din descrierea ta reiese ca nu ai facut ascultare ci ti-ai facut cam singura programul.Pacat ca nu ai rezistat pentru ca la cat de activa esti in postari,echilibrata,coerenta in exprimare cred ca ai fi ajuns undeva la conducerea unei manastiri fiind de folos multora ,incercand sa indrepti ce nu e bine.
Multumesc pentru aprecierea ta....eu nu m-am gandit niciodata unde voi ajunge daca voi ramane...adica in nici un caz nu m-am gandit ca voi ajunge pe scara administrativa mai inalta pt ca nu m-a interesat niciodata...mai repede ma gandeam la un cuvant spus de pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei cand i-am cerut un sfat: "....acolo sa-ti putrezeasca moastele"....insa n-am rezistat sa ajung la aceasta treapta, asa cum am mai povestit.

In rest, referitor la ascultare, poate mi-ar fi placut sa fie cum spui tu...dar poate tu stii ceva ce eu nu stiu si ai dreptate....:)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.09.2010, 20:11:28
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Mireasa lui Iisus Hristos.....cum ai putea stii sigur 100% ca asta iti doresti si asta poti face?
Am simtit de atatea ori in ultimul an dorinta de a pleca departe de orasul meu,undeva unde sa nu ma cunoasca nimeni,sa nu am telefon cu care sa ia legatura oamenii cu mine,si am auzit un gand "sa fiu intr-o manastire sa ma rog toata ziua pentru toti oamenii din lume,as fi asa linistita,calma,tacuta,fara sa fiu intrebata:<de ce nu spui nimic?de ce taci?>"
Imi amintesc in copilarie cand mergeam cu parintii la CAciulata ,parintii mergeau pt apele de acolo si tratamente balneoclimaterice*sau ceva de genul,iar eu abia asteptam sa ajung acolo pt manastirea Cozia din statiune.Adoram cu gandul meu de copil ideea fantanii dorintelor in care arunci bani si iti pui dorinte.Mi-am dorit ca ai mei sa nu divorteze si nu au divortat......oricum indiferent de ce ne dorim noi,Dumnezeu face ce e spre binele nostru.Si pe langa fantana dorintelor mai adoram teaca si clopotul.Si acum mi se cutremura trupul si imi invie sufletul,mi se umple inima de bucurie ascultand teaca.
Am fost weekendul trecut la manastiri din Suceava si Neamt si am trecut si pe la o manastire Miclauseni,de care nu ati auzit probabil,dar care m-a impresionat in mod vadit.Am ajuns noaptea la 8,cand ma intorceam de la Iasi,de la Sfanta Parascheva si am intrat in aceasta manastire Miclauseni.Maicile citeau pe rand rugaciuni,iar altele erau in genunchi citind acatistele oamenilor.La alta manastire ,una dintre maici era in incinta manastirii intr-un loc intunecat citind acatiste pe jos.Am vrut sa ii spun ca isi strica ochii citind pe intuneric...dar m-am abtinut sa nu o deranjez.Nu stiu cat de grea o fi viata maicilor,dar sa ne rugam pentru ele sa fie asa cum vrea Domnul sa fie miresele Lui,caci asa cum sfintii se roaga pentru noi,asa si calugarii si calugaritele se roaga pentru noi.Rugaciunile lor sunt mult mai puternice decat ale noastre pt propria noastra persoana.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.09.2010, 11:36:04
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
vizavi de ce s-a spus aici, despre calugari, ca au munci istovitoare si lungi...

acum doi ani aflandu-ma in trecere prin bucuresti, am ajuns obosit intr-o dupa-amiaza tarzie la o manastire celebra, cam la vreo 30 km,in marginea bucurestiului, intr-un fel de sat, cu multi tigani !

Ce am putut sa vad cu ochii mei, a fost ca trotuarele din curte nu erau prea curate, si manastirea era intr-o anumita stare de neingrijire !

apoi am inteles de la saul batran,ca, manastirea are grajduri cu animale, care sunt insa ingrijite nu de calugari,ci de oameni angajati din afara,special pentru asta !

!
Radu din descrierea ta nu e greu sa ghicesti despre ce manastire este vorba...eu am mai scris pe acest subiect...nu-l reiau...insa lasand la o parte viata calugarilor "mireni" acolo exista Icoana Maicii Domnului facatoare de minuni, in muzeu sunt picturi ale lui Grigorescu, manastirea este ctitorie a lui Matei Basarab, ctitor de altfel al multor manastiri din Valcea, acolo este inmormantat mare duhovnic al Bucurestilor, pr. Sofian Boghiu...deci avem ce vedea si e de ajuns sa ne oprim aici.

Referitor la grajduri si cine munceste...sa stii ca in Romania aceasta nu este singura manastire iar ascultarea intr-o manastire nu se rezuma doar la grajd sau munca campului...sunt cateva mii de manastiri si schituri, cu o istorie mai mult sau mai putin bogata, cu o viata administrativa mai mult sau mai putin modernizata. Dar eu iti spun ca proportia celor care se gospodaresc singure este mai mare decat a celor care au angajati pentru ajutor...iar ca sa te convingi te invit sa mergi in pelerinaj la cat mai multe.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 17:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00