Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2010, 19:01:22
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit Cartea lui Enoch

Are ceva adevar in ea sau e toata un basm....

Last edited by Sf.Asteapta; 30.07.2010 at 19:04:38.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2010, 21:38:41
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Are ceva adevar in ea sau e toata un basm....
Parca Parintele Ilie Cleopa zicea ca e ceva adevar in ea. Nu mai am documentul ca l-as fi pus aici...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2011, 10:57:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile cartea lui Enoh ...

"Unul dintre cele mai enigmatice manuscrise descoperite la Marea Moartă este Cartea lui Enoh, text considerat apocrif de către autoritățile bisericești. În urma unor îndelungate controverse, cercetătorii au ajuns la concluzia că aceasta a fost „cartea de căpătâi” a lui Iisus și că El o știa pe de rost, ceea ce explică numărul mare de pasaje din Cartea lui Enoh citate în Evanghelii."

"
Cartea lui Enoh, lucrare apocrifă, reprezintă totodată una dintre cele mai vechi și mai importante surse ale tradiției creștine în ceea ce privește descrierea îngerilor. Excepțional de moderne, cu implicații deosebit de importante datorită vechimii lor, dialogurile lui Enoh cu Dumnezeu și cu Îngerii (Uriel, Gabriel, Mihail și Rafael) reprezintă un document de importanță capitală, care merită să fie citit de cât mai mulți oameni."

"Cartea lui Enoh era și un text sacru evreiesc, înainte ca reformatorul evreu Simon Ben Jochai să o condamne vehement, în anul 70 d.C., împreună cu toți cei care ar îndrăzni s-o citească. Motivul acestei mânii era acela că Alesul despre care vorbește Enoh semăna foarte mult cu Fiul Omului, cu Mesia despre care începea să se vorbească."

"Cartea lui Enoh a fost neobosit copiată și recopiată, ca toate celelalte pergamente cu scripturi sfinte. De-abia în anul 325, atunci când un prim conciliu ecumenic hotărăște să compună Biblia și să aleagă textele care vor deveni „publice” sau „ascunse” publicului, Cartea lui Enoh și Cartea lui Tobias vor fi clasificate în categoria cărților cu conținut secret."

".... în 1773 exploratorul scoțian James Bruce a găsit, într-o veche mănăstire din Abisinia (Etiopia), câteva copii intacte ale Cărții lui Enoh. Acei călugări din deșert reproduceau cu fidelitate Cartea, din generație în generație, de îndată ce copiile lor se alterau, pur și simplu pentru că în cadrul Bisericii Etiopiene Cartea lui Enoh era în continuare considerată o carte sfântă, care făcea parte din scripturile lor canonice. Bruce a adus cu el trei exemplare, unul pentru Universitatea din Oxford, unul pentru el însuși și încă unul pe care l-a oferit regelui Ludovic al XV-lea al Franței."

"...ca și cum toate Cărțile lui Enoh s-ar fi înțeles între ele, un an mai târziu, în 1887, săpăturile arheologice franceze realizate în situl egiptean de la Akhmin au dus la descoperirea unei copii a Cărții lui Enoh în versiune greacă. Această versiune a fost tradusă în 1892 în franceză de preotul Bouriant. Examinările lingvistice comparative ale tuturor edițiilor disponibile au permis stabilirea, cu deplină certitudine, a faptului că inițial Cartea lui Enoh a fost scrisă în versuri, stil care s-a pierdut în decursul traducerilor succesive. După cum explica profesorul Laurence în ediția din 1911 a Enciclopediei Britannica, „câteva pasaje incomprehensibile au făcut chiar să fie necesară retraducerea pasajelor etiopiene în greacă, apoi din greacă acestea au fost traduse în aramaică pentru a se detecta repetițiile din versiunea greacă”. Laurence presupune astfel că versiunile etiopiană, slavonă și greacă proveneau dintr-o singură sursă, dintr-o singură carte, cea originară, autentică, scrisă într-o limbă semitică. Însă aceasta era definitiv pierdută în negura vremurilor – cel puțin, așa s-a considerat până la fantastica descoperire a manuscriselor de la Qumran, din 1952, care aveau să dovedească anterioritatea absolută a Cărții lui Enoh față de toate celelalte texte creștine."

despre cartea lui Enoh

ps. ortodoxia nu recunoaste Cartea lui Enoch" , insa in literatura religioasa se fac referiri la dansa , cat despre continut , bineinteles ca contine multe adevaruri...noi insa ne conformam...........traditiei....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2011, 11:14:23
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps. ortodoxia nu recunoaste Cartea lui Enoch" , insa in literatura religioasa se fac referiri la dansa , cat despre continut , bineinteles ca contine multe adevaruri...noi insa ne conformam...........traditiei....
Ce-i cu comentariul ăsta? Nu înțeleg, ești indignat că urmezi tradiția ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2011, 11:49:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink colaps in colaps..

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Ce-i cu comentariul ăsta? Nu înțeleg, ești indignat că urmezi tradiția ?
Nu inteleg...esti indignat ca sunt DE acord cu traditia..? si iar nu inteleg...iti place sa emiti judecati agresive substituindu-te gandirii celuilalt?...oare dc...si-mi ofer multiple raspunsuri despre ce se ascunde in dosul nickului tau...Asa imi vorbesti, asa iti raspund, deoarece nu e prima data ca te repezi aiurea!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2011, 13:37:01
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

De remarcat că, pe lângă aceste scrieri canonice, recunoscute de Biserică, mai circulă și alte scrieri repudiate de Biserică, întrucât au învățături străine de ortodoxie, dar autorii lor eretici au căutat să le dea autoritate punându-le în seama unor autori sfinți. Printre aceste scrieri numite apocrife (ascunse) se numara 31 de așa-zise evanghelii, dintre care cităm Protoevanghelia lui Iacov, Evanghelia după Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Nicodim, alte scrieri zis profetice, precum cartea lui Enoh, Înălțarea lui Moise, Testamentul lui Avraam, Testamentul lui Iov, Apocalipsa lui Petru și multe altele. Că folosirea lor duce pe căi rătăcite o dovedește mulțimea sectelor ai căror fondatori s-au bazat și pe asemenea scrieri apocrife (de exemplu, Ellen White, fondatoarea sectei adventiste).

Dacă nu este în Sfânta Scriptură înseamnă că așa a fost rânduit de către Sfinții părinți și că nu avem nici un drept să contestăm acest lucru.

Călătorule, nu știu de ce mi s-a părut că păreai indignat de faptul că Ortodoxia nu recunoaște cartea lui Enoh. Dacă nu-i ăsta cazul, atunci te rog să mă ierți.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2011, 16:03:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
De remarcat că, pe lângă aceste scrieri canonice, recunoscute de Biserică, mai circulă și alte scrieri repudiate de Biserică, întrucât au învățături străine de ortodoxie, dar autorii lor eretici au căutat să le dea autoritate punându-le în seama unor autori sfinți. Printre aceste scrieri numite apocrife (ascunse) se numara 31 de așa-zise evanghelii, dintre care cităm Protoevanghelia lui Iacov, Evanghelia după Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Nicodim, alte scrieri zis profetice, precum cartea lui Enoh, Înălțarea lui Moise, Testamentul lui Avraam, Testamentul lui Iov, Apocalipsa lui Petru și multe altele. Că folosirea lor duce pe căi rătăcite o dovedește mulțimea sectelor ai căror fondatori s-au bazat și pe asemenea scrieri apocrife (de exemplu, Ellen White, fondatoarea sectei adventiste).

Dacă nu este în Sfânta Scriptură înseamnă că așa a fost rânduit de către Sfinții părinți și că nu avem nici un drept să contestăm acest lucru.

Călătorule, nu știu de ce mi s-a părut că păreai indignat de faptul că Ortodoxia nu recunoaște cartea lui Enoh. Dacă nu-i ăsta cazul, atunci te rog să mă ierți.
S-ar putea să spui un adevăr aici. Totuși nu înțeleg de ce BO a permis niște astfel de scrieri în VT.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2011, 20:08:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Apoi musai trebe sa te iert Colaps3 !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2011, 12:54:22
anatoliecotelea anatoliecotelea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Catre-colaps3 Printre aceste scrieri numite apocrife (ascunse) se numara 31 de așa-zise evanghelii, dintre care cităm Protoevanghelia lui Iacov, Evanghelia după Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, Evanghelia lui Petru, Evanghelia lui Nicodim, alte scrieri zis profetice, precum cartea lui Enoh, Înălțarea lui Moise, Testamentul lui Avraam, Testamentul lui Iov, Apocalipsa lui Petru și multe altele. Că folosirea lor duce pe căi rătăcite o dovedește mulțimea sectelor ai căror fondatori s-au bazat și pe asemenea scrieri apocrife (de exemplu, Ellen White, fondatoarea sectei adventiste).


Rog sa-mi argumentati , de ce sustineti ca aceste carti fac parte din teologia adventista ? Cunosc putin din scrierile Ellen White si din doctrina lor, insa nam auzit nici o data amintite aceste carti, sau comentate, si ii cunosc de 18 ani. Daca dispuneti de o acuzatie justificata , as vrea sa o cunosc. Cu smerenie si respect !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2012, 03:59:32
maxavail maxavail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2012
Mesaje: 2
Implicit si totusi poate e canonica

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Călătorule, nu știu de ce mi s-a părut că păreai indignat de faptul că Ortodoxia nu recunoaște cartea lui Enoh. Dacă nu-i ăsta cazul, atunci te rog să mă ierți.
Hai totuși să nu uităm de unde a apărut cartea asta în timpurile moderne. Biserica ORTODOXĂ Etiopiană o recunoaște drept canonică. Daca ești îndreptățit să te împărtășești într-o biserică ortodoxă etiopiană, oare nu ești la fel de îndreptățit să recunoști și canonul ei biblic ? Întreb și eu.

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Dacă nu este în Sfânta Scriptură înseamnă că așa a fost rânduit de către Sfinții părinți și că nu avem nici un drept să contestăm acest lucru.
Ba este în Sfânta Scriptură, cea etiopiană. Cred că dilema (la care nu mă aștept să primesc răspuns) este, de fapt, alta: cum se face că Sfinții Părinți etiopieni au fost de altă părere decât Sfinții Părinti europeni ? Doar e un singur Duh Sfânt peste toți.
Și de ce Sf. Apostol Iuda în Epistola sa (versetele 14 si 15), citează din Enoh 1:9 ? Oare cine prevalează, Sfinții Apostoli sau Sfinții Părinți de la Laodiceea (ultimii fiind cei care au interzis cartea lui Enoh) ?
Și ce părere aveți de următoarele comparații între Biblie și Cartea lui Enoh:

Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul. (Mat 5:5) Dar pentru aleși, lor le va fi dată lumina, bucuria, pacea, a lor este moștenirea pământească. (Enoh 5:7 {6:9 in versiunea etiopiana})

Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului. (Ioan 5:22). Taina Fiului omului le-a fost arătată. Și El va fi așezat pe tronul slavei sale și Lui i-a fost păstrată partea cea mai mare a a judecății. (Enoh 69:38 {66:39 in versiunea etiopiana})

înmulțit va lua înapoi și va moșteni viața veșnică. (Mat. 19:29) veghează căința și speranța celor care doresc să moștenească viața cea veșnică. (Enoh 40:9 {37:9 in versiunea etiopiana})

Dar vai vouă bogaților, că vă luați pe pământ mângâierea voastră. (Luca 6:24) nenorocire deci vouă, bogaților, care aveți încredere în bogății, dar voi veți pierde aceste bogații (Enoh 94:7 {91:7 in versiunea etiopiana}).

la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. (Mat. 19:28) Eu îi voi conduce în lăcașul splendorilor pe cei care au iubit Numele Meu, îi voi face să se așeze pe tronul slavei (Enoh 108:12 {103:24 in versiunea etiopiana})

Vai, însă, acelui om prin care Fiul Omului se vinde! Bine era de omul acela dacă nu se năștea. (Mat. 26:24) Unde va fi locul de odihnă al celui care l-a respins pe Dumnezeu? Oh! ar fi fost mai bine pentru el dacă nu ar fi existat niciodată! (Enoh 38:2 {35:2 in versiunea etiopiana})

Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. (Luca 16:26) Iar el mi-a răspuns: Sunt trei locuri diferite pentru sufletele morților, sunt și trei locuri diferite pentru sufletele drepților. Aceste locuri se despart printr-o prăpastie, printr-o apă și printr-o lumină pe apă. (Enoh 22:9,10 {21:9,10 in versiunea etiopiana})

În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt. (Ioan 14:2) În această zi, Alesul se va afla pe tronul slavei. El va hărăzi câte o locuință tuturor acelora care și-au pus încrederea și iubirea lor în numele Său cel Sfânt și Preamărit. (Enoh 45:3 {42:3 in versiunea etiopiana})

Cât aveți Lumina, credeți în Lumină, ca să fiți fii ai Luminii. (Ioan 12:36) Acum eu voi ridica spiritele lor până la lăcașul luminii (Enoh 108:11 {103:23 in versiunea etiopiana})

Dar cel ce va bea din apa pe care i-o voi da Eu nu va mai înseta în veac, căci apa pe care i-o voi da Eu se va face în el izvor de apă curgătoare spre viață veșnică. (Ioan 4:14) În acest timp am zărit izvorul dreptății, care nu seacă niciodată și de unde se răspândesc multe râulețe, care sunt numite râuri ale înțelepciunii. Acesta este locul în care veneau să bea toți cei însetați și astfel se umpleau de îndată de înțelepciune și își făceau locuințele lor alături de cei drepți, de cei aleși și de cei sfinți. (Enoh 48:1 {45:1 in versiunea etiopiana}).

Acum tineți cont că Cartea lui Enoh este mult mai veche decat Evangheliile Noului Testament. Cartea lui Enoh era și un text sacru evreiesc, înainte ca reformatorul evreu Simon Ben Jochai să o condamne vehement, în anul 70 d.C., împreună cu toți cei care ar îndrăzni s-o citească. Motivul acestei mânii era acela că Alesul despre care vorbește Enoh semăna foarte mult cu Fiul Omului, cu Mesia despre care începea să se vorbească. Apoi, povestea ingerilor care nu ezitau să flirteze cu fiicele oamenilor îl indignase profund.
În antiteză, Sf. Apostol Iuda Tadeu citează în mod deschis din Cartea lui Enoh în epistola sa redactată în anul 61, deci la aproximativ 30 de ani după moartea lui Iisus. Este un fapt logic, de vreme ce creștinii prețuiau foarte mult această scriere, care ERA INCLUSĂ în canonul biblic al acelor vremuri.
Astfel, timp de aproape 300 de ani după Iisus, Cartea lui Enoh a fost neobosit copiată și recopiată, ca toate celelalte pergamente cu scripturi sfinte. De-abia în anul 325, atunci când un prim conciliu ecumenic hotărăște să compună Biblia și să aleagă textele care vor deveni „publice” sau „ascunse” publicului, Cartea lui Enoh și Cartea lui Tobias vor fi clasificate în categoria cărților cu conținut secret.
Italianul Filastrius din Brescia, indignat și el de acești îngeri care aveau relații trupești cu femei, condamnă cartea în catalogul său „rațional” de texte eretice „Liber de Haeresibus”. Un alt motiv al lui Filastrius pentru a-și justifica verdictul l-a constituit prezența cu totul de neînțeles a frazelor rostite de Iisus, „copiate” în Cartea lui Enoh. După el, aceasta dovedea un singur lucru: redactarea ei era în mod obligatoriu ulterioară celor patru evanghelii ale lui Matei, Marcu, Luca și Ioan.
Fără să știe că manuscrisul lui Enoh era de fapt anterior, grotele de la Qumran având să fie descoperite de-abia în 1947, conciliul din Laodiceea, din secolul al IV-lea, a validat concluzia lui Filastrius, condamnând definitiv Cartea lui Enoh, dintr-o EROARE !
Nu pot decât să speculez asupra motivului pentru care Dumnezeu a permis scoaterea acestei cărți din canonul tuturor bisericilor cu excepția celei etiopiene. Dar poate că există un motiv providențial pentru care Cartea lui Enoh s-a păstrat în canonul ortodox etiopian. Poate că e momentul să o repunem și noi în locul care i se cuvine ? Întreb și eu.

Last edited by maxavail; 12.09.2012 at 04:10:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
De unde as putea cumpara Cartea lui Enoch ? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 09.09.2011 01:22:46
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri Templier Knight Generalitati 5 12.07.2011 16:38:02
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Cartea Apocalipsei Danut7 Din Noul Testament 3 04.01.2010 08:18:03