Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.05.2011, 21:51:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci tu, ca un bun creștin ortodox ce ești, susții că ura împotriva părinților (adică încălcarea poruncii a cincea) e justificabilă, în contextul unei familii cu probleme?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ura este normala, ca o reactie negativa la sursa suferintei doar ca ea este de obicei indreptata prost, impotriva oamenilor si nu a greselilor lor.
Ex.: Tatal meu ma bate pentru ca este un betiv, este normal sa nu-mi placa bataia, ca doar nu sunt masochist, este normal sa urasc bataia, dar nu-l urasc pe tatal meu, urasc betia.

Ura asta poate fi valorificata pozitiv, in sensul ca eu am sa ma feresc toata viata de bautura, pentru ca de altfel daca l-as osandi pentru ca e betiv este foarte probabil ca viata sa ma puna in circumstante in care si eu as deveni unul.

Ai inteles acum?

Last edited by AlinB; 24.05.2011 at 21:55:10.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.05.2011, 21:54:55
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Din ce am discutat eu cu tata-l meu acum vreo 5 ani intrebandu-l de ce bea mi-a zis " Beau sa mai uit de greutati , de suparare " . Avea oarecum dreptate . Mama nu lucra , trebuia sa intretina o familie din 5 persoane .
Imi aduc aminte ca mi-a promis ca sa va schimba , dar nu a reusit . Ma intreb , lui nu ii era mila de mine sau macar rusine ?

Laura , incearca sa vorbesti cu tata-l tau mai mult in legatura cu problema alcoolului. Incearca sa il imbunezi intr-un fel . Stiu ca iti este greu , dar fa efortul asta .

Deci tatăl tău a încercat o justificare în fața ta, a fost un moment de sinceritate. După care tu l-ai urât?
Dar tu, te-ai gândit la el? Te-ai gândit la cât era de greu să întreții cinci persoane dintr-un salar? Vei reveni asupra acestor amintiri atunci când vei avea copii. Nu-ți doresc răul, te rog să mă crezi, dar e foarte posibil ca într-o zi, copilul tău să-ți ceară ceva, iar tu, în ciuda tuturor eforturilor, să fii nevoit să spui nu, pentru că nu ai bani. Pentru că el mai are 2-3-4 frați și mama lui nu muncește, iar tu ai mai multe facturi în buzunar decât bani. Nu e durere mai mare decât să citești dezamăgirea în ochii copilului tău. Ți-o spun ca părinte.
Nu încerc să îți justific tatăl. Îți înțeleg și frustrarea ta și înțeleg poate faptul că ți-ai pierdut respectul pentru el sau că i-ai atribuit vină pentru unele lucruri. Dar până la ură e un pas mare. Ei ți-au dat viață! Nu uita asta niciodată!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.05.2011, 21:56:03
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ex.: Tatal meu ma bate pentru ca este un betiv, este normal sa nu-mi placa bataia, ca doar nu sunt masochist, este normal sa urasc bataia, dar nu-l urasc pe tatal meu, urasc betia.

Ura asta poate fi valorificata pozitiv, in sensul ca eu am sa ma feresc toata viata de bautura, pentru ca de altfel daca l-as osandi pentru ca e betiv este foarte probabil ca viata sa ma puna in circumstante in care si eu as deveni unul.

Ai inteles acum?
Da, am înțeles perfect exemplul tău cu bătaia. Și ai dreptate. Iulian însă susține că a ajuns să își urască părinții. Sau tatăl, doar. Mi se pare de neconceput.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2011, 21:57:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci pentru că am avut putere și norocul de a avea cine să mă ridice de pe jos când am picat, eu nu am suferit destul? Trebuia să mă sinucid? Nu că nu mi-ar fi trecut prin minte de-atâtea ori!
Un proverb amerindian spune asa : "Nu judeca pe cineva pana nu ai mers macar o mila in mocasinii lui!"
Prin urmare nu putem sa ne apucam sa ii judecam pe ceilalti prin prisma experientei noastre de viata,a emotiilor pe care noi le-am incercat in anumite situatii,pentru simplul motiv ca suntem diferiti si fiecare percepem in mod diferit variatele experiente ale vietii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2011, 21:58:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, am înțeles perfect exemplul tău cu bătaia. Și ai dreptate. Iulian însă susține că a ajuns să își urască părinții. Sau tatăl, doar. Mi se pare de neconceput.
Se poate intampla, nu toti oamenii sunt construiti pe acelasi calapod si nu trec exact prin acelasi intamplari, trebuie sa intelegi asta.
Poate in EXACT aceleasi circumstante ai fi gandit/simtit la fel.
Poate el in circumstantele tale ar fi gandit/simtit altfel..

De altfel din ceea ce spui, atitudinea ta mai moderata poate o datorezi mai degraba altora care s-au intamplat sa-ti fie aproape, decat faptului ca ai gandi/simti radical altfel decat el.

Last edited by AlinB; 24.05.2011 at 22:00:43.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2011, 22:03:54
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Scuzati "tata-l" , am gresit :)
Legat de intretinerea familiei , banii erau indeajuns . Doar ca nu stia sa ii valorifice ... Acum au devenit o problema banii , cand ne-am marit .
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.05.2011, 22:05:49
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se poate intampla, nu toti oamenii sunt construiti pe acelasi calapod si nu trec exact prin acelasi intamplari, trebuie sa intelegi asta.
Poate in EXACT aceleasi circumstante ai fi gandit/simtit la fel.
Poate el in circumstantele tale ar fi gandit/simtit altfel..

De altfel din ceea ce spui, atitudinea ta mai moderata poate o datorezi mai degraba altora care s-au intamplat sa-ti fie aproape, decat faptului ca ai gandi/simti radical altfel decat el.
Pe mine ma durea foarte rau si rusinea pe care mi-o faceau in fata prietenilor de la bloc . Le ziceam sa inceteze , dar ma ignorau . De aici provenea si ura . Eram tratat ca un nimic .
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2011, 22:06:53
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Pe mine ma durea foarte rau si rusinea pe care mi-o faceau in fata prietenilor de la bloc . Le ziceam sa inceteze , dar ma ignorau . De aici provenea si ura . Eram tratat ca un nimic .

Și cum anume te făceau de rușine?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.05.2011, 22:10:53
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Și cum anume te făceau de rușine?
Gandeste-te doar la tipetele mamei , injuraturi , obiecte sparte , usi trantite ... si multe altele . Ma simteam ca in iad . Si toate astea s-au intamplat cand eram mic ,atunci cand trebuia sa primesc o educatie din partea lor , educatie pe care mi-am facut-o singur .
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2011, 22:12:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici gasesti multe rugaciuni si acatiste:
Rugaciuni



Acatiste
Exista si noul Testament si Vietile Sfintilor tot aici, pe Crestinortodox.ro. Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 20:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 16:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 12:32:44
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 23:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 16.12.2006 00:26:26