Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.05.2011, 17:39:38
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

off-topic
@ioan_strainul

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iartama Parinte ca intervin si eu desi ar fi mai bine sa tac pt. ca vorbele le dce vIntul si asa cum nu se vede de unde vine si incotro se indreapta vintul asa nu sa vede nimic Infaptuit din ceia ce spun eu si alti .
Eu recunosc ca este greu sa slujesti Intro parohie si neajunsurile sunt multe (lumeste vorbind) ca duhovniceste Dumnezeu ne stie si ne cunoaste pe toti, El cunoaste toate cele care noi nu le aratam ca sa fie vazute din diferite motive care vrInd sau ne vrInd la vremea hotarIta de Dumnezeu vor fi scoase la lumina .
Parinte sa nu ma Intelegi gresit dar eu am o nelamurire care nu o pot intelege , dela inceputurile crestinismului a fost o singura Biserica , iar cu scurgerea timpului sau rupt cIte putini cIte putini si asa au rasarit aceste lastare salbatice care tind sa sufoce vita tulpina din care iau viata pentru ca or cIt ar nega ei radacina o au tot In Sf. Biserica.
Atunci eu Intreb ca un nestiutor si spun cu sufletul curat lipsit de duhul mIndriei si al trufiei care o fi fost motivul ruperi sau a neascultari , or fi numai acesti sarmani far de minte sau avem o problema si de alta natura .
Parinte eu cred ca pricina potigniri si a rataciri acestora ar trebui sa o recunoastem ca parte si a noastra a celor din Sf. Biserica Ortodoxa si sa nu osIndim numai pe cei osinditi si perduti.

S L A V I T sa fie D O M N U L HRISTOS in veacul veacului amin amin amin



Nu numai cu pIine se satura omul ce cu or ce cuvInt iesit din gua Lui Dumnezeu
Nene Ioane, nene Ioane! Frate Ioane! Omule drag! Domnul sa ne ierte si pe fratia ta si pe mine! Cunosti pilda semanatorului, nu-i asa? Multe seminte sunt; nici pamantul nu-i la fel. De ce vrei sa dai, acum la batranete, pamantul cel bun pentru pamant pietros? Esti suparat pe preotul din parohia dumitale!? Poate ai si motive, cred ca ai, banuiesc ca ai, fiidca prea esti tulburat. Da' cu Biserica ce ai? Cu mine ce ai? Daca nu-s vrednic sa mai pun epitrahilul pe grumaz dovedeste-o, dar daca nu ai dovezi pentru ce ma palmuiesti?

Am fost la un pas sa ma urc in avion si sa vin la fratia ta. Dar am primit sfat sa mai astept. Daca-i de la Domnul va dainui, daca nu, se va pierde, mi s-a spus. Ti-am dat timp sa dovedesti prin ascultare ca esti madular al Bisericii si nu ramura franta; personal urma sa merg la Madrid la Episcopie, la parintele Timotei, spre a verifica la fata locului cele ce spui. Nu ca as fi eu cineva, dar stiam ca Domnul ma va calauzi. Cu toate acestea, am facut ascultare si am mai asteptat un timp. De ce oare ti-ai schimbat atitudinea? De ce acum te arati dornic a scoate in evidenta, pe baza unei situatii foarte vag precizata din parohia dumitale, ca Biserica nu mai este buna? "Lucrarile mari anevoie se gatesc si cu mare rabdare se lucreaza" mi-a zis cel ce m-a pus la ascultare. La fel iti zic si eu acum! Si-ti mai zic: iarta-ma de "ne-graba" pe care am aratat-o. Dar ce crezi ca lucrarea lui Hristos se face pe odihna? Nu, se face pe osteneala, iar osteneala in ortodoxie incepe cu ascultarea! Intelege asta! Nu parul alb sau anii multi inseamna ceva la Domnul, ci duhovnicia cu rabdare si consecventa pana la moarte.

Ce fel de preot ar cere omul neascultator? Un preot slab, ce poate fi folosit dupa voile proprii si nu dupa voia lui Hristos. Eu nu's asa! Nu sunt aspru, ci doar cinstit in cele ce am mostenit: daca fiul nu vrea sa asculte atunci nici nu iubeste; si daca nu iubeste nu-mi este fiu! Am crezut, un timp, ca fratia ta nu esti un crestin ce nu vrea sa asculte, ci doar unul ce nu poate sa o faca fiindca lucrarea constiintei sale ii spune asa. Acum, dupa ce vad ca ai ales mai bine sa dai cu piciorul in Biserica decat sa te jertfesti, imi vine sa-ti strig: omule, trezeste-te, ca te pierzi! Ai fost ispitit si esti in pericol sa cazi foarte urat, dar stii (citeste primele mesaje pe care le-ai primit) ca asa m-am rugat, dupa cererea ta: sa fii ostas vrednic al Bisericii; credeai ca vei lupta cu soareci sau cu râme? Dracii nu sunt râme, frate, chiar de nu au mai multa putere; au multa viclenie!

Lasa lupta pentru o vreme, imbraca-te cu rugaciunea si cu rabdarea si cauta lucrul Celui care zideste nu pe al dezbinatorului si vrasmasului Bisericii! Daca nu poti aceasta, macar cere ajutor si asculta in smerenie, altfel cu mine nu ai partasie!

Ma voi ruga Domnului, si de ma va asculta inca, poate te va slobozi de tulburarea ce te-a cuprins. Ma simt vinovat caci m-am facut partas cu voia mea! Stiu insa ca daca vei face pocainta in Biserica, vei reusi, ca si Petru, nu doar sa fii iertat ci sa termini ce ai inceput.

Ostas este nu cel ce spune cu gura "slavit sa fie Domnul!" ci cel care marturiseste cu fapta, din inima lui, "Binecuvantat esti Doamne!". Fii ostas al Bisericii Ortodoxe, cea una, sfanta si soborniceasca, prin dragoste, ascultare si blandete!

Domnul sa fie cu tine si cu toata casa ta!

Last edited by Pr. Gheorghe; 26.05.2011 at 20:12:42.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.05.2011, 18:59:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Iubitilor,
Biserica nici va saraci, nici se va imbogati cu averi lumesti! Biserica noastra saraceste sau se imbogateste cu sfintenia sufletelor noastre! Foarte "frumos si profund" ne punem problema celor lumesti in analiza vietii Bisericii. "Am cerut", "am luat", "am dat"... bani! Mai ceva ca la piata! Pestera de talhari!!! Preotul lacom este talhar! Lacomia il face sa fie talhar, nu o anumita valoare materiala ce trece dintr-o parte in alta. Credinciosul zgarcit, "nedarnic", este talhar cand vrea sa primeasca de la Dumnezeu Har dar calculeaza mai intai cat face, dupa un mercurial imaginar! Biserica devine pestera de talhari cand accepta ca duhovnicia sa fie masurata in aur sau argint!

Cine este judecatorul Bisericii? In toata "discutia" acestui thread, unde este Hristos? Am citit si nu L-am gasit! Hristos pe care eu il cinstesc se cheama Domnul Puterilor si este dintru inceput Iubire desăvârșită.

Mai intreb inca: ce este pentru voi Biserica lui Hristos? Dar slujirea preotului in Biserica aceasta? Este exact ceea ce dati fiecare din voi: ori iubire, ori dreptate, ori poate si una si cealalta, ori poate nici una nici cealalta! Sfintenia o veti gasi doar prin iubire. Iar cine nu cauta sfintenia aici cu toate puterile lui, nu va intra in rai!

Biserica va dainui oricum, cu bani sau fara bani acceptati ori ceruti, daruiti ori platiti. Cine cere ori plateste spre a lui osanda o face!
nu l-ati gasit pe Hristos, poate pentru ca nu se discuta despre preoti adevarati, ci despre acei "talhari" de care pomeniti.
personal am intalnit preoti ce la un botez mi-au zis "da si tu cat vrei".
iar cand se strangeau liturghiile pentru tot anul, preotul spunea in biserica "important este sa fiti pomeniti. nu va intristati ca nu aveti bani da-ti pomelnicul sa fiti pomeni. dati cand aveti, cat puteti".
tocmai de aceea acest gen de pomelnice, care de obicei sunt contabilizate foarte bine si au tarife foarte clare, se depuneau intr-o cutie, anonim.
acesta este un preot ce slujeste cu adevarat.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.05.2011, 19:29:21
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu l-ati gasit pe Hristos, poate pentru ca nu se discuta despre preoti adevarati, ci despre acei "talhari" de care pomeniti.
personal am intalnit preoti ce la un botez mi-au zis "da si tu cat vrei".
iar cand se strangeau liturghiile pentru tot anul, preotul spunea in biserica "important este sa fiti pomeniti. nu va intristati ca nu aveti bani da-ti pomelnicul sa fiti pomeni. dati cand aveti, cat puteti".
tocmai de aceea acest gen de pomelnice, care de obicei sunt contabilizate foarte bine si au tarife foarte clare, se depuneau intr-o cutie, anonim.
acesta este un preot ce slujeste cu adevarat.
Si cand discuti despre talhari, trebuie sa fie si Hristos "de fata". Nu este Hristos acolo unde doi, sau trei, sau mai multi crestini se aduna in numele altcuiva decat Hristos; acolo Hristos nu este!

Poate eu sunt un caz special, dar in douazeci de ani de slujire nu am intalnit un preot care sa ceara o suma anume sau sa impuna un tarif, chiar si in bisericii din centrul orasului. De altfel, incasarile fiind mai mari la aceste biserici, sunt sanse mai mici ca un preot sa nu se multumeasca cu ceea ce primeste benevol. Chiar credeti ca asa de multi preoti ajung la preotie (Dumnezeu face totusi o selectie, nu) fiind hotarati sa mulga si sa jupoaie oile cuvantatoare? Nu este mai plauzibil ca sunt multi care sunt chemati la preotie si unii asculta de chemarea aceasta, devin preoti prin numirea ce o primesc de la Dumnezeu si apoi lucreaza cu dragoste ca sa implineasca, dupa a lor putere, dar cu timp si fara timp, lucrarea lui Hristos? Unde sunt astfel de preoti? In tot locul unde crestinii ii primesc cu iubire, credinta, blandete si ascultare smerita. Daca un preot nu este potrivit de la inceput - cine stie judecatile lui Dumnezeu? - sau devine pe parcurs impropriu slujirii Harului, oare nu are Domnul putere sa-l taie?

Dar intreb iar, lumeste, cati astfel de preoti rai exista oare si cati preoti buni? Dar intreb si duhovniceste: cine calculeaza corect vrednicia sau nevrednicia slujitorului lui Dumnezeu? De foarte multe ori, Insusi Hristos priveste cu mila si blandete parinteasca si asupra celui mai rau preot, dar oile, de cele mai multe ori, musca si pe cel mai bun preot.

Asa se intampla si in discutiile de aici, de pe forum, de multe ori. Mare pacat! Asta si pentru ca se pune la indoiala, de aceiasi, insasi Biserica. Sa ne dea Domnul minte, ca nebuni ne-am facut singuri!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.05.2011, 23:15:55
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow @ Pr. Gheorghe

Parinte iartama dar vad ca nu ai inteles nimic din ce am spus si la ce mam referit si intrebat . Daca eu am facut ceva cu gind viclean si dusmanos sau urInd Sf. Biserica atunci rog pe Dumnezeu sa faca el L U M I N A, si sa nu lase ca omul sa terfeleasca In mocirla Biserica pentru care Hristos sa jertfit pe lemnul Cruci.
Nu ma desvinovatesc dar nu nici nu am sa tac vazInd cum se Interpreteaza si cum se ascunde dupa Sfintenia Sf. Biserici Interese vrajmase Lui Hristos.
Acum Inchei aici spunInd ca nu voi mai deschide gura ca sa ma apar de judecatile oamenilor , iar daca Dumnezeu va dori am sa si parasec acest forum nu fugind de lupta ce lasInd sa lucreze Dumnezeu .
Sa stii dumneata ca eu stiu mai multe de cIte tisa spus dumitale si stiu si care sunt interesele aici in aceasta zona ,am sa spun asa cum dumneata ai spus ca dac este de la Dumnezeu va dainui iar daca este de la oameni se va perde odata cu cei care leau facut.
Inaintea oamenilor nu am ce sa fac ca sa ma creada ca am dorit si doresc binele si propasirea Sf. Biserici . sunt o mIna de tarIna si un praf In vInt Insa Dumnezeul meu aceluia caruia slujesc din toata inima si din tot cugetul meu si caruia ma rog sa ma ierte si pe mine si mai ales pe acei carora lise pare ca iam nedreptait cu cuvIntul sau cu altceva si sa trimita Darul Duhului Sfint sa sfinteasca si sa curateasca toata rautatea din suflete de la noi toti si sa fim smeriti si umuli asa cum trebue sa fie cei care se numesc OSTASI AI LUI HRISTOS .
Parinte Inca o data spun ceia ce doresc cuiva raul sau binele sa mil dea mie Bunul Dumnezeu , acum Intelege fratia ta ceia ce doresti si ceia ce vrei sa Intelegi si iarta pe un netrebnic si un ratacit ca mine ca si Bunul Dumnezeu sa ma ierte, nu sunt un bun orator nici mincinos pentru ca nu pe oameni ias minti dac as minti ce pe Hristos care nu accepta minciuna si stie tot adevarul inainte sa se spuna sau sa se Infaptuiasca amin amin amin,
Dumnezeul meu Dumnezeul meu sa nu lasi sa se cuibareasca in inima mea si in sufletul meu mIndria si hula si pizma si trufia , ce sa ma feresti de lucrarea vrajmasului amin amin amin

Last edited by ioan_strainul; 26.05.2011 at 23:59:13.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.05.2011, 23:57:49
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Parinte iartama dar vad ca nu ai inteles nimic din ce am spus si la ce mam referit si intrebat . Daca eu am facut ceva cu gind viclean si dusmanos sau urInd Sf. Biserica atunci rog pe Dumnezeu sa faca el L U M I N A, si sa nu lase ca omul sa terfeleasca In mocirla Biserica pentru care Hristos sa jertfit pe lemnul Cruci.
Nu ma desvinovatesc dar nu nici nu am sa tac vazInd cum se Interpreteaza si cum se ascunde dupa Sfintenia Sf. Biserici Interese vrajmase Lui Hristos.
Acum Inchei aici spunInd ca nu voi mai descHide gura ca sa ma apar de judecatile oamenilor , iar daca Dumnezeu va dori am sa si parasec acest forum nu fugind de lupta ce lasInd sa lucreze Dumnezeu .
Sa stii dumneata ca eu stiu mai multe de cIte tisa spus dumitale si stiu si caresunt interesele aici in aceasta zona ,am sa spun asa cum dumneata ai spus ca dac este de la Dumnezeu va dainui iar dac este de la oameni se va perde odata cu cei care leau facut.
Inaintea oamenilor nu am ce sa fac ca sa ma creada ca am dorit si doresc binele si propsirea Sf. Biserici . sunt o mIna de tarIna si un praf In vInt Insa Dumnezeul meu aceluia caruia slujesc din toata inima si din tot cugetul meu si caruia ma rog sa ma ierte si pe mine si mai ales pe acei carora lise pare ca iam nedreptait cu cuvIntul sau cu altceva si sa trimita Darul Duhului Sfint sa sfinteasca si sa curateasca toata rautatea din suflete de la noi toti si sa fim smeriti si umuli asa cum trebue sa fie cei care se numesc OSTASI AI LUI HRISTOS .
Parinte Inca o data spun ceia ce doresc cuiva raul sau binele sa mil dea mie Bunul Dumnezeu , acum Intelege fratia ta ceia ce dorest si ceia ce vrei sa Intelegi si iarta pe un netrebnic si un ratacit ca mine ca si Bunul Dumnezeu sa ma ierte, nu sunt un bun orator nici mincinos pentru ca nu pe oameni ias minti dac as minti ce pe Hristos care nu accepta minciuna si stie tot adevarul inainte sa se spuna sau sa se Infaptuiasca amin amin amin,
Dumnezeul meu Dumnezeul meu sa nu lasi sa se cuibareasca in inima mea si in sufletul meu mIndria si hula si pizma si trufia . ce sa ma feresti de lucrarea vrajmasului amin amin amin
Domnul sa te ierte frate Ioane. Chiar de vei fi neincrezator cuvantului meu, ia aminte la ceea ce ti-am spus, si nu te tulbura peste masura. Ce mi-ar fi fost mie mai usor a zice: "frate Ioane, lasa, nu te tulbura si roaga-te inca" sau "vezi frate Ioane ca esti in sminteala"? Nu pe fratia ta am certat ci pe duhul dezbinarii care te bantuie si te loveste peste fata. Ce-mi era de folos mie si de-ti spuneam intr-un fel, si de-ti spuneam altfel? Dar fratiei tale de folos iti este acum sa primesti cearta duhovniceasca, fiindca esti in pericol sa pui la indoiala Biserica. Lasa sa fii mahnit pe mine pentru cuvant dar sa vezi maine ratacirea diavoleasca si sa fugi de ea! Ti-am scris in public si nu in privat, iarta-ma de durerea ce ti-am pricinuit. A fost din graba si fara sa gandesc bine la urmari. Un cuvant iti mai spun: ceea ce azi pare rau si intunecat prin inselarea vrasmasului, maine pentru rugaciune Domnul il va arata asa cum este de fapt: bun si luminos!

Iarta-ma si sa ramai credincios, asa cum, din mila lui Dumnezeu, te-am cunoscut eu ! Pacea Domnului nostru Iisus Hristos sa fie cu sufletul tau, frate Ioane.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.05.2011, 17:49:13
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Bun dar pe langa discutia despre talhari acest topic l-am facut pentru ca sa incercam sa eliminam pe cat se poate aceste "principii" .. Nici un preot nu te poate fura, exista arhierei de care toti preotii se tem ... Nu zic asta ca sa incepem cu amenintarile dar daca stiti astfel de preoti mai bine discutati cu ierarhul locului .. nah eu asa gandesc pacat ca nu si practic ..
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.05.2011, 18:56:39
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Biserica lui Hristos

Iertatima toti si sa nu credeti ca cineva din aceste timpuri si mai ales eu netrebnicul si pacatosul as avea curajul sa ma compar cu cel mai mic al Imparatiei cerurilor .

Intreb Insa si va intreb si pe voi fratiile voastre credeti ca SFINTI SI MARTIRI LUI DUMNEZEU AU AJUNS SFINTI PENTRU CA AU TACUT SI SAU SUPUS si lea fost frica de amenintarile si de ocarile aduse de conducatori vremelnici ai timpurilor acelea In care ei au trait ???
Eu cred ca ei atIt de mult au iubit BISERICA LUI HRISTOS ca nu au acceptat sa stie ratacire si alte pedici In fata ceor pe care ia dat Dumnezeu In paza lor, ca nu ia interesat nici daca ia chinuit si ia torturat si omorIt, Ei find uni pusi In scaune de mari dregatori ai biserici dar nu ia interesat dregatoriile cele vremelnice date de om ia intersat ca Ei Sfintiti de DUNEZEU si Inzestrati cu rabdarea sa Infrunte cu tarie si or ce risc toate, ca sa nu pearda pe nici un suflet care lea fost incredintat spre paza lor.
Eu asa vad lucrurile si le Inteleg si cred ca nu prin tacere si supunere orbeasca au ajuns sa fie Sfintiti si sa faca minunile care Dumnezeu lea savIrsit prin Ei,
Asa vine si anticristul si spune cum nu te supui omule nu vezi ca si sfinti spune sa taci si sa nu cIrtesti sa asculti si sa te Insemnezi cu semnul fearei, asa ca mare paza ca timpurile sunt tulburisi de multi ne Intelese.
Doamne Dumnezeule In Numele Prea SfIntului Tau Fiu cu Umilinta si Smerenie si cu toata Dragostea de Tine si de aproapele meu te rog sa ne maresti credinta si Indrazneala ca sa nu ne fie frica nici de moarte nici de vrajmasul acestui veac de tatal minciuni deavolul ce sa stam tare si de va fi sa rabdam moarte pentru dragostea de Tine sa nu ne fie frica stind care este plata ce o primesccei ce te Iubesc pe Tine,
Putem sa perdem trupul acesta din lut dar Sufletul sa fie curat primit In cerul Tau cel SfInt amin amin amin

S L A V I T sa fie D O M N U L amin In veacul veacului

Last edited by ioan_strainul; 27.05.2011 at 18:59:47.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.05.2011, 19:16:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Intreb Insa si va intreb si pe voi fratiile voastre credeti ca SFINTI SI MARTIRI LUI DUMNEZEU AU AJUNS SFINTI PENTRU CA AU TACUT SI SAU SUPUS si lea fost frica de amenintarile si de ocarile aduse de conducatori vremelnici ai timpurilor acelea In care ei au trait ???
Aș îndrăzni să spun că, în ce privește greșelile fraților noștri avem, într-adevăr, datoria să nu tăcem. Însă e o datorie din iubire și față de ei, nu numai față de Biserică. Pentru aceasta spune Sf. Pavel ca pe cel ce ți-a greșit mai întâi să-l iei deoparte și să stai de vorbă cu el, arătându-i în ce constă greșeala lui. Apoi, dacă nu se va îndrepta, să-l spui Bisericii (înțeleg prin asta mai-marilor săi). Iar dacă nici atunci nu se va îndrepta, să-ți fie ție ca un păgân și vameș (înțeleg să nu mai ai comuniune cu el). Însă cred că este greșit a exprima public niște critici înainte de a parcurge aceste etape. Mai ales că informațiile de multe ori nu sunt verificate sau sunt prezentate tendențios.
Eu cred că de folos ne este să ne ducem cu încredere la orice om al Bisericii, fără să iscodim, fără să fim bănuitori.
Atunci când relele făcute sunt clare, dovedite, e treaba superiorilor ierarhic să se ocupe de curățenie. Iar dacă totuși nu o fac... poate că știu ei de ce. Încrederea în preoți și episcopi, chiar presupunând că nu ar merita-o, ne face nouă bine. Altfel, ne vătămăm.
Lumea va fi mai bună nu când ceilalți vor fi mai buni, ci când noi vom fi buni.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.05.2011, 00:08:21
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "@ N. Priceputul

Multumesc fratiei tale de indemn si de Invatatura ,Domnul Dumnezeu sa ne ajute la toti la Infaptuirea Poruncilor Lui amin.
Eu nu mam referit la conducatori Biserici sau cel putin nu asa am vrut sa se Inteleaga , am vrut sa arat ca oameni vremelnici si lumesti ( poitici) si de alte spete nu au de ce sa fie ascultati si nici dreptul sa se amestece In conducerea biserici si In rInduiala celor care se fac In sf. Biserica , si am vrut sa mai scot In evidenta ca Biserica ar trebui sa fie Independenta de Stat si sa nu fie plaritoare de taxe si Impozite catre stat asta ar trebui sa fie rezolvata crestinestesi cu buna Intelegere si nu ar fi atIta desbinare si ratacire in Sf. Biserica .
Ma veti Intreba de ce?
Pentru ca nu sa vazut vreodata sa se dea ceva de catre un politruc su de catre stat ca sa nu se ceara ceva In schimb sau ca sa nu fie cedat ceva ce la inceput pare ne insemnat dar pe urma se vede ce mare gresala sa facut si este greu de reparat si de multe ori ireparabila .
De aceia trebuie sa fie biserica Independenta si a politica cu or care ar fi riscul .
ete parerea unui nepriceut si slab de minte adica eu.
Doamne ajuta neputintei mele amin amin amin


S L A V I T sa fie D O M N U L In veacul veacului amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri laurastifter Morala Crestina 60 24.07.2013 20:43:23
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07