Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 28.03.2012, 12:02:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa ca m-ai baga...poate iti iesa la final
Poate m-ai (sic!) bag... Ești o sursă inepuizabilă de umor involuntar.
  #352  
Vechi 28.03.2012, 16:09:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Dupa bunul dvs. obicei, tot nu mi-ati raspuns la singura intrebare pe care v-am adresato. Ce sarbatoriti duminica la Sfanta Impartasanie? Moartea Domnului (prin Sfanta Impartasanie) sau Invierea Domnului (prin serbarea duminicii)?






Cum sa nu! Ti-am dat doua raspunsuri cu vreo cateva pagini in urma. Take a look!
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=8430&page=32
Credeam ca stii sa citesti si metatextul, nu doar textul.

Mai reiau totusi. Sarbatorim in Liturghie ce sarbatoreau si primii crestini atunci cand savarseau frangerea painii.
Si ca sa-ti zic asa pe scurt, desi am impresia ca n-o sa te prea intereseze, Sf. Liturghie ortodoxa e o lucrare divino-umana, transcendenta si imanenta simultan, adica are o parte vizibila cu ochii trupesti si alta tainica, la care participa heruvimii si serafimii si cetele ingeresti si Insusi Hristos, capul ecclesiei, Cel ce a zis "Eu cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor".

De aceea e si structurata in forma de dialog, intre noi cei de aici si acum si intre cei ce transcend spatiul si timpul.

Foarte, foarte lapidar, iti sugerez doar cateva idei secventiale (desi despre Liturghie atata cerneala poate curge cat albastru are cerul):

1. O prima parte a Liturghiei consta in aducerea darurilor de paine si vin ce urmeaza a fi sfintite de Duhul Sfant. Partea aceasta se numeste anaforaua liturgica (anafora - termen grecesc care inseamna “a aduce ceva pe maini, a inalta pe maini, punere înainte, gestul de a inalta ofranda pe palme, in semn de proaducere”

2.Partea liturghiei numita anamneza – termen grecesc ce inseamna aducere aminte

3. Partea liturghiei numita epicleza- termen grecesc ce inseamna invocare a Sf.Duh, momentul in care Dumnezeu preface darurile de paine si vin in chip real dar mistic in Insusi Trupul si Sangele lui Hristos

4. Partea liturghiei numita impartasirea (koinonia, comuniunea ) cu Cel ce a zis: „Luati mancati, acesta este Trupul Meu`” si “daca nu veti manca Trupul Meu, nu veti avea viata in voi"



La ce m-ai intrebat tu, gasesti raspunsul in partea liturgica numita anamneza, cand se face aducerea aminte, chemarea in memorie a unor fapte petrecute candva.
"Rememorarea aceasta se deschide cu cadrul general al mantuirii, cu facerea omului, caderea repetata in pacat pentru a ajunge la momentele specifice ale jertfei, premergatoare prefacerii painii si vinului.
Se rememoreaza pe scurt istoria mantuirii, ajungand la ce a zis Hristos la Cina cea de Taina.

Uite aici rugaciunea de la anamneza, care se rosteste in sfantul altar:

"Cu vrednicie si cu dreptate este a-Ti cânta Tie, pe Tine a Te binecuvânta, pe Tine a Te lauda, Tie a-Ti multumi, Tie a ne închina, în tot locul stapânirii Tale; caci Tu esti Dumnezeu negrait si necuprins cu gândul, nevazut, neajuns, pururea fiind si acelasi fiind: Tu si Unul-Nascut Fiul Tau si Duhul Tau cel Sfânt.
Tu din nefiinta la fiinta ne-ai adus pe noi si, cazând noi, iarasi ne-ai ridicat si nu Te-ai departat, toate facându-le pâna ce ne-ai suit la cer si ne-ai daruit împaratia Ta ce va sa fie.
Pentru toate acestea multumim Tie si Unuia-Nascut Fiului Tau si Duhului Tau cel Sfânt, pentru toate pe care le stim si pe care nu le stim; pentru binefacerile Tale cele aratate si cele nearatate, ce ni s-au facut noua.

Multumim Tie si pentru Liturghia aceasta, pe care ai binevoit a o primi din mâinile noastre, desi stau înaintea Ta mii de arhangheli si zeci de mii de îngeri, heruvimii cei cu ochi multi si serafimii cei cu câte sase aripi, care se înalta zburând… cântarea de biruinta cântând, strigând, glas înaltând si graind:
Sfânt, Sfânt, Sfânt Domnul Savaot, plin este cerul si pamântul de marirea Lui. Osana întru cei de sus. Bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului. Osana întru cei de sus.

Cu aceste fericite puteri si noi, Iubitorule de oameni, Stapâne, strigam si graim: Sfânt esti si Preasfânt, Tu si Unul-Nascut Fiul Tau si Duhul Tau cel Sfânt; Sfânt esti si Presfânt si slava Ta este plina de maretie. Caci Tu ai iubit lumea Ta atât de mult, încât pe Unul-Nascut Fiul Tau L-ai dat ca tot cel ce crede într-Însul sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

Si Acesta venind si toata rânduiala cea pentru noi plinind, în noaptea în care a fost vândut si mai vârtos Însusi pe Sine S-a dat pentru viata lumii, luând pâinea cu sfintele si preacuratele si fara prihana mâinile Sale, multumind si binecuvântând, sfintind si frângând a dat Sfintilor Sai ucenici si Apostoli zicând: Luati, mâncati, acesta este Trupul Meu, Care se frânge pentru voi spre iertarea pacatelor. Amin.

Asemenea si paharul dupa cina zicând:: Beti dintru acesta toti, acesta este Sângele Meu al Legii celei noi, Care pentru voi si pentru multi se varsa, spre iertarea pacatelor. Amin.

Aducându-ne aminte, asadar, de aceasta porunca mântuitoare si de toate cele ce s-au facut pentru noi: de cruce, de groapa, de învierea cea de a treia zi, de suirea la ceruri, de sederea de-a dreapta, si cea de-a doua slavita iarasi venire."

Deci, pe scurt, dupa cum am subliniat in aceasta ultima parte a rugaciunii de anamneza, in Sfanta Liturghie se celebreaza si recapituleaza in sens tainic, intreaga istorie a mantuirii.
  #353  
Vechi 28.03.2012, 16:20:30
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Entuziasmul nostru a mai scăzut, noi (toți adventiști) participăm la masa Lui doar o dată pe trimestru (nu mă întrebați unde scrie, că vă dau același răspuns), dumneavoastră (toți ortodocșii?) în fiecare duminică. Rezultatul se vede din avion. Și când spun asta nu trec cu malițiozitate în revistă starea morală, ci învățătura. Nu oamenii, ci dogmele. Și asta e grav de tot...



Tipic adventist! Voi nu puteti sa va autodefiniti decat in contrast cu ortodoxia, iar antiortodoxia asta a voastra a devenit o fixatie patologica, o obsesie lugubra a discursului adventist.

In orice discutie, repetati ad nauseam aceleasi idei deturnate de la adevar, aceleasi rastalmaciri din care e confiscata intuitia metafizica, intuitia de dincolo de aparenta. As numi asta, autosuficienta si comportament de flasneta, dupa vorba glumeata a lui Plesu dintr-un alt context.

Inca mai vorbiti de dogmele ortodoxe!!! voi care nu faceti nici macar distinctia simpla dintre a fi mort si a fi viu?

In timp ce pentru ortodocsi, a fi viu inseamna a fi in comuniune in duh cu Cel Viu, inca din viata asta, iar a fi mort inseamna a fi in afara comuniunii in duh cu Cel viu, pentru adventisti e taman invers.

Adica, dupa adventisti, duhul Maicii Domnului a rupt comuniunea cu duhul lui Hristos si e moarta, s-a anihilat in neant, in nefiinta de dinainte de a fi existat, in timp ce pentru voi, diavolii sunt vii.

Iata doua dogme: una hristica si una antihristica! Voi ati ales-o pe-a doua.
"Și când spun asta nu trec cu malițiozitate în revistă starea morală, ci învățătura. Nu oamenii, ci dogmele. Și asta e grav de tot.."
Grav de tot!
  #354  
Vechi 28.03.2012, 16:23:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu contează când o frângem noi, contează când serbau apostolii sabatul. Pâinea o frângeau zilnic (Fapte 2,46)
Toate subiectele sunt acum cu sabatul? Mai e unul, acolo am spus ca nu reiese ca frangeau painea in fiecare zi, ci la prima parte a frazei.
  #355  
Vechi 28.03.2012, 16:27:32
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Adica, dupa adventisti, duhul Maicii Domnului a rupt comuniunea cu duhul lui Hristos si e moarta, s-a anihilat in neant, in nefiinta de dinainte de a fi existat, in timp ce pentru voi, diavolii sunt vii.
cum...duhul Maicii Domnului? dar nu e vorba de sufletul Maicii Domnului?
  #356  
Vechi 28.03.2012, 16:37:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
cum...duhul Maicii Domnului? dar nu e vorba de sufletul Maicii Domnului?


Raspunsul era adresat unui adventist. Inca nu exista un numitor comun intre noi si adventisti, in privinta termenului suflet si in general in privinta constitutiei noo-psiho-somatice a omului. Au avut loc pe forum interminabile discutii pe tema asta.
  #357  
Vechi 28.03.2012, 17:02:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Inca mai vorbiti de dogmele ortodoxe!!! voi care nu faceti nici macar distinctia simpla dintre a fi mort si a fi viu?
În mod cert, asta a fost perla săptămânii! Plec de acasă bine dispus că am auzit-o și pe asta.
O zi plăcută în continuare!
  #358  
Vechi 28.03.2012, 18:10:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În mod cert, asta a fost perla săptămânii! Plec de acasă bine dispus că am auzit-o și pe asta.
O zi plăcută în continuare!

Eu n-as fi asa bine dispusa in locul tau.
In timp ce pentru ortodocsi, a fi viu inseamna a fi in comuniune in duh cu Cel Viu, inca din viata asta, iar a fi mort inseamna a fi in afara comuniunii in duh cu Cel viu, pentru adventisti e taman invers.

In timp ce pentru adventisti, Maica Domnului, ea, faptura in care s-a salasluit intreaga dumnezeire, fiinta cea mai apropiata de Hristos, e moarta, adica Hristos a rupt comuniunea cu ea, anihiland-o, trimitand-o in neant si nefiinta, in conceptia adventista, diavolii sunt vii.

Pt. ortodocsi, Maica Domnului e vie (in sens haric), fiind in deplina comuniune cu Cel Viu, iar diavolii sunt fiinte moarte, adica rupte de comuniunea cu Cel Viu, dar nu inactive sau inerte.

Iata doua dogme: una hristica si alta antihristica! Cum se poate sa o alegeti pe aia antihristica si sa persistati in ea?!?! Si sa mai fiti si binedispusi pe tema asta?!?!
  #359  
Vechi 28.03.2012, 18:35:00
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Stimatilor domni "osutafaraunu" si "grasu77"

Prezenta dvoastra.pe acest forum ortodox genereaza, in ultima vreme, doar cearta si smintire. Daca asta ati urmarit, tin sa va felicit, ati reusit in tot ce v-ati planificat.

Eu v-am considerat niste oaspeti, dar voi va considerati pe voi ca niste "de-ai casei", trecand peste uzantele bunului-simt, ceea ce duce la concluzia ca ati tabarat aici cam neinvitati.

Atunci cand o relatie intre oameni se degradeaza, sminteste si-i face pe participanti sa aiba sentimente de vrajba generand doar ironii si cearta este mai bine ca cei doi sa se retraga o vreme.

Ce parere aveti?

In ceea ce ma priveste, imi cer iertare pentru greselile mele, dar noi, ortodocsii suntem in post si mi-am dorit prin participarea la acest forum niste momente de comuniune frateasca cu fratii mei ortodocsi.
De aceste intentii si momente voi v-ati batut joc.

Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat!
  #360  
Vechi 28.03.2012, 19:00:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma alatur ideii fratelui ortodox Illuminatu. Ca si forumist de confesiune greco-catolica si, mai mult, ca revizionist dogmatic si ecumenist, am avut haraielile mele cu niste colegi mai mult sau mai putin simpatici, dar ce fac colegii adventisti este prea mult activism sectar cu motivatie subiectiv-partinica, cu vadita intentie de provoca nu cugetul, ca marii maestri budisti, tantrici, taoisti sau sfintii pustnici crestini, ci provoca nervii. Si asta in post, pe care si noi il tinem. E adevarat ca exista si counterpart-ul lor, cei care fac propganda ecleziolatra efectiv, cu tot atata entuziasm desantat de subiectiv, cum este cel sectar la altii, dar nu ei sunt, acum, problema.
Trice si grasu, luati o pauza, mergeti la restarauntul adunarii sa beti niste bere de soia, sau niste must de sinteza, si cat mai este postul intrati in staza. Va rugam calduros! Multumiri anticipate.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 16:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 22:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 17.10.2010 00:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 15:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 20:15:09