Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2013, 17:53:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu imi foloseste la nimic sa gatesc mancaruri gustoase.
Ideea era sa gasesc placere in mancarea simpla, fara gust, pentru a ingenunchea pofta si servirea simturilor.Ma asteptam la o practica izvorata probabil din viata de calugar, o atitudine, ceva, care sa poata sa fie aplicat, pentru ca vointa singura, fara un vehicul prin care sa se proiecteze asupra lumii din jur nu are impact.
Poate o rugaciune anume? Un fel de exercitiu de disciplina si autocontrol?
Dacă vei continua să simți plăcere în mâncare, chiar și simplă, nu poți spune că ți-ai îngenuncheat pofta. Așa cred eu. În general prin post, sau ca deziderat general al credincioșilor, se urmărește renunțarea la plăcere. Nu e vorba să fim masochiști, ci să căutăm alt fel de bucurii (nu plăceri - există și topicuri speciale unde s-a discutat distincția între plăcere și bucurie).
Desigur, este un început, acela de a renunța la mâncărurile mai gustoase și/sau mai scumpe în favoarea unora mai simple. De altfel eu ți-aș recomanda o schimbare treptată, nu bruscă.
Nu este clar din mesajul tău care este motivația ta de a-ți schimba obiceiurile alimentare. Este mai mult o ambiție, sau dorința de a te apropia de Dumnezeu prin respectarea învățăturilor Sale?
Aș spune că voința noastră are rezultat, atunci când este însoțită de rugăciunea către Dumnezeu, de a fi ajutați în a-I urma voia.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2013, 18:05:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu imi foloseste la nimic sa gatesc mancaruri gustoase.
Ideea era sa gasesc placere in mancarea simpla, fara gust, pentru a ingenunchea pofta si servirea simturilor.
Ma asteptam la o practica izvorata probabil din viata de calugar, o atitudine, ceva, care sa poata sa fie aplicat, pentru ca vointa singura, fara un vehicul prin care sa se proiecteze asupra lumii din jur nu are impact.
Poate o rugaciune anume? Un fel de exercitiu de disciplina si autocontrol?
Acele mancaruri sunt simple; iar ca sa fie fara gust, nu mai pune sare; supa, mai zeama lunga. Iar alaturi muraturi. Asa se mananca la manastire. Mananci ce primesti si multumesti inainte si dupa mancare.

Dar sa stii, ca si la manastire mancarea are gust, caci e facuta cu binecuvantare si cu multa rugaciune.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2013, 18:47:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Buna seara, colegi forumisti,
am o problema care ma roade.
De mult timp apreciez mancarea buna, mi s-a intamplat sa cheltuiesc bani pentru mese pline cu delicatese, seri frumoase petrecute in societate intre mancaruri bune, si am amintiri foarte placute legate de aceasta servire a simturilor.
Dar vreau sa inving pacatul lacomiei pantecelui, acela care te impinge sa mananci cand nu ti-e foame doar pentru gust.
Sunt slabanog, desi eram foarte gras acum 6 ani de zile. Am ajuns la o forma care imi place.
Dar vreau sa infrang pofta.
Vreau sa ma ajutati sa: gasesc placere in mancarea simpla, in apa, in paine. Cum pot sa fac asa ceva?
Poti sa faci asta prin rugaciune,incredinteaza grija ta Lui Dumnezeu si cere-I sa te ajute in aceasta problema spinoasa. Ar fi bine sa incerci sa tii si post,ca rugaciunea sa fie insotita si de renuntare si control asupra placerii gustului.

Daca imi permiti o destainuire: de cand ma stiu,ma enervau copii mici cu plansetul lor prin magazine,biserici,sali de teatru...atat de tare,incat faceam o adevarata scena pe treaba asta,imi mutam locul,ma enervam teribil,imi pierdeam linistea.
Anul trecut in post,eram in biserica si un copil m-a tulburat atat de tare de la rugaciune,incat am inceput sa(ma) plang Domnului chiar in biserica de aceasta hiba a mea(ceilalti oameni din biserica pareau ca nu aud copilul tipand,era numai problema mea...).
Ce crezi?La scurt timp,absolut ca prin minune nu ma mai deranja plansetul de copil in locurile publice.
Vb aia,cere ajutor de la Domnul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2013, 18:52:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Ma asteptam la o practica izvorata probabil din viata de calugar, o atitudine, ceva, care sa poata sa fie aplicat, pentru ca vointa singura, fara un vehicul prin care sa se proiecteze asupra lumii din jur nu are impact.
Îți recomand să citești Medicina Isihastă și Rețetele Medicinii Isihaste - Ierom. Ghelasie Gheorghe.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2013, 05:41:36
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
În general prin post, sau ca deziderat general al credincioșilor, se urmărește renunțarea la plăcere. Nu e vorba să fim masochiști,...
Ba cam așa e vorba, o înfrânare severă, pentru că prin post, ca deziderat general al credincioșilor, se urmărește privarea corpului de îndestulare în scopul creșterii duhovnicești, iar cea mai accesibilă înfrânare a trupului este renunțarea la mâncare, nu numai la cea delicată, ci la mâncare în general.

E indicat să ne ”masochisim” puțin, fiecare după puteri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.03.2013, 09:27:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
În general prin post, sau ca deziderat general al credincioșilor, se urmărește renunțarea la plăcere. Nu e vorba să fim masochiști, ci să căutăm alt fel de bucurii (nu plăceri - există și topicuri speciale unde s-a discutat distincția între plăcere și bucurie).
Tocmai am căutat în dex și am constatat că am folosit termenul "masochist" în mod greșit. Îmi pare rău. Renunțarea la plăcere nu înseamnă neapărat durere, ci eliberare de dependența față de acea plăcere. Cam asta am vrut să spun.

În rest, îmi cer scuze dacă răspunsul meu anterior a fost cam dur sau dacă nu a fost la obiect.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.03.2013, 10:11:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dacă vei continua să simți plăcere în mâncare, chiar și simplă, nu poți spune că ți-ai îngenuncheat pofta.
Nu confunda placerea cu depedenta fata de ea.

E drept, ca pentru omul patimas, sunt una si aceeasi.

De asta alcoolicul e bine sa nu mai puna nici macar o picatura de vin in gura, pe cand cel care nu are patima asta, poate foarte bine sa bea un pahar de cate ori pofteste - atat timp cat "pofta" lui nu are nimic patimas in ea, in sensul de a crea frustrari, dependenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.03.2013, 12:01:01
iacint iacint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 2
Smile analiza motivanta...,in caz ca mai e nevoie

In orice fiinta exista in mod natural tendinta de a fugi de durere (care ne avertizeaza asupra pericolelor) si a cauta o stare de bine (care este promisa de placere).Aceasta se intampla in cazul fiintei umane in planul corporal (inclusiv cel alimentar),la nivel psihic personal, in plan social,-cand e ne facem prieteni sau evitam unele contacte sociale.Pervertirea acestei tendinte firesti se intampla atunci cand omul pierde echilibrul si fuge excesiv de durere , cautand excesiv placerea.Aceasta nu s-ar intampla daca omul ar cunoaste Adevarul si nadejea lui ar fi in ajutorul de la Domnul. Suntem insa slabi si se intampla sa ,,cadem''din nadejde in momente care ne depasesc puterea de adaptare la diverse situatii.
Atunci cand omul devine constient ca nu este durere mai mare decat cea sufleteasca si nici bucurie/placere mai mare decat a fi cu Dumnezeu, facand ce e bine inaintea Lui,ei bine, doar atunci va avea un echilibru stabil,pentru ca intelege necesitatea de a suporta uneori neplaceri trupesti, ca ,,tratament'' pentru suflet.Asa cum suportam un regim pentru sanatatea trupului.
Nevoia de a ne hrani este naturala si placerea care o insoteste deasemeni;gusturile neplacute ne pot semnala ca e ceva in neregula cu mancarea; problema apare atunci cand omul mananca pentru placerea pe care actul de a manca i-o furnizeaza si cauta sa-si rafineze placerea de a manca,combinand tot felul de arome cat mai exotice. Ceea ce se intampla, fara ca el sa-si dea seama este ca ajunge in acest fel sa se preocupe prioritar de mancare pentru placere,astfel placerea reusind sa se faca idol/dumnezeu in viata lui, deoarece ocupa locul cel mai de cinste in viata lui.
Deoarece am evidentiat ca adevarata problema este cea a indreptarii intregii energii si a atentiei in directia placerii,facand din aceasta dumnezeu/idol, astfel devine clar ce ar fi de facut: anume mentinandu-ne atentia cat de mult putem la Adevaratul Dumnezeu, prin rugaciune neantrerupta,sa-i cerem ajutorul pentru indreptare, in timp ce tinem postul asa cum este el randuit de cunoscatori, evitand chiar si mancarurile de post care ne produc placere,ori din acestea doar sa gustam, fara saturare si implinirea poftei. In primul rand aceasta atitudine va restabili locul firesc al Dumnezeirii in sufletul nostru redand lui Dumnezeu atentia ce i se cuvine si facand sa ne indreptam puterile sufletesti spre Acela care ne vindeca. DOMNE AJUTA.

Last edited by iacint; 19.03.2013 at 12:21:51. Motiv: continuare
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.03.2013, 12:32:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Buna seara, colegi forumisti,
am o problema care ma roade.
De mult timp apreciez mancarea buna, mi s-a intamplat sa cheltuiesc bani pentru mese pline cu delicatese, seri frumoase petrecute in societate intre mancaruri bune, si am amintiri foarte placute legate de aceasta servire a simturilor.
Dar vreau sa inving pacatul lacomiei pantecelui, acela care te impinge sa mananci cand nu ti-e foame doar pentru gust.
Sunt slabanog, desi eram foarte gras acum 6 ani de zile. Am ajuns la o forma care imi place.
Dar vreau sa infrang pofta.
Vreau sa ma ajutati sa: gasesc placere in mancarea simpla, in apa, in paine. Cum pot sa fac asa ceva?

Eu iti zic sa mergi pe calea ascultarii care va rade COMPLET orice pofta din tine.

Oriunde te duci, nu mai alege tu mancarea. Lasa pe altcineva sa aleaga mancarea.


Ori il lasi pe chelner, sa aleaga el ceva mai simplu, ori te hotarasti sa mananci ce mananca un coleg de al tau, si il alegi arbitrar, inainte de a fi comandat.


Problema este ca mintea ta s-a invatat cu "pofte", sa aleaga, si sa caute totdeauna la mancare, sa se agite la mancare.
Un prim pas este sa mananci ce ti se pune in fata, fara sa mai cauti la altceva.

La fel este si foamea, care la tine s-a instalat bine de tot.
Un alt pas este sa mananci f. putin si des.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.03.2013, 17:16:01
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Multumesc, Gpalama, postul tau m-a ajutat cel mai mult.
As fi dorit mai multe idei in stilul acesta, un lucru pe care sa il fac si sa obtin ce am spus ca doresc.
Pana atunci, doresc sa impartasesc o solutie pe care am folosit-o si pe care o urmez, am postat-o pe blogul meu (sper sa nu se considere reclama), vroiam sa obtin mai multe metode ca sa vad care este mai buna, sa o folosesc, sa o impartasesc, sa ii ajut si eu la randul meu pe altii.
Acesta este linkul:
http://creiersubcontrol.ro/cum-vinde...ta-de-mancare/
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare