Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.06.2013, 19:06:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sfanta Scriptura ne spune ca in Antiohia ucenicii Mantuitorului s-au numit pentru intaia data crestini. Crestini si nu ortodocsi.

Crestinismul s-a marturisit ca ortodox abia atunci cand a fost pus in fata ereziei, a adevarului de credinta falsificat. Constiinta ortodoxa presupune ramanerea in Biserica cea Una, Sfanta, Soborniceasa si Apostoleasca, pastrarea descoperirii dumnezeiesti asa cum a fost aceasta consemnata in Sfanta Scriptura si in Sfanta Traditie, dar mai ales ramanerea in Hristos si in Duhul Sfant.

Faptul ca exista "ortodoxie sforaitoare" dar si extrema ei, "talibanismul ortodox", trebuie sa ne dea de gandit, in sensul ca acolo de unde Duhul se retrage poate exista ortodoxie in forma, insa lipsita de fond.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.06.2013, 21:23:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Hristos e Ortodoxia, iubiților. Hristos e dreapta credință. . . "

Parintele Efrem Athonitul
"Ortodoxia este adevarul despre Dumnezeu , despre om si despre lume, asa cum ni l-a dat Insusi Dmnezeu Cel Intrupat prin invatatura Sa desavarsita . Asa cum l-a descris ucenicul iubirii si alti Apostoli si evanghelisti cu lumina cereasca a Sfantului Duh . Ortodoxia este acea sinteza minunata dintre dogma si obiceiuri , dintre teorie , si practica , asa cum ne-a fost predestinata de catre parintii duhovnicesti ai Alexandriei , Constantinopolului , Capadociei , Siriei si mai tarziu , ai Sfantului Munte . . . Ortodoxia nu a nesocotit omul , nici intelepciunea , nici natura , nici arta , nu a fost neomenoasa . Le-a explicat pe toate si a creat cultura . . . Ortodoxia este marsul omului catre Facatorul lui , catre indumnezeire . Il conduce pe om la dezvoltarea lui deplina intru Hristos si pentru Hristos . . . Ortodoxia nu este numai teologie , este totodata si adevarata psihologie si umanism autentic si sociologie . Este un diamant care reflecta prin toate laturile adevarul . "

Parintele Galeriu :
<<Hristos e Ortodoxia, iubiților. Hristos e dreapta credință. Hristos e plinătatea credinței. În El avem adevărul și despre Dumnezeu, și despre om, și despre cer, și despre pământ. Adevărul mărturisit de El și de Biserica Lui. De aceea Sfânta Ortodoxie l-a mărturisit curat: El e Mirele Bisericii. Iar Sfânta Ortodoxie a rămas ca o mireasă cinstită. Nu L-a părăsit, nu L-a lepădat, nu L-a înșelat în nici un fel. Și tot cuvântul ei, cuvântul simplu al lui Dumnezeu, îl trăim în sfânta noastră slujbă dumnezeiască, în cele șapte laude și îndeosebi în Sfânta Liturghie. În toate, Sfânta Ortodoxie Îl mărturisește pe Mântuitorul Hristos, Fiul lui Dumnezeu făcut trup. De aceea, cum a zis Sfântul Ioan: “Cel ce mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup e de la Dumnezeu”. Iar în Evanghelia sa, spune: “Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Singurului născut din Tatăl, plin de har și de adevăr” (Ioan 1, 14). A zis și Sfântul Pavel: “Aceasta este marea taină a dreptei credințe: Dumnezeu S-a arătat în trup”.>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.08.2013, 21:55:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Ortodoxie sau ortodoxism (aka clericalism)?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci cand ai sa-mi arati ca in dogmatica ortodoxa scrie ca "Biserica este condusa de "marii duhovnici" dezinformati, manipulati si cenzurati si fals interpretati si nu de episcopi si preoti care iau hotarari sobornicesti" (...)
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu a lasat ca Biserica sa fie condusa de Episcopi si preoti, ....
Am observat de mai multe ori această atitudine oarecum de "idolatrie" episcopocentristă, care însă nu este cu adevărat specifică Sfintei Tradiții a Bisericii lui Hristos. Fără îndoială că episcopii, ca preoți, au o mare autoritate în biserică. Și în timp și-au câștigat și o mare autoritate în aspecte administrative. Însă dacă harul preoției nu este dublat și de un har al teologiei, atunci respectivul preot sau episcop are mai mult o autoritate sacramentală (chiar și ținând cont de felul destul de limitat de a înțelege, trata și aplica sacramentele); autoritatea în materie sacramentală nu implică în mod absolut necesar și o mare autoritate teologică, și asta pentru că teologia este ea însăși un har, unii beneficiază mai mult, alții mai puțin, iar acest har dumnezeiesc, de a face teologie și de a fi teolog, nu este legat la modul absolut de urcarea pe vreo treaptă preoțească. Un caz elocvent este cel al sf. Maxim Mărturisitorul, care este un teolog de referință pentru creștini, însă care nu a fost niciodată preot hirotonit; însă aceasta nu l-a împiedicat să fie și să devină un teolog de referință pentru creștini. Sf. Chiril al Alexandriei spune foarte clar că Duhul adevărului îi va călăuzi la adevăr pe Sfinți, pe Aleși, nelăsând să se înțeleagă că această călăuzire i-ar privi doar pe preoți. Și mai sunt multe alte exemple, în general aceasta este poziția autentică a Sfintei Tradiții, de aceea atunci când este vorba de luat decizii teologice și nu numai în Biserică cei care trebuie consultați, sub călăuzirea Duhului, sunt teologii pe orice treaptă ar fi ei în Biserică. Iar în acest caz trebuie întrebată Sfânta Tradiție cine este teolog, cine face teologie, ce este teologia, și altele asemenea.

Apostolii nu aveau autoritate apostolică în materie doctrinară sau dogmatică pentru că ar fi avut darul preoției, ci pentru că primiseră Revelația dumnezeiească prin Fiul și prin Duhul Sfânt, după cum dau mărturie foarte clară cărțile Noului Testament. Harul înțelegerii profunde în materie de teologie și de spiritualitate este un har specific de la Dumnezeu și pe care chiar Dumnezeu a ținut să îl distribuie așa cum a crezut de cuviință; iar noi știm că "Duhul suflă unde vrea", nu unde cred unii sau alții, pe scaune mai mult sau mai puțin înalte. Mai mult, mari teologi și părinți ai Bisericii nu au fost astfel datorită faptului că ar fi ocupat scaune episcopale, ci dimpotrivă au ajuns la nivelul de episcopi tocmai datorită harului lor teologic. De aceea, încrâncenarea unora, cum am văzut și pe acest forum, că Biserica Duhului și a Adevărului ar fi și ar fi fost vreodată condusă doar de episcopi și de preoți este o încrâncenare păgubitoare și în concordanță nedeplină cu Sfânta Tradiție. După cum am mai spus, a avea har de a săvârși lucrări sacramentale, în felul în care se înțelege azi practicarea Sacramentelor, nu este și nici nu poate fi o garanție absolută pentru o competență reală în materie teologică și spirituală. Au fost și sunt încă destule, proporțional chiar foarte multe în raport cu totalul, cazuri de clerici care nu au excelat în domeniul teologic, ori care au făcut tot felul de erori, ori care s-au luptat pentru putere, etc, etc, etc.

Dacă lucrurile ar fi stat precum în învățăturile unora ca sf. Grigorie de Nazianz și sf. Dionysie Pseudo-Arepagitul, și în ale altora asemenea acestora, mai că i-aș fi înțeles pe cei care susțin atât de tare stăpânirea clericală. Dar având în vedere învățătura Tradiției și ceea ce s-a întâmplat propriu-zis în practică, pozițiile lor nu se susțin întru totul, și dealtfel nici nu pot. Chiar Duhul Sfânt i-a contrazis și îi contrazice, cel puțin așa periodic mai încercând să le semnaleze unora pericolele la care se expun prin abaterile de la Tradiție. Și avem, ca să zic așa un "tip" în Vechiul Testament, anume activitățile profeților, care nu de puține ori au fost, datorită Cuvântului lui Dumnezeu și Duhului, nu datorită lor, împotriva autorităților politice și religioase, ba chiar au fost prigoniți, etc, iar acest "tip" arată foarte clar posibilitatea și realitatea lucrării Duhului Sfânt prin oameni și feluri care deranjează pe încrâncenații clericaliști. Așa cum spune și părintele Stăniloae, în Biserică întotdeauna a existat o ierarhie paralelă cu cea sacramentală, anume una a sfințeniei (la care eu aș adăuga și una a teologiei) și asta pentru că Dumnezeu nu a putut lăsa să Îi fie puse în primejdie chiar așa planurile încât poftele unor oameni trecători, chiar și prin funcții, să se suie deasupra Planului Dumnezeiesc.

Sper ca acestea să nu fie interpretate greșit, mai ales de către "binevoitori", și mai ales că știm cât de mulți "binevoitori" sunt printre cei care își spun ortodocși și printre cei care își spun catolici; nu este vorba despre nici un îndemn la neascultare, ci la discernământ. Știu că puțini inși vor înțelege și vor intra în rezonanță cu ceea ce am spus, dar vedem și noi din ce în ce mai mult că drumul cel îngust devine din ce în ce mai îngust, iar calea cea largă devine din ce în ce mai plină și mai largă.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.08.2013, 22:38:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De fapt, eu cred că mulți vor rezona cu ceea ce ai scris, pentru că mulți recunosc această ierarhie paralelă, și anume a sfințeniei. Totuși, nu înțeleg de ce adaosul „și a teologiei”. Poate fi aceasta despărțită de sfințenie?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.08.2013, 22:53:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Eu cred că am explicat foarte clar, și nu doar în această postare.

Cred că ar trebui să recitești mai atent.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.08.2013, 10:02:16
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Așa cum spune și părintele Stăniloae, în Biserică întotdeauna a existat o ierarhie paralelă cu cea sacramentală, anume una a sfințeniei (la care eu aș adăuga și una a teologiei) și asta pentru că Dumnezeu nu a putut lăsa să Îi fie puse în primejdie chiar așa planurile încât poftele unor oameni trecători, chiar și prin funcții, să se suie deasupra Planului Dumnezeiesc.
Ai putea te rog sa dai o referinta precisa - in ce scriere (titlu, data publicarii), cu citatul in care parintele Staniloaie ar afirma acest lucru?

Pentru ca este o afirmatie grava aceasta si as vrea sa stiu ce acoperire ai sa faci asemenea afirmatii.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.08.2013, 10:19:29
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Nu îmi aduc aminte exact, probabil în cartea despre Liturghia ortodoxă și comuniune, dar pagina nu mi-o aduc aminte. Oricum afirmațiile "grave" pe care le-am făcut vă asigur că mi le pot susține oricând cu argumente serioase ortodoxe; cât despre cele ortodoxiste, să ne fie cu iertare.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.08.2013, 10:43:01
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nu îmi aduc aminte exact, probabil în cartea despre Liturghia ortodoxă și comuniune, dar pagina nu mi-o aduc aminte. Oricum afirmațiile "grave" pe care le-am făcut vă asigur că mi le pot susține oricând cu argumente serioase ortodoxe; cât despre cele ortodoxiste, să ne fie cu iertare.
Cand faceti asemenea afirmatii despre unul din cei mai mari teologi romani - un om de o seriozitate si o responsabilitate deosebita, care era preot, facea parte din cler, deci se supunea ierarhiei clericale cu smerenie fiind el insusi preot si nu ar fi facut niciodata o asemenea afirmatie dupa cum sustineti - veniti va rog cu referinte clare - daca nu sinteti in stare sa dati referintele exacte (titlul cartii, pagina, citatul exact), atunci nu mai aruncati asemenea vorbe fara acoperire despre un om care nu mai are posibilitatea sa va infirme afirmatiile false, nu mai induceti opinia publica in eroare facand afirmatii false (caci este fals sa zici ca parintele Staniloaie a spus ceva, cand de fapt dvs sinteti cel ce faceti afirmatiile, dintr-o memorie care va joaca feste in asa masura incat nici dvs nu va mai puteti aminti ce ati citit, daca ai citit si pe unde ati citit ceva) si nu mai incercati sa va infiltrati ideile personale in spatele autoritatii imaginii parintelui Staniloaie

Cat timp dvs nu sinteti in stare sa puneti baza nici pe memoria dvs si sa dati vreo referinta clara, retractati va rog afirmatiile pe care in mod fals le atribuiti parintelui Staniloaie.
Explicati ca sint opiniile si vorbele dvs, nu ale parintelui Staniloaie.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.08.2013 at 10:49:17.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.08.2013, 10:56:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Faptul că nu îmi aduc aminte exact referința bibliografică asta nu înseamnă că ceea ce a spus părintele Stăniloae, iar eu doar am citat din memorie, nu ar fi adevărat sau nu i-ar aparține părintelui. Și nu este deci în niciun caz vorba despre o părere personală de-a mea, pe care să o argumentez prin apelul la o autoritate recunsocută de ortodocși. Faptul că era preot și teolog nu înseamnă nicidecum că nu putea să facă astfel de afirmații; asta este doar o prejudecată de-a dumneavoastră, iar aici văd că de fapt dumneavoastră sunteți cel sau cea care face afirmații fără acoperire, bazate numai pe presupoziții și prejudecăți, iar de data asta chiar și fără vreo referire la cuvintele cuiva, ale părintelui Stăniloae sau ale altcuiva.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.08.2013, 11:06:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ai putea te rog sa dai o referinta precisa - in ce scriere (titlu, data publicarii), cu citatul in care parintele Staniloaie ar afirma acest lucru?

Pentru ca este o afirmatie grava aceasta si as vrea sa stiu ce acoperire ai sa faci asemenea afirmatii.
Pentru că și eu am susținut opinia formulată mai sus de Decebal, mi-am amintit că am găsit-o și la Părintele Hierotheos Vlachos. Nu știu dacă este tot una cu o ierarhie paralelă, însă Părintele mitropolit vorbește despre preoția duhovnicească:

„Din cele tocmai spuse se desprinde dubla misiune a preotului: de a administra Sfintele Taine și de a-i tămădui pe oameni, astfel încât aceștia să se poată apropia cu vrednicie de Sfânta Euharistie. Am arătat, de asemenea, că numeroși preoți sunt „preoți” doar cu numele și că deși săvârșesc Sfintele slujbe nestingheriți, ei prihănesc de fapt preoția - lucru dovedit de incapacitatea lor de a tămădui pe cineva. Deși administrează Sfintele Taine, deși sfințesc cinstitele Daruri, astfel de preoți nu vindecă pe nimeni și nici propriile lor suflete nu și le mântuiesc.
Pe de altă parte, există mireni sau monahi care cu toate că nu au primit Sfânta Taină a Hirotonirii, pot vindeca bolile sufletești, învrednicindu-se de preoția duhovnicească.” (Mitropolit Hierotheos Vlachos, Psihoterapia ortodoxă, Editura Învierea, 1998, pag. 102)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare