Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 19:19:22
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit Am si eu o intrebare!

Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
si inca ceva:

Cum poti sa fi atat de rau incat sa te hranesti cu raul facut altora,oare persoanele de acest gen se mai pot numi oamenii??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2011, 19:26:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
Nu e normal si nici natural. Normal si natural este sa raspunzi la rau cu rau. Insa Mantuitorul nu ne cheama la a fi naturali sau normali, ci la a fi desavarsiti precum este Tatal. Hristos insusi, pe cruce a spus: "Iarta-le Doamne...", in semn ca si El a iertat chiar in acel moment. Cu alte cuvinte s-a rugat pentru ce-i care aveau sa-L omoare. Asa ne-a dat pilda concreta a iubirii de vrasmasi.

Citat:
si inca ceva:

Cum poti sa fi atat de rau incat sa te hranesti cu raul facut altora,oare persoanele de acest gen se mai pot numi oamenii??
Se mai pot numi, insa oameni cazuti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2011, 19:34:35
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu e normal si nici natural. Normal si natural este sa raspunzi la rau cu rau. Insa Mantuitorul nu ne cheama la a fi naturali sau normali, ci la a fi desavarsiti precum este Tatal. Hristos insusi, pe cruce a spus: "Iarta-le Doamne...", in semn ca si El a iertat chiar in acel moment. Cu alte cuvinte s-a rugat pentru ce-i care aveau sa-L omoare. Asa ne-a dat pilda concreta a iubirii de vrasmasi.
Dar e cam greu sa faci ce a facut el,pentru uni e cam greu de obtinut virtutea asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2011, 19:41:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Dar e cam greu sa faci ce a facut el,pentru uni e cam greu de obtinut virtutea asta.
asta este idealul.
ar trebui sa incepi prin a nu raspunde raului cu rau.
daca nu poti sa intorci si celalalt obraz, macar nu-l palmui la randul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2011, 19:56:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit ca mai ales in perioada Postului Mare trebuie sa-L luam ca model pe Iisus, nu pe oameni care sunt si ei supusi ispitelor. Un pic nu suntem atenti si isi bate joc diavolul de noi de nu ne vedem. Iar noi, (iar spun din cele citite), trebuie sa tindem spre asemanarea cu Iisus Care vindeca demonizati si i se spunea ,,Cu domnul demonilor scoate pe demoni!". Deci era jignit, desi ii vindeca pe oameni. A fost biciuit si rastignit dupa ce a facut mii de vindecari. Iar El a continuat sa ne iubeasca.

Cei care se bucura de raul facut altora in general sunt precum omul cazut intre talhari. Da, si acestia au cazut intre talharii patimilor si au nevoie de un samarinean milostiv care sa se roage pentru ei sa-si vada greseala si sa si-o indrepte. Dar, cum e greu sa ne rugam pentru altii cat timp nu avem indrazneala cea buna, cel mai bine e sa-l lovim diavol cu smerenia noastra. De smerenie fuge cel rau cel mai tare. Adica sa ne invinovatim tot pe noi. Sa ne spunem in gand ca si Parintele Paisie Olaru: ,,Dumnezeu l-a trimis pe acela sa ma smereasca, pentru pacatele mele.'' Daca ne vom face biletul de spovedanie, vom constata ca n-am exagerat cu nimic.

Necuratul care-l chinuie pe omul rau incearca sa-l tulbure si pe omul care a fost jignit. Dupa modul cum reactionam in momentul cand ne supara cineva ne dam seama in ce stare duhovniceasca ne aflam. Daca nu-i opunem rezistenta imediat cu o rugaciune sau cu un gand bun, atunci cel rau vine si ne influenteaza comportamentul astfel incat ii exageram defectele aceluia, iar pe noi ne indreptatim. Necuratul vrea sa-si faca treaba pana la capat, adica da in gand sa ne suparam, sa ripostam, sa uram etc. Trezvia e absolut necesara. Trezvia se cultiva prin spovedanie deasa si prin rugaciune. Exemplu:

,,Doamne si stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al
iubirii de stapanire si al grairii in desert, nu mi-l da mie.
Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei daruieste-mi-l mie, slugii Tale.
Asa, Doamne, Imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin."
(Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul)


De mare folos sunt si informatiile de pe topicul postat recent tot la ,,Generalitati'', despre Maica Pelaghia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2011, 20:02:01
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta este idealul.
ar trebui sa incepi prin a nu raspunde raului cu rau.
daca nu poti sa intorci si celalalt obraz, macar nu-l palmui la randul tau.
Oare se obtine asa de simplu?Oricat ne-am stradui nu suntem perfecti. Cel putin mie mi se pare imposibil,tu poti sa i zici cuiva care iti da un pumn sa iti mai dea inca unul?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2011, 21:24:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum se poate sa iubesti pe cineva in timp ce el iti face rau?e oare normal si natural asa ceva deoarece primul gand care iti vine in minte cand cineva iti face rau e de ura??
si inca ceva:

Cum poti sa fi atat de rau incat sa te hranesti cu raul facut altora,oare persoanele de acest gen se mai pot numi oamenii??
Nu te supara ca te intreb, vorbesti despre o femeie ?Sau despre oameni in general?
Daca e vorba despre o femeie, se schimba situatia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2011, 21:29:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca e vorba despre o femeie, se schimba situatia.
De ce? In general in cazurile astea barbatii la femei fac referire... Bine,si invers e alabil. Deci care-i diferenta cand e vorba de doua persoane de sex opus? Sau care-i "explicatia" ta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2011, 21:32:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Oare se obtine asa de simplu?Oricat ne-am stradui nu suntem perfecti. Cel putin mie mi se pare imposibil,tu poti sa i zici cuiva care iti da un pumn sa iti mai dea inca unul?
sincer? ... nu.
e posibil sa-l lovesc si eu, dar e posibil sa ma abtin.
dar sigur nu o sa-i dau 3 picioare pentru un pumn.
cineva imi spunea despre legea talionului ca a fost data pentru a crea un echilibru.
adica, daca cineva ti-a scos un dinte, scoatei si tu unul, nu tot maxilarul.
daca ti-a scos un ochi, fa-i la fel, nu-i lua gatul.
nu stiu daca este adevarat, dar ere un sesns.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2011, 21:32:40
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Oare se obtine asa de simplu?Oricat ne-am stradui nu suntem perfecti. Cel putin mie mi se pare imposibil,tu poti sa i zici cuiva care iti da un pumn sa iti mai dea inca unul?
Sfintii Parinti spun ca in spatele celui ce savarseste pacatul sta diavolul. Iar lupta crestinului nu e impotriva semenilor sai, ci impotriva demonului.
Dar, din nefericire, in multe situatii concrete, uitam lucrul acesta si raspundem raului cu rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare