Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2011, 00:06:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Urgia economica

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
principalii indici ai buselor de pe Wall Street au deschis,iarasi, sedinta de tranzactionare de azi în scadere cu pana la 1,1%.Avansul economiei Germaniei, cea mai mare din Europa, s-a redus abrupt de la 1,3% la 0,1%(asta da cadere).

Baieti e groasa rau.
Povestea cu tâlc din seara asta a Scoțianului ar merita un pic de reflecție. Indiferent de emisiunile de obligațiuni comune cu chipul lui Merkel pe o parte și a lui Sarkozy dacă întorci foaia, miasma unei economii pestilente se menține în nări. La urma urmei, obligațiunile înseamnă încă un împrumut nou pentru a achita datoriile vechi. Adevărul este că nu mai avem bani, și atunci soluția pe care o vedem e să împrumutăm de la copiii noștri. Se vor descurca ei, mai emit niște obligațiuni, ceva.

Cum a reușit Europa contraperformanța de a intra în colaps economic după 60 de ani de pace ? Actualele căderi bursiere, care se repetă după cele de anul trecut, nu au fost provocate de niciun tsunami. De nicio amenințare de război ori de vreo secetă. Asta e rău: că sunt organice. Îmi amintesc bine: când eram copil, mă jucam cu jucării românești. Aveam și jucării nemțești, de calitate exemplară. Când am crescut mai mare, ascultam muzică de pe casetofoane nemțești. Blaupunkt, Palladium, Grundig ori Telefunken nu se găseau în magazine, în schimb găseam casetofoane românești și, când aveam noroc, din cele poloneze ori rusești, de calitate satisfăcătoare. Vroiam să ofer cuiva un cadou să epateze ? Un stilou Schaffer sau Mont Blanc. Un ceas elvețian sau rusesc (fost nemțesc) din magazin.

Dar acum ? Copiii mei se joacă cu jucării chinezești. Chiar și copiii nemților se joacă cu jucării chinezești. Casetofoanele nemțești au avut aceeași soartă cu jucăriile nemțești: au dispărut. Telefunken a crăpat, de Palladium nu a mai auzit nimeni, iar Grundigurile sunt la Muzeul Tehnicii. Scriem cu pixuri chinezești, sub formă de hieroglife, deoarece ne-am pierdut uzul scrisului din pricina calculatoarelor chinezești. Dacă tot ai un laptop Lenovo, nu mai simți nevoia să ai nici ceas. Chinezesc, desigur, mai există și altfel de ceasuri ? Cu un timp în urmă, tatăl meu și cu mine ne aflam într-un Hypermarket, fiecare cu dorința de a ne cumpăra un cuptor cu microunde. Eu am luat unul, la ofertă. Un no-name. Chinezesc, bineînțeles. Mi-au dat rest la 2 milioane. Bătrânul meu tată, om cu respect față de producător, a dat o sumă triplă pe un cuptor cu microunde Panasonic, care făcea același lucru cu al meu. Era foarte bucuros că aflase un produs japonez autentic. Acasă, am găsit o mică etichetă pe spate: "made in RPC".

Deci, cum să nu se resimtă o economie care nu mai produce nimic altceva decât șou-biz, și acela de proastă calitate ? De unde PIB și de unde creștere economică, dacă tot ce găsești pe piață, de la pixuri la sisteme de navigare GPS este chinezesc ? Făcut la o asemenea calitate încât să te țină cât mai puțin, pentru a cumpăra un alt produs chinezesc în loc ?

Cu aproape trei secole în urmă, un tânăr, probabil de origine tracă, pe nume Romulus, înființa un oraș cum nu a mai fost altul. Agricultori harnici, oameni cu credință în zeii lor și cu spirit gospodăresc au făcut o împărăție fără seamăn. Începutul sfârșitului a fost atunci când nimeni nu mai cultiva grâu în Italia. Devenise mai ieftin să imporți grâu din Egipt. Vite din Germania. Lemn din Dacia. Cu timpul, nici nu mai avea rost să încorporezi tineri romani, ci mai simplu era să plătești mercenari de prin toată lumea. Roma ajunsese la un milion de locuitori, dintre care 600 000 nu făceau nimic, dar se bucurau de pâine și circ de la stat. Cariera politică (cursus honorum) începea cu funcția de edil. Cei mai buni edili erau socotiți cei care organizau cele mai mari petreceri, cu cele mai mari cheltuieli. Din funcția de edil al Romei, dacă dădeai ceva și promiteai mult, puteai fi ales și împărat, chiar dacă, de fapt, erai marinar bețiv. Un bețiv care se considera și filozof, și poet, a dat foc Romei și a pus asta în cârca exact a celor mai obedienți statului: creștinii. În plină strălucire aparentă, începutul sfârșitului a fost când virtutea romană a fost înlocuită cu dezmățul și goana după căpătuială ușoară, când patriotismul a devenit ceva ce comandanți corupți predicau mercenarilor străini, când principala grijă a unui tânăr roman nu mai era să învețe ceva ori să producă ceva, ci era în clientela cărui senator intră.

Sună cunoscut ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2011, 00:19:27
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda... ma baga-n sperieti toata treaba asta!Gata, beau un pahar de apa si ma duc la rugaciunile de seara.

Vineri ma spovedesc.

Mersi pt impuls.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2011, 01:23:13
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Sa va zic si eu o poveste cu talc: Potopul si urgia din timpul lui Noe-reloaded.

"Un alt Noe, contemporan cu noi, primeste instiintare de la Cel de sus:
- Noe, pamantul s-a umplut de rautate si oamenii M-au uitat. Vreau sa-mi construiesti o noua Arca, pentru ca Potopul va veni iar. Sa iei din fiecare specie cate un exemplar mascul si femela. Ai la dispozitie 6 luni de zile!

Dupa 6 luni se uita Dumnezeu pe pamant si-l vede pe Noe plangand in gradina.
- Noe!!! Sunt pe cale sa incep Potopul, unde este Arca???
- Iarta-ma Doamne, dar lucrurile s-au mai schimbat intre timp...

Am nevoie de autorizatie de constructie. Ma tot cert cu un inspector, pentru un sistem antiincendiu, vecinii m-au dat in judecata pentru ca am incalcat planul de urbanism, construind Arca in gradina mea si nu am respectat normele de inaltime.

Apoi, compania de electricitate a cerut sa pun ipoteca pe Arca in vederea acoperirii costurilor de transport si de mutare a liniilor de inalta tensiune ce trebuie date la o parte din calea Arcei pentru a fi lansata la apa. Degeaba
le-am spus eu ca va veni marea la mine, ca nu m-au crezut.

Sa fac rost de lemn, a fost o alta problema. Este interzis sa tai lemn din padurile invecinate deoarece acolo traieste bufnita cu pete care-i o specie protejata. Am incercat sa-i conving pe ecologisti ca tai lemnul tocmai pentru a salva bufnita, dar nici n-au vrut sa stea de vorba cu mine.

Cand am inceput sa adun animalele, am fost dat in judecata de un grup de activisti pentru protectia animalelor. Ei sustineau ca tin animale salbatice sechestrate impotriva vointei lor si de asemenea, au sustinut ca sa pun atatea animale intr-un spatiu atat de mic, inseamna cruzime asupra lor.

Apoi Ministerul Mediului, au spus ca nu am voie sa construiesc Arca pana cand reprezentantii lor nu fac un studiu de mediu si implicatiile pe care Potopul Tau le poate avea asupra mediului.

Inca am un proces in derulare cu Ministerul Muncii deoarce nu m-am hotarat cate minoritati ale grupurilor etnice sa angajez pe santier. Blocul Sindical nu ma lasa sa fiu ajutat de proprii copiii la constructie deoarece acestia nu fac parte din Sindicat si nu au certificare ISCIR pentru constructia de Arce.

Ca sa fie totul si mai rau, Fiscul, mi-a confiscat toate posesiile deoarece ei sustin ca vreau sa parasesc tara cu specii de animale pe cale de disparitie.
Deci, Doamne iarta-ma dar, imi trebuie pe putin 10 ani ca sa fac tot ce mi-ai zis!!
Dintr-o data cerul se lumina, norii disparura, iar soarele aparu din nou stralucitor pe cer.
- Doamne, sa inteleg ca nu ne mai distrugi lumea?
- Nu, Noe, se pare ca mi-a luat-o clasa politica inainte… "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2011, 07:16:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit



Cică datoria publică globală - ce-o fi și aia - crește cu 360 milioane dolari pe oră.

http://www.forbes.com/forbes/2010/02...debt-bomb.html

Mai pe românește, întrebarea e: datoria publică globală către cine?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 17.08.2011 at 07:28:12.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2011, 07:25:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În principal către China.
Și către ceilalți mari "jucători" pe piețele financiare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2011, 07:37:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În principal către China.
Și către ceilalți mari "jucători" pe piețele financiare.
Pînă și China are o datorie publică: http://www.ziare.com/rapid/stiri-rap...-dolari-571679 .

Problema se pune dacă "ceilalți mai jucători" sînt țări sau organizații ezoterice al căror scop... știți voi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2011, 07:46:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Probabil că da.
Cert este că lăcomia are un mare rol.
Bineînțeles că și sistemul în sine este fundamental eronat. Păi cum este posibil ca cineva să facă un "pariu" (pe declanșarea unei crize) cu o miză de cca 10:1 și să căștige? Cum este posibil să existe (tot ca exemplu) vânzările în marjă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.08.2011, 08:11:31
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Cineva spunea ca atunci cind va veni cu adevarat urgia hotarita al Judecatii vom spune;"Ce bine era pe vremea crizei...!" Atunci va fi insa mult mai mult decit urgie economica o treime din fapturi inclusiv din oameni va muri o treime din copaci si toata iarba vor fi afectate. multe cladiri vor fi darimate de cutremur si deci multe lucruri se vor da peste cap -de la politica pina la economie. Va fi apoi foamete o perioada insa va fi un nou inceput.

Este adevarat ca sistemul capitalist este departe de a fi cel mai fericit, dupa el vor mai urma si altele (altul).
Diferenta va trebui sa tina seama de selectionarea oamenilor din functii. Fiindca de calitatea oamenilor intotdeauna a fost vorba in ceea ce priveste rezulatele indiferent in ce orinduire.
Insa mai depinde intrucitva si de calitatea oamenilor poporului in ansamblu -aici putem da exemplu polonezii -la caderea comunismului au plecat exact de unde am plecat si noi insa au ajuns incomparabil mai departe.
Deci trebuie pus accentul si pe ridicarea calitativa a poporului -prin spiritualitate , deci cel mai probabil noua orinduire va fi una teocrata insa economic se va asemana cu comunismul fiindca oamenii nu mai trebuie impartiti in boieri si sclavi ci sa traiasca ca fratii.

Si apoi va mai urma inca o secerare -din cele doua treimi ramase jumatate vor muri -deci alta problema, iar se vor da peste cap locurile de munca din lipsa de personal, problema care va fi doar una dintre dificultati.

Orinduirile sint numite in vechile profetii ca fiind "fiare" Se vb. asadar despre 4 fiare carora li se va mai va un timp atunjci cind imparatirea va fi data sfintilor iar ei vor face un regat care va fi vesnic. Timp necesar pt. tranzitie. Deci o noua ordine mondiala realizata de sfinti cu ajutorul lui Dumnezeu. Orinduirile sint asemuite si cu uriasul cu chip de aur ale carui parti simbolizeaza imparati-imparatii, de data asta 5 in total.
Iar piatra desprinsa din munte -nu de mina omeneasca- care va darima uriasul se va face munte si apoi se va intinde pe tot pamintul. Deci un sistem care se va lupta simultan cu toate si care in final va prevala asupra tuturor incit va ramine el singur pe intreg pamintul. Aceasta este cu adevarata Noua Ordine Mondiala. Alta nu va mai fi din moment ce ea se va lupta simultan cu toate 5.
Daniel 2:44 44. " Iar în vremea acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica un regat veșnic care nu va fi nimicit niciodată și care nu va fi trecut la alt popor; El va sfărâma și va nimici toate aceste regate și singur el va rămâne în veci."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.08.2011, 08:15:19
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tablele lui Moise si zbaterea societatii de consum

Un doctor spunea odata ca omul a fost facut sa locuiasca intr-o gradina dar prin pacat a ajuns sa locuiasca intr-un camp,pe care cu chin si sudoare l-a smuls naturii pentru hrana sa si pe care,de atunci,il pastreaza asa doar cu mari osteneli.Daca nu face asta atunci paragina si salbaticia pun iar stapinire pe munca sa.Spinii si palamida se vor amesteca cu sudoare fruntii sale iar truda sa se va intoarce,odata cu el,in pamintul din care a fost luat caci ,,tarana esti si in tarana te vei intoarce.".Cineva numea acest gen de situatie ,,foamea din desert".Metaforic este cam ce se intimpla acum prin Europa.

Fiecare taran cunoaste foamea paraginii,aceea foame pe care nici o unealta agricola nu o poate potoli,nici o imbunatatire tehnologica nu o poate stopa.Nu conteaza cat de bine ai pregait solul,daca nu veghezi el va cadea iar in paragina.Natura,inclusiv cea umana, are tendinta de a se intoarce la salbaticie,daca nimeni nu vegheaza.Este o lege dura de care nici noi nu scapam,pentru ca ceea ce este valabil pentru pamint este valabil si pentru chipul de lut cu suflare de viata-n el.Tendinta lumii actuale nu este,din pacate,spre asemanare cu Dumnezeu,ci este exact in directia opusa.Spre balarii si cadere in spini.Un suflet neglijat,o economie neglijata,rupte de legile Celui care le-a pus in fiinta,vor ajunge locuri napadite de griji lumesti,de efecte distructive.Realitatea probeaza faptul ca o viata sau o societate in delasare,in nepasare,vor ajunge,finalmente,intr-un haos moral,cuib al descompunerii existentei.Orice efort,financiar sau spiritual, care nu tine seama de foamea salbaticiei din noi ajunge in sapa de lemn.Financiar sau moral.Rodul nostru va fi ceea ce suntem.Apa nu se ridica mai sus ne nivelul ei si prin urmare nici omul actual nu se va ridica mai sus,printr-un efort spasmodic,de falimentul vietii lui spirituale si economice decat cu ajutorul Celui caruia tot mai des i-a dat de inteles ca nu are nevoie de el.

Toti am fost la tara cand eram mici.Ati observat ce fac puii vrabiilor sau cei de gaina dupa ce beau apa?Ridica capul spre cer,spre Cel de unde le vine apa vietii lor.Categoric ca exista si explicatii rationale pentru atitudinea lor,stiintifice,da de atatea explicatii rationale indicele Dow Jones nu va mi ridica capul prea des.Asa ca prefer sa opereze cu metafore momentan,pana la caderea cortinei.Oamenii nu strang struguri din maracini si smochine din spini.Rodul unui pom este determinat de pom,iar al unei vietii,si implicit al unei societati,este determinat de felul de viata.Ceea ce absoarbe atentia si preocuprea unei societati va fi si ceea ce o va defini.

Viata copiilor lui Dumnezeu ese guvernata de legi la fel de dure precum cele ale naturii.Cu o floare nu se face primavara iar ogorul din noi,din viata noastra,trebuie ingrijit cu grija,patruns mereu de razele soarelui,ca sa aiba caldura vietii-n el.Viata asa cum ne-a fost data nu cum o batjocorim noi.Intr-o goana nebuna dupa securitate ajungi sa te confrunti cu situatia lui Iov.Stiti,era titlul acelui film,,The day after tomorrow".Noi traim asa ceva momentan,la nivel economic.Nimeni nu stie unde vom fi maine.Nimeni nu ridica capul in sus.Ciudat este,citind cele scrise de domnul Dragomir,ca mi-au venit in cap aceste randuri scrise de cineva acum mai bine de 60 de ani.Da,imaginea Romei ii vine in fata ochilor si mie.Cu tot ce a urmat.The Times a pus recent pe prima pagina o imagine cu un protestatar de la Londra si cu intrebarea daca nu cumva asistam la sfarsitul unui ciclu uman asa cum il stiam.Stiti ca cei care au participat la revoltele londoneze au declarat ca nu au iesit sa sustina o cauza anume,ci doar sa fure?Balariile campului lasat in paragina in noi.

In mod paradoxal,intr-un articol din Ziarul financiar se spunea ca ,,Cel mai în vogă economist al momentului, Nouriel Roubini, a declanșat o dezbatere după ce a declarat într-un interviu acordat Wall Street Journal că, într-un fel, Karl Marx a avut dreptate când a afirmat că sistemul capitalist se poate autodistruge din cauza dezechilibrelor create între producție și consum - actuala criză fiind o exemplificare a acestei tendințe.

Cea mai importantă previziune pe care Marx a încercat să o susțină cu teoria sa economică este cea referitoare la inevitabilitatea dispariției capitalismului, fie ca urmare a tendinței seculare de scădere a ratei profitului (tendință care nu s-a confirmat niciodată), fie ca urmare a contradicției între acumulare/producție și consum. Întrucât salariile sunt menținute la nivel de subsistență, susține Marx, creșterea producției depășește capacitatea de consum a maselor și apare "criza de supraproducție" care eventual va duce la căderea capitalismului.Teama de consecințele unei asemenea situații a făcut ca autoritățile să intervină din nou prin injectarea masivă de bani în sistem. Cu mici variații, astfel de politici au fost aplicate în majoritatea țărilor lumii, iar consecințele le cunoaștem: au fost evitate multe falimente mai mici cu prețul ajungerii la falimente naționale."

Mai spuneti odata,va rog,care erau cele 10 porunci si ce se intimpla cand le incalci.Daca puteti puneti-le deasupra lumii noastre,pe acoperisul constiintei noastre.Orice loc al nebuniei umane are nevoie de un epitaf pe masura.

Last edited by Scotland The Brave; 17.08.2011 at 08:17:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.08.2011, 12:21:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Cică datoria publică globală - ce-o fi și aia - crește cu 360 milioane dolari pe oră.

http://www.forbes.com/forbes/2010/02...debt-bomb.html

Mai pe românește, întrebarea e: datoria publică globală către cine?!
Datoria publica este cheltuielile prost gestionate ale Statului condus de policieni imorali si corupti astfel incat din 2$ cheltuiti de catre Stat, 1$ intra in buzunarul lor sau se duce pe apa sambetei dat fiind ca multe cheltuieli sunt facute sa aiba ei profit, nu pentru ca au o utilitate publica reala.

Si pentru ca banii cheltuiti in felul asta nu ajung, se ajunge la deficit bugetar care se "solutioneaza" prin imprumuturi si cresterea inflatiei. Adica o bomba cu ceas.
S-a ajuns aici peste 60 ani pentru ca a fost nevoie de 60 ani ca datoriile sa se acumuleze peste limita care pot fi impinse catre generatiile viitoare.

Plus, sa nu uitam, piata speculatiilor financiare, care este exact ceea ce e nevoie ca un dezastru sa se transforme in catastrofa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Monseniorul Ioan Robu despre criza economica andra_v Biserica Romano-Catolica 0 10.04.2012 10:43:47
Urgia justitiara , cele 3 zile de intuneric Mihai36 Din Vechiul Testament 7 22.07.2011 22:33:31
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Hristos si Criza economica andreicozia Generalitati 51 23.06.2010 16:01:44