Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 16.12.2017, 16:05:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unele le-ai prezentat pe aici, pe buna dreptate: teologia prosperitatii, manifestari fizice ciudate, teribiliste.
Și care crezi tu că este sursa tuturor acestor aspecte ”slabe” ?
  #1012  
Vechi 16.12.2017, 16:52:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini.

Gasim in Biblie faptul ca, inca din timpul Bisericii Primare, in manifestarea darurilor Duhului Sfant a existat haos. Vorbeau in limbi toti, deodata, unii proroceau intervenind peste prorocia altora, altii spuneau, chipurile prin Duhul Sfant, "Isus sa fie anatema". Unii mai bogati voiau epateze prin luxul lor si sa-i faca de rusine pe cei mai saraci, erau împărtiti pe grupuri si aveau dispute intre ei.

Sursele aceastor aspecte deloc de dorit, existente in Biserica Primara, sunt aceleasi cu cele de astazi.
Si remediul este exact la fel ca atunci.

Dar si lucrarea curata a Duhului, este exact la fel. Asta este minunat.
  #1013  
Vechi 16.12.2017, 19:29:01
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini.

Îmi pare rău, dar aici drumurile noastre se despart.
Eu cred că ceea ce se întâmplă la carismatici este grav, fiind lucrarea duhuilor rele, tu spui că este doar o ....harababură, dar ei de fapt sunt băieți buni.
Îmi aduci aminte de Eli și de fiii lui, Hofni si Fineas. Vei împărtăși soarta lor.
Este vina ta majoră pentru că nu iei aminte la dovezile ce ți-au fost aduse.
  #1014  
Vechi 16.12.2017, 19:30:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Îmi pare rău, dar aici drumurile noastre se despart.
Doamne ajuta!
  #1015  
Vechi 16.12.2017, 21:45:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In niciun caz nu cred ca... kundalini, aiurolini si musolini.

Gasim in Biblie faptul ca, inca din timpul Bisericii Primare, in manifestarea darurilor Duhului Sfant a existat haos.
Vorbeau in limbi toti, deodata, unii proroceau intervenind peste prorocia altora, altii spuneau, chipurile prin Duhul Sfant, "Isus sa fie anatema".
Asta este o EXAGERARE personala a unei realitati care a fost cu totul diferita, exagerare menita sa creeze confuzie si incertitudine cu privire la daruirea reala a darurilor dar si cu privire la manifestarea lor.

Nu exista la Dumnezeu HAOS. Cand zici lucrul asta il faci pe Dumnezeu DEORGANIZAT. Ori din ce tin minte el tine un Univers in mana... cu siguranta nu a reusit sa organizeze prea bine haosul daruirii darurilor duhovnicesti.


Acest haos pe care il invoci tu este de fapt o revarsare mare de lumina de la Dumnezeu, dintr-o data, pentru bucuria si intarirea celor prezenti.
Nicidecum "o scapare" a lui Dumnezeu, un haos a harului, ceva necontralabil sau scapat de sub control dupa cum iti imaginezi tu.

Daca Dumnezeu a dat mai mult odata, mai multora este pentru un motiv. Pe care tu il intelegi drept "haos".... eu cred ca explicatia corecta este intarire in credinta, repet.

Iar acest "haos" iti foloseste tie ca argumentatie pentru a crea si invoca teoria "haosului" care extinsa ar duce in zilele noastre la un har care pica atunci cand te astepti mai putin, necontrolat, scapat de sub controlul lui Dumnezeu... hm, serios ??? Si de aici si vorbirea in tot felul urlete si sunete si alte manifestari vocale (pentru ca nu poti sa le numesti sub nici o forma limba...) si care datorita teoriei haosului rezulta haosul vocal, al limbilor.

Numai demonii spun aceasta hula legat de anatemizarea lui Hristos. Nu stiu de unde ai scos-o...

Asta este tiparul protestant de logica crestina, acela al argumentatiilor folosind un limbaj semi-obscur, plin de confuzie in care ascund realitati si fapte si dogme sunt cuvinte de tipul "haos."....

Ma bucur ca am inteles haosul darurilor din perioada initiala cu ocazia asta.

Last edited by gpalama; 16.12.2017 at 21:47:24.
  #1016  
Vechi 17.12.2017, 09:22:32
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Iti place doar sa scrii. Dar, sa repetam:

[i]In ziua de azi in creștinism există vorbire în limbi în aproape toate confesiunile creștine. Penticostalii reprezinta mai puțin de 20% din numarul vorbitorilor în alte limbi.
Adevărat.
Toți aceștia vorbesc în limbi:
- penticostali și carismatici trinitari,
- carismatici- evanghelia prosperității,
- catolici,
- mormoni,
- penticostali unității - modaliști, Jesus Only, branhamiști, oneness,
- protestanți
- baptiști
- reformați baptiști calvini - once saved always saved.

Întrebarea rămâne, de ce nu ajung toți aceștia la un numitor comun, măcar în ceea ce privește învățăturile fundamentale, ca apoi să primească același Duh ?
  #1017  
Vechi 17.12.2017, 09:29:40
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Am trait eu insumi experienta Botezului cu Duhul Sfant.
Și aici sunt aspecte cu totul diferite.
Penticostalii repetă ore în șir, mecanic, un cuvânt prestabilit, pînă intră într-o stare de semitransă, carismaticii cad pe spate bolborosind în limbi, când sunt atinși pe frunte.
Niciunii nu primesc ceea ce apare în Scripturi, Duhul dat celor care ascultă de Domnul. Fiecare face ceva, are o rețetă, pentru a primi bolborosirea.
Dacă matale nu ”stăruiai” cu repetarea mecanică, și te rugai simplu, normal, nu ai fi vorbit niciodată în limbi.
Milioane de oameni, de sute de ani, se roagă foarte mult și duc o viață exemplară, dar cu toate acestea nu au vorbit și nu vorbesc în limbi. A trebuit să vină anul 1906 pentru a fi redescoperit montanismul, vechea erezie a vorbitorilor în limbi din antichitate.
Tu zici că ai vorbit în limbi, după ce ai stăruit.
Dar ai făcut asta, pentru a fi acceptat în comunitatea penticostală, cu scopul precis de a vorbi în limbi. Nu nu te-ai rugat lui Dumnezeu ci ai făcut exerciții pentru a prinde limbile prin încurcarea limbii, rostind un cuvânt, se induce o stare de semi-transă.
  #1018  
Vechi 17.12.2017, 12:41:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Adevărat.
Toți aceștia vorbesc în limbi:
- penticostali și carismatici trinitari,
- carismatici- evanghelia prosperității,
- catolici,
- mormoni,
- penticostali unității - modaliști, Jesus Only, branhamiști, oneness,
- protestanți
- baptiști
- reformați baptiști calvini - once saved always saved.
Si multi, multi altii
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Întrebarea rămâne, de ce nu ajung toți aceștia la un numitor comun, măcar în ceea ce privește învățăturile fundamentale, ca apoi să primească același Duh ?
E greu de dat un raspuns corect la o intrebare pusa gresit.
Insa voi incerca:
- din pricina naturii umane
- pentru ca nici in Biserica Primara nu ajunsesera.
  #1019  
Vechi 17.12.2017, 12:44:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Și aici sunt aspecte cu totul diferite.
Penticostalii repetă ore în șir, mecanic, un cuvânt prestabilit, pînă intră într-o stare de semitransă...
A, da.
Pai nu asa fac si adeptii Kundalini, ValeaCuMalinii si Musolini?
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
montanismul, vechea erezie a...
La ce sinod ziceai ca a fost montanismul declarat erezie?
  #1020  
Vechi 17.12.2017, 12:53:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ma bucur ca am inteles haosul darurilor din perioada initiala cu ocazia asta.
Nu cred ca ai inteles.
Ca sa intelegi trebuie sa citesti ce spun apostolii, ce spune Biblia in privinta acestui subiect.

Faptul ca ai inteles ce am zis eu, ce a spus Gheron Isihastul sau ce poti intelege tu dupa capul tau, NU inlocuieste invatatura apostolilor.

E obligatoriu.
Toti cei care vor sa vorbeasca avizat despre vorbirea in limbi are lectura obligatorie Faptele Apostolilor 2, 8, 9, 10 si 16.
Si, de asemenea 1 Corinteni 12 si 14.

Putem discuta vorbe si enununtand ce am auzit la coltul strazii sau am vazut pe vreun filmulet youtube sau din spusele lui Ion Cristoiu pe acest subiect, insa doar facem baloane
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13