Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2015, 21:40:09
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Thumbs down Ecumenismul bate la usa

Din cate se vede, ecumenismul este pe cale de instalare... am dat intamplator peste acest video: https://www.youtube.com/watch?v=TPLu7tFc1ds si stau si ma intreb, ce cauta Înalt Preasfințitul Andrei Andreicuț, Mitropolitul Ortodox al Clujului, Maramureșului și Sălajului la înmormântarea mamei "Preasfinției Sale" Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla făcându-și cruce și predicând la ei? Judec eu prea mult sau nu înțeleg de ce se face asemenea sminteală?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2015, 22:05:49
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-DIN PACATE EREZIA ECUMENISTA E DIN CE IN CE MAI PREZENTA:

http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...-zisis-in.html

"Când ai dorința fierbinte ca și celălalt, cel de lângă tine, să se mântuiască, atunci îi spui adevărul; îi spui: „Ceea ce crezi tu este greșit! Vino la adevăr, ca să te mântuiești!”
Iubirea și adevărul sunt nedespărțite. Fără adevăr, iubirea este mincinoasă.
Ortodocșii tradiționaliști iubesc cu adevărat. Pe catolici, pe musulmani, pe monofiziți, pe protestanți. Pe toți îi iubim și vrem să îi ajutăm să afle adevărul spre folosul lor, spre mântuirea lor. Ceilalți își bat joc de ei și îi mint.
Atunci când credinciosul aude în biserică că erezia se anatematizează, atunci conștientizează pericolul pe care ea îl reprezintă pentru mântuire. Ințelege că acceptând învățăturile eretice își pierde sufletul. Anatemele trebuie rostite în biserică.

“Până în secolul 20, când a început dialogul ecumenic, Biserica nu a dat mărturia cea bună?”. Toată pleiada de sfinți care au trăit până atunci, cum au mărturisit ei? Cum se comportau ei cu eterodocșii? Aveau astfel de dialoguri? Metoda dialogului de astăzi a fost necunoscută Bisericii timp de 2000 de ani. Când o anumită grupare îmbrățișa o anumită erezie și când ea prindea putere, Biserica se neliniștea, dar nu fă*cea cu aceia dialoguri de la egal la egal, ci îi chema la Sinod să își prezinte învățătura lor, iar Sinodul hotăra dacă aveau sau nu dreptate. Sinodul era locul unde se mărturisea adevărul. A existat vreodată în Biserică dialog care să dureze 20-30 de ani? Se cerceta cazul și, dacă se descoperea o erezie, Biserica lua îndată o decizie.

Toți Sfinții Părinți spun că iudaismul și islamul nu conduc către mântuire.Sfinții Ioan Damaschinul, Maxim Mărturisitorul, Grigorie Palama îl numesc pe Mohamed antihrist.

Acum, când avem de-a face cu erezia ecumenistă, erezie despre care încă oamenii nu conștientizează că este erezie, trebuie ca toți cei cu sfântă neliniște pentru dreapta credință să îi păzim pe oameni să nu se molipsească de erezie."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2015, 23:11:58
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Daca Anatemele trebuie rostite in biserica sau nu trebuie.... este de competenta sinodului a decide!Oricine isi permite sa afirme cand trebuie rostite anatemele in afara arhiereilor si sinodului,este el insusi eretic ca unul ce se face pe sine impotrivitor Duhului Sfant Care lucreaza prin sinod!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2015, 23:55:30
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Daca Anatemele trebuie rostite in biserica sau nu trebuie.... este de competenta sinodului a decide!Oricine isi permite sa afirme cand trebuie rostite anatemele in afara arhiereilor si sinodului,este el insusi eretic ca unul ce se face pe sine impotrivitor Duhului Sfant Care lucreaza prin sinod!
Ganados sheep.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2015, 00:06:42
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

When you can not give a reply to insult the intelligence can only!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2015, 08:21:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Of of of.

Un om face un pas catre o mai buna intelegere si comuniune intre ramurile unui cult religios, si voi sariti in sus de nervi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2015, 08:45:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adevărul e numai Unul, abecedar!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2015, 12:44:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Din cate se vede, ecumenismul este pe cale de instalare... am dat intamplator peste acest video: https://www.youtube.com/watch?v=TPLu7tFc1ds si stau si ma intreb, ce cauta Înalt Preasfințitul Andrei Andreicuț, Mitropolitul Ortodox al Clujului, Maramureșului și Sălajului la înmormântarea mamei "Preasfinției Sale" Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla făcându-și cruce și predicând la ei? Judec eu prea mult sau nu înțeleg de ce se face asemenea sminteală?
De fapt e o participare la inmormantare, nu s-a slujit impreuna, doar s-a asistat. Nu e bine nici asa, dar macar nu e impreuna slujire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2015, 13:11:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Of of of.

Un om face un pas catre o mai buna intelegere si comuniune intre ramurile unui cult religios, si voi sariti in sus de nervi.
ce comuniune poate exista intre intre lup si oaie?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2015, 15:21:25
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

in lume nu poate exita dar in crestinismul autentic da!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ecumenism

Thread Tools
Moduri de afișare