Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2017, 12:30:00
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Batalia celor doua "Tari Turce"? Turcii ortodoxo-musulmani vs. Turcii catolici?

" Imperiul Romano-German:

1. Asociatia Germana de tari sub conducerea Imparatului de la Viena.

2. Regatul "independent" al Frantei, devenit independent dupa Razboiul de 30 de ani.

3. Regatul devenit independent al Angliei, dupa razboiul de 100 de ani

4. Regatul administrativ Sud-Est numit dupa legendarii HUNI, si anume "Hungaria". ( nu i-au numit dupa noii veniti Maghiaria, pentru ca i-au nimicit pe toti la anul 950) ( iar Valahia cum se numeau majoritatea locuitorilor sau Regatul Moraviei cum a fost inainte nu au vrut.)

5. Regatul administrativ Nord-Est slavic, numit Polonia-Lituania (dupa o carte scrisa de un italian).

6. Statul Papal si Mezzoggiorno in Sud.

7. Unitatea catolica de administrare a estului globului pamantesc numita Portugalia.

8. Unitatea catolica de administrare a vestului globului pamantesc numita Spania (de fapt pana in 1650 parte componenta a Germaniei)

9. Regatele nordice: Danemarca cu Norvergia si Suedia cu dependintele ei Finlanda si tarile baltice.



Si peste tot oamenii erau numai un numar:

- iobagul numarul... la biserica sau la latifundiar."


Plecand de la aceasta idee, m-am intrebat oare de ce biserica catolica si Imparatul Roman, au ales numele unui popor disparut de 500 de ani atunci cand au format Unitatea Administrativa Sud-Est numita "Hungaria".

Doar pe Maghiarii, Oigulii crestini si ortodocsi care au venit mancand carne de cal tinuta sub saua calului in anii 890, din China, si s-au pe linia sudica a Frontului Catolico-Ortodox al aniilor 890 si anume tinutul valah Noricum, azi numit tinutul Vienei.

Acesti Maghiari, ca nu era nici un fricos printre ei, au cazut in capcana langa Augsburg, unde au fost cu totii omorati.

Familile lor au ramas fara aparare si foarte probabil au fost si ele decimate.

In orice caz, vedem ca ca si in Argentina, unde oamenii au in numar de 65% din populatie gene de la localnicii indieni, dar in proportie de 100% nu mai au trasaturi de la indieni. deci cum s-a ajuns aici. au fost "indepartai" cei care se nasteau cu trasaturi de la strabunii indieni si "pastrati" cei care aveau trasaturi europene?

Deci Maghiarii de azi sunt europeni si nu au trasaturi oigule, deci de ce au pastrat limba Maghiara?

Oare au incercat prin formarea unei Tari Turcice, Maghiara este asemanatoare si cu limbile turcice, sa opreasca inaintarea Turcilor uniti dupa 1204 cu ortodocsii?

Iertati-ma dragi frati Maghiari, dar este important sa discutam liber.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2017, 14:07:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ochei, leț tok.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2017, 00:07:50
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Ma scuzati, poate m-am pronuntat putin incalcit.

eu spun ca poate in evul mediu, numele de TURC era asociat cu un luptator neinfricat.

Doar turcii din armatele mongole n-au demonstrat acest lucru. Si turcii din Anatolia au facut-o si ei de nenumarate ori.

Poate in apus erau foarte apreciati.

Poate de aceea Voievozi romani ca Iancu de Hunadoara si Matei Corvin si-au asumat numele si nationalitatea Maghiara, spunand vezi si eu sunt viteaz, si eu sunt turc dar de-al vostru sau pentru voi apusenilor.

Sau Ion Zapolia si Familia romaneasca din Maramu, Batory cu Stephan si Sigismund Batory, dar si Regi ai Ungariei care au fost toti sau Slovaci sau Sarbi (ma rog catolicizati formal si numiti in carti croati).

unguri, adica Maghiari originali nu stim pe tronul Ungariei.

Pana si Kosuth a fost slovac.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2017, 00:17:24
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Valahii din Noricum au vrut sa desfiinteze unitatea Administrativa "Hungaria"

Da in anii 1690 Valahii din Noricum au castigat in luptele cu turcii si au recucerit restul unitatii administrative "Hungaria".

La Budapesta au facut Recensamant pe la 1750, si au gasit din 1500 de gospodarii: 69 Maghiare (adica vorbitoare de oigula, limba turcica de fapt), vreo 700 de limba sarba si restul altele.

Ei, Valahii din Noricum, numiti acum austrieci, au vrut sa desfiinteze "Hungaria" dar au fost infranti de prusaci si acestia i-au obligat sa reorganizeze o unitate mai mica sub forma de "Regatul Hungar" pe la anii 1866.

De atunci s-au straduit sa aduca limba si la popor si pe la 1918 au reusit ca tot al doilea om din aceasta unitate administrativa sa si vorbeasca limba bravilor si credinciosilor Oiguli la origine Crestini-Ortodocsi apartinand de Patriarchia Apostolului Petru de Antiohia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare