Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2008, 14:33:30
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

pff...
deci astazi la liturghie trebuia sa pun 2 prescuri pe proscomidier pe la finalul utreniei parca si o pun pe prima, o pun pe a 2 si din greseala ating cu mana umpic Sf.Disc; logic, am inghetat de frica si mi venea sa plang si ma durea inima foarte tare!!!am atins fara sa vreau!
parintele mio zis sa ma spovedesc din cauza incidentului.
oare:
cat de grav este asta?
cat de mult ma afund in iad pt asta?
ce sa fac?
si altele legate de asta
va rog frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2008, 15:32:52
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Pai daca te spovedesti gata, se duce pacatul si nu te mai afunzi in iad din caua asta. :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2008, 16:10:28
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2008, 21:19:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D
te stresezi prea mult. spovedeste si gata. Frate, nu te supara, dar aici exagerezi. Si chiar daca il rasturnai, o faceai din greseala, nu cu intentie. Sa-ti faci griji cand faci asta intentionat, nu cand faci din greseala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2008, 21:35:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
mirene, era cam asa. cateva pers. o adus pomelnic cu prescura cam tarziu si pr cand se intorcea , merea la proscomidiar si scotea direct acolo. asa k alex mi leo dat, eu le am pus si cand am ridicat am atins putin ; fara sa rastorn nimica:D.si ink ceva..nu mai stiu sigur..sf utreniei sau inceputul liturghei dar stiu sigur k era inainte de vohodul mic.:D
te stresezi prea mult. spovedeste si gata. Frate, nu te supara, dar aici exagerezi. Si chiar daca il rasturnai, o faceai din greseala, nu cu intentie. Sa-ti faci griji cand faci asta intentionat, nu cand faci din greseala.
Iarta-ma Stefane, dar e de admirat fratele nostru Ioan ! Mai bine sa "exageram"astfel, decat sa fim nepasatori sau impietriti la orice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2008, 21:54:12
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Frate...in multe biserici exista obiceiul ca preotul sa atinga cu Sfintele Daruri pe credinciosi la vohodul mare.

Daca parintele a spus sa te spovedesti, spovedeste-te si nu iti face probleme! Dumnezeu nu e chiar asa cum Il credem noi nestiutorii! Si nu dezvolta o psihoza din asta!

Bucurie!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2008, 22:13:18
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2008, 22:27:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:
Asta este foarte bine, frate draga. Sfatul fratelui Iosif este bine de urmat. Apoi nu e bine a ne sminti si a ne tulbura chiar din orice. Oricum paza buna este cu folos !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2008, 22:28:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
faza buna e ca mam calmat dar pe moment ....:thumbsup:
Asta este foarte bine, frate draga. Sfatul fratelui Iosif este bine de urmat. Apoi nu e bine a ne sminti si a ne tulbura chiar din orice. Oricum paza buna este cu folos !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2008, 13:04:54
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Draga Ioan Hodean,
ai probleme cu tastatura. E bine sa o schimbi cu alta care nu suporta greselile de ortografie si prescurtarile. Nu de alta, dar nu imprima respect fata de cei din jur.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar e bine sa va disciplinati. Stiu ca tineretea isi spune cuvantul. Dar mereu corectarea si paza asupra a tot ce faceti este calea in care ajungeti sa va cunoasteti si apoi sa stiti cum sa ii cunoasteti pe ceilalti si sa ii iubiti.
Daca erai mai moderat si mai privitor la tine nu ti se intampla asta. Poate a fost o mica tragere de urechi sa nu mai fi atat de imprastiat, ci sa te aduni putin in jurul tau.
Imi cer iertare daca te-am suparat, dar foloseste-te de cele de mai sus.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Idolatria-cea mai mare problema a zilelor noastre... xanixade Generalitati 55 05.03.2011 21:35:15
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
O problema.... sandra Intamplari adevarate 11 22.04.2008 18:37:17