Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2010, 17:15:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sa nu aruncam cu bomboane la Cununie

De curand am fost la Cununia unui prieten. In timp ce se canta "Isaia dantuieste" am vazut ca se aruncau bomboane. Spre uimirea mea preotul zambea, iar la final nu a criticat deloc acest obicei.

In primul rand trebuie sa afirm ca acest obicei nu apartine slujbei. In Moltifelnic nu gasim nicio marturie in acest sens. Mai mult, te face sa nu mai fi atent la cantari si sa ocolesti cu greu masa pe care este pusa Sfanta Evanghelie.

Iar in al doilea rand, trebuie sa retinem pentru totdeauna ca nu bomboanele aruncate asupra mirilor sunt aducatoare de duh, ci rugaciunile si cantarile din cadrul slujbei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2010, 17:17:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Personal cred ca acest obicei da farmec momentului si are o simbolistica in traditia poporului nostru.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2010, 17:20:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu mai auzisem de acest obicei!
Eu stiam ca se arunca cu orez dupa iesirea din biserica (in occident). Simbol al fertilitatii - si de ce nu, atunci, daca este dupa slujba.
Si mie mi se pare deplasat sa se arunce cu chestii in timpul slujbei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2010, 17:26:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Personal cred ca acest obicei da farmec momentului si are o simbolistica in traditia poporului nostru.
Daca vom continua in acest mod, atunci ar trebui sa incurajam si aruncarea cu bani in cristelnita la Botez. Nu Rodica, este un obicei care trebuie inlaturat si nu incurajat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2010, 17:34:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ma voi informa .
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2010, 17:40:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca vom continua in acest mod, atunci ar trebui sa incurajam si aruncarea cu bani in cristelnita la Botez. Nu Rodica, este un obicei care trebuie inlaturat si nu incurajat.
Sunt deacord cu tine , dar sunt mult mai multe "proaste obiceiuri" de înlăturat, dragă Costele, decât aceste nevinovate bombonele. Câtete motive putem invoca că suntem deranjați în timpul Sfintelor Slujbe ? "N" motive când vrem să justificăm nervozitatea și împrăștierea noastră ! Suntem mult prea aspri cu lucrurile nevinovate și mult prea îngăduitori cu cele adevărat grave !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2010, 17:46:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristian, cand vedem ca apar obiceiuri care nu au nicio legatura cu slujbele, sa le inlaturam. E dureros ca multi nu retin din aceasta slujba decat aruncatul cu bomboane sau gestul preotului de a face glume cu paharul din care vor bea mirii vin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2010, 17:49:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Mi se pare extrem sa se renunte deodata la acest obicei cu care oamenii s-au invatat. Nu vad nocivitatea sa daca totul se face cu bun simt si cu decenta. Imi imaginez ca nu se arunca kilograme intregi de bomboane si nu se incearca dinadins faultarea nuntasilor dantuitori.
Mai degraba mi se pare rasturnarea galetii cu apa pe scarile bisericii un obicei de factura indolienica...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2010, 17:51:03
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cristian, cand vedem ca apar obiceiuri care nu au nicio legatura cu slujbele, sa le inlaturam. E dureros ca multi nu retin din aceasta slujba decat aruncatul cu bomboane sau gestul preotului de a face glume cu paharul din care vor bea mirii vin.
Dupa acelasi rationament ar trebui sa nu se mai cante colinde la slujba de Craciun pentru ca nu sunt parte componenta a actului liturgic?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2010, 18:08:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cristian, cand vedem ca apar obiceiuri care nu au nicio legatura cu slujbele, sa le inlaturam. E dureros ca multi nu retin din aceasta slujba decat aruncatul cu bomboane sau gestul preotului de a face glume cu paharul din care vor bea mirii vin.
Deci , eu nu te contrazic , dar atât am spus să nu fim aspri și prea rigizi ! Cei ce rețin doar aceste "picanterii"nu vor reține mai mult nicicând , căci Biserica e doar un popas pentru ei , un loc pentru Botezuri, Cununii și Parastase .si nimic mai mult . Educația religioasă nu se face numai în astfel de ocazii ! Și așa fug destui de Biserică find considerat un loc al babelor și a oamenilor posomorâți. Așa percep mulți , dragă Costele ! Să avem tact și mai ales RABDARE și înainte de toate CREDINȚĂ. . . , în rest toate trec , și Botezul și Cununia și Parastasul. . . Important cu ce rămânem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 12:10:42
De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza? windorin Diverse Sarbatori 12 05.01.2011 21:43:37
cununie luminitab Nunta 0 06.11.2007 04:39:45
nas de cununie... anaandreea Generalitati 9 29.08.2007 20:20:57