Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.03.2024, 21:25:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
ActiveNews a arătat că toate celelalte partide relevante sunt pro-avort, deci sunt descalificate de acest îndreptar: https://www.activenews.ro/opinii/BOR...ectoral-188066

Cel mai normal mi se pare ca BOR să dea îndrumare cu cine să votăm dacă ne interesează apărarea credinței. Pe mine nu mă preocupă politica, mă distrage de la lucrarea de mântuire, și nu mă cred vreun înțelept care să știe toate complicațiile din politică. Ăsta e un subiect complex pentru oameni preocupați, prefer să fac ascultare în astfel de cazuri.
E nevoie de fiecare vot pt AUR, contează mult și votul tău și al meu, (poate diferența va fi făcută pe muchie la unele alegeri) trebuie să ne mobilizăm masiv încă de la primele ore ale dimineții, să nu plecăm în concediu în 9 iunie decât aproape de casă votând înainte.

Ar fi important dacă ar veni 1 milion de români din diaspora în concediu acasă și să schimbe componența la locale împotriva PNL-PSD-UDMR și pe unde mai împărățesc ăștia.

Am încredere în voi că putem să scoatem un rezultat istoric care să deschidă drumul pt resuveranizarea reală a României.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.03.2024, 03:54:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Cristian Terheș, Mihail Neamțu și Robert Turcescu


Cristian Terhes, Mihai Neamțu si Robert Turcescu, într-un podcast exploziv despre suveranitate, valori, familia tradițională si conservatorismul luminat vs. progresismul dus la extrem, cancel culture, mișcarea woke si dictatura minorităților.

Emisiune cu 42.000 de vizualizări în 6 zile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.03.2024, 11:06:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Tov. NEAMȚU are multe, mult prea multe compromisuri făcute în trecut și inclusiv în prezent, el are multe explicații de dat pentru diverse întreprinderi de-ale sale, mă refer la zona politică, inclusiv ceea ce se întîmplă de la o vreme pare suspect, văd că participă la multe acțiuni a căror sursă de finanțare publicul larg nu cred că o știe, nu spun că ar fi „ascunsă”, dar lumea nu știe, mai ales avînd în vedere că în urmă nu cu multă vreme își rărise foarte tare înregistrările video, spunea chiar el că alții se întrebau „din ce trăiește NEAMȚU”, și dintr-o dată l-am văzut la o televiziune la care s-a făcut și se face propagandă religioasă iudaică, pentru că acea Kabală este o structură din religia iudaistă, ceea ce pentru un licențiat și cred că și doctor în teologie (ortodoxă, bănuiesc) este ceva extrem de suspect, și e clar că omul are probleme. Acum de la o vreme am văzut că și-a întețit înregistrările, apoi vizitele, cel puțin sub anumite semne de întrebare, prin SUA și Israel, participă sau poate chiar organizează tot felul de evenimente despre care noi nu știm de cine sînt finanțate, deci sînt niște lucruri care ridică foarte clar semne de întrebare.

Așa cum semne de întrebare ridică și alte lucruri pe care le-am evidențiat aici pe forum, spre exemplu la ce întîlniri secrete sau cvasi-secrete a participat tov. NEAMȚU, de unde are el informații despre o întîlnire secretă dintre G. Simion și prim-ministrul unui alt stat, e vorba despre B. Netanyahu, și cum a putut, că e o chestie extrem de inexplicabilă, să ajungă la concluzia că actul de trădare al lui Simion, în chestiunea Israel / Netanyahu / „retrocedări” de cetățenii „furate”, ar fi performanță internațională. E clar că NEAMȚU are probleme foarte mari.

Citat:
În prealabil postat de David_1859
Numai în urmă cu câteva luni, prin decembrie 2023, iată ce a declarat Mihai Neamțu la o emisiune cu Gușă Cozmin la radio-tv Gold, privitor la această piază rea a românilor, Simion:

Citat:
Și cu aprecierea pentru efortul lui de a șterge stigmatul de antisemitism care s-a pus pe AUR. Știu lucruri pe care și tu le știi (n.m., adresare directă către Gușă Cozmin), că ai fost acolo, dar nu știu dacă am voie să spun cu cine a reușit George Simion să se vadă dintre dușmanii lui, unii care îl acuzau de dimineața până seara de antisemitism, dar nu zic mai mult, că n-am voie (rîd amîndoi) (Gușă: Păstrăm suspansul…) Tu știi mai bine decât mine (și rîde în continuare). Și cu felicitări pentru îndrăzneala cu care el a confruntat această acuzație, văzîndu-se cu Bibi Netanyahu, mai nou și cu Georgia Meloni, deci cu o sinceră apreciere pentru performanța lui internațională din ultimele luni.
https://youtu.be/7hWlSQcy4iw?si=_vjJat2r7UdpTURb&t=1026

Deci sintetizând informațiile anterioare cu spusele lui Neamțu sub aprobarea „complice” a lui Gușă Cozmin, spuse care n-au fost infirmate de Simion, înțelegem că Simion s-a întîlnit în secret cu prim-ministrul unui alt stat, în speță Israel, nu există până acum vreo întîlnire publică între cei doi și nu l-am auzit să declare personal acea întîlnire secretă practic cu unul dintre conducătorii unui alt stat; că Simion a „depus eforturi” pentru a îndepărta acel așa-zis stigmat, deși nu îl știu pe Simion să fi fost vreun antisemit, și nu știu dacă Simion scria personal sau „aviza” toate comunicările care s-au făcut prin pagina de FB a AURului (că îmi amintesc că scandalul a început de la o postare pe pagina de FB a AURului, nu știm de cine făcută și cu ce scopuri), și deducem deci că unele dintre „eforturile” sale au fost acele promisiuni referitoare la o așa-zisă „retrocedare” de cetățenii pentru sute de mii de cetățeni ai statului Israel, de natură să favorizeze un soi de „invazie” a acelora în România, deci practic să încalce interesele naționale ale românilor și României, să creeze premise pentru încălcarea gravă a Constituției prin „ocolirea” ei prin așa-zisa „retrocedare” de cetățenii unor oameni care au renunțat de bună-voia lor și absolut firesc la cetățenia română pentru idealurile lor sioniste sau ale nației lor.

Un alt aspect extrem de dubios, de data asta în ce-l privește pe fostul băsist MIHAI NEAMȚU, este cum de asemenea acte clare de trădare, cel puțin politică și morală (deși s-ar putea să fie vorba de lucruri chiar și mai grave), a intereselor românilor și României, inclusiv ale Ortodoxiei (creștine...), pot fi considerate performanțe internaționale. Poate că Neamțu crede că toți românii sîntem proștii lui Simion, ai lui, ai lui Gușă Cozmin și ai altora dimpreună cu ei.

La fel cum tovarășul MIHAI NEAMȚU ar trebui să explice public în spiritul adevărului, dacă poate așa ceva, ce a căutat el să facă emisiuni la un post tv (și deci să încaseze și bani, că bănuiesc că nu se agita pe-acolo pe gratis), și am înțeles că avea și podcasturi pe YT pe-acolo, care pare deținut de oameni de religie iudaică și la care se face un soi de propagandă a religiei iudaice, prin tot felul de emisiuni, și nu puține, despre Kabala iudaică, Kabală care, pentru cine nu știe, este o structură, o componentă a Iudaismului, a religiei iudaiste.

Last edited by David_1859; 27.03.2024 at 11:16:40. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.03.2024, 12:05:39
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Intelectualul Gabriel Purcăruș despre comasare:
(...)
[highlight]Așa că de ce să nu facă și România la fel, de vreme ce s-a primit ordin de sus? Iar mesajul e mereu același – sa izoleze “extremiștii” – adică cei ce apără libertatea, demnitatea, suveranitatea, credința, familia.
(...)
Poate că în alte țări ar fi ceva potrivire pentru așa viziune. În cazul României, este clar că Simion / AUR nu au nicio legătură cu suveranitatea României, ci dimpotrivă ar fi rețeta perfectă pentru o afectare colosală a suveranității, intereselor și drepturilor românești, chiar și așa mult diminuată cum este. Unul dintre argumentele foarte clare în acest sens este cel prezentat chiar în postarea anterioară și cu alte ocazii. (Apropo de credință, cred că este foarte clar ce credință religioasă apără în realitate BINOMUL SINISTRU SIMION-AUR, este vorba despre credința iudaică, religia iudaică, se deduce foarte clar din aceleași argumente.)

Deci este clar din multe surse consultate, mă refer la cei așa-ziși din „tabăra suveranistă și conservatoare”, că ei descriu sistematic, inclusiv în cazul României viitoarele alegeri ca o confruntare „apocaliptică” cu „tabăra globalistă, neomarxistă și cum o mai fi” , orice altă părere dizidentă, alternativă fiind exclusă din „peisaj”, fiind băgată la indexul interziselor, așa cum este cazul opiniilor pe care le-am exprimat mai sus și în alte dezbateri de aici de pe forum. S-a stabilit cumva un consens general, apropo de faptul că nici de exemplu „USL” sau USR etc. nu îi atacă pe o astfel de temă, că aceste aspecte trebuie trecute total sub tăcere, ceea ce este clar că dă senzația că e cazul unor ordine de tip militar, deci care se execută și nu se discută. (Ca exemple chiar și numai doi menționați aici în dezbatere, Purcăruș și Neamțu, se încadrează foarte clar în această schemă, dar sînt mulți alții care se comportă în această chestiune ca niște militari supuși, la ordine, la comandă, efectiv ca fiind ca sub un consemn militar.)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.03.2024, 19:28:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

George Simion hărțuit de servicii: https://www.facebook.com/george.simi...2333646201929/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.03.2024, 00:06:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
George Simion hărțuit de servicii: https://www.facebook.com/george.simi...2333646201929/
Nu parea a fi hartuit ci mai degraba protejat, parerea mea.
Hartuire: A necăji pe cineva cu tot felul de neplăceri, probleme, întrebări etc.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.03.2024, 00:09:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Nu parea a fi hartuit ci mai degraba protejat, parerea mea.
Hartuire: A necăji pe cineva cu tot felul de neplăceri, probleme, întrebări etc.
Crezi că a cerut cineva protecție din partea unor inși cu hanorac în cap, cască în urechi, care intră în clădirea guvernului în tovărășie cu jandarmii ca o cunoștință veche a lor ?

Credeți că un civil are acces așa prin orice instituție a statului ?

Ciolacu folosește poziția guvernamentală pentru a urmări opoziția.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.03.2024, 00:16:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Nu parea a fi hartuit ci mai degraba protejat, parerea mea.
Protejat de cine?

Citat:
Hartuire: A necăji pe cineva cu tot felul de neplăceri, probleme, întrebări etc.
Da dragă, știu și eu ce înseamnă hărțuire, Simion era vădit deranjat dacă n-ai băgat de seamă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.03.2024, 00:22:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Protejat de cine?



Da dragă, știu și eu ce înseamnă hărțuire, Simion era vădit deranjat dacă n-ai băgat de seamă.
Nu stiu, priveste in stiri. In fiecare zi se intimpla ceva major.
Stii si tu ca Ei au informatii mult mai multe despre Simion decit are chiar Simion. Cineva s-ar putea sa i-o coaca si astia au trimis pe un baiat sa fie umbra lui Simion in caz de vre-o cacialma.

Mie baiatul mi s-a parut foarte bine pregatit pe rolul de "umbra" Nu scotea nici un cuvintel, facea exact ce i s-a ordonat.
Eu ii tin minte de pe vremea lui Nea Nicu pe traseul lui. La fel erau foarte tacuti.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 28.03.2024 at 00:24:55.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.03.2024, 00:27:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Nu stiu, priveste in stiri. In fiecare zi se intimpla ceva major.
Stii si tu ca Ei au informatii mult mai multe despre Simion decit are chiar Simion. Cineva s-ar putea sa i-o coaca si astia au trimis pe un baiat sa fie umbra lui Simion in caz de vre-o cacialma.

Mie baiatul mi s-a parut foarte bine pregatit pe rolul de "umbra" Nu scotea nici un cuvintel, facea exact ce i s-a ordonat.
Eu ii tin minte de pe vremea lui Nea Nicu pe traseul lui. La fel erau foarte tacuti.
Simion nu a cerut protecție, respectivul era unul din cei care-l spionau e clară treabă, e urmărit ca după să fie aruncate tot felul de poze de tip paparazi în presa tabloid în caz că are șanse în Turul 2 la prezidențiale.

Laura Codruța Koveși umblă cu pază și protecție după ea

https://www.youtube.com/watch?v=3oXdLAW7oic
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde