Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2023, 20:04:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi popa Costi cum îi place lui să zică nu s-a dat niciodată mai deștept decât alt părinte profesor, ba chiar a vorbit cu reverența cuvenită față de alți titulari de materie ortodoxă de la diferite catedre din țară.
Ar fi fost și culmea să pretindă așa ceva.
Dar aici era vorba despre altceva. Sfinții apostoli, sfinții părinți și alți mari teologi nu și-ar fi permis, așa cum și-a permis Necula spre exemplu să apară la emisiune cu sute de mii sau poate chiar milioane de spectatori și să își exprime admirația față de un antiromân și antiortodox ca Wernăr Iohannis. Aici discutăm despre o diferență mare de calitate spirituală și morală a oamenilor. Reperele sînt cei menționați mai sus; prin urmare „părintele” Necula nu este vreun fel de etalon al ortodoxiei, ba dimpotrivă, iar compromisuri compromițătoare pe care și le-a permis să le facă stau clar dovadă pentru afirmațiile mele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2023, 21:40:09
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar nu se face ordine în propria ogradă Mitropolia Munteniei și Dobrogei, ci se face la Mitropolia Ardealului de la sute de kilometri unde e altă jurisdicție canonică directă ?

Nu e mai simplu să i se dea mustrare scrisă și ascultare lui pr Necula să nu mai apară în anumite contexte publice, de ce trebuie să apară în presă ?
Poate nu se putea rezolva problema altfel. Din punctul meu de vedere este clar că atât Streza cât și Necula sînt scăpați de sub controlul bisericesc, or asta nu poate decât să ducă la devieri și abuzuri, așa cum a și dus de fapt. Din moment ce Streza nu este capabil să își facă singur ordine în curte, iar acest caz este destul de clar din acest punct de vedere, că Streza dormea dus în timp ce Necula își făcea de cap, atunci este normal să se intervină de la nivel superior. Sau poate că Streza nu dormea chiar așa de dezinteresat așa cum am putea noi crede la prima vedere.

Aceasta este însă o speță mult mai puțin gravă decât cea sesizată de mine la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din eparhia Sibiului, speță în care din punctul meu de vedere Streza este caz clar de caterisit. Iar sinodul care nu-l caterisește pe acest personaj sinistru devine complice în parte cu faptele și omiterile acestui personaj și se face și el vinovat în această speță.

Uite încă o speță, ca să vezi în ce fel știe Streza să facă ordine prin curtea pe care o pretinde el că ar fi a lui. Dau linkuri, însă linkurile se referă în special la altceva decât vreau eu să scot în evidență; în plan secundar, din acele linkuri se află că de fapt în eparhia „lui” Streza, ce să vezi, cică era un preot care avea bar. Nu știm exact ce comercializa el la acel bar, bănuiesc că nu doar pufuleți, covrigi și apă minerală... E, ce să vezi, acel preot stătea liniștit pe funcție, doar că au apărut alte abateri reale sau presupuse, și numai ulterior s-a aflat în presă că acel preot deținea un bar. Evident că asta era o chestie publică și nu se poate ca Streza sau vreunul dintre consilierii săi să nu fi știut că preotul respectiv deținea un bar. Deci preotul respectiv deținea în mod public un bar și era nesancționat de „marele” Streza. Păi îmi spune mie cineva că personajul ăsta este vrednic să ocupe o funcție atât de înaltă?

https://www.turnulsfatului.ro/2022/1...e-rdquo-197142
https://www.turnulsfatului.ro/2022/1...e-rdquo-197173

Și veniți să vorbiți așa cu nasul pe sus de „Mitropolia (Ardealului) Sibiului”?
Lasă că știu eu mai multe decât îți imaginezi mata despre „Mitropolia (Ardealului) Sibiului” și cu ce se ocupă în realitate unii de pe-acolo.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2023, 21:59:26
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Moaa, cât venin și câtă fiere! Griji la pancreas. Vezi să nu-ți strici și ficatul cu atâta acreală îndreptată într-o singură direcție.
Până una-alta, uite citește ceva, poate lectura te relaxează https://doctorate.ulbsibiu.ro/wp-con...Constantin.pdf Incepe prin a-i citi CV-ul până la capăt apoi poate-ți face cu ochiul vreun titlu și citești măcar una dintre cărți. Poate îți mai descrețește fruntea, îți mai luminează mintea, îți mai stâmpără sufletul...că pari tragic de trist.
A, și poți să ne trimiți spre lectură și CV-ul tău să vedem pe tine ce te recomandă, cam din ce poziție scuipi tu așa spre părintele Necula.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2023, 22:07:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și veniți să vorbiți așa cu nasul pe sus de „Mitropolia (Ardealului) Sibiului”?
Lasă că știu eu mai multe decât îți imaginezi mata despre „Mitropolia (Ardealului) Sibiului” și cu ce se ocupă în realitate unii de pe-acolo.
Păi matale te-ai pus în scaunul de judecător și ți-ai dori caterisiri șamd deci tu te-ai pus într-o poziție pe care oricum nu o ai în răspundere, mi-e indiferent dacă n-ar mai fi preot pr Necula, dar cred că s-ar face anumite nedreptăți împotriva lui.
Eu cred că dintr-o conferință a lui Popa Costi tot găsesc ceva interesant măcar 10 minute.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Aceasta este însă o speță mult mai puțin gravă decât cea sesizată de mine la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din eparhia Sibiului, speță în care din punctul meu de vedere Streza este caz clar de caterisit. Iar sinodul care nu-l caterisește pe acest personaj sinistru devine complice în parte cu faptele și omiterile acestui personaj și se face și el vinovat în această speță.
Tu încerci să faci un transfer de vinovăție pt situația politică și școlară din Sibiu pe mitropolia Ardealului.
De unde știu că unele școli nu le-a găsit ÎPS Streza acolo dinainte să fie hirotonit ?
FDGR era votat dinainte de pr Streza,

Știi de când e hirotonit mitropolit Streza la Mitropolia Ardealului cum îți place ție să te tutui cu el de parcă ați făcut armata împreuna, 3 Noiembrie 2005.
Știi de când e primar țănțălăul la Sibiu, 18 iunie 2000, în 2004 câștiga al doilea mandat, deci Streza ca să te citez, l-a găsit pe Iohaos la al doilea mandat în Sibiu, nu l-a uns el primar.

Iar la prezidențiale în 2014 l-au votat peste 10 milioane de oameni, să spui că Streza sau popa Costi influențează peste 10 milioane de oameni și datorită lor e președinte, sau că în 2019 când a luat până-n 10 mil de voturi e tot vina lor mi se pare că le dai prea multe merite.

Deci pt Referendumul pt familie care era o problemă de principiu, nu votai o persoană care să polarizeze - e vina lui Streza și popa Costi că nu s-a strâns pragul, pt alegerea lui Iohannis de milioane bune de români peste pragul la referendum, e de vină popa Costi cu Îps Laurențiu.

Turnul Sfatului e publicație unde scriu atei spunea deschis tipul cu chelie că el e ateu, e normal să fie pe poziții de tip ziarul adevărul acu niște ani care aveau ordin și target să facă normă de știri negative cu preoți și B.O.R.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.07.2023 at 22:12:24.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2023, 11:24:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Poate nu se putea rezolva problema altfel.

Uite încă o speță, din acele linkuri se află că de fapt în eparhia „lui” Streza, ce să vezi, cică era un preot care avea bar. Nu știm exact ce comercializa el la acel bar, bănuiesc că nu doar pufuleți, covrigi și apă minerală... E, ce să vezi, acel preot stătea liniștit pe funcție[/b], doar că au apărut alte abateri reale sau presupuse, și numai ulterior s-a aflat în presă că acel preot deținea un bar. Evident că asta era o chestie publică și nu se poate ca Streza sau vreunul dintre consilierii săi să nu fi știut că preotul respectiv deținea un bar. Deci preotul respectiv deținea în mod public un bar și era nesancționat de „marele” Streza. Păi îmi spune mie cineva că personajul ăsta este vrednic să ocupe o funcție atât de înaltă?
Sa-ti zic o poveste reala.
Mergand spre servici, vad un carton cu o reclama la ceva destul de ieftin, un fel de cafea dar nu era cafea ci mai degraba un coctail nelcoolic. Cum era cald afara si drumul lung, am zis ca o sa imi pice bine. Intru in locatia cu steag cu simbol inaltator la usa din spatele cartonului stradal cu reclama si acolo in interior nu era niciun client. Ma uit unde am intrat si nu-mi dau seama ce era acolo, curatenie perfecta, muzica linistitoare instrumentala in surdina, doar cat sa te linistesti si relaxezi, sticle, pahare, vitrine frigorifice, frigidere, totul foarte curat si bine aranjat, intro ordine perfecta. Ma speriu un pic de solemnitatea si sobrietatea celor doi, barmanul si patronul, seriosi, dar nu ma intimidez ci cer un coctail, bautura din reclama. Cu foarte multa aplecare spre slujire si satisfacerea clientului cu mare umilinta si mult respect imi pregateste bautura minune si mi-o serveste impecabil. Las un ron bacsis si nu se jigneste oricat insist dupa ce mai inainte ma face atent la rest desi insistand sa las leul ca bacsis il umilesc oricat multumesc ca sa acopar. Mesele goale erau de o curatenie exemplara si hainele patronului si ale barmanului aratau ca la mafioti, ultra scumpe si perfecte. Ies eu din acea incapere ciudata si incerc sa ma lamuresc cam unde intrasem. Parea bar desi dupa toate cate am vazut acolo puteam sa jur ca intrasem intr-o biserica moderna. Respectivii nu cred ca-si faceau vanzare ca nu era nimeni si se simtea asta si barul era deschis de vreo cativa ani, stiu ca mereu am trecut pe acolo nevazand ca intra sau iese cineva de acolo deci nu prea intelegeam ce afacere e aia in care sa nu castigi nimic ci sa pierzi mereu, multi bani, prea multi bani. Mi-am dat seama ca era vorba de niste romani care s-au intors din Italia si au deschis o afacere in Romania ca i-a invins dorul de tara. Si am concluzionat asa ca si cum as fi avut o revelatie divina zicand catre Dumnezeu: "Da, Doamne, se vede ca romanii sunt poporul tau, pai daca in toata lumea oamenii preschima tot ce ating in baruri de muncitori pariori cu bordel si pacanele, iata ca romanii sunt pe dos, dupa ce au lucrat ca sclavii, ca si capsunari si salahori in sconstructii iata ca cu banii castigati au importat de acolo barurile si bordelurile insa iata ca le-au preschimbat in biserici, spitale si farmacii. Numai romaii se puteau gandi la asa ceva pana acolo incat sa faca si sa intretina lucrarea asta de ani buni pe nimic, avand un client-doi pe luna." Bautura era de un gust naucitor de bun, cafea slaba cu tot felul de amestecuri si de ingrediente cu arome luxuriante pentru gusturi super rafinate. O minune. Pacat ca nu mi-a facut bine pe sistem fiindca oricat invelesti produsul in surprize si-l rafinezi, continea ceva substante echivalente cu pacatul si drogurile (cofeina, teina, nicotina...) asa ca trezindu-ma pe invers mi-a taiat legatura cu energiile divine si in loc sa ma bucur de soarele verii m-am simtit dupa ea ca lovit, mai istovit si stresat ca am ajuns la servici mai obosit incat am inceput sa carai si sa fac reprosuri sub soare din inima de mi s-a stricat convertorul duhovnicesc de energie pana acolo incat aveam impresia ca energiile luminoase de la soare imi fac rau si ma chinuie asa ca am fugit la umbra si la cismeaua cu apa rece, pierzandu-mi lucrarea divina de conversie in racoare, de asceza si rabdare cu Duhul.

Morala: oare te poti supara pe romani, pe cei ce fac din baruri biserici, din pacatosi sfinti si din sclavi oameni liberi?... si doar pentru ca dus de val nu ti-ai folosit ascultarea ca sa filtrezi ce bagi in si scoti din tine?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.07.2023 at 12:07:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2023, 11:33:34
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Până una-alta, uite citește ceva, poate lectura te relaxează https://doctorate.ulbsibiu.ro/wp-con...Constantin.pdf Incepe prin a-i citi CV-ul până la capăt apoi poate-ți face cu ochiul vreun titlu și citești măcar una dintre cărți.
Din punctul meu de vedere, un personaj care a făcut astfel de declarații față de Wernăr Iohannis, precum cele din linkul de mai jos, fie el și popă, din perspectiva mea este din început discreditat în ceea ce privește maculatura scrisă ca „grafoman”. Oricum dacă ar fi fost cine știe ce reper, probabil că aș fi aflat câte ceva până acum; n-am auzit de el ca fiind un reper, așa că nu mă grăbesc să-i citesc maculatura. Încă mai am treabă cu sfinții profeți, cu sfinții apostoli și cu sfinții părinți, Necula nefiind, spre deosebire de cei menționați, printre „standardele” ortodoxiei creștine.

Admirația declarată a popii Necula față de un Iohannis bizar care cică ar vrea să rămână în istorie (s-ar putea să rămână, dar nu așa cum crede el, Iohannis, că va rămâne):
https://www.facebook.com/40deintreba...2451783855151/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2023, 11:50:34
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că dintr-o conferință a lui Popa Costi tot găsesc ceva interesant măcar 10 minute.
Și-atunci de ce nu s-a limitat la așa-zisele lui conferințe?
De ce l-au pus păcatele să se asocieze cu imaginea lui Iohannis și să facă astfel de declarații referitor la Iohannis? Dacă personajul chiar nu pricepe că singur s-a discreditat, atunci chiar are probleme.
Lasă că o să revin eu cu privire la Iohannis numai să dau câteva exemple, ca să vadă și alții, că poate au uitat sau nu știu, față de cine și-a exprimat „părintele” admirația.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2023, 22:21:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și-atunci de ce nu s-a limitat la așa-zisele lui conferințe?
De ce l-au pus păcatele să se asocieze cu imaginea lui Iohannis și să facă astfel de declarații referitor la Iohannis? Dacă personajul chiar nu pricepe că singur s-a discreditat, atunci chiar are probleme.
Lasă că o să revin eu cu privire la Iohannis numai să dau câteva exemple, ca să vadă și alții, că poate au uitat sau nu știu, față de cine și-a exprimat „părintele” admirația.
Depinde când și-a exprimat admirația, eu cred că e post electoral 2014, nu ante-electoral, nu a influențat cu nimic campania în timp ce de ex față de celălalt contra-candidat au fost diferite înregistrări cu îndemnuri ale unor clerici să fie votat în timpul celor două săptămâni dinaintea turului 2.

Pe la începutul lui 2015, Iohaos, avea o cotă foarte mare de popularitate, după care s-a prăbușit, să-l acuz pe pr Necula că el e pro Iohannis când vreo 13 milioane de români s-au păcălit în 2014 și încă 9 mil în 2019, mi se pare prea mult, chiar și eu am greșit când am votat atunci, mai degrabă credeam că Ponta o să bage lumea la pușcărie, cum poate ar face și Koeveși un regim excesiv de punitiv, în care oricine poate intra la pușcărie dacă există un ordin sau vreun judecător chitit să dea sentințe maximale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.07.2023 at 22:27:23.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.07.2023, 22:34:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
este din început discreditat în ceea ce privește maculatura scrisă ca „grafoman”.
Dă-i mă pace, are uneori și harul scrierii și al vorbirii chiar dacă mai dă cu bâta în gard, tot Dumnezeu dă sclipiri în anumite momente.
Nu-l mai asculta dacă e atât de rău, parcă ai o fascinație în sens invers față de el, cum aveau fariseii și cărturarii să pândească, să bage vinovății, să prindă în cuvânt.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Oricum dacă ar fi fost cine știe ce reper, probabil că aș fi aflat câte ceva până acum; n-am auzit de el ca fiind un reper, așa că nu mă grăbesc să-i citesc maculatura. Încă mai am treabă cu sfinții profeți, cu sfinții apostoli și cu sfinții părinți, Necula nefiind, spre deosebire de cei menționați, printre „standardele” ortodoxiei creștine.
N-ai auzit de el dar numai despre el vorbești de câteva zile, e atât de necunoscut că-i știi și anumite adresări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2023, 13:11:48
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Cand eram mai tanar imi placea mult. Pt cineva care abia pasea pe treptele bisericii a fost o experienta frumoasa sa-l ascult. Acum insa nu-l mai ascult, in ultima vreme mi-a intrat la inima parintele Pimen Vlad , un calugar din muntele Athos care posteaza des pe youtube. Daca nu mai vreti sa-l ascultati pe Necula eu il recomand pe Pr Pimen Vlad, se simte ca are un alt duh, o alta asezare sufleteasca, are acel dar al povestirii ca pr Cleopa in care imbina simplitatea cu profunzimea.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde