Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2023, 12:18:29
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
ca să nu amintesc și de Marele Uitat de preamăreți ierarhi, adică de Însuși Dumnezeu.
Ba te rog sa-L mai amintesti ca eu in posturile tale stii ce vad numai? Secularizare. Secularizarea mintii si racirea inimii.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2023, 21:50:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Gol pe dinauntru, gol si pe dinafara si goala si Biserica...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2023, 12:17:22
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde la ce oră era aniversarea, 12 octombrie 2022 a fost într-o zi lucrătoare de miercuri, cine crezi că merge în timpul săptămânii, dimineața la Catedrală ?
Eu văd și în alte orașe e puțină lume oriunde la Catedrala într-o zi lucrătoare dimineața, nu știa nimeni de aniversare în afară de oameni din mitropolie, cine crezi că urmărește când sunt născuți episcopii ?
Pe lângă ceea ce am spus până acum, iată că ceea ce matale ți se părea a fi o chestie banală, s-a repetat din nou anul acesta, chiar și după ce unii au citit ce am scris aici pe forum. Doar că acum s-a trecut de la catedrala aproape goală la capela aproape goală a facultății de teologie, unde parcă au fost la slujbă mai mulți preoți nu doar decât credincioșii mireni, că dintre aceia au fost extrem de puțini (în ciuda afirmațiilor mincinoase, bombastice din ziarul „Lumina”), ci și decât studenți de la facultate, ceea ce nu face decât să dovedească și să adeverească încă o dată ceea ce am afirmat despre ceea ce s-a întîmplat anul trecut și nu numai.

Și cred că este clar pentru oricine că și marea majoritate dintre cei acolo prezenți nu au venit să îl „cinstească” pe cel care se crede mai nou un fel de „totalitate a Mitropoliei Ardealului” (deci nu doar al Episcopiei, ci iată că și al Mitropoliei), el ca persoană, ca personaj mai exact, că totuși conceptul teologic de persoană presupune anumite standarde (pe care „jovialul” „domn Streza” nu le îndeplinește), deci nu au venit acolo decât din obligație, au venit așa „cu arcanul” sau eventual cel mult ca simțindu-se nevoia să își „apere” patronul grupului sau grupurilor de interese „bisericești”.

Nu cred că este lipsită de însemnătate nici puținătatea studenților, începuse totuși anul universitar de vreo două săptămâni, dar nici atitudinea vădit temătoare, oarecum plină de frică în fața lui IPS Streza, mai toți fiind lipiți de zidurile capelei sau ascunși pe după coloane, chiar dacă ei nu știu de-adevăratelea cu cine au de-a face, poate și de frică să nu cumva să pună „domnu Streza” sau vreun consilier de-al „dumnealui” vreo „geană” pe ei, că cine știe dacă mai apucă să termine facultatea, dacă nu cumva ajung să fie, cum se exprimă unii (cu funcții mari) de pe-acolo, „scoși din joc”.

Iar pentru a se convinge cei curioși nu au decât să privească la suitele de fotografii postate pe internet, cu sfatul meu să nu dea multă importanță declarațiilor teatrale ale lui IPS Streza cu privire la așa-zisa lui conștiință a propriei nevrednicii, că dacă avea o astfel de conștiință în mod real, și-ar fi dat de mult demisia din funcțiile pe care într-adevăr cu nevrednicie le ocupă și din care ar fi fost mai bine pentru toată lumea, inclusiv pentru „dumnealui”, să fie caterisit de Sinodul BOR și să fie trimis undeva la vreo mănăstire la ascultare, că el, fiind tot numai pe funcții de putere și pe „saci” plini de resurse, nu se poate spune că ar fi fost vreodată monah în viața lui de-adevăratelea.

http://mitropolia-ardealului.ro/sfan...ia-ardealului/
https://ziarullumina.ro/actualitate-...ni-184514.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2023, 12:44:26
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ba te rog sa-L mai amintesti ca eu in posturile tale stii ce vad numai? Secularizare. Secularizarea mintii si racirea inimii.
Drept este că în contextul unor astfel de personaje pline de nelegiuire și vrăjmașe ale iubirii dumnezeiești și omenești, până la urmă nu este întîmplător că se răcesc mai mult sau mai puțin tot mai multe inimi. De altfel, lucrurile au fost prezise de Mîntuitorul, „Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci.” (Matei 24, 12).
Reply With Quote
Răspunde