Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2023, 16:55:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cu asta sunt de acord, si eu ma gandeam la asta in primul post. E greu de cuantificat si comparat cu alte tari ortodoxe, dar imi pare ca avem o deschidere mai mare ca altii si poate duce usor in rataciri. Avem nevoie de educatie buna deci de dascali si indrumatori buni. Era mai usor cand scolile erau manastirile si invatatorii erau calugarii si preotii desi si-atunci erau rataciri multe. Acum trebuie oricum cumva manevrat in contextul acestei secularizari statale inceputa in veacul al XIX-lea si reaccelerata in ultimele decenii. Mereu se gasesc solutii, nu din mintea noastra ci prin Duhul Sfant. Ne ajuta Dumnezeu.
Singurul lucru pozitiv pe care-l extrag din cifrele prezentate, e că încă există o cotă de plutire în materie de oameni care apelează la duhovnic sau la consiliere religioasă, în alte țări nu mai există nici aceea.
Dacă s-ar mântui 80-90% ar fi bine, nu câți se declară.

Avem cele mai multe licee și Facultăți teologice de când există România ca țară, poate în trecut erau mai multe clase primare cu invățământ de profil și acum acelea sunt laicizate.
Accesul la tipăritură religioasă e cel mai facil din istoria umanității pt toate clasele sociale, acum doar de om ține să caute mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2023, 17:23:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Accesul la tipăritură religioasă e cel mai facil din istoria umanității pt toate clasele sociale, acum doar de om ține să caute mai mult.
Asta e practic inca o incriminare a mentalitatii protestante. De la reforma protestanta incoace s-a raspandit ideea laicizata ca omul poate sa invete singur din carti fara nicio indrumare. Asta a mers mana in mana cu industrializarea educatiei in masa, cresterea fortata a ratei de alfabetism, si promovarea democratiei moderne ca model infailibil. Toate acestea isi au radacini in gandirea protestanta si nu se leaga deloc cu gandirea ortodoxa adica cu realitatea si cu adevarul. Consecintele sunt evidente cu ochiul liber.

Educatia nu se face doar prin carti caci cartile nu se adreseaza constiutiei personale a unui om. Se face pe modelul duhovnicesc cu indrumare indeaproape si special gandita pentru capabilitatile si nevoile ucenicului. Asta se cere: relatii imbunatatite intre crestini si duhovnici prin smerenie si munca. N-ai ce face cu atatea carti religioase cand se abandoneaza smerenia si disciplina. Relatiile dintre oameni sunt inlocuite cu relatii intre oameni si institutii, reducand pana la eliminare dimensiunea umana. Poti sa bagi oricati bani in invatamant, cat timp se pleaca de la premize incorecte, doar ne adancim.

Adica solutia e mereu Ortodoxia si relatia de iubire pentru Dumnezeu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 06.10.2023 at 17:27:36.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2023, 14:02:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Comunicarea în Biserica română

Introducere

Am pomenit mai devreme că România este singura țară latină din ortodoxie. După cum știm, vestul Europei are tendința de a scrie mai mult, acaparând mai întâi spațiul literar-cultural și mai apoi spațiul online cu numeroase scrieri de tot felul. Cum arată România la capitolul comunicare și este oare influențată de rădăcinile sale latine?

Media

În primul rând, învățăm că „Basilica.ro este un proiect unic la nivelul întregii ortodoxii, fiind singura agenție de știri a unei Biserici Autocefale.” (sursă) Pe lângă știri, știm că Basilica oferă Radio Trinitas, Trinitas TV, și Ziarul Lumina. Pe lângă asta, avem si Doxologia Media, proiect al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. O să observați la Basilica că de multe ori au traduceri în engleză pe paginile de social media. De asemenea, canalele TV/radio sunt accesibile online 24/7 de oriunde din lume și au o gamă largă de emisiuni și proiecte educative. Dacă vă uitați pe site-urile patriarhale de la alte biserici, veți vedea că sunt adesea sărace în servicii media și rareori produc materiale traduse (e.g. sârbii, bulgarii, grecii, rușii). Din acest punct de vedere, România pare cea mai avansată la nivel de media online.

Prezență online

Avem o prezență activă printre unii părinți din cler și din cinul monahal:
  • Spațiul monahal: Pr. Calistrat, Pr. Pimen, Pr. Teologos
  • Spațiul de mir: Pr. Necula, Pr. Nicoale Dima, Pr. Vasile Ioana (atentie, este ecumenist deci de evitat)
Într-un interviu, Pr. Pimen a spus că nu există vreo zi în Sfântul Munte în care să nu primească pe cineva care să mărturisească că a fost (re)adus la ortodoxie de către filmulețele sale de pe YouTube, deci nu poate fi disprețuită contribuția acestor canale de comunicare.

Pe OrthodoxWiki, un site creat de biserica „Orthodox Church in America” (OCA), cele mai multe articole după cele în limba engleză (5.000), sunt cele în limba română (3.000). În greacă și în macedoneană sunt doar 700, în rusă 400, în bulgară 300, iar sârbii nu par să contribuie. Deci se vede o contribuție semnificativă din partea românilor la aceste proiecte online. Menționez aici că, surprinzător, versiunea franceză are și ea cam 900 de articole și cea portugheză vreo 750, depășind celălalte țări ortodoxe și arătând din nou râvna de a scrie în țările latine.

O aplicație impresionantă pentru telefon este Lumea Ortodoxiei, dar nu știu cine sunt cei ce au creat-o și finanțat-o.

Cât despre comunități online, acest site pare cel mai activ forum ortodox român. Pe site-ul principal, observăm că se descrie ca fiind „cea mai mare comunitate ortodoxă din lume”, însă nu e clar după ce metrici s-a constatat această afirmație. Forumul are jumătate de milion de mesaje și există din 2005. În prezent, sunt doar vreo douăzeci și ceva de utilizatori activi pe forum, și cam o sută de vizitatori la orice oră, ajunși cel mai probabil prin motoare de căutare, deci nu urmăresc forumul activ.

Tineret

Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români (ASCOR) a fost înființată în 1990, și promovează ortodoxia în rândul tinerilor prin organizare de evenimente, reviste creștine, activități filantropice, pelerinaje, și altele. Având filiale în toate centrele universatiare din țară, organizații precum ASCOR Cluj și ASCOR Iași numără câte 100-120 de membri activi. Pe deasupra, Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) este o întâlnire anuală organizată de ASCOR împreuna cu BOR și alte biserici. Din 9 întâlniri desfășurate începând cu anul 2014, 8 au fost ținute în România și doar 1 în Polonia. În diaspora, există rețeaua NEPSIS formată „în 1999 sub titulatura de Asociatia tinerilor din Mitropolia Ortodoxa Româna a Europei Occidentale si Meridionale” (sursă). Știm că România are cea mai numeroasă diasporă din țările ortodoxe, deci și asta ajută.

În principal, se vede o rețea destul de activă printre tineri atât în țară cât și în afară.

Purtător de cuvânt

După căderea URSS-ului, se pare că mai multe Patriarhate Ortodoxe au adoptat obiceiul de a avea un „purtător de cuvânt” pentru patriarhie. Pe lângă Patriarhatul de la Constantinopol și Patriarhatul Moscovei, și România a introdus acest post pentru BOR. Din 2015, acest post este ocupat de un mirean, ceea ce este diferit față de restul Bisericilor Ortodoxe. Notez aici că ideea de a avea un „purtător de cuvânt” pare a fi un obicei preluat din occident, deci arată deschiderea României către schimbări și încercări de îmbunătățire a comunicării.

Concluzie

Mi se pare foarte posibil ca Biserica din România să aibă cea mai dezvoltată rețea de comunicare dintre țările ortodoxe. După cum am zis la început, suntem una dintre cele mai mari Biserici autocefale, deci și ăsta poate fi un factor. Pe deasupra, geopolitic, avem probabil cele mai bune relații cu țările heterodoxe europene. Per total, pare defensibilă aserțiunea că am fi cea mai „comunicativă” Biserică Ortodoxă autocefală când vine vorba de materiale puse la dispoziția mirenilor autohtoni și nu numai.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 23.12.2023 at 01:07:53.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2023, 09:32:19
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Starea actuala

Intrebati daca au credinta deplina si certa ca Dumnezeu exista, vedem ca romanii sunt primii dintre tarile ortodoxe europene (si bineinteles dintre tarile "crestine").


* Mai sus, Europa a fost definita excluzand Georgia si Armenia care ne depasesc

Din acelasi studiu: s-a facut un clasament care combina mai multi factori si vedem ca Romania este prima ca religiozitate din Europa (incluzand Georgia si Armenia). Tot aici se poate observa ca Moldova este prima in privinta procentajului de credinciosi care se roaga zilnic (Romania este a 3a acolo).

Aceste date reflecta doar situatia prezenta si e greu de extras informatii de lunga durata, dar nu sunt nici de ignorat cand ne referim la specificul spiritual romanesc.
Cred ca procentul este mult mai mare de atat in toate tarile (inclusiv la noi). Aici nu s-a pus in calcul si islamul. De exemplu, Franta are multi musulmani.

Pe site nu am vazut ca scrie de religia crestin-ortodoxa, ci de cei care cred in Dumnezeu (aici intra si Islamul, al de Allah si celalalte confesiuni crestine). Deci poate fi un pic misleading acest sondaj.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.10.2023 at 09:36:28.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2023, 10:57:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cred ca procentul este mult mai mare de atat in toate tarile (inclusiv la noi). Aici nu s-a pus in calcul si islamul. De exemplu, Franta are multi musulmani.

Pe site nu am vazut ca scrie de religia crestin-ortodoxa, ci de cei care cred in Dumnezeu (aici intra si Islamul, al de Allah si celalalte confesiuni crestine). Deci poate fi un pic misleading acest sondaj.
Nu stiu ce vrei sa zici. Mai intai zici ca nu s-a pus in calcul Islamul apoi zici ca s-a pus. S-a pus in calcul Islamul, de-aici si procentul mare in Bosnia si Hertegovina. Franta e irelevanta in sondaj cu sau fara musulmani au un numar infim. In Romania procentul de musulmani e neglijabil, avem ceva (neo/)protestanti si (greco-/)catolici dar toate tarile europene au minoritati religioase. Nu e nicaieri vorba de ortodocsi in special, dar stim demografiile religioase din fiecare tara. Nu vad ce-i inselator in sondaj, nu e un sondaj confesional ci unul general despre 'religiozitate'. Stim ca Romania e covarsitor ortodoxa.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 11.10.2023 at 11:14:57.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2023, 22:47:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cred ca procentul este mult mai mare de atat in toate tarile (inclusiv la noi). Aici nu s-a pus in calcul si islamul. De exemplu, Franta are multi musulmani.

Pe site nu am vazut ca scrie de religia crestin-ortodoxa, ci de cei care cred in Dumnezeu (aici intra si Islamul, al de Allah si celalalte confesiuni crestine). Deci poate fi un pic misleading acest sondaj.
Eu cred că procentul de creștini e mult exagerat în România, fă un sondaj într-o multinațională sau între niște tineri de până în 40 de ani din orașele cât de cât populate și vezi realitatea.

Sau într-o clasă de elevi de a 12-a, sau într-o facultate la fiecare catedră în afară de teologie.

Deja faptul că nu merge bine familia în România, că nu se întemeiază căsătorii sau nu se mai nasc oameni e un semn de boală duhovnicească și de negrijă în pastorație.

Nici călugări îmbunătățiți nu se formează, nici familie, nici nimic cumva totul e în aer.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2023, 11:23:53
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că procentul de creștini e mult exagerat în România, fă un sondaj într-o multinațională sau între niște tineri de până în 40 de ani din orașele cât de cât populate și vezi realitatea.

Sau într-o clasă de elevi de a 12-a, sau într-o facultate la fiecare catedră în afară de teologie.

Deja faptul că nu merge bine familia în România, că nu se întemeiază căsătorii sau nu se mai nasc oameni e un semn de boală duhovnicească și de negrijă în pastorație.

Nici călugări îmbunătățiți nu se formează, nici familie, nici nimic cumva totul e în aer.
Sondajul e despre populatia generala, deci trebuie folosita o esantionare aleatorie, nu sa selectezi anumite demografii care performeaza sub medie. Dar oricum ce zici tu e adevarat si important: avem slabiciuni in institutii si puncte cheie responsabile pentru dezvoltarea noii generatii, si problemele se vad la toate nivelele. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne redresam cat mai curand, deja se vad semne bune. Se intoarce lumea in tara (jumatate de milion s-a intors anul trecut), se fac programe educative, mai revin oameni la credinta, avem partide conservatoare, etc. Nu e suficient dar e o directie buna, se lucreaza! O sa vina o perioada buna pentru credinta cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa depinda de noi cum ne pregatim sa o fructificam.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2023, 11:27:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Starea actuala

Intrebati daca au credinta deplina si certa ca Dumnezeu exista, vedem ca romanii sunt primii dintre tarile ortodoxe europene (si bineinteles dintre tarile "crestine").


* Mai sus, Europa a fost definita excluzand Georgia si Armenia care ne depasesc

Din acelasi studiu: s-a facut un clasament care combina mai multi factori si vedem ca Romania este prima ca religiozitate din Europa (incluzand Georgia si Armenia). Tot aici se poate observa ca Moldova este prima in privinta procentajului de credinciosi care se roaga zilnic (Romania este a 3a acolo).

Aceste date reflecta doar situatia prezenta si e greu de extras informatii de lunga durata, dar nu sunt nici de ignorat cand ne referim la specificul spiritual romanesc.
Specificul crestin-ortodox de la noi nu sta in laudarosenia lumii cu multimea crednciosilor nostrii ci in faptul ca tot poporul este mereu impreuna cu Pastorii de suflete si cu sfintii-marturisitindu-se inclusiv prin moastele lor ca dovada reala si vie a vietii lor curate de Credinta, la fiecare sarbatoare cautand pace, ascultare si rabdare, indreptarea crestina a vietii lor asemenea Domnului nostru Iisus Hristos-Cuvantul.

Ma unge la suflet ca suntem buricul pamantului, ca i-am batut pe toti la Credinta in Dumnezeu, insa e doar o flatatie occidentala si o fala desarta ca sa ne vindem lor ca orice colonie, ca sa se laude ei ca am ajuns un breloc la cheile de la masina lor de lux.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.10.2023 at 11:40:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2023, 11:31:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Specificul crestin-ortodox de la noi nu sta in laudarosenia lumii cu multimea crednciosilor nostrii ci in faptul ca tot poporul este mereu impreuna cu Pastorii de suflete si cu sfintii-marturisitindu-se inclusiv prin moastele lor ca dovada reala si vie a vietii lor curate de Credinta, la fiecare sarbatoare cautand pace, ascultare si rabdare, indreptarea crestina a vietii lor asemenea Domnului nostru Iisus Hristos-Cuvantul.
Da, e interesat de vazut si numarul de pelerini la Sfanta Cuvioasa Parascheva. Anul trecut a fost record cu un sfert de milion. Si astea-s semne foarte bune.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2023, 23:18:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, e interesat de vazut si numarul de pelerini la Sfanta Cuvioasa Parascheva. Anul trecut a fost record cu un sfert de milion. Si astea-s semne foarte bune.
250k în vreo 2 săptămâni, e un nr impresionant dar nu văd cu ce ne ajută, rușii au fost când s-a adus brâul Maicii Domnului la ei vreun milion să se închine prin orașele unde s-a dus.

dacă populația tânără nu mai crede, în 20 de ani se va vedea.

Eu evaluez altfel specificul creștin al unei țări un criteriu e cât de bine merge familia * vârsta la prima căsătorie, rata de divorțialitate, adulterul, nenașterea de copii câți sunt sau nu sunt într-o familie, milostenia, grija față de orfan, văduvă, handicapat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.10.2023 at 23:21:57.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, istorie, ortodoxie, romania