Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2008, 17:17:27
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit


Vreau sa am si eu parte de viata vesnica. Ce trebuie sa fac ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2008, 19:11:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Sa respecti cele 10 porunci.
Iar daca vrei sa fii desavarsit sa-ti lasi averea si tot ce ai si sa-ti dedici viata lui Iisus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2008, 22:35:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dar de unde stii tu ca nu ai parte de viata vesnica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2008, 09:55:02
anishorik anishorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 21
Implicit

'Si cand iesea El in drum, alergand la El unul si ingenunchind inaintea Lui, Il intreba: Invatatorule bun, ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?
Iar Iisus i-a raspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decat unul Dumnezeu.
Stii poruncile: Sa nu ucizi, sa nu savarsesti adulter, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb, sa nu inseli pe nimeni, cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.
Iar el I-a zis: Invatatorule, acestea toate le-am pazit din tineretile mele.
Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru iti mai lipseste: Mergi, vinde tot ce ai, da saracilor si vei avea comoara in cer; si apoi, luand crucea, vino si urmeaza Mie.
Dar el, intristandu-se de cuvantul acesta, a plecat mahnit, caci avea multe bogatii.
Si Iisus, uitandu-Se in jur, a zis catre ucenicii Sai: Cat de greu vor intra bogatii in imparatia lui Dumnezeu!
Iar ucenicii erau uimiti de cuvintele Lui. Dar Iisus, raspunzand iarasi, le-a zis: Fiilor, cat de greu este celor ce se incred in bogatii sa intre in imparatia lui Dumnezeu!
Mai lesne este camilei sa treaca prin urechile acului, decat bogatului sa intre in imparatia lui Dumnezeu.
Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii catre altii: Si cine poate sa se mantuiasca?
Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinta, dar nu la Dumnezeu. Caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta.'(MARCU 10/17-27)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2008, 10:10:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa ne ajute tuturor sa avem parte de viata vesnica. E un gand frumos si, daca facem voia Lui, Dumnezeu ne poate mantui. Ca sa ne obisnuim cu ideea ca trebuie sa facem voia Lui si nu a noastra, e bine sa spunem de cat mai multe ori rugaciunea ,,Tatal nostru".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2008, 18:49:09
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Vreau sa am si eu parte de viata vesnica. Ce trebuie sa fac ?
Mergi la Biserica, cauta un duhovnic bun, spovedeste-te si roaga-l sa te invete ce sa faci. Citeste carti sfinte, Biblia, Noul Testament in special. Viziteaza manastiri.

Pe scurt, daca iti doresti cu toata sinceritatea si din toata inima, roaga-te lui Dumnezeu si Dumnezeu te va ajuta sa te mantuiesti asa cum nici nu iti imaginezi.

Fii bun cu toata lumea, dar nu pana la ati compromite credinta. Citandu-l pe Pr. Iustin Parvu, pe necredinciosi e bine sa-i iubim "de la distanta", adica sa nu ne amestecam cu ei.

Doamne ajuta,

Bogdan.

PS: Roaga-te lui Dumnezeu cu sinceritate si din toata inima. Spune-i ca vrei sa te mantuiesti in cuvinte simple, Dumnezeu deja stie de ce anume ai tu nevoie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2008, 18:58:15
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ca sa dobândesti viata vesnica trebuie sa ti-o pierzi pe cea de acum, adica sa mori în fiecare clipa dorintelor si gândurilor tale pentru a gasi si a face voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2008, 19:30:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai e simplu - cauta un preot duhovnic din BOR care ti se pare tzie om a lui Dumnezeu si du-te la acela sa te invetze ce si cum.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2008, 12:14:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am mai spus undeva, ca in astfel de situatii nu avem un raspuns, ci raspunsuri. Ceea ce este chemare pentru unul, poate fi indepartare pentru altul. Insa, sa nu uitam ca "cine intra inauntrul voii lui Dumnezeu sau a celor voite de El, a intrat in liniste, caci a intrat in zona vietii neamenintata de moarte." (Filocalia XI)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2008, 21:24:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Vreau sa am si eu parte de viata vesnica. Ce trebuie sa fac ?
sa te ROGI CU CREDINTA la domnul nostru IISUS HRISTOS si la MAICA DOMNULUI ,caci EL azis multora cind era pe pamint ,dintre cei care ii cereau ajutor FIE TIE DUPA CREDINTA TA:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credinta ta te-a mantuit fallen Pocainta 2 29.04.2012 17:15:50
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Ce trebuie sa cred si sa fac ca sa fiu mantuit ? E.M.I. Despre Sfanta Scriptura 15 25.06.2010 16:04:56
Urechile care s-au mantuit maria32 Generalitati 2 02.03.2010 10:01:08
Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit ? Eutifiev_EMI Preotul 9 15.06.2008 23:47:52