Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 05.03.2018, 21:31:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Până la urmă care este "adevărul " ?

https://www.crestinortodox.ro/forum/...601#post658601

"Darul vorbirii in limbi este daruit pentru:
1. Comunicarea omului cu Dumnezeu - RUGACIUNE
- 1 Cor.12:2 Cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
- 1 Cor.12:2 Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește
- 1 Cor.12:14 Mă rog într-o limbă străină
2. Comunicarea omului cu alti oameni - MESAJ
- 1 Cor. 14: 26, 27 Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Cand credinciosul vorbeste lui Dumnezeu prin darul limbilor, este rugaciune. Omul nu-i proroceste si nu il invata pe Dumnezeu.
Cand omul vorbeste bisericii prin darul limbilor, este invatatura, prorocie, cunostinta, descoperire, etc."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1502  
Vechi 05.03.2018, 21:33:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cătăline, dacă nu ești mincinos, arată postarea în care Penticostalul Tradițional a susținut că vorbirea în limbi este DOAR rugăciune.

Dacă nu poți, cere-ți scuze.

Sunt convins că PT te va ierta.
Era clar ca o sa apari si tu. Tu esti deja la nivelul urmator, ignorarea, cand mesajul e neutru si raportarea, cand ma ataci. Iti mai amintesc din cand in cand, ca sa nu uti.
  #1503  
Vechi 05.03.2018, 21:41:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
https://www.crestinortodox.ro/forum/...601#post658601

"Darul vorbirii in limbi este daruit pentru:
1. Comunicarea omului cu Dumnezeu - RUGACIUNE
- 1 Cor.12:2 Cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
- 1 Cor.12:2 Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește
- 1 Cor.12:14 Mă rog într-o limbă străină
2. Comunicarea omului cu alti oameni - MESAJ
- 1 Cor. 14: 26, 27 Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Cand credinciosul vorbeste lui Dumnezeu prin darul limbilor, este rugaciune. Omul nu-i proroceste si nu il invata pe Dumnezeu.
Cand omul vorbeste bisericii prin darul limbilor, este invatatura, prorocie, cunostinta, descoperire, etc."
Noi vorbim de mesajele de dianinte, acest mesaj este dupa ce i-am aratat pasajul din Sfanta Scriptura si a recunscut ca e si proorocie si invatatura. Gasesti doua din mesajele lui de dinainte aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1477
  #1504  
Vechi 05.03.2018, 21:45:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da , scrie foarte clar și apasat :
《Orice ii spune omul lui Dumnezeu, prin Duhul Sfant, E RUGACIUNE.》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1505  
Vechi 05.03.2018, 21:52:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
vrei sa te credem pe cuvant. Arati doar ca ai o mandrie uriasa
A spune adevarul si a te astepta sa fii crezut pe cuvant, nu e o mandrie, prietene.
Este o normalitate crestina.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ai aratat ca nu ai cuvant, minti cu nonsalanta
Asta ai mai afirmat-o insa atunci cand ti s-a cerut sa selectezi minciuna si s-o prezinti, te-ai retras cu coada intre picioare. Ti-ai dat seama ca nu poti gasi minciuna in gura mea.

In schimb, cand eu te-am acuzat de minciuna am prezentat clar despre ce e vorba: ai mintit in mod repetat pretinzand ca eu as fi afirmat ca "vorbirea in limbi este doar rugaciune". Prima data doar ti-am semnalat, colegial, ca e o intelegere gresita a ta. Cand ai continuat sa repeti ca o moara stricata acelasi neadevar, da, ti-am spus ca esti un mincinos. Dar eu am prezentat dovada. Tu nu. Pentru ca nu o ai.
  #1506  
Vechi 05.03.2018, 21:59:03
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Orice ii spune omul lui Dumnezeu, prin Duhul Sfant, E RUGACIUNE.
Am afirmat aceasta si continuu sa cred ca e un mare adevar. Cel putin eu asa inteleg.
Daca cineva crede ca o comunicare cu Dumnezeu este altceva decat rugaciune, sunt gata sa ascult si sa ma las invatat.

Insa eu nu am spus niciodata ca vorbirea in limbi este DOAR comunicare cu Dumnezeu. Nu am avut cum sa spun asa ceva, pentru ca eu cred ca, in conformitate cu ceea ce citesc in Biblie, vorbirea in limbi este si comunicare cu Dumnezeu dar SI mesaj catre oameni.

Insa daca domnul Catalin prezinta aici o postare a mea in care am afirmat ca vorbirea in limbi este doar rugaciune, imi cer iertare de la el. Imediat, cu umilinta si fara comentarii.

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.03.2018 at 22:02:07.
  #1507  
Vechi 05.03.2018, 22:20:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am afirmat aceasta si continuu sa cred ca e un mare adevar. Cel putin eu asa inteleg.
Daca cineva crede ca o comunicare cu Dumnezeu este altceva decat rugaciune, sunt gata sa ascult si sa ma las invatat..
Cu adevărat , rugăciunea este vorbirea minții cu Dumnezeu , și in acest sens Părintele Teofil Paraian spunea atât de frumos :
《Rugăciunea este vorbirea minții cu Dumnezeu. Este o realitate care ne pune în legătură cu Dumnezeu. Rugăciunea, după cuvântul care o reprezintă, ar părea că este o cerere pe care i-o facem lui Dumnezeu. În realitate, lui Dumnezeu îi spunem și că îl lăudăm și că îl binecuvântăm și că îi mulțumim și chiar la Sfânta Liturghie spunem cuvintele: „pe Tine Te lăudăm, pe Tine bine Te binecuvântăm, Ție îți mulțumim Doamne și ne rugăm Ție Dumnezeului nostru". În acest înțeles privită, rugăciunea este o așezare a noastră în fața lui Dumnezeu, un mijloc de a îi spune lui Dumnezeu cele ce le purtăm în suflet sau cele ce dorim să le purtăm în suflet: îi spunem lui Dumnezeu că îl preamărim, îi spunem lui Dumnezeu că îi mulțumim, îi spunem lui Dumnezeu că îl binecuvântăm, îi spunem lui Dumnezeu că ne rugăm Lui, iar cine spune cuvintele acestea și caută să le împlinească cu fapta, ajunge în situația să cunoască faptul că nu totdeauna suntem destul de statornici în rugăciune, că nu putem realiza ceea ce dorim să realizăm mai ales întru preamărirea lui Dumnezeu, întru mulțumirea pe care o aducem, întru lauda care i se cuvine lui Dumnezeu Căruia i se cuvine toată mărirea, cinstea și închinăciunea, de aceea avem și o rugăciune de mărturisire a neputinței noastre și o rugăciune de cerere ca să ne dea Dumnezeu ceea ce ne lipsește.》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1508  
Vechi 06.03.2018, 16:51:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
A spune adevarul si a te astepta sa fii crezut pe cuvant, nu e o mandrie, prietene.
Este o normalitate crestina.

Asta ai mai afirmat-o insa atunci cand ti s-a cerut sa selectezi minciuna si s-o prezinti, te-ai retras cu coada intre picioare. Ti-ai dat seama ca nu poti gasi minciuna in gura mea.

In schimb, cand eu te-am acuzat de minciuna am prezentat clar despre ce e vorba: ai mintit in mod repetat pretinzand ca eu as fi afirmat ca "vorbirea in limbi este doar rugaciune". Prima data doar ti-am semnalat, colegial, ca e o intelegere gresita a ta. Cand ai continuat sa repeti ca o moara stricata acelasi neadevar, da, ti-am spus ca esti un mincinos. Dar eu am prezentat dovada. Tu nu. Pentru ca nu o ai.
E incredibil cat tupeu ai, desi minti cu textul in fata. Eu cred ca deja ai ajuns sa crezi orice minciuna pe care o spui, de aceea nici nu consideri ca minti, un fel de mitoman. In fiecare mesaj ai spus ca vorbirea in limbi este rugaciune, ba mai mult, m-ai atacat si ironizat cand am spus ca poate fi si proorocie, invatatura etc. Si acum ai tupeul sa minti in fata ca si tu ai spus ca poate fi si proorocie, invatatura, cand ai facut asta. Mai mult, culmea josniciei, mai ma acuzi si ca eu as minti. Niciodata n-ai spus altceva, decat atunci cand eu am inceput sa spun de acel pasaj din Sfanta Scriptura, un arguent pe care l-am gasit pe un site baptist (cred), in care se critica vorbirea in silabe de la penticostali si afirmatia lor ca vorbirea in limbi este rugaciune.

Dar, din nefericire pentru tine, am gasit un mesaj si mai clar decat cele date pana acum, in care spui ca, "
Citat:
dincolo de orice indoiala, cei ce vorbesc in limbi nu comunica cu oamenii, ci cu Dumnezeu
". Adica faptul ca tu credeai atunci ca vorbirea in limbi este doar rugaciune, nu si altceva, adica proorocie, invatatura, cum sustineam eu. https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1308
Dar sunt o multime d emesaje, ca in toate ai spus acelasi lucru, ca vorbirea in limbi este rugaciune si nu poate fi altceva, adica proorocie sau invatatura. De exemplu aici: "Scrie suficient de clar, in 1 Cor. 14:2, ca vorbirea in limbi este indreptata spre Dumnezeu, nu spre oameni. Doar ca tu lansezi ipoteza ca atunci cand un om vorbeste cu Dumnezeu, de fapt nu se roaga ci il invata pe Dumnezeu si ii descopera lui Dumnezeu anumite taine."

Iar in acest mesaj eu ti-am scris ca cel ce vorbeste in limbi poate sa spuna o proorocie, o invatatura, o cunostinta sau o descoperire. https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1366 Si ce spui tu in acel mesaj, ce-mi raspunzi? Ca spun enormitati, ca vorbirea in limbi e rugaciune, nu poate si proorocie sau invatatura. Ca toti pot pricepe asta, in afara de mine. Ca dupa doar cateva zile sa spui ca vorbirea in limbi poate fi si proorocie, invatatura etc. Si, culmea, culmilor, sa ma acuzi pe mine ca mint, ca tu nu ai sustinut asta. Cum poti sa minti in halul asta?
  #1509  
Vechi 06.03.2018, 16:59:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa daca domnul Catalin prezinta aici o postare a mea in care am afirmat ca vorbirea in limbi este doar rugaciune, imi cer iertare de la el. Imediat, cu umilinta si fara comentarii.
Eu ti-am dat dovezile, dar tu continui sa minti in continuare, cu textul in fata.
In acest mesaj eu ti-am scris ca cel ce vorbeste in limbi poate sa spuna o proorocie, o invatatura, o cunostinta sau o descoperire. https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1366 Si ce spui tu in acel mesaj, ce-mi raspunzi? Ca spun enormitati, ca vorbirea in limbi e rugaciune, nu poate si proorocie sau invatatura. Ca toti pot pricepe asta, in afara de mine. Ca dupa doar cateva zile sa spui ca vorbirea in limbi poate fi si proorocie, invatatura etc. Si, culmea, culmilor, sa ma acuzi pe mine ca mint, ca tu nu ai sustinut asta.

Arati care e adevarata fata a penticostalilor (unii din ei, conducatorii), vor doar sa pacaleasca oamenii, sa-i amageasca. Din pacate suntem printre primele tari din lume ca numar de penticostali, amagiti saracii de aceasta falsa credinta.
  #1510  
Vechi 06.03.2018, 17:14:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Ultimul link pe care il dai nu poate fi deschis.
Dar daca tu ai zis ca in 1 Corinteni 14:2 (acolo unde apostolul spune ca "cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu"), e prorocie sau invatatura, normal ca ti-am spus ca debitezi enormitati. Pentru ca in 1 Corinteni 14:2 vorbirea in limbi este rugaciune.

Insa niciodata nu ti-am spus ca vorbirea in limbi este DOAR rugaciune.
Pentru ca vorbirea in limbi, in alte versete din acealasi capitol 14 din 1 Corinteni, poate fi mesaj catre Biserica, daca este insotita de darul talmacirii limbilor.

Dar tu insista aiurea, pana in panzele albe cu minciuna ta! Iar eu te voi corecta de fiecare data. Am mai facut-o de zece ori, o mai fac de o suta sau de o mie, daca este cazul.

Last edited by Penticostalul Traditional; 06.03.2018 at 17:20:52.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10