Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 16.12.2017, 19:38:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pentru ca intrbarea era despre confesiunile contemporane. Biserica Penticostala este una dintre ele.

Nu avem vorbire în limbi biblică în zilele noastre. Falsuri da, peste tot. Acesta este adevărul.
Motivele le-am expus deja.
  #602  
Vechi 16.12.2017, 20:00:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Iată cum vorbește Torben în limbi, ți se ridică părul măciucă! Zici că-i dracu gol.
Aha, deci asta cauti: un nivel ridicat de adrenalina.
Vezi ca gasesti varianta injectabila, cand ai nevoie.
  #603  
Vechi 16.12.2017, 21:25:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@Penticostalul_T

Te rog mult sa ne TRADUCI ce spun aia in filmuletele postate de noi.

Pentru ca sunt 100% ai tai, sunt "CERTIFICATI SI GARANTATI", iar daca esti onest ii tii in brate.

As vrea de la tine "TRADUCEREA"... Doamne...
  #604  
Vechi 16.12.2017, 21:29:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Morala ta e complet deplasata, necrestina.
Pleci de la premise false si ajungi la concluzii distructive pentru suflet.
Dracesti chiar. Imi pare rau, dar trebuie sa ti-o zic.

NIMENI, nu va ajunge, "folosindu-si capul", la invataturile mantuitoare enuntate de Hristos si de Sfintii Sai Apostoli.

Ceea ce invata Scriptura este REVELATIE DIVINA.
La care nu ajungi folosindu-t›i capul.
Am dreptate, insa trebuia sa formulez altfel.

Cei precum Paisie Aghioritul si toti cei care sunt intariti in Evanghelie si in logica duhovniceasca au dreptul si pot sa-si foloseasca ratiunea in mod deplin pentru rezolvarea problemelor.

Pentru ca de fapt Evanghelia si Scriptura contin un suport de principii fundamentale de viata, pe care treubie sa ti le asumi in logica ta zilnica, in fiinta ta.

Asta de fapt inseamna adevar si libertate in Hristos.

Oarecum iti dau si tie dreptate, a enunta o logica in afara Scripturii si Evangheliei este gresita si neortodoxa, insa exista acel punct in care spun: sunt liber in Hristos, nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine, in care sunt intarit in logica duhovniceasca si pot sa-mi folosesc constiinta.

Lucrul asta mi se pare fantastic in Evanghelie: Hristos ne invata SA NE FOLOSIM CONSTIINTA, insa una care are grija de principiile corecte ale vietii: iubirea, grija de aproapele, Adevarul, Biserica...

Hristos ne elibereaza oarecum de povara unor canoane grele si legi si ne daruieste si o libertate de miscare mare in harul Sau. Sunt liber in harul lui Hristos.

Eu cel putin asta simt... Il iubesc pe Hristos si stiu ca sunt liber in Hristos. Este ceva eliberator la nivelul intregii fiinte.

Last edited by gpalama; 16.12.2017 at 21:38:14.
  #605  
Vechi 16.12.2017, 22:01:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este ceva eliberator la nivelul intregii fiinte.
total off topic

citesc cu placere ce scrii si tin cu tine. dar pasajul citat mai sus mi-a adus aminte ce scrie unul intr-o lucrare numita "germanii in secolul lor", zice ca in mein kampf hitler i-a absolvit pe germani de orice vina, a luat totul asupra lui!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #606  
Vechi 16.12.2017, 22:51:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@Penticostalul_T

Te rog mult sa ne TRADUCI ce spun aia in filmuletele postate de noi.

Pentru ca sunt 100% ai tai, sunt "CERTIFICATI SI GARANTATI", iar daca esti onest ii tii in brate.

As vrea de la tine "TRADUCEREA"... Doamne...
Am impresia ca esti cam liber, vesel si incoerent. Discutam in alta seara.
  #607  
Vechi 16.12.2017, 23:34:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
total off topic

citesc cu placere ce scrii si tin cu tine. dar pasajul citat mai sus mi-a adus aminte ce scrie unul intr-o lucrare numita "germanii in secolul lor", zice ca in mein kampf hitler i-a absolvit pe germani de orice vina, a luat totul asupra lui!
Ce zic eu este complet in contextul crestinismului.

Si cu totii simtim putin din lucrul asta, eliberarea si libertatea dupa ce ne spovedim.

Putem si mai mult, daca ne despatimim putin, cand constiinta nu ne mai acuza de pacat si de patima.

Acum, nici eu nu pot sa le exprim perfect pe toate, ar insemna sa recitesc fiecare post de multe ori.


Sunt bucuros si prea bucuros, are dreptate P_T, mi-a daruit Sf. Spiridon un mare mare dar, o rezolvare a unei probleme duhovnicesti exact cand m-am inchinat acum cateva zile... si da, exaltez de bucurie. E ceva de genul cand vine un sfant si iti spune, "ai vazut? sunt chiar langa tine si te ascult si uite, te ajut in cea mai mare problema a ta, si iti arat ca am fost in permanenta langa tine...". Un lucru care ti se intampla o data in viata.

Last edited by gpalama; 16.12.2017 at 23:43:10.
  #608  
Vechi 17.12.2017, 09:13:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aha, deci asta cauti: un nivel ridicat de adrenalina.
Eu ți-am dat un exemplu de vorbitor în limbi, care face ba-ba-ba când nu mai are cuvinte, deci o bolborosire, o chestie generalizată la carismatici.
Acum e rândul tău să ne dai un exemplu de vorbire în limbi cu care ești de acord și despre care crezi că este biblică 100%. Nu-mi spune că nu ai astfel de exemple, ar fi chiar culmea!
  #609  
Vechi 17.12.2017, 13:13:34
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Eu ți-am dat un exemplu de vorbitor în limbi, care face ba-ba-ba
Pai si asta e tot ce poti da pe un astfel de subiect?
Mie mi se pare cam slabut si cam ciudat, tie nu?
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Acum e rândul tău să ne dai un exemplu de vorbire în limbi cu care ești de acord și despre care crezi că este biblică 100%.
1. Fapte 2 e primul exemplu. Si cel mai important, prin prisma faptului ca atunci, pentru prima oara, apostolii au primit Botezul Duhului Sfant. Aici apostolii au vorbit limbi pe care auditoriul lea inteles. Nu putem preciza din text daca a fost propovaduire sau rugaciune in limbi.

2. Fapte 10 e al doilea exemplu. Aici latinii au vorbit pentru prima oara in limbi. Cel mai probabil s-au rugat in limbi si niciunul din cei prezenti nu au inteles ceea ce se vorbea.

3. Fapte 19 e al treilea exemplu. Aici niste iudei, ucenici ai lui Ioan Botezatorul au vorbit in alte limbi. La fel, era rugaciune in limbi, niciunul nu a inteles in ce limbi se vorbea.

4. 1 Cortinteni 14 e al patrulea exemplu. Aici crestinii din Grecia vorbeau in limbi. Era, in mod sigur, si rugaciune in limbi dar si mesaj in alte limbi.

5. Alti crestini din Biserica Primara, despre care Biblia nu scrie. Cu zecile de mii. Acelasi tipar: rugaciune in alte limbi, mesaj in alte limbi.

6. Crestinii din secolul intai pana in zilele noastre. Sute de milioane. Cazuri cunoscute si necunoscute. Acelasi tipar.

7. Crestinii contemporani. Zeci de milioane de crestini adevarati, seriosi, cu cunostinta semnificativa a lui Dumnezeu si a Sfintelor Scripturi se roaga in alte limbi sau au mesaje in alte limbi, exact la fel ca in Biblie.

Pentru ca Duhul Sfant este Dumnezeu, acelasi ieri si astazi si in veci.
  #610  
Vechi 17.12.2017, 13:26:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Eu îți propusesem să dai aici un exemplu de vorbire în limbi despre care crezi că este autentică. Văd că nu reușești. Nici nu mă gândeam altfel! este clar că nu aveți originalul, ci numai contrafaceri stupide.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10