Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2009, 23:35:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De loc. Tocmai că țin seama de viața pe care am trăit-o și o trăiesc și asta îmi dă convingerea că totul se consumă aici... [/COLOR]
[COLOR=green]Dar, cum ai spus: fiecare cu convingerile lui. Eu nu încerc să conving pe nimeni că e corect modul meu de a gândi, de a crede.[/COLOR]

Pai cine e ortodox, nu poate fii convertit asa de usor!
Ori esti ortodox, ori nu esti.
Corect a NU incerca sa convingi pe nimeni!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2009, 23:47:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mereu aceleasi raspunsuri,nu poti sa stii,dar de ce te intereseaza,nu e treaba ta,nu raspunzi la intrebarea cine e Dumnezeu pentru tine si multe alte lucruri,imi dai poezii etc.Eviti sa ne spui adevarul,ca nu crezi decat 40 % in Dumnezeu pentru ca a crede in Dumnezeu inseamna sa crezi in Sf.Scriptura ,in minunile lui si in toate cele care ne invata.Degeaba ma duc sa daruiesc o paine unui sarac daca nu am credinta in Dumnezeu ,credinta totala.Fiecare crede ce vrea si cat vrea dar suntem pe un site ortodox...am inteles,iti plac poeziile ,povestile dar nu crezi in acel Dumnezeu in care cred crestinii ortodocsi.
[COLOR=green]De asta refuz să devin un creștin-ortodox fanatic pentru că nu vreau să-i judec pe semenii mei și vreau să-mi păstrez sufletul curat, neîntinat de diavolii pe care-i tot invoci, și vibrant la suferințele și necazurile celor din jur. [/COLOR]
[COLOR=green]Păcat! Nu știu cine spunea pe aici că ești tânăr. Dacă-i așa, încă o dată - păcat! Ești un om lipsit de suflet, de sentimente, un om sec... [/COLOR]
[COLOR=green]N-ai înțeles nimic din ce am spus. Și într-un cuvânt am spus tot...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2009, 23:54:45
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

tu silver ori ai citit prea mult apocatastaza lui Origen ori n-ai citi mai nimic in afara de cateva "aberatii" din Biblie...nu uita ca Origen nu ii considerat Sfant...si apocatastaza ii una din gresilile lui...
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2009, 00:01:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De asta refuz să devin un creștin-ortodox fanatic pentru că nu vreau să-i judec pe semenii mei și vreau să-mi păstrez sufletul curat, neîntinat de diavolii pe care-i tot invoci, și vibrant la suferințele și necazurile celor din jur. [/COLOR]
[COLOR=green]Păcat! Nu știu cine spunea pe aici că ești tânăr. Dacă-i așa, încă o dată - păcat! Ești un om lipsit de suflet, de sentimente, un om sec... [/COLOR]
[COLOR=green]N-ai înțeles nimic din ce am spus. Și într-un cuvânt am spus tot...[/COLOR]



Multumesc,vezi ca eu nu ti-am zis ca esti un ateu,ca gandesti prost sau mai stiu eu ce.Te-am intrebat doar in ce Dumnezeu crezi sau de ce nu crezi in Biblie ,Apocalipsa si lucrurile care ne invata el?De ce nu accepti totul?Pentru ca asta este adevarul,va fi apocalipsa,Dumnezeu pedepseste pe cei ce nu ii respecta invataturile,a existat Iisus Hristos,care si-a dat viata pentru noi,au existat minuni,au existat multe din cele spuse in Biblie .Daca tu nu vrei sa le accepti este problema ta ,dar te rog sa nu faci topic in care sa spui ca eu nu cred in Rai si Iad ,nici eu nu cred in mantuirea celor ce cred in Dumnezeu dar nu si in invataturile lui.Multumesc pentru ce mi-ai zis,sunt tanar da,si am timp sa invat cat mai multe,poate sunt un pacatos ,nu am afirmat niciodata ca voi fi mantuit,ca sunt foarte credincios dar eu RECUNOSC.De ce e pacat?Nu am suflet?La asta se rezuma totul la tine?Cred in Dumnezeu ,da cred,fac fapte bune dar nu ma intereseaza ca Iisus Hristos a fost rastignit sau nu ma intereseaza viata lui Iisus,viata Sfintilor ,nu ma intereseaza sa aflu cat mai multe despre ce a fost in trecut,despre MANTUITOR.Trebuie sa stim despre Dumnezeu multe nu numai sa credem si sa facem fapte bune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2009, 00:17:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de studentu Vezi mesajul
tu silver ori ai citit prea mult apocatastaza lui Origen ori n-ai citi mai nimic in afara de cateva "aberatii" din Biblie...nu uita ca Origen nu ii considerat Sfant...si apocatastaza ii una din gresilile lui...
[COLOR=green]Nu, nu asta. [/COLOR]
[COLOR=green]Imediat după '90, am citit foarte multă literatură americană de specialitate, literatură care m-a ajutat să-mi formez propriile idei despre credința mea creștin-ortodoxă, la care nu voi renunța niciodată, m-a ajutat să-mi păstrez independența spirituală, libertatea sufletului și demnitatea de a fi om rațional. Am învățat că un fanatic nu este un om liber și nici rațional și turma distruge personalitatea individuală. Și-am mai învățat că nu am voie să judec oamenii pentru convingerile lor, cu alte cuvinte - eu nu pot schimba lumea... Trebuie s-o accept și s-o iubesc așa cum este.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2009, 00:24:42
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Eu nu cred nici in rai nici in iad.[/COLOR]
(...)
[COLOR=#008000]credința mea creștin-ortodoxă, la care nu voi renunța niciodată[/COLOR]
Te cam cotrazici... Serios, daca nu crezi nici in rai nici in iad mai bine te muti pe un forum de agnostici sau de budisti/panteisti/deisti, etc... No offense.

Asta imi aminteste de ce povestea un ieromonah, chemat sa faca sfintirea unei case. Dupa sfintire, gazdele il intreaba, cu curiozitate: "Chiar credeti ca mai exista viata dupa moarte?" Vizibil surprins, parintele le raspunde: "Pai de ce m-ati mai chemat aici daca nu credeti in asta?". Raspuns: "Pai asa, de dragul traditiei, sa vada si copii un preot, etc..."

Bogdan.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2009, 00:38:51
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Te cam cotrazici... Serios, daca nu crezi nici in rai nici in iad mai bine te muti pe un forum de agnostici sau de budisti/panteisti/deisti, etc... No offense.
[COLOR=green]În ce calitate îți permiți să-mi arăți ușa? E forumul tău? [/COLOR]
[COLOR=green]Pe timpul lui Ceaușescu mi s-a închis de nenumărate ori gura... Și am tăcut. Acum nu mai sunt dispusă să tac. [/COLOR]
[COLOR=green]De ce crezi că tu ai libertatea să aberezi și eu, dacă spun niște lucruri de bun simț, trebuie să-mi înghit limba ori să plec?[/COLOR]
[COLOR=green]Ce/cine te crezi?[/COLOR]
[COLOR=green]Nu mi-ar face plăcere ca la biserică să stau lângă unul ca tine. E obligat să gândim toți la fel și, dacă tu behăi, să fac și eu ca tine? Sigur că nu![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2009, 00:44:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Adevarul este ca nimeni nu te da afara si nu poate dar vezi tu ,aici suntem crestini-ortodocsi,crestinii ortodocsi cred in faptele din Biblie ,tu nu,cum te poti numi crestin-ortodox?Faci ce vrei dar nu e frumos ce ai zis tu,ca sunt un om fara suflet ,ca pacat,niciodata nu e tarziu sa ma schimb daca trebuie dar tu mai mult te orientezi spre literatura,creatie nu spre ortodoxie.Imi pare rau .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2009, 00:48:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Adevarul este ca nimeni nu te da afara si nu poate dar vezi tu ,aici suntem crestini-ortodocsi,crestinii ortodocsi cred in faptele din Biblie ,tu nu,cum te poti numi crestin-ortodox?Faci ce vrei dar nu e frumos ce ai zis tu,ca sunt un om fara suflet ,ca pacat,niciodata nu e tarziu sa ma schimb daca trebuie dar tu mai mult te orientezi spre literatura,creatie nu spre ortodoxie.Imi pare rau .
[COLOR=green]Și cu ce te deranjează pe tine spre ce mă îndrept eu? Trebuie să facă cineva și literatură, creație... Atâta timp cât mai există oameni care știu să citească.[/COLOR]
[COLOR=green]Am spus de multe ori că ar fi plictisitor, anost, tern să fim toți la fel.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2009, 00:51:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu ai inteles mesajul meu,nu poti fi ceea ce nu esti ! Un crestin ortodox crede in Biblie,in Apocalipsa,in Rai sau Iad.Tu nu crezi.Acum o sa ma intrebi ce ma intereseaza pe mine?Pai e un loc public,un forum al crestinilor ortodocsi nu un forum gen cafenea cu tot felul de subiecte.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul si raiul. Se arata cum Liturghiile si milostenia scot suflete din iad spre_rasarit Generalitati 9 15.03.2011 23:11:25
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
Am vazut Raiul sau altceva ? Ady295 Generalitati 23 04.01.2011 19:33:49
Din iadul patimilor spre raiul virtutilor georgeval Generalitati 5 24.06.2009 20:49:48
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 13:18:46