Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2008, 14:48:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

legat de atei iata ce scrie par.Arsenie Boca :

"Cat de lipsiti de lumina sunt cei ce nu se roaga. Ei se conduc numai dupa pasiunile lor. Nu-si purifica niciodata sufletul, nu-si pun problema sensului existentei lor, traiesc ca animalele si se apropie in mod inevitabil de pieirea definitiva.

Numai rugaciunea i-ar putea salva si degeaba se revolta impotriva lui Dumnezeu ca lor nu le-a daruit credinta. Ei insisi nu au dorit-o, caci daca ar fi dorit-o ar fi cerut-o, iar Dumnezeu o daruieste celui ce o cere cu sinceritate. Acesti oameni au preferat comoditatea vietii si lenea in locul luminii si al adevarului. Ei vor avea parte deci de ceea ce au ales si pe buna dreptate.

“Acela ce stie sa se roage, acela stie sa traiasca bine”, spune Sfantul Augustin, iar Sfantul Efrem spune: “Rugaciunea este paznicul modestiei, fraul furiei, leacul impotriva urei, reprimarea orgoliului, consolarea suferintelor, increderea in rezolvarea tuturor greutatilor . "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2008, 14:52:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind cele postate , m-am gandit cat a ajuns omul sa se sameteasca, de poate vorbi cu atata dezinvoltura despre Dumnezeu, despre existenta lui Dumnezeu si despre toate cele ceresti.
Iata ce spune Sf. Vasile cel Mare in Omilia XV-a:

“Iar tu, daca vrei sa vorbesti sau sa auzi ceva despre Dumnezeu, paraseste trupul, paraseste simturile trupesti, lasa pamantul, lasa marea, lasa in urma ta vazduhul, nu mai tine seama de anotimpuri si de buna intocmire a vremurilor si nici de podoabele pamantului, inalta-te mai presus de regiunile vazduhului, treci dincolo de stele, de minunatia lor, dincolo de frumoasa lor podoaba, dincolo de maretia lor, de folosul oferit de ele intregului univers, dincolo de buna lor randuiala, dincolo de pozitia lor, de miscarea lor, de raportul in care se gasesc unele cu altele si de departarea unora fata de altele. Dup ace ai strabatut cu mintea intreg universul, dupa ce ai depasit cerul si ai ajuns mai presus de el, priveste cu mintea numai frumusetile cele de acolo, ostirile ceresti, corurile ingerilor, dregatoriile arhanghelilor, slava domniilor, locurile intaistatatoare ale tronurilor, priveste puterile, incepatoriile, stapaniile (Col. 1,16; Efes. 1.21). Dupa ce ai strabatut intreg universal, dupa ce te-ai urcat cu gandul mai presus de toata zidirea si ti-ai inaltat mintea dincolo de toate acestea, contempla firea dumnezeiasca, identical cu sine insasi, impasibila, simpla, necompusa, neimpartita, lumina neapropiata (I Tim.6,16), putere nespusa, maretie fara de hotar, slava cu orbitoare stralucire, bunatate dorita, frumusete nemestesugita, care copleseste sufletul inundat de ea, dar cu neputinta de aratat dupa vrednicie prin cuvant.”

Singura noastra scuza este, ca noi nu putem cuprinde cu mintea noastra toate acestea si atunci ne mintim, ca ceea ce putem cuprinde e mai mult decat totul, facandu-ne pe noi judecatori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2008, 14:55:47
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Exista vreun om care sa nu isi fi pus intrebarea asupra sensului existentei?Pentru ca eu personal mi-am pus-o.Si,da,am incercat sa vad si ce spun religiile despre asta,si filozofia,si unele opinii de pe net.Dar pur si simplu nu am putut crede ca exista divinitate.Am incercat,la un moment dat,m-am apropiat de paganism,dar singura problema era ca daca incercam sa ma rog si eu,mi se parea ca sunt nebuna,vorbesc singura.Apoi Thelema,am incercat atat "apropierea" teista,dar aveam aceasi senzatie,cat si cea atee.Budhismul......nu am incercat,desi unele idei sunt interesante.Satanismul.

Deci,mi-am pus aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2008, 14:55:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Dar ce sunt?
Glamorous_witch: nick-name-ul tau, "vrajitoare glamuroasa" e transparent si spune multe despre persoana care l-a ales.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.01.2008, 15:03:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

erzbet: sa nu confundam credinta cu credinciosii, si nici credinciosii unii cu altii. Intr-adevar nu e bine a blestema, nu e crestinesc. Totusi, acea femeie, mergand la biserica si spovedindu-se se poate curata de pacate.
Nu putem spune acelasi lucru despre o persoana, care are mai putine pacate, dar care nu se duce la biserica si nu se spovedeste. Aceasta din urma are perspectiva de a muri pacatoasa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2008, 15:09:52
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Sincer,este ales pentru ca mi-a placut Harry Potter.Nu cred in vrajitorie,mi se pare pur si simplu autosugestie.Deci nu cred ca spune prea multe......atat doar ca mi-a placut sa citesc(chiar la 19 ani) aceasta carte.
Daca o persoana isi ia nick-name-ul "vampir"-il crezi vampir?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.01.2008, 15:16:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E vorba de afinitatea pe care o are o persoana fata de acel nume.
Poate ar trebui sa-ti faci ganduri in privinta lui Harry Potter. Tot despre vrajitorie e vorba.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.01.2008, 15:42:29
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Este mult mai mult in Harry Potter decat vrajitorie:noblete sufleteasca,curaj,prietenie.Si nelipsita lupta intre bine si rau.Oricum,este SF:are putine legaturi cu vrajitoria practicata astazi(sau in toate timpurile).Aceasta se bazeaza pe ritualuri,invocari,etc,etc.Dar nicio vrajitor/vrajitoare nu a avut vreodata o bagheta magica,si sa ii fie asa de usor sa deschida toate usile,pur si simplu spunand "alohomora",nu?

Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2008, 18:28:04
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Nu sunt ateu dar am rezerve uneori , oare cate crime si atrocitati sau facut in numele bisericii , o remarca rautacioasa si nu vreau sa jignesc dar biserica in ziua de azi e afacere , cifra de afaceri a BOR dintr un reportaj vazut la tv anul trecut era in jur de 90 mil $ bani din firme fde constructii ,actiuni la bursa ,adica nu e tocmai saraca . Sa facem un experiment , sa mearga cineva cu o problema grava si are nevoie de ajutor financiar nu foate mare de la biserica ,oare cat va primi si cand ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.01.2008, 19:42:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviuberlusconii
Nu sunt ateu dar am rezerve uneori , oare cate crime si atrocitati sau facut in numele bisericii , o remarca rautacioasa si nu vreau sa jignesc dar biserica in ziua de azi e afacere , cifra de afaceri a BOR dintr un reportaj vazut la tv anul trecut era in jur de 90 mil $ bani din firme fde constructii ,actiuni la bursa ,adica nu e tocmai saraca . Sa facem un experiment , sa mearga cineva cu o problema grava si are nevoie de ajutor financiar nu foate mare de la biserica ,oare cat va primi si cand ?
Tu acuzi Biserica din punct de vedere institutional, dar Biserica- sub aspect de comunitate, suntem noi crestinii. Un madular daca sufera sufera tot trupul. Eu inainte de a acuza institutia, ma acuz pe mine, ca madular inactiv, sau insensibil al Trpului lui Hristos-Biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10