Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.01.2008, 20:28:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In seara asta venind cu metroul de la serviciu, mi-am aruncat privirea pe un ziar al unui calator si stupoare, pe doua pagini era scris cu titlu de glorie, ca satanistii se reunesc la Constanta pentru a se alcatui in religie- cult si biserica. Ministerul Cultelor si-a dat avizul, asteptand cei minim 22000 de sustinatori pe lista, specificandu-se ca daca toate documentele sunt aprobate, acestia chiar au dreptul la subventii de la stat. Ateii ca atei dar iata ca raul insusi cere sa intre in legalitate.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.01.2008, 20:44:54
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

pai,in toate tarile(mai putin teocratiile),toate religiile care se dovedeste ca nu au o ideologie care instiga la fapte antisociale,la sinucideri sau la asa ceva,au dreptul sa se reuneasca.Nu prea vad cum isi pot face biserica(banuiesc ca se vb de satanistii teisti,ptr ca cei moderni sunt atei,nu vad la ce le-ar folosi biserica),ptr ca este o religie extrem de eclectica.satanistii nu sunt in afara legii,dupa cum cred multi,doar ca in acest moment nu sunt recunoscuti.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.01.2008, 21:02:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
pai,in toate tarile(mai putin teocratiile),toate religiile care se dovedeste ca nu au o ideologie care instiga la fapte antisociale,la sinucideri sau la asa ceva,au dreptul sa se reuneasca.Nu prea vad cum isi pot face biserica(banuiesc ca se vb de satanistii teisti,ptr ca cei moderni sunt atei,nu vad la ce le-ar folosi biserica),ptr ca este o religie extrem de eclectica.satanistii nu sunt in afara legii,dupa cum cred multi,doar ca in acest moment nu sunt recunoscuti.
Acceseaza www.libertatea.ro si te vei convinge ca nu-i chiar asa cum crezi tu.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.01.2008, 21:16:00
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

aaa.....biserica satanista(de pe internet),practica satanismul modern.Totusi nu inteleg de ce sa isi faca biserica(sau poate nu acel fel de biserica ci doar un loc de intalnire).Principiile lui Anton LeVey sunt si acum prost intelese de unii:satanistii moderni au dat la un moment dat si pe internet un fel de scrisoare in care afirmau ca nu sustin violenta fizica,indemnuri precum "distruge-l" fiind luate la modul metaforic.Deci,majoritatea acestor oameni nu vor ucide pe cineva care ii enerveaza pe drum,ci ii vor raspunde cu aceasi moneda:daca ii jigneste ii vor raspunde cu jigniri.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.01.2008, 21:21:35
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Un alt exemplu ar fi opera lui Crowley,"cartea legii",in care acesta afirma "omul are dreptul sa-i ucida pe cei care ii incalca drepturile",dar el insusi explica faptul ca nu vrea decat sa sublinieze importanta libertatii omului,pe care nimeni nu are dreptul sa i-o limiteze,nu sa indemne la crima.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.01.2008, 03:26:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incepe sa se contureze antihristul in fata ochilor noastri: aparent bun, dar rau pana-n maduva oaselor; aparent va respecta libertatea omului, dar in realitate il va inlantui cu patimile, facandu-l rob. Aparent va respecta credinta, dar in ascuns va fi dusman de moarte crestinilor.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.01.2008, 07:15:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Incepe sa se contureze antihristul in fata ochilor noastri: aparent bun, dar rau pana-n maduva oaselor; aparent va respecta libertatea omului, dar in realitate il va inlantui cu patimile, facandu-l rob. Aparent va respecta credinta, dar in ascuns va fi dusman de moarte crestinilor.
Exact Anca, asta am vrut sa arat si eu, sa trag un semnal de alarma. Un semnal oare inutil ?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.01.2008, 09:36:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Incepe sa se contureze antihristul in fata ochilor noastri: aparent bun, dar rau pana-n maduva oaselor; aparent va respecta libertatea omului, dar in realitate il va inlantui cu patimile, facandu-l rob. Aparent va respecta credinta, dar in ascuns va fi dusman de moarte crestinilor.
Exact Anca, asta am vrut sa arat si eu, sa trag un semnal de alarma. Un semnal oare inutil ?
Cutremurator. Poate ca Legea cultelor nu le va permite. Satanismul poate fi o religie? Religie in sens larg inseamana o experienta a sacrului (M. Eliade). In satanism nu stiu ce poate fi sacru.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.01.2008, 11:54:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Incepe sa se contureze antihristul in fata ochilor noastri: aparent bun, dar rau pana-n maduva oaselor; aparent va respecta libertatea omului, dar in realitate il va inlantui cu patimile, facandu-l rob. Aparent va respecta credinta, dar in ascuns va fi dusman de moarte crestinilor.
Exact Anca, asta am vrut sa arat si eu, sa trag un semnal de alarma. Un semnal oare inutil ?
Cutremurator. Poate ca Legea cultelor nu le va permite. Satanismul poate fi o religie? Religie in sens larg inseamana o experienta a sacrului (M. Eliade). In satanism nu stiu ce poate fi sacru.
Da George, uite spre ce ne indreptam ! Suntem putini in fata nelegiuirilor si fara de legilor si ma cutremur la gandul ce va sa fie si cat de greu ne va fi. Sper din tot sufletul ca Bunul Dumnezeu ne va intari la cate vor veni asupra noastra. Ma cutremur vazand ca minunea de la Iordan nu s-a mai produs, ca semn al nelegiuirilor ce s-au inmultit, far de precedent. Ne-am intors fata de la EL ! Nici nu vreau sa gandesc in sens invers ,ce va sa fie atuncea pentru noi.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.01.2008, 15:39:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Incepe sa se contureze antihristul in fata ochilor noastri: aparent bun, dar rau pana-n maduva oaselor; aparent va respecta libertatea omului, dar in realitate il va inlantui cu patimile, facandu-l rob. Aparent va respecta credinta, dar in ascuns va fi dusman de moarte crestinilor.
Exact Anca, asta am vrut sa arat si eu, sa trag un semnal de alarma. Un semnal oare inutil ?
Cutremurator. Poate ca Legea cultelor nu le va permite. Satanismul poate fi o religie? Religie in sens larg inseamana o experienta a sacrului (M. Eliade). In satanism nu stiu ce poate fi sacru.
Da George, uite spre ce ne indreptam ! Suntem putini in fata nelegiuirilor si fara de legilor si ma cutremur la gandul ce va sa fie si cat de greu ne va fi. Sper din tot sufletul ca Bunul Dumnezeu ne va intari la cate vor veni asupra noastra. Ma cutremur vazand ca minunea de la Iordan nu s-a mai produs, ca semn al nelegiuirilor ce s-au inmultit, far de precedent. Ne-am intors fata de la EL ! Nici nu vreau sa gandesc in sens invers ,ce va sa fie atuncea pentru noi.
Saidy draga, aici poti citi problema care te intereseaza. Asteptam pe mai departe comentarile tale si nu numai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10