Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2014, 13:23:32
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca ramaneai ortodox, aveai sansa sa dobandesti virtutile crestinesti. Smerenie, de exemplu. Unii din tarile catolice renunta la bani si vin la noi, ca sa traiasca in saracie si sa deprinda smerenia si alte virtuti crestine, iar altii alearga in tarile catolice dupa bani, dispretuind comorile spirituale ale neamului lor. Unii cauta indelung pana afla ortodoxia, altii, inainte de a cunoaste ortodoxia, aluneca in secte și in confesiuni cu o credință diluată.

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...serafim-video/
Eu propun sa ramanem la topicul threadului. Ce parere aveti de miracolul de la Fatima?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2014, 13:23:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Aici a fost un punct important ca am incercat cu Paraclisul Maicii Domnului si nu am putut. Apoi am incercat cu Sfintul Rosariu si am reusit. Parerea mea personala a fost ca Rosariul e mult mai simplu si mai accesibil iar Paraclisul poate fi spus numai de cei avansati in viata spirituala. De atunci ma rog Sfintul Rosariu in fiecare zi.
Daca ai fi depus o minima osteneala sa te documentezi, ai fi aflat cat de pretuita de catre ortodocsi e rugaciunea inimii, care se spune cu ajutorul metanierului.

Iata cateva modele:

https://www.google.ro/search?q=metan...w=1243&bih=895

Despre rugaciunea inimii, iata cateva sfaturi ortodoxe. Mergand la catolici, nu cred ca ai ales ceva mai bun. Documenteaza-te in liniste si convinge-te singur.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/vedere...al_zecelea.htm

http://www.nistea.com/boca-despre_rugaciune.htm
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2014, 13:26:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Eu propun sa ramanem la topicul threadului.
Adică?
Citat:
Ce parere aveti de miracolul de la Fatima?
Nici una. Pentru a nu te ofensa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2014, 13:28:36
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Intrebare

Mai practica catolicii indulgentele?
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2014, 13:35:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Eu propun sa ramanem la topicul threadului. Ce parere aveti de miracolul de la Fatima?
Cine sunt eu sa-mi dau cu parerea despre asa ceva? Iisus a fost si in iad, dar asta nu inseamna ca iadul L-a sfintit, ci El a salvat multe suflete de acolo.

Sper sa nu ajungem sa credem si in invazaia extraterestrilor, totusi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2014, 13:37:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică?

Nici una. Pentru a nu te ofensa.
Scurt si la obiect

Intr-adevar, cum de s-a schimbat asa, deodata, tema topicului, de la unicitatea Bisericii la "miracolul" de la Fatima?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2014, 14:20:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=PoNk0MAbf1w#t=72
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2014, 15:05:04
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Sinteti gelosi ca miracolul nu a fost facut in Romania sau intr-o tara ortodoxa?
Dar Sfinta Fecioara a cerut Papei sa consacre Rusia inimei ei. Deci este un miracol atit al catolicilor cit si a ortodoxilor. Cum sa consacri Rusia cind o consideri eretica? Si rusii, cum sa considere pe catolicii eretici cind Sfinta Fecioara lor le-a cerut sa faca sanctificarea Rusiei.
Poate ca daca aceasta sanctificare se facea atunci cind s-a cerut, sau macar inainte de razboi, poate ca Europa nu mai trecea prin nazism si comunism.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2014, 15:27:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Eu propun sa ramanem la topicul threadului. Ce parere aveti de miracolul de la Fatima?
O sa te ajut eu, pentru ca daca nu iti spun adevarul ar fi un pacat. Am scris aici despre Fatima, dar si despre toate minunile catolicilor de la Schisma. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ima#post540153 Iti dau o veste proasta, nu numai la Fatima nu a fost decat o aparitie a ingerilor cazuti, dar si toate minunile catolicilor sunt false, sunt minuni ale ingerilor cazuti. Dupa Schisma si adoptarea ereziilor au pierdut harul si legatura cu Dumnezeu. De aproape o mie de ani sunt doar o organizatie umana, de fapt un stat. Pentru ca nu mai aveau har si minuni divine au devenit atrasi in influentati de aratari si vedenii ale ingerilor cazuti, care pot face si ei minuni. Iar BC nu este biserica, doar se substituie adevaratei Biserici a lui Hristos, ducand in eroare milioane de oameni, care poate ar fi venit altfel in adevarata Biserica.
Tu, lepadandu-te de Biserica, deci si de Hristos (desi toate cultele spun ca sunt cu Hristos, inclusiv secte obscure), ai facut cel mai mare pacat, apostazia, care evident ca nu te mai duce la mantuire, daca nu il lepezi si revii in Biserica.
Domnul sa te ajute!

Last edited by catalin2; 21.05.2014 at 15:31:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2014, 16:05:17
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Nu crezi ca trecerea de la o credinta la alta trebuie facuta pe baza adevarului dogmatic? ...si nu pentru ca Rosariul e mult mai simplu si catolicismul ofera un mod de viata mai accesibil-comod.

De exemplu trec la catolicism pentru ca eu cred ca: Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul - cum zice BC si nu: Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul - cum zice BO(e doar un exemplu - diferente sunt multe).

Pentru ca oamenii se simt induhovniciti si in alte credinte sau secte probabil, dar asta nu inseamna ca toate credintele sunt adevarate - adevarul e unul chiar daca uneori sau poate mai bine zis din ce in ce mai greu e sa tii pasul cu el - in unele tari aproape ca nu mai ai acces la el. Vrem sa traim in adevar si nu in "extaz" sau in "mangaieri duhovnicesti"(nu ca la ortodocsi Dumnezeu nu le da stari de mangaiere, dar nu trebuie sa le cautam ca sa nu fim inselati... mangaierea la urma). Cum ramane cu razboiul duhovnicesc si cu lupta pana la sange cu pacatul?

Si cum sa fie unitatea bisericilor daca fiecare sustine lucruri diferite? Unii spun de exemplu ca unitatea ar fi dupa cel mai mare razboi care va fi(acela din apocalipsa); ca dupa un asemenea dezastru lumea si singura i-si va da seama de care e adevarul. Cum sa accept cum ai spus tu ca mai sunt si alte biserici bune daca eu consider ca doctrina lor este falsa, departe de adevar si ca in ortodoxism nu-mi lipseste nimic care ar trebui completat de la ei(in materie de credinta). Asta nu inseamna ca nu putem fi prieteni. Dar de ce trebuie sa primesc o minciuna sau sa renunt la o parte din adevar doar ca sa fim unificati?

Cat despre Fatima cred ca catolicii sunt in inselare la fel ca la Mejdugorje. Si nu e gelozie ci chiar nu o consideram minune ci inselare(caci in Patericul despre vise si vedenii citim ca diavolul pana si in chipul Mantuitorului poate sa se prefaca desi doar asemanator). Tu spui ca aceea de la Fatima e Maica Domnului pe cand ortodosii spun altceva... Cum maica Domnului sa ceara Papei sa consacre Rusia inimii ei(suna mai degraba a politica - politica de la Vatican). Rusia in materie de credinta detine deja adevarul ortodox pe cand papa este eretic... deci cum sa ceara Ea unui eretic sa faca ca o tara cu credinta advarata(credinta nu politica) sa treaca la erezie??? Nu e o minune si pentru ortodocsi ci mai degraba o capcana pentru ortodocsii ne documentati in materie de credinta.

Partea buna dupa parerea mea e ca pari preocupat de aflarea adevarului... sunt unii care au trecut prin multe credinte, au inconjurat lumea si pana la urma l-au aflat(citeste despre Serafim Rose daca vrei). Sa te ajute Dumnezeu sa afli raspuns la toate framantarile tale legate de credinta!

Last edited by Dennis; 21.05.2014 at 16:11:19. Motiv: indreptare
Reply With Quote
Răspunde