Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2014, 16:42:08
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Inca ceva legat de Fatima si Rusia(am putea poate cumva lega aceasta si de evenimentele de acum)... unii spun ca Rusia e ultimul obstacol in calea occidentului pentru instaurarea noii ordini mondiale antihristice pentru ca e o mare putere militara. Rusia ca principalul aparator al ortodoxiei care este chiar prin legi impotriva noilor legislatii europene tot mai anticrestine, sta in calea lui Antihrst(mai sunt si alte tari ortodoxe insa mai neinsemnate politic si accepta foarte usor noile legi europene) si asta se vede si in mesajul de la Fatima, ca pe cineva acolo il cam deranjeaza valorile pe care le apara Rusia. Daca Rusia ortodoxa e anihilata celelalte tari ortodoxe dpdv politic sunt foarte usor de pus la "punct" si li se poate baga pe gat orice...

Asta nu inseamna ca sunt pro rus sau pentru politica Rusiei ca chiar nu sunt de acord cu ce a facut Rusia in istorie si inca face. Insa daca nu sunt pentru politica lui Putin nu inseamna ca sunt impotriva ordodoxiei care este aparata bine acolo.

Citeste si Apocalipsa... daca am inteles bine talcuirile Sf. Parinti, dupa un mare razboi mondial Rusia va fi distrusa si... si ce urmeaza cand Rusia e distrusa? Antihrist!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2014, 16:51:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Asa se binecuvanteaza tarile ortodoxe intre ele :
cu amenintari cu bombardiere supersonice ?

PS:ce legatura are religia cu piata energetica si exploatare de resurse ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2014, 17:16:16
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Miracolul de la Fatima este recunoscut oficial de biserica Catolica. S-a intimplat in 1917 in preajma caderii Rusiei in comunism. Eu asa cred ca pentru rugaciunile Fecioarei Dumnezeu nu ar mai fi lasat sa apara nici comunismul nici fascismul. Dar cred ca nu a putut primii rugaciunile pt ca atit catolicii cit si ortodoxii au fost prinsi in cearta asta de cuvinte de o mie de ani si sau considerat eretici unii pe altii si nu au onorat cererile Sfintei Fecioare, pina in 1966.
Nimic nu se intimpla daca nu este lasat de la Dumnezeu.
Asta nu e o poveste cu extraterestrii sau o imaginatie a mintii legata de apocalipsa.
Si mai cred ca si catolicii si ortodoxii se simt foarte jenati de acest esec, de aia nici nu se prea discuta pe seama lui. Da aici preotul catolic nu va mai considera eretici.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2014, 17:21:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îți dau o veste proastă. Iar.
DPDV catolic, ortodocșii NU AU CUM să fie eretici. Pentru că ortodocșii nu au colportat o dogmă greșită. În cel mai rău caz, pot fi schismatici, pentru că au plecat de sub "ascultare".
DPDV ortodox însă, treaba e nașpa: catolicii sunt cei care au modificat de capul lor, NESINODAL, crezul, câzănd astfel în erezie.

Așa că, nu mă-ncântă absolut deloc faptul că nu'ș ce preot (??) catolic nu mă mai consideră eretic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2014, 17:31:25
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îți dau o veste proastă. Iar.
DPDV catolic, ortodocșii NU AU CUM să fie eretici. Pentru că ortodocșii nu au colportat o dogmă greșită. În cel mai rău caz, pot fi schismatici, pentru că au plecat de sub "ascultare".
DPDV ortodox însă, treaba e nașpa: catolicii sunt cei care au modificat de capul lor, NESINODAL, crezul, câzănd astfel în erezie.

Așa că, nu mă-ncântă absolut deloc faptul că nu'ș ce preot (??) catolic nu mă mai consideră eretic.
Da de ce io batut Dumnezeu cu comunismul? Ca mai tare am incasato noi decit vesticii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2014, 17:41:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, dar estul, după toate aparențele (și nu numai) și-a păstrat sufletul intact.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2014, 17:48:00
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

"Asa se binecuvanteaza tarile ortodoxe intre ele :
cu amenintari cu bombardiere supersonice ?

PS:ce legatura are religia cu piata energetica si exploatare de resurse ?"

Amenintarile cu bombardiere supersonice nu sunt ortodoxe dar nu despre asta vorbeam!
Poate nu m-am exprimat corect dar vorbeam despre presiunile occidentale asupra valorilor crestine(in special ortodoxe).
IonJohn a deschis-printre altele- si subiectul Fatima... unde intr-un fel se cerea "capitularea" credintei Rusiei. Adica dintre atatea tari ortodoxe aratarea aceea sa referit la Rusia... de ce?
Despre aceasta vorbeam si nu despre pacatele dintre tarile ortodoxe sau afaceri cu resurse...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2014, 18:10:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dennis Vezi mesajul
Poate nu m-am exprimat corect dar vorbeam despre presiunile occidentale asupra valorilor crestine(in special ortodoxe).
Si care sunt aceste presiuni ? Cateva exemple ar fi binevenite.
Citat:
Daca Rusia ortodoxa e anihilata celelalte tari ortodoxe dpdv politic sunt foarte usor de pus la "punct" si li se poate baga pe gat orice
Care ar fi legatura intre biserica ortodoxa din Rusia si politica de stat a Rusiei ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 21.05.2014 at 18:13:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2014, 18:33:00
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

"- liberalizarea totală a avortului, prin relaxarea legislației restrictive (acolo unde aceasta mai există) și eliminarea procedurilor administrative de temporizare (consiliere, timp de așteptare). Accesul la avort să se facă imediat și fără obstacole;
- avortul și contracepția, precum și operațiile de schimbare de sex, trebuie asigurate din bani publici;
- organizațiile private care promovează „sănătatea sexuală și reproductivă” trebuie finanțate din bani publici;
- „reglementarea” (adică restricționarea) obiecției de conștiință, folosită de medici pentru a refuza practicarea avortului;
- permiterea (impunerea) avortului și a serviciilor conexe în clinicile și spitalele administrate de culte religioase;
- legalizarea reproducerii asistate pentru lesbiene;
- obligativitatea educației sexuale începând cu ciclul primar;
- avort și contracepție gratuite pentru adolescenți, fără știrea și acordul părinților;
- educarea „într-o viziune pozitivă” asupra homosexualității (adica propaganda pro-homosexuala).

Conform acestor puncte, putem sa ne imaginam un viitor nu prea indepartat in care homosexuali suedezi, de exemplu, vor face cursuri de educatie sexuala la elevii de clasa I din Romania, umflandu-le prezervative si aratandu-le mulaje corespunzatoare si cum se folosesc aceste “baloane”."

Aceste lucruri sunt foarte promovate in ultimii ani... chiar ma mira un pic ca nu ai auzit despre lucruri din acestea.
Am dat un copy/paste fiind presat de timp dar sunt multe de acest fel pe care UE/SUA incearca sa le impuna tuturor tarilor din UE sau chiar tuturor... Poti sa mai cauti pe internet sau daca vei mai vrea cand o sa am timp o sa-ti mai dau exemple.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2014, 18:41:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ca sa clarificam, de ce pentru ortodocsi aparitiile catolice nu pot fi minuni de la Dumnezeu, ci de la ingerii cazuti:

In viziunile si revelatiile lor aparitiile amintesc si de invataturile lor gresite, pe care noi le consideram erezii. De exemplu lui Francisc de Assisi i se spune de Purgatoriu, la Loudes aparitia spune de noua lor dogma, Imaculata Conceptie, la Fatima se aminteste iar de Puragoriu. E imposibil chiar si pentru un inger sa spuna un neadevar, o invatatura eretica. Pentru un catolic e confirmarea invataturii catolice, dar pentru un ortodox e dovada clara ca acele aparitii sunt de fapt ingeri cazuti care s-au transformat ca sa insele in Fecioara Maria sau alte aparitii. (ingerii cazuti pot aparea ca Iisus, Fecioara Maria, ingeri, etc.)
Reply With Quote
Răspunde