Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.03.2009, 21:12:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1. Bani pentru strictul necesar zilnic (prin sora Nutzi): apa, paine, lapte, biscuiti, fructe, legume.


2. Alimente: Faina, Orez, Malai, Ulei, Sare, Zahar, Ceai


3. Haine si incaltaminte: Orice este bine venit


4. Menaj: Farfurii, Cani, Oale de gatit, Ligheane, Tacamuri, Galeti, Cada de plastic.


5. Mobila: 4 Paturi suprapuse, 8 saltele, Dulap, Masa, Scaune, Aragaz, Butelie


6. Asternuturi: Paturi, Perne, Cearceafuri,


7. Cosmetice: Sapun, Detergent, Pasta de dinti, Periute de dinti, Hartie igienica


8. Rechizite: Orice


9. Lemne de incalzit


10. Scanduri pentru dusumea

Lista poate fi completata, caci daca lipsesc atatea, cu siguranta nu au de nici unele pentru bucatarie, baie, etc.
  #62  
Vechi 12.03.2009, 21:19:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cat de bune sunt paturile suprapuse intr-o incapere atat de joasa, in care incalzirea se face cu lemne, vreascuri culese din padure.
  #63  
Vechi 12.03.2009, 22:15:15
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am intrebat ceva

Si am rugat un raspuns clar exact.Cine ce rezolva din lista asta .tu Anca ce rezolvi?
  #64  
Vechi 13.03.2009, 00:37:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu voi da bani. Mai am niste obiecte stranse, care nu sunt pe lista, folositoare in bucatarie: printre altele tacamuri.
  #65  
Vechi 13.03.2009, 10:51:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit milostenie

Anca ,eu cred ca mare lucru ar fi daca acesti copii ar avea o soba in casa si curent electric.
Si ce pune pe masa.
Cei ce acceseaza acest forum sunt putini dar mare rasplata vor avea ei daca vor ajuta din putinul lor ,cum spune psalmistul:
"Fericit cel care caută la sărac și la sărman; în ziua cea rea îl va izbăvi pe el Domnul."
Iar sfantul Ioan Gura de Aur a spus:
"Saracii sunt doftorii ranelor noastre" si "Dispretuieste averile, de vrei sa ai averi,fii sarac, de voiesti a te îmbogati".
Acum este post si preotii ne indeamna sa facem milostenie ,deci un bun prilej ,mai ales pentru cei care nu gasesc saraci la tot pasul.
  #66  
Vechi 13.03.2009, 14:38:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, anita, ai cu siguranta dreptate. Casa fara curent electric, in care traiesc 6 copii, in buna parte copii de scoala, nu-mi imaginez, si totusi exista. Am inteles ca e destul de scum sa introduci curentul; primul stalp e la 60 metri de casa. Dar daca am pune mana de la mana, s-ar strange. Asta ar rezolva multe.
  #67  
Vechi 13.03.2009, 14:46:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Anca ,eu cred ca mare lucru ar fi daca acesti copii ar avea o soba in casa si curent electric.
Si ce pune pe masa.
anita, ca sa aiba ce pune pe masa, le trebuie mai intai o masa si scaune.
Practic nu au de nici unele.
  #68  
Vechi 15.03.2009, 02:10:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vorbit in seara aceasta cu cineva, care a fost impresionat de situatia copiilor. Mi-a spus sa o rog pe Lenuta sa aprecieze cam de cati bani e nevoie pentru a le imbunatati situatia.
Asta inseamna, ca odata ce stim cam de cati bani e nevoie, sa ne organizam pentru a face rost de acesti bani.
E nevoie de extinderea cu (cel putin) inca o camera, avand in vedere ca e vorba de fete si baieti, care dorm in aceeasi camera si poate chiar in acelasi pat; bucatarie si baie. Abia dupa ce exista aceste incaperi putem vorbi de mobila si alte obiecte necesare in locuinta.
Cam la ce suma s-ar ridica acest proiect, plus tragerea curentului in casa si saparea unei fantani?
  #69  
Vechi 15.03.2009, 03:17:18
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Re...

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am vorbit in seara aceasta cu cineva, care a fost impresionat de situatia copiilor. Mi-a spus sa o rog pe Lenuta sa aprecieze cam de cati bani e nevoie pentru a le imbunatati situatia.
Asta inseamna, ca odata ce stim cam de cati bani e nevoie, sa ne organizam pentru a face rost de acesti bani.
E nevoie de extinderea cu (cel putin) inca o camera, avand in vedere ca e vorba de fete si baieti, care dorm in aceeasi camera si poate chiar in acelasi pat; bucatarie si baie. Abia dupa ce exista aceste incaperi putem vorbi de mobila si alte obiecte necesare in locuinta.
Cam la ce suma s-ar ridica acest proiect, plus tragerea curentului in casa si saparea unei fantani?
Un calcul se poate face numai de catre cineva avizat.Joi cand a fost la Galati am vorbit cu Lenuta si mi-a explicat in mare despre ce e vorba.Oricate calcule ar face Lenuta nu va ajunge niciodata la un numitor comun cu un constructor daca nu are cunostintele necesare.Aici in Galati deja am luat legatura cu un grup de oameni care vor sa ajute>Aveti putina rabdare!Inceputul a fost deja facut in ajutorarea acestei familii necajite!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
  #70  
Vechi 15.03.2009, 22:12:52
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multumiri tuturor

Dragii mei,tin sa va anunt ca de curand ,zilele trecute ,copiii au primit alimente de la voi ,de la cei care au intins o mana de ajutor acestor copii.Astazi au primit si hainute,multe chiar,jucarii de plus,incaltaminte pentru toata familia,linguri,furculite,cutite.Situatia contului la data de 13 -03-2009 este de 210 euro si 310 ron.Eu multumesc ,in numele copiilor ,tuturor celor care au trimis aceste ajutoare si acesti bani .M-am gandit ca din acesti bani sa le iau un aragaz cu butelie (ca vine caldura si nu mai pot face focul in casa)alimente si daca vor mai ramane bani niste ciment pentru reparatii la casa.Cand am luat la inceput acesta initiativa de ajuta acesti copii ,va spun ,ca nu mi s-a parut chiar atat de greu,dar acum cand am luat "haturile" in maini ,ca sa zic asa ,ma cam doboara,mai ales ca acum am si eu un necaz in familie care m-a dat peste cap cu totul.Voi incerca insa, chiar daca lucrurile vor merge mai greu,sa duc la bun sfarsit ce am inceput.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 00:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46