Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 14.12.2011, 21:47:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Vietile sfintilor", pe luna decembrie.
Din pacate, abia anul acesta am inceput sa citesc "Vietile..."
Din fericire, iata ca, prin mila lui Dumnezeu am ajuns si eu sa citesc si descopar, zi dupa zi, cat folos sufletesc poate aduce o astfel de lectura. Cum orienteaza mintea mea catre mai buna intelegere a Ortodoxiei, cum intareste cugetul meu slab, cum da imbold, cum desfata...
Apoi, daca Biblia imi pare acum o scriere condensata, "in nucce", programatica, Vietile particularizeaza Biblia, o dezvolta, o nuanteaza, dau concretete si mii de sclipiri ale aceluiasi Ocean... Vietile sunt Biblia traita si prezentata noua cu toate paginile deschise, adnotate si comentate prin insusi modul de a trai al acelor oameni minunati.
Slava lui Dumnezeu pentru toate acestea!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 29.04.2012, 14:26:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Antigona lui Sofocle. Am citit-o prin liceu si in studentie, dar de abia azi-noapte am remarcat conexiunea ei cu sarbatoarea de azi, a mironositelor.

Antigona, macar ca nu e crestina, ba dimpotriva, e rodul unui incest si face parte dintr-un neam blestemat de zei, este si ea o mironosita. Caracter puternic si implacabil, de o asprime exterioara, stie sa fie iubitoare, pioasa, chiar gingasa, sa isi faca datoria si sa se jertfeasca pana la moarte, pentru a-i asigura fratelui sau mort, declarat tradator de stat, inmormantarea cuvenita. Fapt ce creeaza conflicte indisolubile si ura intre doua surori, o nepoata si un unchi, intre un tata si un fiu.

Antigona va marturisi in pragul mortii ca tot ce a facut a fost din iubire: pentru ca isi iubeste mortii (parintii incestuosi si fratele tradator), copacii, raurile si copiii pe care i-ar fi putut naste, daca ar fi ramas in viata: Nu sunt nascuta pentru a impartasi ura, ci pentru a impartasi iubirea. O impartaseste surorii lase si ascultatoare, care nu voise sa isi primejduiasca viata pentru un mort, dar care, sedusa de sacrificiul ei, doreste sa ii fie alaturi in moarte. Si o impartaseste logodnicului ei, care incearca - in zadar - sa o apere pe fata in fata propriului sau tata, nu in numele iubirii sau al legaturilor de filiatie, ci in numele valorilor si aL principiilor morale in virtutea carora actioneaza. Cred ca i-o va imparatasi post mortem si unchiului rege, care nu va intelege gravitatea faptelor sale decat cand va vedea la picioarele sale cadavrele celor pe care i-a iubit si i-a sacrificat iubirii de sine.

E o piesa mare, e de capatai, tine de cultura generala, dar eu m-am gandit sa v-o pun in atentie astazi, in legatura cu duminica mironositelor:
http://www.scribd.com/doc/24835598/Sofocle-Antigona
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 29.04.2012 at 21:34:51.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 29.04.2012, 14:56:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Foarte interesantă recomandarea colegei glykys, în orice caz atipică pentru atmosfera generală a acestui forum. Dacă vă întrebați ce legătură există între Antigona și creștinism, vă recomand cartea lui Gabriel Petric, ”Tragicul și creștinismul”, o lucrare care poate să vă lărgească considerabil orizontul de percepție al creștinismului și a excepționalei sale biruințe într-o lume colonizată mental de un mozaic complex de mentalități divergente, pe care reușește să le convertească la teologia Învierii.



http://www.librariasophia.ro/carti-T...el-so-854.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.04.2012, 10:16:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ne-Vorbeste-Parintele-Cleopa-Toate-Volumele-1-16

Sunt niste carti /volume extraordinare fiecare crestin indiferent de varsta,conditie sociala poate sa invete foarte mult de la Parintele Cleopa care a fost un mare duhovnic care a cunoscut ortodoxia foarte mult din practica.

cateva titluri din aceste carti:
  1. PARINTELE CLEOPA- CELE CINCI FELURI DE ÎMPĂRTĂȘANIE
  2. PARINTELE CLEOPA:DESPRE RUGĂCIUNE – TREPTELE RUGĂCIUNII
  3. PARINTELE CLEOPA-CINSTIREA MAICII DOMNULUI
  4. Parintele Cleopa-DESPRE DRAGOSTEA DE DUMNEZEU
  5. PARINTELE CLEOPA:DREAPTA CREDINȚĂ A NEAMULUI ROMÂNESC
  6. Parintele Cleopa-despre diferite tipuri de credinta
  7. PARINTELE CLEOPA-despre JUDECATA DE APOI
  8. Parintele Cleopa:CELE PATRU LEGI DUPĂ CARE VA JUDECA HRISTOS LUMEA
  9. Parintele Cleopa-despre SFÂNTA CRUCE
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.05.2012, 15:37:18
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

ADEVARUL fara PLURAL de Lidia Popita Stoicescu

O mare bucurie sufleteasca veti avea lecturand-o.Asa cum spune teologul Ciprian Olinici, Director Programe-radio TRNITAS, citez:
Am putea defini volumul de fata ca fiind o carte a cautarii.Dar nu a cautarii raspunsurilor, ci a explorarii interogatiilor.Autoarea a inteles ca esential nu este raspunsul, ci modul in care si scopul cu care iti exprimi intrebarea.Efigia argumentului este prezenta in fiecare cautare.De aceea, aceasta carte, inainte de a fi o cautare a argumentului, este o argumentare a cautarii.
Merita sa ne facem timp pentru citirea si recitirea, deschiderea si redeschiderea acestei minunate carti .
Si, apropos de timp,citez din carte "observatia abatelui Amedee(Calugarul si psihiatrul - convorbiri despre fericire) privind omul modern si determinarile sale actuale, formulata intr-o inspirata "ecuatie" cu aparenta de joc de cuvinte, dar de un crud si profund adevar filosofic:
"Pe timpuri, aveai timp sa-ti faci timp,
Acum, omul alearga tot timpul dupa timp.
Nu mai are timp sa-si piarda timpul...
Si totusi,ajunge la timp acolo unde il asteapta moartea".
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 02.05.2012, 20:43:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
ADEVARUL fara PLURAL de Lidia Popita Stoicescu

O mare bucurie sufleteasca veti avea lecturand-o.Asa cum spune teologul Ciprian Olinici, Director Programe-radio TRNITAS, citez:
Am putea defini volumul de fata ca fiind o carte a cautarii.Dar nu a cautarii raspunsurilor, ci a explorarii interogatiilor.Autoarea a inteles ca esential nu este raspunsul, ci modul in care si scopul cu care iti exprimi intrebarea.Efigia argumentului este prezenta in fiecare cautare.De aceea, aceasta carte, inainte de a fi o cautare a argumentului, este o argumentare a cautarii.
Merita sa ne facem timp pentru citirea si recitirea, deschiderea si redeschiderea acestei minunate carti .
Si, apropos de timp,citez din carte "observatia abatelui Amedee(Calugarul si psihiatrul - convorbiri despre fericire) privind omul modern si determinarile sale actuale, formulata intr-o inspirata "ecuatie" cu aparenta de joc de cuvinte, dar de un crud si profund adevar filosofic:
"Pe timpuri, aveai timp sa-ti faci timp,
Acum, omul alearga tot timpul dupa timp.
Nu mai are timp sa-si piarda timpul...
Si totusi,ajunge la timp acolo unde il asteapta moartea".

Rostogolire

O Timp!
Te scurgi atat de repede,
Ca nu-ti pot numara bulboanele,
Nu stiu de unde creste una si unde se sparge alta.

Fiecare secunda serpuieste fulgerator,
Fiecare minut asfinteste fara sa-i simt miezul ...mireasma.


Toata realitatea se prelinge ca apa,
Printre himere ce danseaza frenetic,

Pe crampeie de cer si aripi de pasari.

O Timp!
Alergi ca o roata nebuna,
Spiralele tale se rotesc ametitor…ca dor..ochii ce nu-ti vad jocul serpuitor.


Ca nu stiu cand se ridica un gand si cand coboara altul,
Ca nu stiu…cand este o moarte si din nou o inviere,
Cand este noroc si cand este lacrima,
Cand este zambet si din nou durere.



Soapte despre viata, rostogolite prin
Apusuri ce viseaza dimineti aurii…

Si tot ce am.. este aceasta fluiditate
Fara sa disting capul sarpelui
Sau ultimul clinchet de stea.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 02.05.2012 at 21:49:18.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 02.05.2012, 22:27:47
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am citit pe nerăsuflate în câteva ore cartea Părintelui Arsenie Acuzatul ZEK-18376" Un sfânt în lagărele comuniste.
Promite și volumul 2 - o carte minunată.
Am primit în dar și "Nebunul" de Sevastie Bastovoi. Mi-o doream de anul trecut.
Merită citite.
Hristos a inviat!
Intr-adevar o carte ce la randul meu am citit cu mare drag.
__________________
,,-Doamne, n-am timp!"
am spus supărat,
uitând vinovat
că Tu mi l-ai dat!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 03.05.2012, 00:24:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O carte minunata pe care o recomand este Marturii din viata monahala,scrisa de Gheron Iosif. Arhim. Efrem, Staretul Manastirii Filotei din Sfantul Munte Athos spune despre aceasta carte: Se vor folosi foarte mult de aceste cuvinte ale parintele Iosif, mai ales monahii si monahiile, dar si cei care, in lume fiind, duc lupta cea buna. Daca se vor folosi si altii, aceasta numai Dumnezeu singur stie. Faca dupa bunatatea Lui! Sa se stie, insa, ca cele ce sunt cuprinse in aceste scrisori nici nu se citesc usor – fara cuget curat si curajos – nici nu devin fapte fara lupta si multa osteneala.

Redau cateva fragmente din carte de care m-am folosit in mod special.

Asculta ce spune Domnul, fiul meu : cand tu insetezi sa fii de folos fratelui tau si il cauti sa-i spui ceea ce stii, cu multa dorinta de a-l ajuta, aceasta este iubire pentru aproapele; atunci iubesti pe fratele tau ca pe tine insuti.

Daca ai grija si spui rugaciunea neincetat si ajuti pe fratii tai mai mici, atunci aprinzi focul iubirii lui Dumnezeu in sufletul tau. Si, cu cat tu insetezi si alergi sa-l ajuti pe celalalt, cu atat Dumnezeu deschide mai mult izvorul iubirii si te adapa pe tine.

Iubitul meu fiu, altceva sa nu ceri, fara numai iubire : " Invredniceste-ma, Doamne, sa Te iubesc atat cat ma iubesti Tu !"

Asa cum, daca suflarea omului inceteaza, acesta moare, tot asa moare si sufletui fara rugaciune neintrerupta. Caci trupul cel viu adoarme atunci cand incepe sa fie parasit de staruinta rugaciunii si se innoiesc patiimile. Pentru ca vrajmasul nu doarme, ci lupta continuu impotriva noastra. Si asa cum pruncul care se zamisleste in pantecele mamei, daca inceteaza a mai respira, se sufoca si moare, tot asa se intampla si cu zamislirea cea duhovniceasca, daca inceteaza lucrarea mintii.


Nimic altceva nu uraste mai mult Dumnezeu decat necuratia trupului care vine din placerea cea fara de lege. Acela care desfraneaza cu gandurile rusinoase, miroase tot ca un caine mort. In timp ce acela care se lupta si isi pastreaza trupul curat si mintea neintinata de ganduri murdare, asa si rugaciunea lui se ridica la cer ca o tamaie bine mirositoare. Am vazut in fapt ceea ce iti spun acum. Nu exista alta jertfa mai bine mirositoare catre Dumnezeu ca neprihanirea trupului, care se dobandeste cu lupta infricosatoare si cu sange. Am multe de spus in legatura cu fericita neprihanire, ale carei roade le-am gustat, dar acum nici tu si nici surorile celelalte nu puteti sa le purtati. Acum, un singur lucru va spun : chiar si hainele celor care sunt curati raspandesc mireasma de bun miros in toata incaperea unde se afla, ca un vas de mir. Acesta este semn de la Dumnezeu pentru neprihanirea lor si pentru fecioria lor preasfintita.

Nu va pot descrie cat de mult ii place Maicii Domnului cumpatarea si curatenia. Pentru ca Ea este Fecioara neprihanita, ne vrea pe toti asa si ne iubeste. De aceea, numai ce o strigam, si se grabeste sa ne vina in ajutor. Nu apuci bine sa spui : " Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, ajuta-ma !", ca Ea strabate ca un fulger mintea ta si-ti umple de lumina inima, atragand mintea spre rugaciune si inima spre dragostea adevarata. De multe ori vei petrece noaptea intreaga plangand si cantand laude Preasfintei Fecioare, tinuta fiind de Ea in rugaciune.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 11.05.2012, 16:10:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anita Nandris-Cudla
20 de ani in Siberia
Amintiri din viata

"ANITA NANDRIS-CUDLA (1904-1984) s-a nascut intr-o familie de tarani din Bucovina. 13 000 de romani din acest tinut au trait, in iunie 1941, groaza deportarii. Intre ei, si Anita cu intreaga familie. Au fost dusi dincolo de Cercul Polar, intr-un univers al ostilitatii, unde timp de 20 de ani nimic in afara iubirii si a credintei nu le-a fost sprijin. De abia stiutoare de carte, intoarsa acasa, Anita a scris in cuvinte simple povestea acestei supravietuiri.
Este o marturie unica, pastrata printr-o minune timp de peste doua decenii, pana a putut fi publicata. Cartea Anitei a fost distinsa de Academia Romana cu Premiul "Lucian Blaga" (1992).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49