Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 13.10.2010, 23:57:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Ieromonah SERAFIM ROSE - ORTODOXIA ȘI RELIGIA VIITORULUI

Dacă studiem cu atenție toate afirmațiile "mișcării harismatice", descoperim că această mișcare seamănă foarte bine cu multe mișcări sectare din trecut, prin aceea că se bazează, mai ales, sau chiar exclusiv pe exagerarea oarecum bizară a unei singure laturi doctrinare sau a unei singure practici religioase. De data aceasta se exagerează un aspect specific, aspect pe care sectanții timpurilor trecute nu l-au considerat așa de esențial. Este vorba de vorbirea în limbi.

Potrivit constituției diferitelor secte penticostale, "botezul cu Duhul Sfânt al credincioșilor este dovedit cu semnul imediat, concret și vizibil al vorbirii în alte limbi" (Sherill, p. 79). Și nu numai că acesta este primul semn al convertirii la o sectă sau orientare penticostală: potrivit celor mai autorizate surse penticostale, această practică trebuie neapărat menținută, altfel "duhul" se poate pierde. Căci spune David Du Plessis: "Practica rugăciunii în limbi trebuie continuată și sporită în viața particulară a celor care sunt botezați în Duhul; fără ea celelalte manifestări ale Duhului, fie nu mai apar, fie încetează cu desăvârșire" (Du Plessis, p. 89).

Ca și un oarecare protestant, mulți mărturisesc că limbile "au devenit acum un ingredient esențial al vieții mele de rugăciune" (Lillie,p. 50). O carte pe această temă de provenință romano-catolică afirmă mai cu precauție că, dintre "darurile Sfântului Duh", limbile "sunt adesea dar nu întotdeauna primele care se dobândesc. Pentru mulți ele devin astfel un prag dincolo de care se obțin darurile și roadele Duhului Sfânt" (Ranaghan, p. 19).

Iată exagerarea despre care vorbeam la început, exagerare care lipsește din Noul Testament, unde importanța vorbirii în limbi este minoră, ea fiind un semn al pogorârii Sfântului Duh la ziua Cincizecimii (Fapte, 2) și încă cu alte două ocazii (Fapte 10 și 19). După primul sau cel mult al doilea secol de la Hristos, nici un text ortodox nu mai înregistrează vorbirea în limbi, ea nemaifiind pomenită nici de marii Părinți din pustia egipteană, care erau atât de covârșiți de darurile Duhului Sfânt, încât deveniseră făcători de minuni până la a învia și morții.

Atitudinea ortodoxă cu privire la adevărata vorbire în limbi poate fi rezumată prin cuvintele Fericitului Augustin (Omilii la Ioan 6,10): "În timpurile de la început, Duhul Sfânt se revărsa peste cei ce credeau, iar ei vorbeau în limbi pe care nu le învățaseră, căci Duhul le dădea lor să grăiască. Acestea erau semne adaptate la acele vremi. Căci cu dreptate trebuia să fie acest semn al Duhului Sfânt pentru toate limbile, pentru a se arăta Evanghelia lui Hristos la toate neamurile și în toate limbile de pe fața pământului. Acea vorbire în limbi a fost un semn al lui Dumnezeu, care mai apoi însă a trecut".

Și parcă adresându-se penticostalilor din ziua de astăzi, care adaugă acestui semn suprema importanță, Fericitul Augustin zice: "Să ne așteptăm atunci ca cei peste care își pun mâinile preoții Bisericii să înceapă a vorbi în limbi? Sau vă așteptați cumva ca acești copii peste care tocmai ne-am pus mâinile să înceapă a vorbi în limbi? Iar dacă ei nu au vorbit în limbi, veți avea oare inimi atât de învârtoșate și perverse încât să credeți că nu ați primit Duhul Sfânt?"

Penticostalii zilelor noastre își justifică vorbirea în limbi, bazându-se mai ales pe întâia Epistolă a Sfântul Apostol Pavel către Corinteni, cap. 12-14. Dar Sfântul Pavel a scris acel pasaj tocmai pentru că "limbile" deveniseră pricină de dezordine în Biserica din Corint. Și chiar dacă nu interzice practica lor, el cu siguranță le micșorează importanța. Deci acest pasaj ar trebui să descurajeze, nicicum să încurajeze revigorarea contemporană a "limbilor", mai ales atunci când se descoperă (după cum recunosc înșiși penticostalii) că mai există și alte căi de dobândire a vorbirii în limbi în afară de Duhul Sfânt!

În calitatea noastră de creștini ortodocși, noi știm cu siguranță că vorbirea în limbi, ca dar autentic al Duhului Sfânt, nu poate să se manifeste la cei care sunt în afara Bisericii lui Hristos. Și cum "alte surse" ale acestei "vorbiri în limbi" există, să încercăm să vedem care sunt ele, luându-ne după caracteristicile pe care le îmbracă acest fenomen contemporan.

Căci dacă am devenit mai vigilenți constatând importanța exagerată pe care penticostalii contemporani o acordă "limbilor", trebuie neapărat să ne intereseze examinarea circumstanțelor prin care apar ele.

Departe de a fi dăruite liber și spontan, fără amestecul omului - așa cum s-ar cuveni unor adevărate daruri ale lui Dumnezeu -, vorbirea în limbi poate fi provocată, având prin urmare un caracter previzibil, de o anumită tehnică a "rugăciunii" concentrate în grup, însoțită de cântări protestante, care creează o atmosferă psihică foarte sugestivă ("Vine! El vine!"), care culminează cu o "punere a mâinilor", și care alteori nu constă decât din purul efort fizic de a repeta la nesfârșit anumite cuvinte (Koch, p. 24), sau chiar sunete dezarticulate.

O persoană a recunoscut că, asemenea multor altora, după ce a vorbit în limbi, "rosteam adesea silabe fără sens în efortul de a-mi provoca fluxul rugăciunii în limbi" (Sherill, p. 127); eforturi care, departe de a fi descurajate, sunt recomandate cu zel de către penticostali. "A scoate sunete pe gură nu înseamnă, desigur, "a vorbi în limbi", dar acest gest poate constitui un act onest de credință, pe care Duhul Sfânt îl va onora dăruindu-i acelei persoane puterea de a vorbi într-o altă limbă" (Harper, p. 11).

Un alt pastor protestant spune: "Se pare că greutatea inițială de a vorbi în limbi nu este altceva decât conștiința că tu ești acela care trebuie "să vorbească" în continuare, cu orice preț... Primele silabe și cuvinte pot să-ți sune ciudat la ureche. Ele pot fi rostite cu greutate sau pot fi chiar nearticulate. E posibil să crezi chiar că le inventezi. Dar în măsura în care vorbești fără oprire si cu credință... Duhul va alcătui pentru tine o limbă de rugăciune și de laudă (Christenson, p. 130).

Un "teolog" iezuit ne povestește cum a pus el în practică aceste sfaturi: "După micul dejun am simțit că ceva mă trage aproape irezistibil către capela unde m-am așezat să mă rog. Luându-mă după descrierea lui Jim, despre cum a primit el darul limbilor, am început să rostesc încet, numai pentru mine: "La, la, la, la". Spre marea mea uluire a urmat o mișcare rapidă a limbii și buzelor însoțită de un sentiment extraordinar de devoțiune interioară" (Gelpi, p. 1).

Care creștin ortodox cu mintea trează ar putea să confunde aceste periculoase jocuri psihice cu darurile Sfântului Duh?! Căci lipsește cu desăvârșire din această practică orice urmă de creștinism, orice urmă de duhovnicie. Ne aflăm mai curând în zona mecanismelor psihice care pot fi declanșate cu ajutorul unor tehnici psihofizice foarte precise, între care "vorbirea în limbi" pare să țină poziția cheie de "buton", oarecum, care deschide ușa spre această zonă.

Oricum ar fi, sfera experiențelor cu pricina nu are nici un fel de asemănare cu darul duhovnicesc al vorbirii în limbi, așa cum este el descris în Noul Testament, el apropiindu-se mult mai mult de "vorbirea în limbi" de tip șamanist, practicată în religiile primitive, în care șamanul sau vraciul-vrăjitor dispune de o anumită tehnică pentru a intra în transă și de a transmite astfel mesajul unui oarecare "dumnezeu" către om (sau invers), într-o limbă pe care nu a învățat-o. (Vezi Burdick, pp. 66-67).


Last edited by doctor_faustus; 14.10.2010 at 00:06:28.
  #452  
Vechi 20.10.2010, 16:24:53
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ghemis, convingerile mele sunt puternice se bazeaza pe mai mult decat vorbe, anume pe lucruri practice. As avea multe de zis dar le pastrez pentru mine. Motivul? Nu vrea nimeni sa le auda, ci numai sa le combata. In ultimul timp am devenit foarte tacuta si pastrez comorile pentru mine si pentru cine le cauta sincer. Poate gresesc, dar nu mai gasesc puterea sa vad cum se loveste cu piatra in ce am eu sfant [cred ca stii cum e]. In plus, nu am nimic de demonstrat nimanui. Viata mea spirituala este intre mine si Domnul. Numai Lui ii voi da socoteala de ea. In rest, ma stradui sa fac si eu binele cum pot. Mai mult nu pot decat pot, dar continui sa ma silesc...
Sa ai pace!
Eu nu incerc sa te conving,ci doar este un indemn sa cauti unde sta Adevarul.Adevarul care mantuieste.Nu toti ne vom mantui asta e clar."Nu oricine i-mi zice mie Doamne,Doamne, va intra in imparatia cerurilor,ci cel care face Voia Tatalui Meu"Daca stam acum sa analizam care este "Voia Tatalui Meu"sunt multe de spus.In aceste vorbe este cuprinsa toata scriptura si nu doar cateva pasaje luate de ici de colo.(cum fac majoritatea celor de alte confesiuni).Mantuirea vine de la Dumnezeu,El cunoaste mai bine inimile fiecaruia si cat de mult ne apropiem de "Voia Tatalui meu".Ceea ce se face acum pe forum poate fi numit si o chemare pentru multi(fie ortodocsi cu numele sau cei de alte confesiuni) pentru a cunoaste Adevarul.Dumnezeu sa te ajute!
  #453  
Vechi 10.12.2017, 11:03:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

În ziua de astăzi se vorbește foarte mult în limbi și nu doar în secta penticostală. Între timp au apărut și mișcările carismatice, reînnoirea carismatică la catolici, vorbirea în limbi a pătruns și la baptiști și la unii protestanți.
N-am studiat foarte bine acest fenomen ocult, căci nu poate fi de la Dumnezeu, dar cert este faptul că, deși secole de-a rândul nu a vorbit nimeni în limbi, poate doar cazuri foarte izolate, iată că începând cu secolul trecut, vorbirea în limbi este un fenomen de notorietate care în unele zone chiar predomină (USA și America Latină).
Haideți să vedem ce susținere biblică au acești spiritiști moderni.
Aș dori ca un vorbitor în limbi să-mi răspundă la întrebarea, dacă a observat vreodată pe cineva vorbind în limbi ca semn pentru necredincioși, conform cu ce scrie Sf. Apostol Pavel la 1 Corinteni 14:22.
  #454  
Vechi 10.12.2017, 14:13:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Haidet›i să vedem ce sust›inere biblică au acesti spiritis™ti moderni.
Exista spiritisti care au sustinere biblica?

SPIRITÍSM s. n. Concept›ie potrivit căreia spiritele sau sufletele mort›ilor supravietuiesc, iar cei vii pot comunica cu ele prin diverse procedee. €“ Din fr. spiritisme.
  #455  
Vechi 10.12.2017, 19:49:03
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Vorbirea in limbi s-a intalnit prima oara la sfantii apostoli care propovaduind pe Hristos, fiecare dintre cei care-i ascultau auzea in limba lui materna nu? :) Pana aici ne-am lamurit ce inseamna vorbirea in limbi, dar eu sunt foarte curios daca asa zisii "vorbitori in limbi" reusesc sa faca asta pentru ca n-am auzit pana acum ca "darul lor" sa fie asa, adica vorbind ei la o multime de oameni de limbi diferite, fiecare sa auda in acelasi timp vestea cea buna(propovaduirea lui Hristos) in limba proprie !!! Eu am vazut, nu stiu daca pot sa-i mai numesc oameni, care urlau si zbierau ca niste animale, parca erau posedati de demoni

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
  #456  
Vechi 10.12.2017, 21:47:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Exista spiritisti care au sustinere biblica?

SPIRITÍSM s. n. Concept›ie potrivit căreia spiritele sau sufletele mort›ilor supravietuiesc, iar cei vii pot comunica cu ele prin diverse procedee. €“ Din fr. spiritisme.
Tocmai, că nu au nicio susținere biblică.
Există și spiritism mascat, pentru care practicanții pretind că au susținere biblică. Aceștia sunt penticostalo-carismaticii.
Pusesem o întrebare, dacă există măcar un caz cunoscut, documentat bineînțeles, de vorbire în limbi ca semn pentru necredincioși, astăzi.
Puteți răspunde?
  #457  
Vechi 10.12.2017, 22:52:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Pusesem o întrebare, dacă există măcar un caz cunoscut, documentat bineînțeles, de vorbire în limbi ca semn pentru necredincioși, astăzi.
Puteți răspunde?
Desigur. Doar nu sunteti cesationist?
  #458  
Vechi 10.12.2017, 22:55:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Vorbirea in limbi s-a intalnit prima oara la sfantii apostoli care propovaduind pe Hristos, fiecare dintre cei care-i ascultau auzea in limba lui materna nu? :)
Nu.
Aveti vreun document care sa ateste ca vreun apostol l-a propovaduit pe Hristos prin darul vorbirii in alte limbi?
Sper ca nu veti da exemplul Cincizecimii, ma gandesc ca totusi ati citit Biblia, nu vorbiti asa, din ce povestesc babutele.
  #459  
Vechi 10.12.2017, 22:59:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Desigur. Doar nu sunteti cesationist?
Cazul este documentat, aveți probe? În ce limbă s-a vorbit?
  #460  
Vechi 10.12.2017, 23:06:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Cazul este documentat, aveți probe? În ce limbă s-a vorbit?
Tu nu crezi Scriptura?
Biblia spune ca vorbirea in limbi este un semn pentru cei necredinciosi.

Crezi ca vorbirea in limbi a incetat?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 14:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 14:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10