Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2011, 13:10:30
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Dezanadejea ?! Offffffff, ...de multe ori m-a vizitat..........singur Dzeu ne poate scoate din toate relele ...doar prin gandul nostru ca El poate face acest lucru...in DAR...noi credem ca El ne poate ridica din groapa mortii si din iad...speram ca El va face acest lucru...si dupa ce ne punem toata nadejdea ca nu ne va lasa in ghearele disprarii...El ne ridica intr-o clipa....

"În ce chip miluiește tatăl pe fii, așa a miluit Domnul pe cei ce se tem de El; "...

Deci credinta, speranta, rugaciunea, gandul inaltat simplu catre Domnul..."Doamne nu ma lasa, scapa-ma , izbaveste-ma, nu ma lasa, iarta-ma, ocroteste-ma, ajuta-ma!!!..."

Strigatul nostru spre El....adresat simplu din inima...este ecoul celei mai puternice rugaciuni...care ne scoate din disperare...pt. ca desi stim destule lucruri..totusi gresim...in toata vremea si in tot locul...si vom zice ca apostulul neamurilor..."pe cele pe care nu le-am vrut...pe acelea le-am facut..!"

Neputinta omeneasca si strigatul omului dupa ajutor sunt acoperite de mila Domnului peste toti cei ce se tem de EL.
"Multe sunt bătăile păcătosului; iar pe cel ce nădăjduiește în Domnul, mila îl va înconjura."
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2011, 21:53:20
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit deznadejdea-nu scap de ea

Dragii mei, sunt membru de cativa ani buni si tot de cativa ani buni nu am mai cerut ajutor pe forum, dar cum prima data a functionat, sper din suflet ca va fnctiona si acum. Am o foarte mare problema, cad foarte usor in deznadejde, intru foarte usor in panica, desi in mintea mea realizez ca Dumnezeu este mare si numai El stie ce va fi cu noi, nu ma pot abtine sa nu ma panichez teribli cand aud ''profetii'' despre cutremure, sfarsitul lumii, date exacte, ore etc. Pana trece ziua respectiva nu va pot spune ce este in sufletul meu. Astazi iar m-a cuprins deznadejdea si panica cand toate posturile radio , tv si ziarele vuiau de sfarsitul lumii pe 21 mai 2011. Am nevoie de sfaturile voastre, si de rugaciuni care ma pot ajuta pt a-mi intari sufletul si pt a nu mai cadea in deznadejde. Va multumesc pentru timpul acordat. Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2011, 22:44:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta Vezi mesajul
Dragii mei, sunt membru de cativa ani buni si tot de cativa ani buni nu am mai cerut ajutor pe forum, dar cum prima data a functionat, sper din suflet ca va fnctiona si acum. Am o foarte mare problema, cad foarte usor in deznadejde, intru foarte usor in panica, desi in mintea mea realizez ca Dumnezeu este mare si numai El stie ce va fi cu noi, nu ma pot abtine sa nu ma panichez teribli cand aud ''profetii'' despre cutremure, sfarsitul lumii, date exacte, ore etc. Pana trece ziua respectiva nu va pot spune ce este in sufletul meu. Astazi iar m-a cuprins deznadejdea si panica cand toate posturile radio , tv si ziarele vuiau de sfarsitul lumii pe 21 mai 2011. Am nevoie de sfaturile voastre, si de rugaciuni care ma pot ajuta pt a-mi intari sufletul si pt a nu mai cadea in deznadejde. Va multumesc pentru timpul acordat. Doamne Ajuta !

Teama de cataclisme o avem cu totii in doze mai mari sau mai mici.

Dar exista o categorie de persoane care sunt fascinate de iminenta unei apocalipse, dincolo de o limita rezonabila.

Aceste informatii rezoneaza puternic in forul interior al acestor persoane pentru ca in suflet sunt cuibarite multe frici. Acestea pot fi stimulate chiar de informatii banale.

Aceasta boala trebuie tratata cu toata atentia, prin exersarea unor rationamente de bun simt, care sa tempereze si sa vindece inflamatiile interioare.

De exemplu:

Intr-o zi oricum trebuie sa murim,
Ce conteaza ca este pe patul unui spital sau intr-un cataclism?
Este vreo diferenta?

Teama de moarte poate fi infranta doar confruntandu-ne cu ideea mortii,
Si cultivand credinta in bunatatea Lui Dumnezeu.

Viata este ca o licarire de fulger,
Trece intr-o clipita.

Ce este cu adevarat esential in viata, plin de semnificatie,
Este gasirea dragostei de Dumnezeu si de oameni.


Restul este praf care va fi spulberat cat ai clipi de rafalele timpului.


Mintea are multe puteri, puterea de a intelege, puterea echilibrului, puterea claritatii...dar si puterea bucuriei.

Omul echilibrat este multumit, are o bucurie speciala in suflet si atunci cand drumul sau este lin si cand se afla in dificultati.

Psihologii ii spun putere interioara, credinciosii ii spun har luminos.

Deznadejdea este o 'carenta alimentara' a sufletului care erodeaza sufletul pe fondul lipsei cugetarilor luminoase.

Rugaciunile deznadajduite folosesc putin si chiar pot agrava starea sufletului, prin accentuarea frustrarilor.

Rugaciunea trebuie unita cu capacitatea mintii de a concepe frumosul.

'Credeti ca ati si primit!'

Daca nu putem concepe paradisul, cel putin intr-o forma incipienta este dificil sa-l primim.

Asa este si cu viata noastra.

Lumea este oglinda mintii noastre.


O minte cultivata, obisnuita cu frumosul, respira paradisul chiar daca se afla pe pamant.

O minte vatamata de felurite perceptii dureroase, chiar fiind pe pamant experimenteaza cele de dedesubt.

Last edited by florin.oltean75; 19.05.2011 at 22:51:50.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2011, 22:55:47
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

multumesc frumos !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2011, 15:38:01
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Incearca sa selectezi emisiunile TV la care sa te uiti ca sa nu cazi in deznadejde.
Tot ceea ce se prezinta la TV sunt vorbe in vant. Nici un om de pe Pamantul asta nu stie ceasul si clipa cand va veni sfarsitul lumii.
Decat sa-ti pierzi timpul privind la emisiuni de genul asta mai bine ia o carte de rugaciuni si citeste un acatist iar cand simti ca te apuca deznadejdea spune in gand un Tatal nostru
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2011, 17:00:27
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta Vezi mesajul
Dragii mei, cad foarte usor in deznadejde, intru foarte usor in panica, desi in mintea mea realizez ca Dumnezeu este mare si numai El stie ce va fi cu noi, nu ma pot abtine sa nu ma panichez teribli cand aud ''profetii'' despre cutremure, sfarsitul lumii, date exacte, ore etc. Pana trece ziua respectiva nu va pot spune ce este in sufletul meu. Astazi iar m-a cuprins deznadejdea si panica cand toate posturile radio , tv si ziarele vuiau de sfarsitul lumii pe 21 mai 2011
"despre ceasul acela NIMENI nu stie, nici Fiul-OMULUI, decat NUMAI TATAL!" [...] "va veni ca un hot noaptea... ca daca stapanul casei ar sti cand vine hotul, ar priveghea si ar prinde pe hot, dar el va veni cand stapanul nu stie"

NU las sa se inteleaga ca va veni "noaptea", ci noapte se intelege ca hotii in general fura noaptea, ia omul doarme linistit, iar hotul fiinda nu pote fi vazut, poate fura! Aceasta analogie este pusa de Domnul Hristos ca sa ne faca sa NE PREGATIM DUHOVNICESTE din timp, sa priveghem la sufletul nostru, sa nu fie plin de patimi, sa nu aiba ceva asupra aproapelui, sa fie impacat atat cu el, ca si cu aproapele, ca daca este impacat si cu el si aproapele, este impacat implicit si cu DUMNEZEU! Si asta inseamna ca Sufletul privegheaza, si este gata oricand de venirea Domnului, si va da raspuns BUN la Judecata lui!

Oamenii in general se cred "dumnezeu" fara insa a lucra la aceasta, adica la DOBANDIREA HARULUI! Si facand aceasta "dumnezeiesc" fara Dumnezeu! SI chiar de ar fi cel mai mare sfant din lume, sau alta PERSONALITATE SPIRITUALA - aici ma refer la samani, clarvazatori, vrajitori, astrologi - care "vad" ei sfarsitul lumii, este INSELARE DRACEASCA! Noua DUmnezeu ne-a dat sa cunoastem niste SEMNE pentru venirea Lui, toti se vede aici GRIJA Lui fata de noi! Ele se gasesc atat in Evanghelia de la Matei (cap.24-24) cat si in Apocalipsa, dar si cate putin la Sfintele Epistole ale Sf.Pavel... NU ne-a lasat data FIXA, ci planul de mantuire SE POATE SCHIMBA, precum si omul isi poate schimba comportamentul din rau in bun si viceversa! Cunoastem foarte bine istoria Proorocului IONA, care primise vestea venirii "prapadului" peste NINIVE, la auzul caruia toti ninivitenii AU LUAT CUNOSTINTA in FAPTA, nu numai ca au auzit dar s-au si INDREPTAT, nu numai ca s-au pocait! Si a AMANAT Dumnezeu "prapadul"!

De aceea NU AI DE CE sa te mai nelinistesti! Spune asta Duhovnicului si cere-i sa iti citeasca o rugaciune de alungarea fricii, si iti recomand un lucru pe care sa il faci sa NU mai fii asa temoasa le "inselatoriile" nebunilor: TINE CAT MAI MULT RADIOUL SI TV INCHIS! Da-i drumul daca vrei si simti nevoia la o cantare bisericeasca, sau la un cuvant de folos, e PLIN internetul de PREDICI si CUVANTARI de folos, care sa ITI UMPLE INIMA SI SUFLETUL de BUCURIE si sa te scoata din starea de frica si grija lumii! SA TE PUNA IN COMUNICARE SI COMUNIUNE CU DUMNEZEU Sunt acum si SLUJBE inregistrate sau rugaciuni si Acatiste pe care sa le asculti... si sa te puna in MISCARE sufleteasca SPRE GRIJA MANTUIRII TALE, SPRE GRIJA UNIRII CU HRISTOS, SPRE MANTUIREA TA!

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa iti dea Harul Sau!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2011, 17:22:10
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

multumesc tare mult, cuvintele dvs , ale tuturor m-au ''intarit''. am nevoie de astfel de oameni in viata mea, oameni tari care Il au pe Dumnezeu in suflet. nici nu aveti idee cat de mult ma ajutati. inca o data va multumesc
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2011, 21:36:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta Vezi mesajul
Dragii mei, sunt membru de cativa ani buni si tot de cativa ani buni nu am mai cerut ajutor pe forum, dar cum prima data a functionat, sper din suflet ca va fnctiona si acum. Am o foarte mare problema, cad foarte usor in deznadejde, intru foarte usor in panica, desi in mintea mea realizez ca Dumnezeu este mare si numai El stie ce va fi cu noi, nu ma pot abtine sa nu ma panichez teribli cand aud ''profetii'' despre cutremure, sfarsitul lumii, date exacte, ore etc. Pana trece ziua respectiva nu va pot spune ce este in sufletul meu. Astazi iar m-a cuprins deznadejdea si panica cand toate posturile radio , tv si ziarele vuiau de sfarsitul lumii pe 21 mai 2011. Am nevoie de sfaturile voastre, si de rugaciuni care ma pot ajuta pt a-mi intari sufletul si pt a nu mai cadea in deznadejde. Va multumesc pentru timpul acordat. Doamne Ajuta !

Danuta, tu mentionezi aici doua patimi sufletesti distincte. Foarte legate intre ele, dar distincte: deznadejdea si frica.
Fiecare din aceste patimi sufletesti e ca un lant ce trage dupa el cate un cortegiu de stari apasatoare de diferite intensitati, acute sau cronice: (slabiciune, apasare a inimii, teama, groaza, spaima, neliniste, angoasa, panica, tristete, mahnire, amaraciune, neincredere, depresie etc. ).
Stii cum se zice: cand vine un necaz, nu vine singur, ci cu un batalion intreg.

Toate astea plus inca altele, daca nu sunt exterminate si le lasi la germinat in suflet, nu stau degeaba, se intensifica, cresc si pot da un cocktail teribil de otravitor pt. suflet.
Neaparat vorbeste cu un preot sa te ajute sa vezi cauzele care au facut sa apara in suflet. Pot avea radacini foarte adanci si de acolo trebuie sa inceapa vindecarea, de la radacina care le-a cauzat.
Neaparat spovedanie si maslu. Spovedanie - pt. ca la radacina oricarei boli sufletesti stau pacatele, mai mult sau mai putin constientizate.
Pe langa duhovnic, te-ar putea ajuta un psihoterapeut ortodox sa-ti identifici starile mai usor.

Maica Domnului sa te mangaie si sa te ocroteasca cu Sfantul Ei Acoperamant!

Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2011, 21:56:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta Vezi mesajul
Dragii mei, sunt membru de cativa ani buni si tot de cativa ani buni nu am mai cerut ajutor pe forum, dar cum prima data a functionat, sper din suflet ca va fnctiona si acum. Am o foarte mare problema, cad foarte usor in deznadejde, intru foarte usor in panica, desi in mintea mea realizez ca Dumnezeu este mare si numai El stie ce va fi cu noi, nu ma pot abtine sa nu ma panichez teribli cand aud ''profetii'' despre cutremure, sfarsitul lumii, date exacte, ore etc. Pana trece ziua respectiva nu va pot spune ce este in sufletul meu. Astazi iar m-a cuprins deznadejdea si panica cand toate posturile radio , tv si ziarele vuiau de sfarsitul lumii pe 21 mai 2011. Am nevoie de sfaturile voastre, si de rugaciuni care ma pot ajuta pt a-mi intari sufletul si pt a nu mai cadea in deznadejde. Va multumesc pentru timpul acordat. Doamne Ajuta !


Deznadejdea sau depresia sau tristetea sau intristarea (cateva idei si fragmente din lucrarea Terapeutica bolilor spirituale- o carte ce n-ar trebui sa lipseasca din casa nici unui om care vrea sa scape de pacate si patimi)

Vorbind d.p.d.v. al psihoterapiei ortodoxe, exista doua forme de tristete: o tristete buna si una rea, o tristete dupa Dumnezeu si o tristete dupa cele ale lumii.

1.tristetea folositoare sau intristarea mantuitoare dupa Dumnezeu sau fericita intristare care-l face pe om sa se mahneasca pentru starea decazuta in care se afla, sa-si planga pacatele, sa sufere din pricina departarii de Dumnezeu.
E ceea ce se numeste pocainta si e absolut necesara omului cazut pentru a regasi calea spre Dumnezeu si a-L primi in suflet.

2. tristetea patologica sau depresia- e o stare nefireasca in care sufletul omului, nefiind vindecat de patimi si pacate se afla intr-o relatie nefireasca cu Dumnezeu.

Deznadejdea sau tristetea patologica e o patima, o boala a sufletului, ca și consecinta a relei întrebuintari a primei forme de tristete, descrisa mai sus.

In locul intristarii pentru pacate și a mahnirii pentru instrainarea de Dumnezeu, pentru pierderea bunurilor duhovnicesti, omul deplange pierderea bunurilor materiale, sau se întristează pentru ca n-a putut sa-si implineasca vreo dorinta sau sa guste vreo placere, sau pentru ca a suferit ceva neplacut de la oameni, sau ca nu intelege rostul incercarilor.

Odata tristetea intrata in suflet, daca nu devine cainta, ea creste, se amplifica si tocmai asta urmareste cel rau: sa-l duca pe om la deznadejde profunda pt. ca stie ca nimic nu face ravagii mai mari decat tristetea devenita deznadejde.

Tristetea asta patologica evolueaza –de la lipsa bucuriei si stari episodice cu tot ce implica (stari de panica, frica launtrice apasatoare care il macina pe om si il imobilizeaza launtric) , pana la a-l face sa se simta total daramat, sa nu mai aiba incredere in Dumnezeu si sa vada totul in negru.
In unele cazuri, persoana in cauza ajunge chiar la incapacitatea de a comunica si de a cere ajutor, la incapacitatea de a face chestii de rutina.

Dar cel mai cumplit efect pe care îl are tristetea este transformarea ei în deznadejde.
O prea mare intristare este foarte primejdioasa, e de fapt o stare la care diavolul doreste foarte mult sa ajungem, pentru ca atunci omul isi pierde cu totul nadejdea în Dumnezeu si taie legatura cu El.

Si din prea mare deznadejde si ruperea de Dumnezeu, omul nu vede alta iesire decat sinuciderea. Asta-i lucrare demonica. In punctul asta vrea cel rau sa-l duca pe cel ce sufera de deznadejde. Doamne sfinte miluieste!

Tristetea patologica se vindeca numai prin vindecarea altor patimi ( tinerea de minte a raului suferit de la altii, furia, mania inabusite, neiertarea, neiubirea, slava desarta, dorinta neimplinita de a acumula bunuri materiale etc.) Un duhovnic isi da seama despre ce-i vorba.

Toti sfintii spun ca in cazuri de acest gen, nu e buna insingurarea, autoizolarea, ci sa cerem sfatul oamenilor duhovnicesti pt. ca sufletul are nevoie de tamaduire prin rugaciune si cuvinte de mangaiere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2011, 22:39:47
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Delia, iti multumesc tare mult, am sa caut cartea recomandata de tine. Multumesc pentru sfaturi si grija.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare