Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2010, 11:28:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila

Citez din http://tanasadan.blogspot.com/2010/1...-rebreanu.html

Dupa ce in noiembrie 2010 au schimbat denumirea strazii "Liviu Rebreanu" din Miercurea Ciuc in strada "Vorosmarty Mihaly" autoritatile locale din Harghita, controlate in totalitate de UDMR si PCM, vor sa schimbe denumirea strazii "Mihai Eminescu", tot din Miercurea Ciuc, in strada "Attila".

Azi, cu incepere de la ora 13:00, va avea loc intr-o sala a Consiliului Judetean Harghita dezbaterea publica in acest sens, o procedura prealabila prevazuta de lege dar care nu va avea niciun efect impotriva initiatorilor acestei modificari intrucat romanii nu au niciun reprezentant in Consiliul Local Miercurea Ciuc.

Vezi si http://tanasadan.blogspot.com/2010/0...-harghita.html

http://tanasadan.blogspot.com/2010/0...iatorilor.html

http://tanasadan.blogspot.com/2010/1...denumirea.html

Cum se poate așa ceva măi Românie !?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2010, 14:49:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Decat sa se intample si in Romania cum s-a intamplat in Kosovo mai bine asa.
Daca ungurii din Harghita si Covasna vor vrea autonomie,parerea mea sa le dea autonomie,decat sa iasa conflicte interetnice aiurea.
Acum e nevoie ca romanii care mai sunt in tara sa munceasca pamantul,sa se faca agricultura,sa munceasca si ce se mai poate munci sa se poata face o politica pentru sustinerea nasterilor ca la nivelul actual de nasteri piere neamul romanesc.Nu sa ne apucam de razboaie aiurea cu ungurii.
Cine nu vrea sa se calugareasca poate sa isi slujeasca asa neamul,sa se casatoreasca sa faca copii.
Apoi daca Romania o sa isi revina economic,sa avem o economie prospera probabil vor fi si romanii din Basarabia atrasi sa se uneasca cu Romania.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2010, 15:53:20
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

eh :-j asta nu e nimic..intr-un timp voiau sa bage limba maghiara ca materie obligatorie..in alea 2 scoli amarate romanesti pe care le avem :P
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2010, 18:31:42
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Mai Dumnezeu da, da nu baga'n traista...asa ca, hai sa punem mana pe un par, si sa-i altoim nitel...mai, iti faci mila, il primesti in casa azi, si maine il gasesti cocotat in varfu' lu' patu', dandu'se la nevasta'ta...halal mai, romanasilor...nici calzi, da' nici reci, calduti...numa' in placerea lu' Dumnezeu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2010, 22:40:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dacă li se dă ce cer, vor continua să ceară până ajung nu la autonomie, ci la independență.

Pe de altă parte, auzi, strada Atilla... de ce nu strada Hitler?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 13:48:56
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Problema nu e doar la MIercurea Ciuc ci in tot Ardealul.Pentru cei interesati urmariti link-ul si vedeti pana unde sunt capabili sa mearga http://www.citynews.ro/mures/evenime...ionale-101646/
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2011, 17:39:12
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Strazile intr-o localitate ar trebui sa se numeasca functie de populatia din acea localitate si limba lor. Daca sunt in mare majoritate unguri (nemti, lipoveni, tigani etc) atunci normal e sa se numeasca strazile in limba lor.
Atata timp cat vom intelege acest lucru va fi mai multa pace si intelegere intre noi.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2011, 18:37:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
eh :-j asta nu e nimic..intr-un timp voiau sa bage limba maghiara ca materie obligatorie..in alea 2 scoli amarate romanesti pe care le avem :P
Si n-au facut asta?
Mi se pare normal..cum s-ar descurca altfel un roman acolo?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2011, 18:38:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Cum se poate așa ceva măi Românie !?
Pai cum se poate, intreba pe unul din zona aia, s-ar putea sa te surprinda raspunsul.

Apropo, cunosti romani din administratia locala unde sa mearga treaba ca unsa?

Daca ar fi sa aleg intre un roman furacios si un ungur cu simtul datoriei, prefer ungurul, chit ca o sa schimbe denumirea la 2-3 strazi poate macar nu o sa le asfalteze in fiecare an sau o sa dea 2milioane de euro pe borduri si in loc sa schimbe becurile de la stalpii de iluminat o sa-i schimbe cu totul cu altii de 5000E/bucata. Si nu, nu sunt cu panouri solare.

Last edited by AlinB; 26.09.2011 at 18:40:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2011, 08:51:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Probabil voi fi acuzata de lipsa de patriotism,insa are dreptate Alin: ungurii ne dau lectii din multe puncte de vedere.Daca am inceta sa fim atat de orgoliosi,poate am invata si noi de la ei.
Eu am avut ocazia ani de zile sa interactionez cu secuii si de cateva ori bune am fost si in Ungaria si am fost placut impresionata: sunt muncitori,gospodari,familisti,civilizati,patrioti. ..insa,spre deosebire de alte persoane care au relatat experiente neplacute (nu spun ca nu o fi asa),au fost foarte ospitalieri,,iar mie intotdeauna mi s-a raspuns in limba romana cand am vorbit cu ei,ba chiar in Ungaria cand am avut de rezolvat o problema,unul dintre ei stia si romana si nu a avut nici o problema in a ma ajuta si ghida in toate demersurile pe care le aveam de facut.Deasemenea,mi se par mult mai cinstiti si buni profesionisti,cel putin pe ramurile pe care eu am avut nevoie de ei.
Nu spun ca ar trebui sa stam cu mainile in san sa vedem cum ni se maghiarizeaza tara,ci doar ca ar fi bine sa ii privim si cu alti ochi si sa cautam sa invatam de la ei,pentru ca sigur ne-ar prinde bine!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CINE ESTE PT VOI,MIHAI EMINESCU? iulyaan Generalitati 108 31.07.2015 23:49:37
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 18:05:24
121 de ani de la trecerea la ceke vesnice a poetului Mihai Eminescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.06.2010 10:58:12
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43
Mihai Eminescu - 157 silverstar Generalitati 8 15.01.2007 19:18:59