Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Bibliile eretice, sectante și Cornilescu trebuiesc arse.
Da 34 50,00%
Nu 29 42,65%
Nu știu 5 7,35%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2011, 11:14:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Si Biblia ortodoxa a suferit modificari in decursul timpului. Oare sa-i dam foc?
  #12  
Vechi 21.01.2011, 11:19:36
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te(Tit 3, 10).
Eretic=Adept, susținător, propovăduitor al unei erezii.Erezie=Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă. Secta=Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă

Epistola catre Tit>Contextul scrierii: ,,Insula Creta este o fîsie de pămînt lungă de 230 de kilometri ieșită deasupra nivelului apelor acolo unde Marea Mediterană se unește cu Marea Egee. La vremea lui Pavel, cultura populației de pe acele meleaguri era plină de mitologii și curente filosofice păgîne. Tradițional, insula fusese desemnată ca locul de naștere al lui Zeus, patronul panteonului grecesc, și ca rezidență a minotaurului, jumătate om, jumătate bou, căruia regele Minos îi aducea sclavi ca jertfă de mîncare. Evanghelia s-a răspîndit repede printre locuitorii insulei și adunările au apărut pretutindeni în orașele insulei."

Pe scurt:in timp ce Evanghelia se raspindea exista pericolul real ca localnicii,tributari vechilor credinte pagane,sa doreasca sa introduca invataturi populare care nu aveau nimic in comun cu invataura lui Hristos.Pavel era strict pe acest aspect.De aceea i-a si numit eretici(si nu sectari)pentru ca a realizat ca unii desi se vor converti nu vor renunta complet la obiceiurile lor.Nu puteau fi secte pentru ca asta ar fi insemnat ca s-ar fi desprins deja de Biserica ceea ce nu era cazul,ei fiind in proces de convertire.

Colaps,ar fi frumos sa nu adaugi de la tine acolo unde textul nu spune asta,mai ales cand exista nuante diferite.In rest,folosind KJV,care nu se distribuie in Romania,si intrucat KJV este intr-o engleza mai dificila pe care o mare parte a celor de aici nu o vor intelege,banuiesc ca am scapat de comisia de incinerare.Ouf,i'm off the hook :)

Last edited by Scotsman; 21.01.2011 at 11:30:29.
  #13  
Vechi 21.01.2011, 11:19:44
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Aici intervine constinta fiecaruia. Am citit ce spun Sfintii parinti. Daca tu crezi ca o fapta poate insemna un pacat , chiar daca nu esti sigura ca aceea fapta este un pacat, nu mai fa aceea fapta! Cei drept aici e mai greu raspunsul deoarece trebuie sa distrugi statuia! Cred ca e mai bine sa ai curaj sa refuzi acel cadou! Iar daca e impachetat du-l la preot sau la duhovnic! Cred ca nu gresesc :) Scotsman dar ce scri tu nu aduce nici un fel de argument pro sau contra!

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 11:23:21.
  #14  
Vechi 21.01.2011, 11:22:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ar fi usor sa il intrebi pe Dumnezeu. Dar daca intrebarea nu ar ajunge acolo? Neoprotestantii au acelasi dogme? E adevarat ca la un moment dat ca la o comanda data de sus aceste biserici au inceput sa aiba semnul crucifixului care pana atunci il considerau element al rusini dar aceasta comanda a venit cu adevarat de sus dar de la o persoana sau conducere lumeasca! Trebuie sa fi orb sa nu vezi acest lucru! Atunci cand ii ceri lui Dumnezeu sa te lumineze dar tu nu faci parte din biserica si te mana curiozitatea sa afli lucruri noi de la noi veniti atunci cand nu esti bine pregatita sa intrebi deoarece nu ai smerenie etc etc intrebarea ajunge cred in alta parte. Pai crezi ca penticostalii aceia care se tavalesc pe jos nu il intreaba pe Dumnezeu? Il intreaba dar Dumnezeu nu poate actiona(asa zic eu) asupra unor oameni pacatosi!...Aici cititi cartea :Religia Viitorului de Serafim Rose! Pe scurt nu poti sa ceri ajutor de la un om (sau de la Dumnezeu) cand tu esti beat si nu vrei sa te schimbi!
Intr-o zi o adventista a plecat in strainatate( pe vremea lui Ceausescu deoarece erau prigoniti...) si mi-a dat imaginea lui Iisus (ea cei drept a fost ortodoxa). Aceea imagine am vazut-o aici la un catolic dar drept sa spun imi pare un Iisus care te hipnotizeaza! Daca stiti un fel de David Gahan solistul de la Depeche Mode cand inca consuma droguri! Sper sa nu avem aceasta icoana si noi si Dumnezeu sa imi ierte impresia mea daca ea nu este adevarata!
Iti faci prea multe probleme, iar rezultatul e ca pierzi scopul. Problema e simpla: cei care pretind ca Il au pe Dumnezeu ca tata ar trebui sa Il cunoasca si sa stie sa comunice cu El. Copilul isi cunoaste parintele. Un tata a carui parere o poti afla numai prin intermediari nu e tata ci strain. De aceea e bine sa invatam sa relationam cu tatal nostru; altfel vom fi inselati de oameni, care ne pot conduce dupa bunul plac.

Si apoi, de ce as avea atata incredere in oameni si in Dumnezeu nu? Tatal meu e sursa cea mai demna de incredere si nu ma va insela niciodata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #15  
Vechi 21.01.2011, 11:36:14
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ok. Sa judecam. Crezi ca acei calugari care se roaga toata ziua(unii au rugaciunea inimii care il pomenesc mereu pe Iisus) sunt mai putin ascultati decat persoana ta? Apoi faptele o arata deoarece ati avea acelasi dogme! Dumnezeu v-ar descoperi imediat unde gresiti! Care e ziua de odihna sambata sau duminica... Intelegi? Deci fara smerenie fara ascultare de cei care ne-au propavaduit evanghelia omul nu poate comunica cu Dumnezeu.(cine va primeste pe voi ma primeste pe mine) Deci Dumnezeu nu te poate asculta (aici e si diavolul care spune: pe ce drept cutare persoana poate avea acces la stinta Ta Dumnezeule daca el nu merita asa ceva?) atat timp cat nu te smeresti. De exemplu. Tu te rogi pentru mai marii tarii? Spui rugaciunea Tatal Nostru? Te rogi lui Dumnezeu sa te ierte daca gresesti si esti in intuneric? Te rogi lui Dumnezeu sa te scoata la lumina?
Si hai sa ne rugam toti sa ne trimita Dumnezeu un asteroid pe pamant unde scrie numele bisericii adevarate! Intelegi?

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 11:38:44.
  #16  
Vechi 21.01.2011, 11:38:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ok. Sa judecam. Crezi ca acei calugari care se roaga toata ziua(unii au rugaciunea inimii care il pomenesc mereu pe Iisus) sunt mai putin ascultati decat persoana ta? Apoi faptele o arata deoarece ati avea acelasi dogme! Dumnezeu v-ar descoperi imediat unde gresiti! Care e ziua de odihna sambata sau duminica... Intelegi? Deci fara smerenie fara ascultare de cei care ne-au propavaduit evanghelia omul nu poate comunica cu Dumnezeu.(cine va primeste pe voi ma primeste pe mine) Deci Dumnezeu nu te poate asculta (aici e si diavolul care spune: pe ce drept cutare persoana poate avea acces la stinta Ta Dumnezeule daca el nu merita asa ceva?) atat timp cat nu te smeresti. De exemplu. Tu te rogi pentru mai marii tarii? Spui rugaciunea Tatal Nostru? Te rogi lui Dumnezeu sa te ierte daca gresesti si esti in intuneric? Te rogi lui Dumnezeu sa te scoata la lumina?
As prefera sa nu vorbim de mine si de tine, ca nu-i foloseste nimanui sa ne expunem vietile pe forum, ci sa vorbim de Dumnezeu, caci doar El merita. Ai ceva de obiectat la ceea ce am scris mai sus?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #17  
Vechi 21.01.2011, 11:41:51
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Problema e simpla: cei care pretind ca Il au pe Dumnezeu ca tata ar trebui sa Il cunoasca si sa stie sa comunice cu El.
Pai e vreun protestant care sa zica ca nu comunica cu Dumnezeu si ca nu au o comunicare personala cu El? Deci e vorba de inselaciune! Si unde a adus acest lucru? La mii de biserici! Fara ascultare de mai mari nostri nu asculti nici de Dumnezeu!
Nu am nimic de obiectat .
  #18  
Vechi 21.01.2011, 11:46:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Pai e vreun protestant care sa zica ca nu comunica cu Dumnezeu si ca nu au o comunicare personala cu El? Deci e vorba de inselaciune! Si unde a adus acest lucru? La mii de biserici! Fara ascultare de mai mari nostri nu asculti nici de Dumnezeu!
Hai sa simplificam problema: nu era vorba de dogme si doctrine, pe care, sa zicem, le-au gandit altii pentru noi si noi putem dormi linistiti, avand o maxima incredere ca ei, desi erau oameni, nu au gresit.
In context se vorbea de arderea Bibliilor. Asta nu o vei gasi in dogmatica BO sau np. Trebuie sa iei o decizie si sa stii ca e buna. Sau vrei sa afli daca sa te calugaresti sau sa te casatoresti [o alta dilema pe care o avea cineva pe forum]. Cum faci? Mergi si intrebi pe unul si pe altul? Cum stii daca parerea lor este si parerea lui Dumnezeu?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #19  
Vechi 21.01.2011, 12:04:52
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Acei altii oameni erau oamenii biserici care s-au rugat Duhului Sfant sa-i lumineze! Daca vrei sa vezi ce vei face in viata e normal sa te rogi Domnului ( si sfintilor Lui) dar e normal sa intreb si pe mai marii tai(parinti preoti invatatori). La inceput a fost o biserica si cand luau niste hotarari de credinta alcatuiau un sinod. Cand papa nu a mai tinut cont de sinoade s-a declarat infailibil! Dar si protestantii au devenit infailibili cand au inceput sa interpreteze biblia netinand cont de oamenii bisericii! Pai eu daca vreau sa ma fac pictor si imi spune invatatorul, preotul si poate chiar si parintii(care sunt subiectivi fata de copii) ca sunt antitalent eu ce fac? Mai eu s cel mai tare (din parcare :) ) si tot pictor ma fac... Deci cand hotaram pe ce cale sa o luam ne rugam Domnului, Sfintilor sai, oamenilor care conduc biserica, parintilor(care pot sa spuna ca nu au o situatie materiala in care sa ma sprijine pt cea ce fac)
P.S stiu o persoana care s-a rugat Domnului si a zis asa: arata-mi doamne la ce facultate sa ma duc care e mai buna. Dupa ani si-a dat seama ca facultatea la care s-a dus nu i-a folosit cu nimic pe cand cealalta iar fi adus mult mai multe. De atunci a devenit ateu ! Dar despre asta e nult de vorbit. Se ducea acesta regulat la biserica? Nu prea..P.S 2 Mai stiu o persoana si mai amuzanta. Cand nu si-a gasit servici s-a dus la biserica x ortodoxa. Pac servici. A ramas fara servici iar s-a dus la biserica x (unde se face maslu) pac alt servici mai bun! Pac pac se duce numai cand are nevoie!

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 12:13:36.
  #20  
Vechi 21.01.2011, 12:07:53
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

@Doriana

Supuneai : "Copilul isi cunoaste parintele. Un tata a carui parere o poti afla numai prin intermediari nu e tata ci strain. De aceea e bine sa invatam sa relationam cu tatal nostru; altfel vom fi inselati de oameni, care ne pot conduce dupa bunul plac."

Si iti dau dreptate. Dar daca te afli printre straini si amintirea Tatalui este doar ceea ce vezi in tine, educatia care ai primit-o de la el, si vrei sa-ti regasesti Tatal, vei merge orbeste est sau vest asa la nimereala? Te increzi numai in simturile tale? Eu cred ca nu, vei intreba omenii, si vei lua in considerarea indicatiile date de cei care iti dovedesc ca iti cunosc Tatal. Asta sunt pentru noi Sfintii Parinti.

In ce priveste arderea cartilor, masura este cam aceeasi: daca cartile nu corespund cu invatatura dupa care Sfintii au ajuns la Dumnezeu, invatatura pe care ei ne-o recomanda, e mai bine sa fi precaut si sa te scapi de acele carti.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 21.01.2011 at 12:10:57.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35