Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2012, 19:36:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt doua lucruri diferite.
Am inteles ca se merge pe dubla existenta a lui Iisus: cereasca si umana.
Cele doua inseamna totusi ca El avea un tata ceresc si o mama pamanteana.
Acum a trebuit sa fie gasit si un tata pamantean (pentru a multumi si pe iudei).
Si a fost gasit Iosif si preluata genealogia lui.
Nu stiu daca lucrul asta este corect.
Inseamna ca se considera totusi ca Iisus provine din doi oameni si nu dintr-un tata ceresc (respectiv din Sfanta Treime).

Parintele Galeriu explica numai de ce o genealogie vine de la Avram si cealalta se duce la Avraam.
Intrebarea mea era alta, dar m-am lamurit intrucatva. Of...de ce nu le lasam pe toate asa cum erau. E mai simplu.
Crezul nostru este totusi foarte clar..."Fiul lui Dumnezeu care din Tata s-a nascut mai inainte de toti vecii;... s-a pogorat din ceruri si din Fecioara Maria si s-a facut om).
scrie în evanghelii că una din genealogii este altfel decât după trup? NU!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.12.2012, 19:38:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Da, ar trebui văzută și genealogia Maicii Domnului, care din câte știu, este din neamul lui David. La evrei, însă, genealogia era pe linie paternă, iar Iosif, chiar dacă nu era tată propriu-zis, trecea drept tată la Mântuitorului, și în el se împlinea profeția nașterii lui Mesia. Așa înțeleg.
unde este relatata?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.12.2012, 19:42:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în evanghelii nu scrie că o genealogie este după trup și altă după alt criteriu.
ambele sunt după trup.
După trup, da, dar una până la Avraam, cealaltă până la Adam și dincolo de el, la Dumnezeu care l-a făcut.
Dacă ar fi să vorbim de genealogia după Duh, aceea este de la Duhul Sfânt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.12.2012, 19:44:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
unde este relatata?
Cred că e vorba de tradiția Bisericii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2012, 19:44:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Dumitru - am mai scris mai sus. Scrie in Crez.

@N.Priceputu- dar de ce ne intereseaza pe noi ce cred/spun iudeii? Pentru noi este clar. Sau nu?
Este incorecta afirmatia ca Iosif a fost tatal lui Iisus. Apare asa, ce-i drept, pentru ca oamenii sa aibe o imagine a unei familii omenesti perfecte.
In fine...nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2012, 20:00:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe noi poate nu ne interesează. Dar ceea ce a devenit mai târziu evanghelie era atunci o scrisoare adresată lor. Și ei așa știau, după profeții, că Mesia se va naște din seminția lui David.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.12.2012, 20:02:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pe noi poate nu ne interesează. Dar ceea ce a devenit mai târziu evanghelie era atunci o scrisoare adresată lor. Și ei așa știau, după profeții, că Mesia se va naște din seminția lui David.
Da, ai dreptate. Evangheliile se adresau celor dina cea vreme, in majoritate iudei.
Pe urma le-am preluat si noi...ortodocsii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.12.2012, 20:06:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că e vorba de tradiția Bisericii.
Asa este, apare si in protoevaghelia dupa Iacov, care relateaza despre originea Fecioarei Maria, despre parintii ei. Se pare ca este cea mai veche sursa care sustine pururea fecioria Maicii Domnului, dar si faptul ca Iosif era vaduv atunci cand a luat-o in custodie... Se pare ca Maica Domnului, dupa tatal sau Ioachim, provenea din neamul lui David, deci neam de regi, iar dupa mama sa, Ana, din neamul lui Aaron, deci din neam preotesc.
Cien doreste sa citeasca potoevanghelia lui Iacov (care, atentie, e apocrifa, deci se citeste cu discernamant), o are aici: http://fr.scribd.com/doc/41325419/Pr...elia-lui-Iacob
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.12.2012, 20:09:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este incorecta afirmatia ca Iosif a fost tatal lui Iisus. Apare asa, ce-i drept, pentru ca oamenii sa aibe o imagine a unei familii omenesti perfecte.
In fine...nu stiu.
Ba este foarte corectă. La fel de corectă ca: 'Iacov, fratele Domnului'.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.12.2012, 20:13:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Genealogia lui Matei are o mare importanta intrucat cei carora le-a fost adresata,comunitatea mateina,erau in general evrei pt care era foarte important de demonstrat daca legal Iisus era Regele-Mesia al Israelului,adica daca avea dreptul legal la tronul lui David.Fara aceasta dovada o comunitate iudaica,precum cea din timpul lui Matei,ar fi avut mari probleme sa inteleaga cum se implinise in Hristos promisiunea pe care Dumnezeu i-o facuse lui David,o imparatie ce va dainui vesnic si o spita regala ce va domni fara sfarsit.Daca Matei demonstra asta legal,prin arborele genealogic,atunci un evreu ar fi inteles ca Hristos indeplinea legal conditiile pt Mesia si de aici putea incepe demonstratia mai ampla,care sa le deschida orizontul de la un Mesia strict politic la Mantuitorul lumii,o perspectiva care fara baza legala,f.importanta pt evrei extrem de atenti la detaliile profetice,nu ar fi putut fi explicata convingator din perspectiva Vechiului Testament.Noi privim lucrurile din perspectiva noastra,uitand contextul in care s-au desfasurat aceste evenimente si care arunca o alta lumina cu privire la semnificatia unor detalii aparent nesemnificative.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.12.2012 at 20:19:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii mihailt Generalitati 6 22.05.2011 17:58:03
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 17:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 19:27:51