Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 14:01:04
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Meditatie- "PURTAREA PASTORULUI"

"De aceea,fratii mei,cate sunt adevarate,cate sunt cinstite,cate sunt curate, cate sunt iubite,cate sunt de buna lauda,orice fapta buna si orice lauda,acestea sa ganditi!"(Filipeni 4-8).Textul de mai sus este rezumatul virtutilor adevaratului crestin si ale adevaratului pastor,si pe care slavitu apostol Pavel le infatiseaza ca pe niste imperative categorice pentru constiinta preotilor si credinciosilor.Iata datoriile cuprinse in acest text:Datoria de acrede,a marturisi,a vietui in adevar.datoria de a gandi,de a simti cele bune,a vrea ceea ce este vrednic de cinste,datoria de a fi drept,sincer,curat cu sufletul si trupul,cu afectiune fata de aproapele,datoria de a cinsti vrednicia semenilor,de a-ti desavarsi propia ta vrednicie,de a-ti impodobi sufletul cu virtute si cu alte insusiri care au pret si inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor,acestea toate alcatuiesc cadrul purtarii unui pastor sau credincios,care-si merita acest nume. Si acum te intreb dragul meu.Iubesti tu adevarul?Esti tu sincer?Lucrezi tu intru dreptate?Traiesti tu curat?Esti tu vrednic de pretuirea lui Dumnezeu si a clor ce cred in El?Infloresc si rodesc in tine virtutile sfinte ale apostolilor si martirilor?Se smereste mintea ta in fata tainelor lui Dumnezeu?Se infioara inima ta de sfintenia ingerilor lui Dumnezeu?Se pleaca vointa ta sub poruncile bisericii,luminate si trebuitoare?Atunci,poti fi incredintat ca "pacea lui Dumnezeu" va fi cu tine de-a pururi.Poate dori un pastor sau un crestin adevarat altceva decat "pacea lui Hristos si a lui Dumnezeu'"?Ah,ce curata si negraita bucurie,ce dar,ce fericire!Fara pacea lui Dumnezeu,si viata ta si a lumii intregi e o tortura zadarnica.Gandeste-te bine!...
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42