Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2010, 18:45:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Mandria - un demon ce zambeste cu chip inocent

Un gand legat de mandrie si de dar.

Am intalnit multi crestini care erau revoltati de ceea ce s-a facut cu darul lor, indiferent unde l-ar fi oferit: in Biserica, saracilor, cersetorilor etc. Dau cate ceva si apoi urmaresc ce se face cu darul lor. Asa poate ne priveste si Dumnezeu. Fara sa intelegem, fara sa ne dam seama am primit de la Dumnezeu intotdeauna daruri de pret pe care le-am tratat cu indiferenta, sau mai rau, din MANDRIE le-am considerat roade personale. Ce a simtit Domnul vazand ce facem cu darurile LUI?

Apoi a venit o vreme fara daruri si ne-au coplesit regretele, am schimbat calea si am inceput sa daruim. Am vazut ce se face cu darul, si iar din MANDRIE am inceput sa barfim, sa ne batem cu pumnii in piept ca iata ce bine am facut noi pentru cutare sau cutare si el a dispretuit darul nostru. In esenta, am primit rasplata pe care noi, odata, am oferit-o Domnului pentru darurile Sale!

Asadar, MANDRIA strica intotdeauna pe cele putin bune din noi! Este un demon cu multe infatisari!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2010, 19:49:50
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am observat un viclesug al satanei care il aplica cand vede ca nu ii iese alte planuri
Satana prima data te face sa faci pacatele de jos , adica care le face omul de rand care nu are un duhovnic stabil etc. Aceste sunt desfranarea , criticarea , cartirea , injuratura , betia , fumatul si altele. Cand diavolul ca esti cat de cat sporit duhovniceste, adica eviti aceste pacate, iti da din pacatul sau iti da mandrie. Te face sa te mandresti ca tu sti despre credinta ca tu esti credincios ca tu nu pacatuiesti asa ganduri mai intai si dupa te face sa faci pacatul. Te face sa zici la unul si la altul ca tu te spovedesti ca tu postesti ca tu asa si asa. Trebuie sa avem grija si sa luptam din rasputeri sa impiedicam aceste pacate.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2010, 15:11:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ce sa mai, fie pomana, duca-se ..., sh gata, am "plesnit-o" sh p'asta...sh dup'aia : vai, vai, numa' mie mi se'ntampla, uite ca io am facut aia, am facut-o p'ailalta, si tot nu pricep...sh tzatza frosa n-a facut ce'am facut io...de ce ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2010, 19:22:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Un gand legat de mandrie si de dar.

Am intalnit multi crestini care erau revoltati de ceea ce s-a facut cu darul lor, indiferent unde l-ar fi oferit: in Biserica, saracilor, cersetorilor etc. Dau cate ceva si apoi urmaresc ce se face cu darul lor. Asa poate ne priveste si Dumnezeu. Fara sa intelegem, fara sa ne dam seama am primit de la Dumnezeu intotdeauna daruri de pret pe care le-am tratat cu indiferenta, sau mai rau, din MANDRIE le-am considerat roade personale. Ce a simtit Domnul vazand ce facem cu darurile LUI?

Apoi a venit o vreme fara daruri si ne-au coplesit regretele, am schimbat calea si am inceput sa daruim. Am vazut ce se face cu darul, si iar din MANDRIE am inceput sa barfim, sa ne batem cu pumnii in piept ca iata ce bine am facut noi pentru cutare sau cutare si el a dispretuit darul nostru. In esenta, am primit rasplata pe care noi, odata, am oferit-o Domnului pentru darurile Sale!

Asadar, MANDRIA strica intotdeauna pe cele putin bune din noi! Este un demon cu multe infatisari!
Cu multe infatisari si foarte perfid ! Foarte bine ai punctat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2010, 09:39:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Din pricina mandriei, foarte rar se mai mantuieste cate unul mergand pe calea dragostei. (dupa Sfantul Siluan Athonitul)

Cat despre ceilalti, din pricina mandriei, multa durere si suferinta ne asteapta pana la portile raiului.
Iar aceasta durere, macinare si suferinta nu este de la Domnul, ci pur si simplu o urmare fireasca a mandriei noastre.
Daca nu facem nevointe zilnice, ne ia duhul lenei si al deznadejdii, iar daca facem metanii, ne ia duhul slavei de sine.
Aceasta este viata omului fara Dumnezeu. Oricate si orice ar face, el va cadea prada unui duh rau.

Cand ni se da putere sa facem un lucru, trebuie sa zicem, chiar daca la inceput numai cu gura, iar mai apoi din inima:
"Slava Tie, Doamne, pentru ca Te'ai milostivit spre mine si nu M'ai lasat sa cad."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.05.2010 at 09:43:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2010, 21:58:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Din pricina mandriei, foarte rar se mai mantuieste cate unul mergand pe calea dragostei. (dupa Sfantul Siluan Athonitul)

Cat despre ceilalti, din pricina mandriei, multa durere si suferinta ne asteapta pana la portile raiului.
Iar aceasta durere, macinare si suferinta nu este de la Domnul, ci pur si simplu o urmare fireasca a mandriei noastre.
Daca nu facem nevointe zilnice, ne ia duhul lenei si al deznadejdii, iar daca facem metanii, ne ia duhul slavei de sine.
Aceasta este viata omului fara Dumnezeu. Oricate si orice ar face, el va cadea prada unui duh rau.

Cand ni se da putere sa facem un lucru, trebuie sa zicem, chiar daca la inceput numai cu gura, iar mai apoi din inima:
"Slava Tie, Doamne, pentru ca Te'ai milostivit spre mine si nu M'ai lasat sa cad."
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ria-81999.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2010, 09:59:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai bine mandru si din mandrie facand dragoste cu cei din jur, decat , oricum mandru si , din mandrie facand dragoste doar cu tine insuti si alocandu-ti toate drepturile de-a fi narcisist.
Nu stiu care mandrie este nociva, care nu este nociva si care este nativa, pentru ca, se spune ca ; " daca veti fi ca si copii, veti putea intra in imparatia cerurilor ! ". Deci, se refera la naturalete si inocenta.
Aveti idee cat de mandri sunt copii, daca nu le permiti sa se mandreasca cu propriile fapte, nu vor evolua, daca nu-i lauzi si-i faci sa se umfle in pene cand savarsesc o fapta bune, nu vor mai face altadata si nu vor asimila intelesul benefic al acelei fapte.
Stiu ca se vorbeste de mandria cu care ingerii au cazut din cele luminate, in cele mai dedesupt ale pamantului, insa, de multe ori aceasta mandrie este interpretata in fel si chip, astfel atribuindu-se forma negativa oricarei stari pe care o manifesta, din punct de vedere crestinesc. Ceea ce nu mi se pare corect.
Exista o mandrie nativa si absolut fireasca ce ne sustine insasi increderea in sine, astfel reusim sa dam mai mult inaintea celor din jur. Ma enerveaza ideea de-a ma umili sistematic, din precautia ca nu cumva sa cad in acea mandrie presupusa nefasta ,de catre religie. Prin umilinta nu fac decat sa decad, nu doar eu, ca si personalitate, ci si propria forta de-a oferi ceva bun in jurul meu.
Este adevarat ca Dumnezeu ne daruieste puterea, dar noi suntem , totusi, cei care facem acel mic pas spre aceasta forta, deci, exista si acest " noi insine " si trebuie sa-l respectam si sa-l exploram ca atare pentru a fi de folos.
Daca Dumnezeu face absolut totul prin noi, atunci noi de ce trebuie sa ne mai ostenim sa gasim calea si sensul spre mantuire ? ! Pentru ca detinem acea individualitate pe care Dumnezeu o pune in noi, dar noi o dezvoltam si o mentinem prin decizii si simtiri, pana ce ne vom intoarce in tarana din care am fost creati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.05.2010 at 10:06:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2010, 10:24:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mai bine mandru si din mandrie facand dragoste cu cei din jur, decat , oricum mandru si , din mandrie facand dragoste doar cu tine insuti si alocandu-ti toate drepturile de-a fi narcisist.
Nu stiu care mandrie este nociva, care nu este nociva si care este nativa, pentru ca, se spune ca ; " daca veti fi ca si copii, veti putea intra in imparatia cerurilor ! ". Deci, se refera la naturalete si inocenta.
Aveti idee cat de mandri sunt copii, daca nu le permiti sa se mandreasca cu propriile fapte, nu vor evolua, daca nu-i lauzi si-i faci sa se umfle in pene cand savarsesc o fapta bune, nu vor mai face altadata si nu vor asimila intelesul benefic al acelei fapte.
Stiu ca se vorbeste de mandria cu care ingerii au cazut din cele luminate, in cele mai dedesupt ale pamantului, insa, de multe ori aceasta mandrie este interpretata in fel si chip, astfel atribuindu-se forma negativa oricarei stari pe care o manifesta, din punct de vedere crestinesc. Ceea ce nu mi se pare corect.
Exista o mandrie nativa si absolut fireasca ce ne sustine insasi increderea in sine, astfel reusim sa dam mai mult inaintea celor din jur. Ma enerveaza ideea de-a ma umili sistematic, din precautia ca nu cumva sa cad in acea mandrie presupusa nefasta ,de catre religie. Prin umilinta nu fac decat sa decad, nu doar eu, ca si personalitate, ci si propria forta de-a oferi ceva bun in jurul meu.
Este adevarat ca Dumnezeu ne daruieste puterea, dar noi suntem , totusi, cei care facem acel mic pas spre aceasta forta, deci, exista si acest " noi insine " si trebuie sa-l respectam si sa-l exploram ca atare pentru a fi de folos.
Daca Dumnezeu face absolut totul prin noi, atunci noi de ce trebuie sa ne mai ostenim sa gasim calea si sensul spre mantuire ? ! Pentru ca detinem acea individualitate pe care Dumnezeu o pune in noi, dar noi o dezvoltam si o mentinem prin decizii si simtiri, pana ce ne vom intoarce in tarana din care am fost creati.
Măi Ory , nu te necăji sau frământa mai mult decât trebuie, căci până la urmă dragostea toate le rezolva, dar numai să fie !"Dragostea îndelung rabdă. Dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește , nu se laudă , nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie , nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește , toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. . . acum rămân acestea trei : credința, nădejdea și dragostea. Dar mai mare decât acestea este DRAGOSTEA" ( Corinteni 13 , 4-8 ) . Așa că , cu cât mai multă dragoste avem , cu atât mai puțină mândrie se sălășuiește în noi. Nu crezi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2010, 10:33:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce sa spun ! Suna cam poetic ! Nu prea se intampla sa detinem astfel de virtuti, de aceia ma rezum, totusi, la ceea ce se apropie de realitate.
In viata exista prea multa influienta si manipulare din exterior, mult prea multa, astfel incat ajungi, oricum, sa nu-ti mai apartii in destul de multa proportie, asadar ma gandesc, de unde oare sa mai sustrag aceste virtuti si sa le mai si aplic ? !
Este greu, iar eu nu sunt genul care sa ma imbat cu apa rece...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.05.2010 at 10:36:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2010, 10:40:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce sa spun ! Suna cam poetic ! Nu prea se intampla sa detinem astfel de virtuti, de aceia ma rezum, totusi, la ceea ce se apropie de realitate.
In viata exista prea multa influienta si manipulare din exterior, mult prea multa, astfel incat ajungi, oricum, sa nu-ti mai apartii in destul de multa proportie, asadar ma gandesc, de unde oare sa mai sustrag aceste virtuti si sa le mai si aplic ? !
Este greu, iar eu nu sunt genul care sa ma imbat cu apa rece...
Multă dragoste și nădejde . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu zambeste Florin-Ionut Generalitati 17 08.12.2010 11:29:48
Omul - chip al lui Dumnezeu si chip al animalului goadzila Intrebari utilizatori 3 29.03.2010 22:25:10
Demon mut luceafaruldincer Din Noul Testament 3 24.02.2010 22:47:49
As dori sa vad un demon luceafaruldincer Mari Duhovnici si predicile lor 31 14.12.2009 22:14:16
Inger sau demon? :) pisi Generalitati 6 02.05.2009 21:25:23