Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.11.2010, 20:39:15
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chefdejoaca Vezi mesajul
candela electrica poate fi o solutie alternativa a candelei clasice atunci cand suntem plecati de acasa?
se stie ca multe case au ars din cauza ca nu au fost supravegheate candelele / lumanarile.
pentru a elimina un risc ( zic eu destul de serios ) cred ca poate fi folosita aceasta varianta.
nu stiu insa daca o candela electrica are (acelasi) efect ca una "clasica".
personal, ma simt mai bine (in siguranta) daca atunci cand plec, am candela aprinsa, dar nu are cine sa o supravegheze.
voi ce ziceti?
dar nu in stilul de "sariti ca arsi", si patimas, ci la modul civilizat si crestinesc.
Se spune ca ,candela e o jertfa un prinos pe care omul il aduce lui Dumnezeu sau sfintilor ,nu stiu in ce masura curentul un bec poate fi o jertfa.La biserici unde se tin candele cu untdelemn acolo dupa slujba se stinge candela ,si e indicat ca daca se pleaca de acasa pe mai mult de patru ore sa se stinga candela ,pt ca eadevarat s-au intamplat ca sa ia foc casa cuiva de la candela pt ca nu se mai fac din sticla de yena sa reziste la caldura si foc .
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.11.2010, 17:43:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut.

Ce credeti voi? E o profanare atunci cand bisericile hotarasc sa inconjoare o Icoana, o Cruce sau un altar intreg cu luminite?

Am vazut asta la o biserica la care merg mai nou, ca au la Sfanta Cruce de sus si cea de la altar inconjurata de luminite, la fel si icoana Maicii Domnului.

Se aprind luminitele cand incepe slujba si se sting cand se incheie. Mie mi se pare cel putin ciudat un asemenea lucru, insa nu stiu daca este o profanare sau nu.

Voi ce credeti ?

PS: Mie personal imi displace un asemenea gest din partea lor. Cine stie, poate le folosesc pentru a "ilumina" atmosfera mai mult, insa cu totii stim ca Lumina adevarata nu e cea vazuta.
Nu cred ca e chiar o profanare. Am vazut, insa, altceva care s-ar putea sa constituie o profanare. Am vazut icoane ortodoxe in care Iisus Hristos sau unii sfinti ne fac cu mana dreapta semnul de mai jos. Mi s-a facut parul maciuca atunci cand am gasit semnificatia acestuia. Este un simbol masonic. Multe biserici au fost repictate si, in locul icoanei in care Iisus aparea ca imparat, apare acum cineva care face cu mana dreapta semnul urmator:

Urecheată Dumnezeu Reprezintă coarne zeul de vrăjitorie.

[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan sau Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]

Notă degetul mare sub degetele și administrat de către mâna dreaptă.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.11.2010, 08:23:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu cred ca e chiar o profanare. Am vazut, insa, altceva care s-ar putea sa constituie o profanare. Am vazut icoane ortodoxe in care Iisus Hristos sau unii sfinti ne fac cu mana dreapta semnul de mai jos. Mi s-a facut parul maciuca atunci cand am gasit semnificatia acestuia. Este un simbol masonic. Multe biserici au fost repictate si, in locul icoanei in care Iisus aparea ca imparat, apare acum cineva care face cu mana dreapta semnul urmator:

Urecheată Dumnezeu Reprezintă coarne zeul de vrăjitorie.

[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan sau Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]

Notă degetul mare sub degetele și administrat de către mâna dreaptă.
da, asta e o problema serioasa, datorata fie din nestiinta preotului, fie...
lucrurile sunt grave, ar trebuie refacuta pictura si resfintita biserica
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.11.2010, 10:38:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<Dupa uscaciunea ateismului, ecumenismul este acum deosebit de ispititor, parand a fi o „inflorire a credintei”. Este cea mai mare amagire a tuturor vremurilor! Ateismul a surpat toti dumnezeii, iar Ecumenismul ii ingaduie deocamdata ca „simboluri culturale”pana ce se va ivi Antihristul, omul Satanei, caruia omenirea inselata i se va inchina ca unui unic dumnezeu. „Antihristul va fi om oarecare, imbracat cu toata lucrarea satanei: «Si se va arata omul care se va inalta nai presus de tot ce Se zice sau Se cinsteste la Dumnezeu» (2 Tesaloniceni 2,4). Acela nu va aduce inchinaciune de idoli, ci va fi potrivnic lui Dumnezeu, si va surpa toti dumnezeii si va porunci sa se inchine lui in locul lui Dumnezeu. Si va sedea in biserica luiDumnezeu, nu numai in cea din Ierusalim, ci si in bisericile cele de pretutindeni”>>
Florin Stuparu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.11.2010, 10:59:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chefdejoaca Vezi mesajul
candela electrica poate fi o solutie alternativa a candelei clasice atunci cand suntem plecati de acasa?
se stie ca multe case au ars din cauza ca nu au fost supravegheate candelele / lumanarile.
pentru a elimina un risc ( zic eu destul de serios ) cred ca poate fi folosita aceasta varianta.
Mie nu-mi plac jumatatile de masura. Asa am putea extinde acest lucru si la post - nu mananc carne, dar mananc branza si oua. Daca ii daruiesc ceva lui Dumnezeu, vreau sa-i daruiesc la modul ca El e totul pentru mine - iar asta inseamna sa implinesc cererea Bisericii - post si de la branza si oua.

Nu sunt adeptul sa aprind o lumanare in biserica si sa plec la alte treburi. Asa si aici, nu las aprinsa o candela electrica pe motiv ca e un dar pentru Dumnezeu. Acest gest il consider a fi prea mic pentru darurile primite.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.11.2010, 11:11:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
La biserici unde se tin candele cu untdelemn acolo dupa slujba se stinge candela, si e indicat ca daca se pleaca de acasa pe mai mult de patru ore sa se stinga candela ,pt ca eadevarat s-au intamplat ca sa ia foc casa cuiva de la candela pt ca nu se mai fac din sticla de yena sa reziste la caldura si foc.
Credinta ajuta mult in astfel de cazuri.

Mama nu stinge niciodata candela, nici chiar atunci cand nu mai e nimeni acasa. Iar candela are un pahar simplu, de sticla.
De asemenea, la biserica unde merg eu, pe Sfanta Masa arde neincetat o candela, cu lumina de la Inviere.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.11.2010, 12:15:13
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa am putea extinde acest lucru si la post - nu mananc carne, dar mananc branza si oua. Daca ii daruiesc ceva lui Dumnezeu, vreau sa-i daruiesc la modul ca El e totul pentru mine - iar asta inseamna sa implinesc cererea Bisericii - post si de la branza si oua.
Mi-a placut comparatia pe care a facut-o parintele la vecernia de duminica seara: prin post nu doar ne abtinem de la a consuma produse de origine animala, ci ne intoarcem la starea dintai, dinaintea caderii in pacat.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.11.2010, 12:19:25
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut.

Ce credeti voi? E o profanare atunci cand bisericile hotarasc sa inconjoare o Icoana, o Cruce sau un altar intreg cu luminite?

Am vazut asta la o biserica la care merg mai nou, ca au la Sfanta Cruce de sus si cea de la altar inconjurata de luminite, la fel si icoana Maicii Domnului.

Se aprind luminitele cand incepe slujba si se sting cand se incheie. Mie mi se pare cel putin ciudat un asemenea lucru, insa nu stiu daca este o profanare sau nu.

Voi ce credeti ?

PS: Mie personal imi displace un asemenea gest din partea lor. Cine stie, poate le folosesc pentru a "ilumina" atmosfera mai mult, insa cu totii stim ca Lumina adevarata nu e cea vazuta.
Profanare cred ca ar fi prea mult. Pe mine ma cuprinde tristetea cand vad cum se sting candelele electrice de la intrarea in altar dupa terminarea slujbei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie, profanare sau defaimare? Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 78 07.07.2012 14:57:26
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 18:28:45