Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 31.10.2023, 16:59:00
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locaţie: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Manifest

De ce trebuie sa existe moartea? Existenta mortii îČ›i ia din bucuria vieČ›ii mai.ales celor predispuČ™i la griji Č™i anxietate.E trist ca exista moartea Č™i nimeni nu Č™tie sigur dacă chiar mai este ceva dincolo, posibil.sa fie,posibil sa nu.
Ma întristează faptul ca putem muri oricând oricum Č™i oriunde adică riscul morČ›ii ne urmăreČ™te pe toČ›i, nu Č™tii azi ce va fi mâine.Deci e prost tare făcută viata asta de Dumnezeu ca exista moartea Č™i atâtea nenorociri. Daca vizitam un spital Č™i vedem câtă suferinte di nenorociri exista acolo ne vom da seama ca viata nu e buna adă cum a zis Dumnezeu la creatie; ba din contra viata e prost creata Č™i construita,Dumnezeul crestin a greČ™it ingredientele se pare, viata e prea vulnerabila în general deci Dumnezeu a dat greČ™ când a făcut viata asta ori nu exista Dumnezeu Č™i totul e un accident Č™i asta e o varianta.Eu nu sunt ateu sar nici nu mai Č™tiu în ce sa cred când vad penibilitatatea dogmelor în care se scald creČ™tinii Č™i viata asta asa vulnerabila în care orice speranČ›a e cam înnebunită de pericolul si riscul ipotetic al morČ›ii din fiecare zi pentru ca e adevarata vorba aia nu Č™tii niciodată ce se poate întâmpla oricând.
Asa ca ce speranČ›a sa mai avem dacă în lume vezi numai moarte si durere mai mult decât lucruri pozitive si mai ales siguranta Č™i armonie/pace Č™i sănătate?


PS:Oricum unii oameni de pe aici de pe forum au o gândire prea retrograda dar în general toČ›i ortodocČ™ii dar Č™i creČ™tinii în general.Ei uita ca trăim în secolul 21 câteodată.Unul ma trimitea la biserica ,eu nu pot sa stau în biserica unde sunt oameni foarte multi si pana la urma asculČ›i numai lalaiala preotului Č™i vezi predominant moČ™i ;babe Č™i femei cu batic care îČ™i fac cruce unii stau în genunchi ,unii pupa moaČ™te adica oase mumificate dar se bat în piept ca nu sărbătoresc hallowen-ul ,nu ca eu l-as sărbători insa gata s-a dus cu gândirea de Evul Mediu trebuie sa mai evoluam în gândire.
Faza e ca unii nu pot înČ›elege ca nu ma simt Č™i nu m-am simČ›it niciodată bine în biserica e un loc deprimant si sufocant ,aglomeraČ›ie Č™i nu vad cum m-as putea face bine ducandu-ma la biserica când atmosfera de acolo e deprimanta,e umilinČ›ă multă ca asa ceea dogma Č™i indoctrinare în masa cât cuprinde,câČ›i nu vad preotul ca pe Dumnezeu?
AscultaČ›i la mi e Dumnezeu e pretutindeni nu numai în biserica asa ca de ce sa nu ma duc în parc sau sa stau acasă Č™i sa ma duc sa ma îngrămădesc Č™i sa am anxietate si puls mărit în bisericile astea de la noi întunecate unde nici scaune bu ai ca la catolici?
Oricum nu ca as îmbrăČ›iČ™a Č™i face parte eu din asa ceva dar mai mult mi se potriveČ™te ca mentalitate,mentalitatea New Age fie ea asa cum o consuderati dar parca e mai open mind Č™i nu ,nu îl exclude pe Dumbezeu Č™i pe Iisus.Eu nu sunt ateu dar nici prea crestin nu mai sunt de prin 2014..
Oricum ortodoxia e cea mai retrograda forma de creČ™tinism în mentalitate Č™i gândire.

Last edited by tigeratlantic9; 31.10.2023 at 17:01:04.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2023, 17:19:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locaţie: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Ma bucur pentru tine ca ai pareri si ca ti le sustii cu mult curaj.

Am impresia ca ceri sau vrei sa-ti dau io sau altii de pe forum voie sa faci ce vrei tu.

Io nu-s seful tau, stapanul tau sau parintele tau, nici macar duhovnicul tau. Sunt doar fratele sau colegul tau de pe forum.

Mie-mi place crestin-ortodoxia, starea negra a calugariei si pocaintei periodice, pentru ca dupa ea, va veni starea alba, sfanta, darul luminii de la Dumnezeu.

Dumnezeu a facut viata nu moartea. Neascultarea omului prin pacat inseamna moartea si apoi consecintele fugii de Dumnezeu pana la despartirea sufletului de trup si lipsa curajului si dorintei de inviere.

De ce iti gasesti scuze si autoindreptatiri ca sa fugi de Dumnezeu?
Oare El nu a facaut bine ceea ce a facut doar pentru ca tu esti intro fuga permanenta de El?
Si daca tot dai mereu sa fugi, unde crezi dumneata ca o sa te ascunzi?
Stiu ca tu esti curajos si nu vrei sa fugi, nu vrei sa te ascunzi, insa ce crezi, te lasa pacatul si lumea lui sa faci ceea ce vrei? Deci vezi, io te las liber ca pasarile cerului, insa el nu, el te duce jos!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUşefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.10.2023 at 17:28:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2023, 17:28:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
PS:Oricum unii oameni de pe aici de pe forum au o gândire prea retrograda dar în general toČ›i ortodocČ™ii dar Č™i creČ™tinii în general.Ei uita ca trăim în secolul 21 câteodată.Unul ma trimitea la biserica ,eu nu pot sa stau în biserica unde sunt oameni foarte multi si pana la urma asculČ›i numai lalaiala preotului Č™i vezi predominant moČ™i ;babe Č™i femei cu batic care îČ™i fac cruce unii stau în genunchi ,unii pupa moaČ™te adica oase mumificate dar se bat în piept ca nu sărbătoresc hallowen-ul ,nu ca eu l-as sărbători insa gata s-a dus cu gândirea de Evul Mediu trebuie sa mai evoluam în gândire.
Faza e ca unii nu pot înČ›elege ca nu ma simt Č™i nu m-am simČ›it niciodată bine în biserica e un loc deprimant si sufocant ,aglomeraČ›ie Č™i nu vad cum m-as putea face bine ducandu-ma la biserica când atmosfera de acolo e deprimanta,e umilinČ›ă multă ca asa ceea dogma Č™i indoctrinare în masa cât cuprinde,câČ›i nu vad preotul ca pe Dumnezeu?
AscultaČ›i la mi e Dumnezeu e pretutindeni nu numai în biserica asa ca de ce sa nu ma duc în parc sau sa stau acasă Č™i sa ma duc sa ma îngrămădesc Č™i sa am anxietate si puls mărit în bisericile astea de la noi întunecate unde nici scaune bu ai ca la catolici?
Oricum nu ca as îmbrăČ›iČ™a Č™i face parte eu din asa ceva dar mai mult mi se potriveČ™te ca mentalitate,mentalitatea New Age fie ea asa cum o consuderati dar parca e mai open mind Č™i nu ,nu îl exclude pe Dumbezeu Č™i pe Iisus.Eu nu sunt ateu dar nici prea crestin nu mai sunt de prin 2014..
Oricum ortodoxia e cea mai retrograda forma de creČ™tinism în mentalitate Č™i gândire.
Pai daca suntem retrograzi, prosti, si inapoiati, de ce ne intrebi pe noi despre problemele vietii? Vezi ca aroganta ta in care te crezi mai mare ca "mosii si babele", adica batranii tarii noastre, este o mare parte din problema ta. Intr-adevar, ortodoxia nu este pentru oameni mandri care cred ca le stiu pe toate si pot sa batjocoreasca un neam intreg si chiar si pe Dumnezeu. E pentru oameni smeriti care se inchina, ingenuncheaza, si cer ajutorul stiind ca nu pot face nimic de la ei insisi. Mai gandeste-te.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde