Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2023, 22:50:05
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Voi ați proceda la fel?

Eu dacă as fi Medical Medium sa zicem asa)ca si autorul meu preferat Antony Wiliam Medical Medium celebru in U.S.A, nu as lua bani pe consultatie și nu as lua deloc bani de la oameni în schimbul ajutorului Medical.Voi ați face la fel?
Mi-ar place sa primesc un dar divin sa vindec oamenii și pe mine dar as vindeca sau ajuta gratis fiindcă darul divin e dar divin și as fi satisfăcut si multumit doar din recunostinta și satisfacția oamenilor ca i-am ajutat la sanatate.
Probabil venitul ar veni din alt job dar pe asta l-as face pro bono.
Hai ca am început sa visez.
Voi ați face la fel dacă ați avea sa zicem un dar divin de a vindeca oamenii?
Eu chiar mi-as dori foarte mult sa devin un Medium Medical, bu știu mi m-am ales cu dorința asta imposibila de când i-am citit prima carte (a lui Anthony Wiliam-Medium Medical)
Dar oricum visele rămân doar vise. fantezii, eu m-am nascut fără asa dar și nu sunt vrednic sa îl dobândesc oricum.
Voi ați proceda la fel cu banii? Adică nu ați lua bani de la oamenii ajutati cu ajutorul sa zicem darului divin al pe care l-ati avea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2023, 23:23:53
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Asta se numeste doctori fara de arginti in crestinism, avem si noi pe Cosma si Damian din Asia care sunt praznuiti chiar azi si multi altii. Dar ei nu faceau magie sau ce spui tu acolo, vindecau prin Duhul Sfant.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2023, 09:05:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
... as fi satisfăcut si multumit doar din recunostinta și satisfacția oamenilor ca i-am ajutat la sanatate.
Probabil venitul ar veni din alt job dar pe asta l-as face pro bono.
Hai ca am început sa visez.
Voi ați face la fel dacă ați avea sa zicem un dar divin de a vindeca oamenii?
Eu chiar mi-as dori foarte mult sa devin un Medium Medical, bun știu că m-am ales cu dorința asta imposibila de când i-am citit prima carte (a lui Anthony Wiliam-Medium Medical) Dar oricum visele rămân doar vise. fantezii, eu m-am nascut fără asa dar și nu sunt vrednic sa îl dobândesc oricum.
Voi ați proceda la fel cu banii? Adică nu ați lua bani de la oamenii ajutati cu ajutorul sa zicem darului divin al pe care l-ati avea?
Asta cu banii e la modul ideal, e un scop suprem greu de implinit.
Daca as fi in stare sa nu cad in ispita, atunci da, as vindeca nici pentru bani si nici pentru slava desarta ci a sfintilor ingeri purtatori de Dumnezeu si doar de dragul lui Iisus.

Nu spune ca e doar un vis. Nu spune ca nu se poate. Daca crezi si te rogi atunci sigur vei primi si tu acest mare dar, al vindecarilor, asa cum l-a primit si Anthony.

Insa pana esti mereu nemultumit, pana te dai mereu victima vrednica si neputincioasa, bolnava, aruncand vina pe Dumnezeu, cat timp pacatuiesti si te lasi prada patimilor, dulciurilor, mancarii, lacomiei, descurajarii, poftelor sexuale, mandriei, trufiei, slavei desarte vrand sa fi slavit de oameni si ei sa-ti aduca aprecieri tie pentru darul vindecarilor,..., deci cat timp nu cauti sa te despatimesti si sa te smeresti, darul ti-ar face mai mult rau decat bine caci ai aluneca in ipocrism si impostura, crezandu-te mare, important, grozav, etc.. si la ce ti-ar folosi sa vindeci toata lumea si chiar si pe tine daca sufletul tau se va pierde cazand in adancul lumii? La nimic!

Dar e bun lucru la care visezi si ravnesti. Crede si te roaga si sigur vei primi acest mare dar candva de la Domnul Hristos insa trebuie sa inveti sa rabzi fara cartire si sa nu te descurajezi , intristezi sau sa deznadajduiesti vazand si gandind ca nu l-ai primit inca. Daca ceri cu adevarat si cu credintaa si rabdare vei primi negresit pentru ca oricine cauta gaseste si oricine bate i se deschide si cu atat mai mult este primit cu cat ravneste Harnicia si Odihna in Dumnezeu.

E frumos sa visezi sa fi mantuitor ca Mesia cu conditia sa nu doresti defapt sa fi doar un impostor, in impostor ipocrit si lenes asa ca toti fariseii fatarnici care iti vind aluat de sinagogosi si bosschei vrand sa te faca troaca de sherporci de caine roshu mai negru in cerul gurii ca haita de lupi ce se dau hiene cu glas subtire, lingusitor, mai tari ca leii desertaciunii desertaciuniunilor deserturilor, mari beroi de carton si de benzi desenate!

"Noi am proceda asa... biruind patima intristarii prin tacere luminata de Dor!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.11.2023 at 16:23:11.
Reply With Quote
Răspunde