Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2008, 02:55:29
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

CERTAREA DEMONULUI

SA TE CERTE PUTEREA SFINTEI TREIMI
SA TE CERTE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS
SA TE CERTE PREASFANTA NASACATOARE DE DUMNEZEU
SA TE CERTE TOTI SFINTII SI TOATE PUTERILE CERESTI
PE TINE DIAVOLE AL INTUNERICULUI,
SA PIEI CU TOATA PUTEREA MESTESUGURILOR
STAPANIREA TA DIN TOT CUPRINSUL MEU,
SI SA PIEI TU DIAVOLE CU A TA PUTERE SI STAPANIRE
DE LA TOTI PE CARE EU I-AM DAT IN ZILELE VIETII MELE
CAND EU M-AM SUPARAT, CU ANUMITE SUPARARI SI EU NU I-AM IERTAT
CACI EU II IERT IN CLIPA ACEASTA PE TOTI CATI AM DAT LA RAI IN VIATA MEA, IERT PE TOTI CATI AM BLESTEMAT IN ZILELE VIETII MELE SI IERT PE TOTI CU CATI M-AM CERTAT SAU SUNT CERTAT.
II IERT PE TOTI, IN NUMELE TATALUI , AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH, AMIN!
IAR PE TINE DIAVOLE, TE CERT SI TE BLESTEM, IN NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH, AMIN!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2008, 08:45:34
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Oare ne este permis noua, oameni plini de pacate sa citim acele blesteme fara sa o incurcam rau de tot? Nu sunt extrase din moliftele Sf. Vasile? Daca da, atunci grija mare pentru ca nu putem sa le citim fara sa suportam consecinte grave, dupa cate stiu eu. Cred ca din acest motiv a patit-o si pr. Corogeanu.
Ca sa te pui atat de direct cu cel rau, trebui sa ai mare indrazneala la Dumnezeu, iar asta presupune o viata curata, asa incat Dumnezeu sa-l alunge pe cel rau pentru rugaciunile preotului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2008, 09:02:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

da, mereu cand vadem sau auzim un diavol sau demon sa-l certam pe drac, de ce te indoieshti ca n-ar fi permis? sau roaga-te la Hristos sa-l alunge puterea Numelui Sau, a lui Dumnezeu shi Puterea Sfintei Cruci cu care te pecetluieshti sau o pomeneshti, daca nu vrei sa intri in vorba cu ei... ca asha este nu trebuie sa le aratam vre-o importantza...dar trebuie sa veghem ca altfel devenim vraishte pacalitzi de tacticile lor bazate pe naivitatea noastra ca sa ne aduca in final la necredintza.... la lepadare, la uitarea de lucru, la necinstire... la dezumanizare adica intoarcerea de la dumnezeu napoi la lume...???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2008, 10:03:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oare crede-ti ca diavolul in sminteala lui totala, il afecteaza cearta sau revolta noastra, ci din potriva il intarata, il satisface in netrebnicia lui. Mult mai bine ar fi a-l ignora in toate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2008, 10:09:34
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Eu am auzit de la un parinte ca e bine pentru crestin sa nu se lupte cu dracii. Numele Mantuitorului si puterea Sfintei Cruci cu marirea ce o facem Sfintei Treimi, Dumnezeului Celui Mare este tot ce ne trebuie...

Pilda parintelui era asa: odata un frate calugar se lupta cu un drac, care voia sa ii intre in chilie si sa il tulbure, tinand cu putere usa chiliei, sa nu ii dea voie inauntru fratele chema numele Domnului: "Doamne Isuse, ajuta-mi mie!", iar cu cat zicea cu atat mai tare apasa si dracul din partea opusa... Vazand ca nu razbeste fratele a inceput a plange ca un copil si a strigat tare catre Domnul, din toata inima: "Ajuta-mi, Doamne Isuse Hristoase!" Si deindata a fugit demonul si Hristos s-a auzit zicand "Asa sa faci, cutare, din inima ta sa Ma chemi si voi fi acolo".

Asa ca v-as ruga sa luati aminte la pilda aceasta a acelui parinte, sa chemati Numele Domnului si sa va smeriti... Nu e bine sa ne semetim cu nimeni, nici cu satana si cu "ingerii" lui necurati... Hristos si Crucea Lui sunt izbavirea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CERTAREA DEMONULUI icamilin Rugaciuni 25 01.04.2008 21:52:43