Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.04.2011, 20:36:10
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Poate ca omul constientizeaza atat de mult gravitatea pacatului, incat simte ca-l mai apasa inca, ca nu s-a iertat el si atunci de ce sa nu le mai marturiseasca?
Pacatele spovedite ni se iarta din marea milostivire a lui Dumnezeu, indiferent de gravitatea lor. In Taina Spovedaniei, simtim iubirea, bunatatea, milostivirea Parintelui nostru ceresc, care ne primeste ca pe fiul ratacitor, cu bratele deschise. Abia asteapta sa ne intoarcem la El pentru a ne oferi iertarea cu mare bucurie.

Odata ce am primit imbratisarea Tatalui prin Taina Spovedaniei, cum am putea cugeta ca nu ne-a iertat? Nu am dovedi neincredere in bunatatea si milostivirea Lui fata de noi?
Iar de ne vom da cu adevarat seama de gravitatea pacatului spovedit si iertat, nu-l vom savarsi iarasi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.04.2011, 20:40:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation iana

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Poate ca omul constientizeaza atat de mult gravitatea pacatului, incat simte ca-l mai apasa inca, ca nu s-a iertat el si atunci de ce sa nu le mai marturiseasca?
ai grije mare ca aceasta gravitate a pacatului cum ii spui tu vine de la cel "rau" tu sa nu-l crezi pe acesta.ci sa crezi cu toata taria ca daca ai fost dezlegata de acel pacat de catre preot acest capitol sa incheiat,sa nu cazi in deznadejde pacalita fiind de cel rau si sa faci gresala sa nu crezi ca MINTUITORUL SI DL.NOSTRU IISUS HRISTOS NU TE-A IERTAT,te rog nu te juca cu focul.
chear la schimbarea duhovnicului nu se mai marturisesc inca o data pacatele,doar cele noi.
ai grije ca tu ai probleme mari,se simte pina aicea cauta biserica ai mare nevoie de ia.

Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca.Amin
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.04.2011, 21:13:11
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Alin draga, sa stii ca de data asta nu ai simtit bine, nu era vorba despre mine, ci asa la modul general. Vezi tu cum e cu simtitu' asta! Tu, daca asa scrie la carte ca trebuie sa simti, tu asa si simti?

Uitati-va la filmul Ostrovul si mai discutam.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.04.2011, 22:43:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Undeva la par. Teofil se spune ca mai intai, trebuie sa renuntam cu totul la pacat, apoi sa il inlocuim cu opusul lui, virtutea: deci daca spui vorbe rele, ar trebui, mai intai, sa incetezi sa le mai spui, sa te abtii. Insa acest lucru nu e de ajuns, trebuie sa spui apoi vorbe bune, sa il inveti cu blandete pe celalalt. Iar pacatele marturisite la spovedanie, se iarta. Le marturisesti din nou doar daca ai cazut din nou in ele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.04.2011, 09:19:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit iana iartama.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Alin draga, sa stii ca de data asta nu ai simtit bine, nu era vorba despre mine, ci asa la modul general. Vezi tu cum e cu simtitu' asta! Tu, daca asa scrie la carte ca trebuie sa simti, tu asa si simti?

Uitati-va la filmul Ostrovul si mai discutam.
iartama ca am simtit, dar adevarul tu il cunosti.
am vazut filmul,e plin de adinci invataminte duhovnicesti.viata si moartea stau in miinile Atotputernice ale Domnului.

Last edited by mihaila_alin; 14.04.2011 at 09:21:57.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.04.2011, 10:01:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Pacatele spovedite mai demult la un preot (ma refer la toate, incepand cu cele din copilarie),
trebuie spovedite din nou daca acum mergem la alt preot?
Cand mi'am schimbat duhovnicul, la prima Spovedanie am fost intrebat:
"Cum vrei sa facem Spovedania: generala sau de la ultima spovedanie ?"
Am ales sa ma spovedesc general (spunand toate pacatele savarsite vreodata).
Am considerat ca imi este de mai mare folos sa imi revad toate pacatele (atat eu, cat si noul dohovnic).

O marturisire generala sa facem si in fiecare seara, inaintea icoanei, ca nu cumva uitand vreun pacat, sa il repetam.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 14.04.2011 at 10:04:21.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.04.2011, 11:17:28
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
iartama ca am simtit, dar adevarul tu il cunosti.
am vazut filmul,e plin de adinci invataminte duhovnicesti.viata si moartea stau in miinile Atotputernice ale Domnului.
Iarta-ma si tu, oricum ti-am inteles buna intentie,si tie si lui George, si de aceea, prin trimiterea la filmul Ostrovul, am incercat sa subliniez acea constientizare a pacatului care te apropie si mai tare de Hristos si care nu te duce la deznadejde. Oricum, intr-adevar nu se poate generaliza si riscul de a cadea in deznadejde exista.

Last edited by iana; 14.04.2011 at 11:24:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
Dumnezeu m-a uitat! der_golem Generalitati 10 21.05.2008 17:08:41