Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2006, 20:47:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu poti spune ca-l iubesti pe Dumnezeu daca nu-ti iubesti aproapele.In fond noi sintem creati dupa chipul si asemanarea Lui. Viata ne-a demonstrat din pacate,ca exista multe situatii cind relatia dintre noi nu este chiar"ortodoxa". Asi vrea sa vad parerea voastra sincera despre aceasta problema. De exemplu, cum ar trebui sa raspunda sau sa actioneze cineva care este tachinat, dusmanit in permanenta de o alta persoana, periclitindu-i celui dintii, viata,cariera etc. Cum trebuie un bun crestin sa se apere sau sa anihileze astfel de "oameni" care nu au in suflet decit ura si ignoranta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2006, 20:50:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna! Eu cred ca raspunsul este unul singur : blandete (= renuntare la a fi razbunator), dragoste, rugaciune. Nu neaparat in aceasta ordine :) Eu am observat ca functioneza. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2006, 20:58:03
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Cu smerenie. Nu trebuie sa te aprinzi de ura sau cearta. Cand va gasi Dumnezeu o portita sau un geam deschis va intra si in inima lor. Daca nu, aceasta e alegerea lor.
Daca suferi injurii,sa stii ca Hristos a fost hulit primul. Indura si tu cu dragoste sau daca nu, compatimeste-i ca sunt in necunostinta, deoarece aceste necazuri se considera mucenicii mirenilor.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2006, 21:13:37
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abis
Cu smerenie. Nu trebuie sa te aprinzi de ura sau cearta. Cand va gasi Dumnezeu o portita sau un geam deschis va intra si in inima lor. Daca nu, aceasta e alegerea lor.
Daca suferi injurii,sa stii ca Hristos a fost hulit primul. Indura si tu cu dragoste sau daca nu, compatimeste-i ca sunt in necunostinta, deoarece aceste necazuri se considera mucenicii mirenilor.
Doamne-ajuta!
Dumnezeu nu intra pe geam(nu insista cum nici noi nu ar trebui sa insistam asupra oamenilor, <dar pana la uram cine sunt eu sa judec sau sa vb despre cum face Domnul,imi cer scuze> ) , El bate la usa inimi omului dar daca omul nu deschide mai bate odata si inca odata si daca vede ca omul nu deschide usa atunci pleaca intristat.Era si o cantare bisericeasca in care se spunea asta.
Si intradevar nu poti sa invingi ura cu ura ,ci cu bunavointa si bunatate...daca cineva te ia in ras sau de tachineaza mereu atunci nu poti decat sa ii faci cele mai frumoase urari si sa ii multiesti , sa il faci sa fie uimit de reactia ta pozitiva si astfel va ceda singur. Sarbatori fericite! :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2006, 21:37:10
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sa ne comportam cum ne invata Mantuitorul Hristos:"Daca dusmanului tau ii este foame da-i sa manance,daca ii este sete da-i sa bea si asa vei ingramadi carbuni aprinsi pe capul lui"(adica se va rusina de purtarile lui)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2006, 21:45:23
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Important este sa ai rabdare si sa nu te mandresti cu vreo izbanda. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2006, 21:51:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Buna! Eu cred ca raspunsul este unul singur : blandete (= renuntare la a fi razbunator), dragoste, rugaciune. Nu neaparat in aceasta ordine :) Eu am observat ca functioneza. Doamne ajuta!
Lasa ipocrizia, ca-ti aduc aici toate postarile in care ai aruncat in mine cu toata ura si indarjirea din dotare pentru ca nu-ti impartasesc delirul in care te scalzi si ideile aberante. Nici pe tine nu te iubesti si vorbesti de iubirea pentru semeni?
Macar acum, ca mai sunt cateva zile pana la Craciun, nu mai minti si nu mai poza in drept-credincioasa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2006, 22:17:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Buna! Eu cred ca raspunsul este unul singur : blandete (= renuntare la a fi razbunator), dragoste, rugaciune. Nu neaparat in aceasta ordine :) Eu am observat ca functioneza. Doamne ajuta!
Lasa ipocrizia, ca-ti aduc aici toate postarile in care ai aruncat in mine cu toata ura si indarjirea din dotare pentru ca nu-ti impartasesc delirul in care te scalzi si ideile aberante. Nici pe tine nu te iubesti si vorbesti de iubirea pentru semeni?
Macar acum, ca mai sunt cateva zile pana la Craciun, nu mai minti si nu mai poza in drept-credincioasa.
Dar ce atitudine zici ca ar trebui sa aiba cineva fata de dusmanie si dusman? Cum e corect din punctul tau de vedere?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2006, 11:56:22
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Cand o sa intelegem cu adevarat ce atitudine trebuie sa aveam fata de fiecare situatie in care suntem pusi in viata, nu o sa mai avem nici o provocare, adica nu vom mai avea dusmani.
Ni se ofera ceea ce meritam. Eu nu cred ca cineva reactioneaza fata de noi intamplator.
Noi, prin gandurile noastre fata de cei din jur ne atragem diferite experiente de viata, unele mai placute altele mai putin placute.
Daca cineva ma dusmaneste, sunt sigura ca este din vina mea si numai eu pot schimba aceasta situatie. Cum?
Prin propria atitudine. In sensul de a nu mai rezona pe aceeasi frecventa a urii, invidiei, geloziei, etc.
Pot spune ca eu inca nu am reusit. Doar in anumite momente.
Macar constientizez ce gandesc. Si acesta este un prim pas.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2006, 12:43:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

CM,intr-o oarecare masura este asa cum spui,insa nu este categoric valabil in orice situatie,exista cu-adevarat oameni care-si exprima ura si fara ca aceasta sa fie atrasa de tine,prin comportament sau ganduri,pur si simplu din gelozie ori invidie,lucru pe care nu-l poti inlatura cu nimic.Adica,eu nu trebuie sa-mi cumpar masina noua pentru ca atrag ura asupra mea din partea celor care ma vor invidia,si in acest sens,am o matusa care-si exprima ura prin orice mijloace fara ca eu sa i-o hranesc in vre-un fel,ea se simte bine cand arata acest comportament,asa este ea,nu o pot schimba,dar nici nu pot sa-mi schimb viata in anumite priviinte datorita caracterului ei ofensator.Ea de fapt nu poate fi multumita,fiindca in orice situatie gaseste cate un cusur,si reactioneaza chiar vizibil prin dispret.
Eu sunt de-acord cu tine in unele afirmatii ce tin de profunzimea fiecaruia dintre noi,dar viata in sine,care stapaneste acest Univers reprezinta un amalgam de lucruri pro si contra,n-o putem schimba NICIODATA,ne putem resemna,sau ai putem ameliora trasaturile care uricioase.Nici nu-ti dai seama cata ura poate naste o societate,o comunitate sau se poate naste in sanul unei familii ,din motive minore....dar cel mai adesea din motivul care domina cel mai mult fiinta umana,si anume cel al patimilor nestavilite care exista in noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23