Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.12.2010, 17:38:27
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit la noi in ardeal sunt obiceiuri ce se pierd in negura timpului.

fratilor crestini mai avem aprox.o saptamina si cetele de colindatori ne vor calca batatura aceasta se petrece in dimineata de ajun vin pitaraii, seara ajunului craciunului vin colindatorii ce vestesc bucuria Nasterii Domnului.iar in zilele cele trei de craciun ne vor colinda: calusarii,irozii si stelarii.fara capre fara ursi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.12.2010, 18:05:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Zilele acestea preotul ne binevesteste Nasterea Domnului venind cu icoana praznicului pe la casele noastre. Multi dintre noi, ori ne facem ca nu il auzim sau, mai rau, ii "trantim usa in nas" respectiv poarta, crezand ca avem motive intemeiate. Fie suntem prea ocupati si nu dorim sa rupem din timpul nostru, fie dam vina pe "bugetul" tot mai solicitat in aceasta perioada, fie nu avem curat in casa etc.

Multi indraznim a spune ca parintele vine de fapt dupa bani. Cartim chiar si atunci cand noua, celor prinsi cu grijile vietiii de zi cu zi, celor din ce in ce mai saraci material si spiritual, celor ce nu avem curat in casa si nici in suflet, ni se ofera ocazia sa spunem "Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire".

Sa nu pierdem aceasta ocazie in mod voit. Sa contemplam smeriti icoana praznicului si sa ascultam cu bucurie troparul sarbatorii. Altfel, nu parintelui gresim, ci lui Hristos.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.12.2010, 18:09:55
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Abia aștept să vină preotul și ajunul să mă duc să colind. Neapărat voi cânta colinde care fac referire la Iisus, excepție face doar "Scoală gazdă din pătuț", pentru că îmi place cum sună. Mă supără faptul că deși colindul vestește Nașterea lui Iisus apar tot mai multe colinde care-L exclud din versuri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.12.2010, 14:32:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Ce bine ar fi de-am astepta si noi venirea lui Hristos cu bucuria, entuziasmul si nerabdarea cu care-l asteapta cei mici pe mos Craciun!
Dar asta inseamna sa crezi in El, dupa cum si copiii cred in existenta Mosului. Din pacate multi nu mai vad in aceasta perioada decat hipermaketurile cu promotii si discount.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.12.2010, 16:18:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -love- Vezi mesajul
Foarte multe persoane in ziua de azi nu se mai gandesc la adevarata insemnatate a Craciunului si faptul ca este o sarbatoare crestina si se gandesc numai la cadouri si mancare.
Pe buna dreptate Craciunul este o sarbatoare a darurilor si a mancarii. Doar se naste Hristos, "Domnul ospetelor", cum Il numeste Nicolae Steinhardt.

Lui Hristos ii plac ospetele noastre, cum citim de altfel in Evanghelii. Problema este ca noua ne plac ospetele fara El. Uitam ca masa de Craciun incepe in Biserica, prin primirea Sfintei Impartasanii.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.12.2010, 17:22:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Până acum m-am arătat optimistă, dar am ajuns și eu să fiu dezamăgită de oameni, nu mai au pic de suflet. Le-am zis colegilor să mergem la profi la colindat, n-au vrut, am vrut să fac om de zăpadă cu o prietenă, dar când ne-am întâlnit n-a mai vrut pretextând că zăpada nu-i bună. Mă scot din minți, nu mai vreau să fiu majoră, acum toți de vârsta mea s-au maturizat prea mult. N-ai cu cine să faci o treabă!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.12.2010, 17:32:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mergi la un azil de batrani cu ce poti ca daruri. Vei da nastere unei bucurii mai mari decat un om de zapada.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.12.2010, 18:06:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mergi la un azil de batrani cu ce poti ca daruri. Vei da nastere unei bucurii mai mari decat un om de zapada.
Nu-i rea ideea, să văd dacă o pot pune în practică, singură desigur, n-am nicio bază în ceilalți.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.12.2010, 17:19:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Din pacate, exista printre noi destui crestini care sarbatoresc un Craciun fara Iisus, o Boboteaza fara aghiasma, un Sfant Ion fara Ioan si, mai ales, un An Nou intr’un revelion perpetuu, fara sfarsit, condimentat cu narcotice vaporoase, straie impudice si aburi etilici. Nimic alarmant, daca o astfel de petrecere in lant nu s’ar contura ca mod de viata al multora din tinerii nostri de azi, fara nici o aparare legiuita intr’un mediu din ce in ce mai agresiv si mai dizolvant."

Cat adevar in aceste cuvinte ale IPS Bartolomeu Anania!

http://www.crestinortodox.ro/pastorale/nasterea-domnului/pastorala-nasterea-domnului-2010-mitropolitului-bartolomeu-anania-122759.html
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.12.2010, 20:53:57
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Crăciunul a fost întodeauna o sărbătoare păgână ce datează înainte de așa zisa apariție a unui individ pe nume Isus.
Motivul pentru care a avut loc de prima dată a fost frigul și condițiile pe care oamenii trebuie sa le indure iarna iar asta era o scuză bună pentru oameni să se adune și să petreacă ca să uite de toate cele.

Creștinii au preluat această sărbătoare păgână abia 400 de ani mai târziu dupa moartea lui Isus, deoarece era ceva ce atrăgea lumea și ridica moralul populației. (Petreceri și băutură pentru populație în toiul iernii, cui nu i-ar ridica moralul? Și cine nu ar fi atras de o astfel de sărbatoare?)

Cât despre Crăciun ca și sărbătorire a nașterii lui Isus? Total greșit. Crăciunul nu a fost niciodata despre asta. Nu exista nici o dovadă, nici macar in biblie sau alte testamente cum că Isus a fost născut in 25dec.

Povestea creștină pe care o știm toții e ca Isus s-a născut în Betleem într-un grajd plin de animale etc. Ghici ce? Isus s-a nascut în Nazaret, după ”documentele” voastre creștine. (biblie/testamente)

Sunt o groază de surse pe internet unde puteți afla adevăratul motiv pentru care oamenii sărbătoresc crăciunul. Nașterea lui Isus nu este acel motiv. O afirmație pe cât se poate de falsă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47