Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.12.2011, 11:43:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma, poate nu insista degeaba Yasmina cu cerutul iertarii...
Mai intai, ca femeie, stie ea mai bine decat noi cum e cu inima femeii (unde orgoliul nu ocupa deloc ultimul loc...), stie suferinta lezarii sentimentelor feminine (din diverse situatii de viata, nu neaparat din vreo relatie cu vreun baiat, asta departe de mine sa insinuez / m-am grabit sa precizez ca sa nu las loc la interpretari). Afectivitatea feminina se pare ca e mult mai bogata si mai delicata decat a noastra, a baietilor. Sunt educate pentru delicatete, pentru sensibilitate. Asa le este si natura profunda: gingasa, usor de ranit. (Avind si copii, nu doar sora si sotie, nu doar colege etc. - vad la fetita mea diferente in sensul comentat fata de baieti. De mica are alta priza la realitate, in plan afectiv. Uite, ca un facut, chiar acum plange, o aud din camera mea, probabil i-a refuzat ceva fratele ei...)

Apoi, ce e mai specific pentru un crestin decat sa iti ceri iertare daca ai realizat ca ai gresit? Nu e asta exprimare a smereniei, nu este lupta pentru lepadarea mandriei? Si nu e o fapta buna, bineplacuta lui Dumnezeu?

As spune exact ca Yasmina: inainte de orice demers, daca realizezi ca ai gresit, atunci primul pas este sa iti ceri iertare fata de persoana lezata. Abia apoi, mai vezi tu ce si cum. (Sa fim mereu atenti la lista de prioritati, la ordinea in care abordam lucrurile!)

Eu numesc asta "spovedania mica". Facuta inaintea oamenilor, o completeaza pe cea dinaintea duhovnicului si a lui Hristos.

Sa nu lasam teama narcisica sa ne domine relatiile cu semenii. Un barbat puternic isi recunoaste greselile si, acolo unde mai este posibil, se straduieste sa le indrepte.
Apoi, chiar daca fata pe care o iubesti ar trece peste anumite fapte ale tale, exista inlauntrul nostru o faptura pe care sfintii (si unii psihologi) au descris-o ca avind o natura feminina: insusi sufletul barbatului... Poate ca ai ranit-o sau nu pe prietena ta, dar sufletul nostru il ranim cu siguranta atunci cand gresim inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu. Deci, daca motivul de a-ti cere iertare pentru a mangaia pe prietena ta nu iti pare suficient de tare, poti sa adaugi motivul reparatiei ranilor sufletesti pe care ti le-ai pricinuit singur prin comportamentul neadecvat. Nu ea ti-a ranit sufletul, cat ti l-ai ranit singur prin gandurile, sentimentele si faptele tale.
Eu asa cred si rog sa fiu iertat daca am gresit cumva, undeva, fata de tine sau de altcineva.
Dumnezeu sa ne miluiasca!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.12.2011, 11:53:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pana la urma, poate nu insista degeaba Yasmina cu cerutul iertarii...
Mai intai, ca femeie, stie ea mai bine decat noi cum e cu inima femeii (unde orgoliul nu ocupa deloc ultimul loc...), stie suferinta lezarii sentimentelor feminine (din diverse situatii de viata, nu neaparat din vreo relatie cu vreun baiat, asta departe de mine sa insinuez / m-am grabit sa precizez ca sa nu las loc la interpretari). Afectivitatea feminina se pare ca e mult mai bogata si mai delicata decat a noastra, a baietilor. Sunt educate pentru delicatete, pentru sensibilitate. Asa le este si natura profunda: gingasa, usor de ranit. (Avind si copii, nu doar sora si sotie, nu doar colege etc. - vad la fetita mea diferente in sensul comentat fata de baieti. De mica are alta priza la realitate, in plan afectiv. Uite, ca un facut, chiar acum plange, o aud din camera mea, probabil i-a refuzat ceva fratele ei...)

Apoi, ce e mai specific pentru un crestin decat sa iti ceri iertare daca ai realizat ca ai gresit? Nu e asta exprimare a smereniei, nu este lupta pentru lepadarea mandriei? Si nu e o fapta buna, bineplacuta lui Dumnezeu?

As spune exact ca Yasmina: inainte de orice demers, daca realizezi ca ai gresit, atunci primul pas este sa iti ceri iertare fata de persoana lezata. Abia apoi, mai vezi tu ce si cum. (Sa fim mereu atenti la lista de prioritati, la ordinea in care abordam lucrurile!)

Eu numesc asta "spovedania mica". Facuta inaintea oamenilor, o completeaza pe cea dinaintea duhovnicului si a lui Hristos.

Sa nu lasam teama narcisica sa ne domine relatiile cu semenii. Un barbat puternic isi recunoaste greselile si, acolo unde mai este posibil, se straduieste sa le indrepte.
Apoi, chiar daca fata pe care o iubesti ar trece peste anumite fapte ale tale, exista inlauntrul nostru o faptura pe care sfintii (si unii psihologi) au descris-o ca avind o natura feminina: insusi sufletul barbatului... Poate ca ai ranit-o sau nu pe prietena ta, dar sufletul nostru il ranim cu siguranta atunci cand gresim inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu. Deci, daca motivul de a-ti cere iertare pentru a mangaia pe prietena ta nu iti pare suficient de tare, poti sa adaugi motivul reparatiei ranilor sufletesti pe care ti le-ai pricinuit singur prin comportamentul neadecvat. Nu ea ti-a ranit sufletul, cat ti l-ai ranit singur prin gandurile, sentimentele si faptele tale.
Eu asa cred si rog sa fiu iertat daca am gresit cumva, undeva, fata de tine sau de altcineva.
Dumnezeu sa ne miluiasca!
Domnule ioan, mereu vorbiti atat de frumos.... va multumesc si dumneavoastra si celorlalti useri care nu contenesc cu sfaturile bune si mesajele de bine... eu mi-am cerut iertare la ea mai demult, dar ea spunea ca nu are de ce sa ma ierte pentru ca asa sunt eu.... asta e firea mea...... o sa reincerc zilele astea sa discut cu ea, sa imi expun sentimentele din nou si sa imi cer iertare.... doar ca ea nu vrea sa se intalneasca doar cu mine, adica sa fim noi doi singuri, ii e teama ca "o sa o vrajesc", asa cum spunea ea.... stie ca e de ajuns sa o iau in brate si incepe sa planga.... am mai facut asta o data, si asa s-a intamplat...... poate Dumnezeu prin dumneavoastra si ceilalti useri imi spune ce sa fac....... am mai spus de multe ori ca pe acest forum se ascund ingeri... acum imi este confirmat lucrul acesta din nou.... nu am cuvinte sa va multumesc pentru toate mesajele....... desi sunt un strain, multi au sarit sa ma ajute neconditionat, cum este doamna lore, si altii...... aceasta compasiune este specifica crestinismului si cred ca nicaieri in lume nu mai gasim asa ceva..... Doamne ajuta!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.12.2011, 12:09:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rani si sangerari pretutindeni

Ortodocsii cred ca Dumnezeu e pretutindeni.
Ca urmare, oamenii Il ranesc mereu, pretutindeni, in afara fiecaruia si inlauntru.
Cum ranim in afara stim destul de bine. De la scrisul cu cuiul pe scoarta copacilor pana la ranirea aproapelui. O stim.
Dar cum Il ranim pe Domnul inlauntrul nostru? Poate fi o fapta externa (indreptata catre un semen al nostru) ca o sageata trimisa catre inlauntru? Poate fi Hristos rastignit de vorbele si actiunile mele externe?
Eu am convingerea tare ca da, permanent Il ranim pe Domnul, atat prin ganduri si sentimente neexprimate, cat si prin fapte exterioare. De aceea Dumnezeu cauta la inima omului, trecind peste asazisele fapte bune exprimate doar in afara. De aceea Domnul nu iubeste fatarnicia, duplicitatea, gandul ascuns, viclenia... Pentru ca toate acestea il despart pe om, inlauntru, de Domnul, care salasluieste (si) inlauntrul fiecaruia.
Imparatia lui Dumnezeu e inlauntrul omului, spune, in duhul lui Hristos, tot ortodoxul. Oare cate razboaie indreptam noi acolo impotriva Domnului?
Uneori am imaginea dureroasa a unei Golgote interioare. O port in mine, o vad si o simt. Golgota aceea, pe care urca Hristos cu Crucea... Golgota pe care Domnul este rastignit... Toate care sunt scrise in Evanghelie imi pare ca le port in mine in fiecare zi, in fiecare ceas, in fiecare clipa. Si vad toata batjocorirea Dumnezeului nostru cum se desfasoara inlauntrul meu.
Dar cine sunt prigonitorii? Cine loveste fata Domnului, cine Ii pune spinii pe cap in batjocura, cine Il biciuieste, cine loveste tare cu ciocanul de fier capul piroanelor in Trupul lui Hristos?
Vai, vai, eu insumi sunt acei prigonitori! Gandurile mele de rautate, viclenia mea, egoismul meu, lacomia mea, poftele mele, nerabdarea mea... Sentimentele mele... Vorbele mele... Gesturile mele... Mii si mii de bice si bate si pumni si picioare si cuie si ciocane sunt toate ale mele. Acestea sunt prigonitorii Domnului, acestea Il batjocoresc pe Golgota mea interioara.
Iudeii de atunci sunt, astazi, faptele mele / dinafara (comportamente externe) si dinlauntru (faptele subiectivitatii mele, intime).
Si-mi pare ca Il aud pe Domnul spunind, bland si mustrator, cu rabdarea Lui nesfarsita, inexprimabila si inconfundabila: "Lasa toate ale tale si urmeaza Mie..." Dar eu, desi imi dau seama ca Il doare, nu le las. Nu las nici biciul, nici cuiele, nici ciocanul...
Vai mie, innegritule suflet al meu, vai tie, minte a mea, care te invarti ca un revolver intr-o mana straina si tragi impotriva ta si prietenilor tai...

Sa ne cerem grabnic iertare si sa spalam cu lacrimile noastre trupul Celui pe care Il facem sa sangereze pururea inlauntrul nostru, pe dealul sufletesc al Golgotei.

Am acum certitudinea ca tot ce am spus aici, oarecum ca pe o analogie, ca o metafora, nu e decat realitatea insasi, cu totul concreta: cu adevarat, cu adevarat chiar asa stau lucrurile - Hristos sangereaza inlauntrul meu, pe Golgota, sub loviturile nemiloase ale fiecarui gest de osinditor din mine. Acum El sangereaza, aici inlauntrul meu, iar nu aiurea in abstract si/n fumuri...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.12.2011, 14:42:13
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
da, stiu ca si eu am avut partea mea de vina, poate o parte mai mare, recunosc asta..... acum o luna, chiar cu cateva zile inainte de ziua mea de nastere, ea a rugat-o pe cea mai buna prietena a ei sa ma convinga sa o sun, pentru ca vroia sa se impace cu mine.... spunea a nici un baiat nu e ca mine....... m-am lasat cu greu convins dar dragostea era prea mare... am sunat-o.... am vorbit cateva zile... insa ceva s-a intamplat, cred ca am spus ceva deplasat care a suparat-o, si totul s-a dus....... dar cum spuneam, atunci cand dispare speranta, apare intunericul...... zilele astea iar incepe sa vorbeasca in fiecare zi cu mine.... imi este teama.... nu prea stiu ce sa fac..... Doamne ajuta!!!
Mai baiatule, trezeste-te dragule! Ba te vrea ba nu te vrea! Ba vrea sa o suni dar prin combinatii....stii!....stai sa o rog pe prietena mea sa-l rog sa ma sune!...se simte jignita la orice adiere de vant! Dar ce esti tu marioneta ei? Tu nu vezi ca fata asta profita de faptul ca o iubesti si atunci te invarte pe degete cum vrea? Las-o in steaua ei si vezi-ti de viata ta! Trezeste-te pana nu e prea tarziu! Tu cu o sensibiloasa din asta vrei sa mergi pe drum in viata? Viata asta nu e formata doar din dulcegarii ,mofturi si fite!
Ce tampenii sunt astea ca ei ii trebuie sol de pace prin prieteni? Dar ce nu are limba sa vorbeasca cu tine daca are ceva sa-ti spuna? Pune tu punctul pe i si stabiliti-va o intalnire si vedeti daca relatia voastra mai are sau nu sorti de izbanda.
Iarta-ma dar ma enerveaza cand vad ce mormoloc esti! Daca ai fi in fata mea te-as scutura un pic poate te-ai trezi la realitate.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.12.2011, 14:45:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Iarta-ma dar ma enerveaza cand vad ce mormoloc esti! Daca ai fi in fata mea te-as scutura un pic poate te-ai trezi la realitate.
Dar cum ai vrea să fie la 22 de ani? Dacă e adevărat ce scrie în profil?
Bine, eu la 22 eram deja căsătorit, dar asta-i altă poveste. Sau tocmai pen'că am fost mormoloc?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.12.2011, 14:53:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Mai baiatule, trezeste-te dragule! Ba te vrea ba nu te vrea! Ba vrea sa o suni dar prin combinatii....stii!....stai sa o rog pe prietena mea sa-l rog sa ma sune!...se simte jignita la orice adiere de vant! Dar ce esti tu marioneta ei? Tu nu vezi ca fata asta profita de faptul ca o iubesti si atunci te invarte pe degete cum vrea? Las-o in steaua ei si vezi-ti de viata ta! Trezeste-te pana nu e prea tarziu! Tu cu o sensibiloasa din asta vrei sa mergi pe drum in viata? Viata asta nu e formata doar din dulcegarii ,mofturi si fite!
Ce tampenii sunt astea ca ei ii trebuie sol de pace prin prieteni? Dar ce nu are limba sa vorbeasca cu tine daca are ceva sa-ti spuna? Pune tu punctul pe i si stabiliti-va o intalnire si vedeti daca relatia voastra mai are sau nu sorti de izbanda.
Iarta-ma dar ma enerveaza cand vad ce mormoloc esti! Daca ai fi in fata mea te-as scutura un pic poate te-ai trezi la realitate.
Ceva de genul vroiam sa zic si eu,tot ca el am fost candva,intr-o situatie izbitor de asemanatoare. Tot ce am facut a fost sa expun concluziile care le-am tras din aceasta intamplare,dupa ce am reusit sa ma "vindec". Doar ca sunt prea direct uneori sau folosesc un vocabular nu tocmai ok. Sunt deacord cu dvs. in mare parte.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.12.2011, 14:55:41
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar cum ai vrea să fie la 22 de ani? Dacă e adevărat ce scrie în profil?
Bine, eu la 22 eram deja căsătorit, dar asta-i altă poveste. Sau tocmai pen'că am fost mormoloc?
Tu stii foarte bine, ca am vazut ca suntem cam de aceeasi varsta, altfel erau vremurile pe atunci. Si eu tot la 22 m-am casatorit!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.12.2011, 15:04:08
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

din partea mea putem incheia discutiile despre povestea mea..... oricum am spus prea multe... multumesc tuturor pentru sfaturi..... Doamne ajuta!!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 16.12.2011, 07:02:54
riquez riquez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2011
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.Ma parasit aseara pentru fostul si presimt ca nu o sa o duca prea bine.Vine doar Craciunu si Revelionu si ii trebuie la baiat sa aiba ceva langa el...Ea il iubea pe fostul,dar el isi cam batea joc de ea.Dupa revelion presimt ca o va lasa iara balta,iar atunci de se intoarce la mine o scuip intre ochi (scuzati-ma ca vorbesc asa..).
Reply With Quote
  #90  
Vechi 16.12.2011, 15:24:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de riquez Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.Ma parasit aseara pentru fostul si presimt ca nu o sa o duca prea bine.Vine doar Craciunu si Revelionu si ii trebuie la baiat sa aiba ceva langa el...Ea il iubea pe fostul,dar el isi cam batea joc de ea.Dupa revelion presimt ca o va lasa iara balta,iar atunci de se intoarce la mine o scuip intre ochi (scuzati-ma ca vorbesc asa..).
Am mai vazut si eu faze de genul. Prost ai fi sa o mai accepti daca se va intoarce (scuza-mi si mie expresia). Fii tare,viata merge inainte.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26