Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.01.2012, 20:20:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Înainte de a primi un răspuns la această întrebare, vă rog să meditați la faptul că există Biserici Ortodoxe de rit latin.
Va referiti la bisericile unite cu Roma? Acelea nu sunt ortodoxe.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.01.2012, 20:22:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sf Ioan Gura de Aur nu a scurtat Liturghia Sf Vasile ci i-a adus o noua forma spre slava lui Dumnezeu, nu pentru comoditatea oamenilor.
Vedeți că începeți să pricepeți ? Același lucru s-a întâmplat și în Biserica Romano Catolică, atât la Trent, cât și la Vatican II.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.01.2012, 20:23:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Va referiti la bisericile unite cu Roma? Acelea nu sunt ortodoxe.
Am spus: Biserici Ortodoxe de rit latin. Ce nu vă este clar ? Biserici Ortodoxe, adică aflate în comuniune cu alte biserici Ortodoxe, de exemplu cu BOR, de rit latin.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.01.2012, 20:24:17
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

problema nu este care are mai multa dreptate dintre catolici si ortodicsi ci ca ele nu ar fi trebyit sa fie doua ci una ,
nu ar fi trebuit ca roma sa capete o anumita independenta desi situatia politica de atunci era mult prea grea si complicata ca sa se evite deci a spune ca era cumva inevitabil e ok insa totsui daca s-a ajuns aici trebuie sa fie motiv de ..competitie sau antagomisme de orgoli partinitoare in conditiile in care tocmai acesta ne inlantuie si ne impiedica sa nu judecam sisa iertam casa fim si noi iertati in drumul nostru spre nonviolenta infilibila.?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.01.2012, 20:51:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Am spus: Biserici Ortodoxe de rit latin. Ce nu vă este clar ? Biserici Ortodoxe, adică aflate în comuniune cu alte biserici Ortodoxe, de exemplu cu BOR, de rit latin.
Existența unor parohii ortodoxe de rit latin în Apus este la fel de ignorată de ortodocși precum este existența unor parohii catolice de rit bizantin de către catolicii apuseni.

Pe de altă parte, am avut prilejul, adesea, să constat că majoritatea ortodocșilor nu deosebesc ceea ce este materie de cult ori materie disciplinară, într-un cuvânt ceea ce este în puterea și judecata prudentă a Bisericii să schimbe, de ceea ce este materie dogmatică, adică de neschimbat. În lumea catolică, această deosebire e mai tranșantă. De exemplu, dacă să fie orgi sau să nu fie orgi ori flaute este ceva ce se poate schimba. Papa poate să dea telefon și să spună că, de mâine, se introduce flautul la "Gloria in Excelsis Deo". Caracterul de nedesfăcut al căsătoriei ca unire, la bine și la rău, până la mormânt nu poate fi schimbat. Dacă fac o cerere prin care să divorțez, nici Papa cu tot Sinodul Ecumenic Vatican 3 adunat nu are puterea să mi-o aprobe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.01.2012, 21:46:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Cred ca o intoarcere la origini nu ar strica. Ce instrumente foloseau crestinii in primele veacuri?Dar mai tarziu , urmasii lor? Cu ce instrumente se canta in timpul sf Vasile cel Mare? dar al sfantului ioan Gura de aur? Pun intrebare, ptr ca chiar nu stiu raspunsul.Eu cred ca ar trebui sa cercetam sa vedem cand au aparut modificarile.

Personal, vad instrumentul ca un mijloc de interpunere intre om si Dumnezeu.Frumusetea si armonia glasului este inlocuita sau acompaniata de instrumente. E chiar nevoie de asa ceva?
Argumentul ca asa ii inalta pe unii sufleteste mi se pare neplauzibil. deoarece, daca mergem pe acest principiu acceptam si accordeanul, chitara, vioara sau..de ce nu miscarea stanga dreapta, batutul din palme s.a
Nu tot ce inalta omul trebuie acceptat. Mai degraba cred ca omul trebuie educat cu un anumit stil.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.01.2012, 21:55:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De unde autoritatea de a scurta Liturghia?
Una din cele mai infricosatoare amintiri ale mele pe care le-am avut in Biserica a fost intr-o seara, la slujba sfantului Maslu.Mai exact, la dezlegarile care se faceau dupa.
Era o femeie, demonizata, care racnea infricosator. si atuncea cand urla vocea i se schimba, devenea groaznica si infricosatoare. Privirea ii devenea ca un bici de foc, si se uita cu ura la slujitori, racnind la ei.
Si iata ce racnea"am sa te ingenunchez, ortodoxule!""nu va suport ortodocsilor! Cu slujbele voastr lungi! nu va suport! pe catolici i-am aranjat! o sa va aranjez si pe voi! o sa va arat eu!"

Mi se facuse parul maciuca. Diavolu a zis un adevar strasnic. Si imi aduc aminte de el, de fiecare data cand vad ca se ciunteste Sfanta liturghie: azi scoatem ectenia celor chemati, maine ectenia celor adormiti, nu mai citim psalmii, cantam doar slava..si acum.Si altele!

raspunsul cred ca e simplu: comoditatea nostra determina conducatorii Bisericii sa ciunteasca Sfanta Liturghie. ca..deh, sa nu ne plictisim
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.01.2012, 22:47:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Una din cele mai infricosatoare amintiri ale mele pe care le-am avut in Biserica a fost intr-o seara, la slujba sfantului Maslu.Mai exact, la dezlegarile care se faceau dupa.
Era o femeie, demonizata, care racnea infricosator. si atuncea cand urla vocea i se schimba, devenea groaznica si infricosatoare. Privirea ii devenea ca un bici de foc, si se uita cu ura la slujitori, racnind la ei.
Si iata ce racnea"am sa te ingenunchez, ortodoxule!""nu va suport ortodocsilor! Cu slujbele voastr lungi! nu va suport! pe catolici i-am aranjat! o sa va aranjez si pe voi! o sa va arat eu!"

Mi se facuse parul maciuca. Diavolu a zis un adevar strasnic. Si imi aduc aminte de el, de fiecare data cand vad ca se ciunteste Sfanta liturghie: azi scoatem ectenia celor chemati, maine ectenia celor adormiti, nu mai citim psalmii, cantam doar slava..si acum.Si altele!

raspunsul cred ca e simplu: comoditatea nostra determina conducatorii Bisericii sa ciunteasca Sfanta Liturghie. ca..deh, sa nu ne plictisim
Probabil știți și dumneavoastră că diavolul este tatăl minciunii ?

Pe de altă parte, vorbim despre două lucruri diferite: una este ca preotul să ciuntească din Liturghie, că așa vrea mușchii lui și se grăbește la masă (și, din punctul acesta de vedere, vă promit că eu încă nu am văzut preot romano catolic care să-și îngăduie să taie ceva din Liturghie) și alta este ca Biserica adunată în Conciliu să stabilească că se va folosi un Liturghier nou.

Încă o dată: Și Sf. Ioan Hrisostomul a scurtat Liturghia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.01.2012, 23:03:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
onciliu să stabilească că se va folosi un Liturghier nou.

Încă o dată: Și Sf. Ioan Hrisostomul a scurtat Liturghia.
Cred ca si Sf Vasile a scurtat-o.
E un adevar ca in psalmi se descriu instrumente muzicale si ca probabil evreii foloseau instrumente muzicale.Dar e si mai adevarat ca in B.O. nu e nevoie de instrumente muzicale.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.01.2012, 23:05:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca si Sf Vasile a scurtat-o.
E un adevar ca in psalmi se descriu instrumente muzicale si ca probabil evreii foloseau instrumente muzicale.Dar e si mai adevarat ca in B.O. nu e nevoie de instrumente muzicale.
Dar nici n-am spus că în BO ar fi nevoie....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
Recomandari muzicale Z.Lidia Muzica Bisericeasca 9 15.01.2008 21:31:33