Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.01.2014, 20:25:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Spre deosebire de tine, am avut bunăvoința de a citi TOT textul postat de tine. .
Si eu am citit tot ce ai scris. Am observat ca preotii tineri gandesc in general ca tine. Am precizat ca am fost crescuta langa o manastire in care Moliftele erau citite de doua ori pe saptamana, in zile de post, in care se faceau: Sfanta Liturghie, Sfantul Maslu si Moliftele. Imi este greu sa cred ca acei calugari greseau. Se ducea oricine avea un necaz a carui cauza o cunostea sau nu, fara a face demersuri speciale in acest sens. Se sfinteau Agheasma, ulei, faina etc. Voi posta opinia parintelui Argatu, dar in acelasi articol exista si pareri ale unor preoti mai tineri:

,,Duhovnicul și exorcizatorul llarion Argatu : „Orice preot poate citi Moliftele Sfântului Vasile”
Cu câțiva ani înainte de moartea sa, în 2006, părintele Ilarion Argatu, renumit duhovnic și exorcizator ro*mân, întrebat dacă este bine ca preoții de mir să citească Moliftele Sfântului Vasile Cel Mare – pentru că unii le citesc, alții refuză să le citească, iar alții argumentează că numai preoții călugări au voie să le citească –, spu*nea, într-un interviu acordat Paginii creștinului, că Moliftele pot fi citite de orice slujitor al Domnului. „Preoții au aceeași putere. Odată ce ai puterea harică, puterea preoției, poți citi și trebuie să citești orice rugăciune pentru credincioșii în mijlocul cărora ai fost pus. Prin preot, fiecare credin*cios trebuie să găsească rezolvarea problemelor spirituale, altfel nu este de folos comunității. Unii credincioși din parohia ta pătimesc foarte greu și cumplit de la diavol și de la oamenii vrăjmași, cum sunt vrăjitorii, des*cântătorii și fermecătorii. Ai fost trimis în mijlocul lor și investit cu puterea Duhului Sfânt pentru a le veni în ajutor și a-i scăpa de chinuirea pe care o au. Dacă de frică nu folosești harul preoției și predai armele cu care trebuie să lupți, atunci treci în rândul mirenilor și lasă locul aceluia care poate lupta și apăra turma încre*dințată”, spunea părintele Argatu.


Potrivit acestuia, frica preoților de a citi moliftele (exorcismele) sau alte rugăciuni asemănătoare vine de la puțina pregătire duhovnicească, de la lipsa de întărire și încredere în puterea pe care preotul o are în lupta pe care trebuie s-o dea cu rău. „Diavolii luptă pe omul pe care l-a cuprins și se luptă cu preotul care vrea să-i scoată și le poruncește să plece. Preotul trebuie să fie pregătit, curat sufletește și tru*pește, întărit cu post pentru a face față atacurilor pe care le primește de la diavoli. De multe ori, diavolii se răzbună pe cei din casa preotului, chinuind copiii și soția. Din această cauză unii spun că e bine ca numai preoții călugări să citească exorcis*mele. Preotul poate să-și păzească familia de atacurile vrăjmașe punând la rugăciune pe toți cei din casa sa”. Ilarion Argatu afirma că momentul cel mai bun pentru citirea Moliftelor este duminică la amiază, după termi*narea Sfintei Liturghii, pentru că atunci preotul este pregătit și împăr*tășit. Cea mai mare greșeală pentru un preot, mai spunea acesta, este„să se arate în fața diavolului fricos și fără putere. În loc să se teamă diavolul de puterea preoției pe care o poartă, se teme preotul de falsa putere pe care o are diavolul”.


Părintele Argatu amintea de faptul că, din acest motiv, în sânul bisericii apare și invidia :„Preoții pe care-i caută credincioșii sunt pizmuiți de ceilalți. Am auzit pe unii preoți că în loc să meargă să facă unele rugăciuni, spun credincioșilor : ,,Să nu stârnești pe diavolii care stau cuminți în latura casei tale, ca și cum ai zgândări un cuib de șoareci și-ți fug apoi prin toată casa''. Pe astfel de sfătuitori diavolii îi numesc ,,prieteni'' și în același timp le biciuiesc fața”.''

Sursa:

http://timpolis.ro/arhiva/articol-bo...ani-21867.html

In concluzie, cred ca Moliftele ar trebui sa fie mai accesibile, adica sa fie citite mai des.Nu spun ca nu trebuie sa depuna si crestinul un efort pentru a lupta cu fortele raului, fireste, sau sa se bazeze numai pe efortul preotului.

Last edited by antoniap; 08.01.2014 at 21:02:58.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.01.2014, 20:59:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu am citit tot ce ai scris.
Nu ai citit, cele două articole îți demontează ideile.

Citat:
Am observat ca preotii tineri gandesc in general ca tine.
Nu știam că și Pr Cleopa intră în aceeași categorie.

Unde am precizat că un preot nu poate citi moliftele? Părintele Ilarion Argatu la aceasta face referire. Articolul postat de tine este pe lângă subiect, adică pentru ce nevoi se citesc moliftele. Stau să mă gândesc dacă are rost să mai continuăm discuția. Am impresia că vorbesc cu pereții.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2014 at 21:06:52.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.01.2014, 21:01:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, eu stiu de mult
De unde stii? Pe ce se bazeaza stiinta ta?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
[...] stiu [...] ca Moliftele Sf. Vasile se citesc in ziua de 1 ianuarie, pentru ca atunci s-a stabilit sa fie sarbatorit.
Stii prost. Molitfe nu se citesc in cinstea Sf Vasile, ci pentru nevoile oamenilor, dar in anumite conditii care pe 1 ianuarie nu prea sunt indeplinite de multi.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este vina noastra, a oamenilor, nici macar a preotilor, ca s-a pus exact dupa Anul Nou.
Si totusi exista un vinovat?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu cine sunt aceia (in afara de vegani) care chiar nu mananca nimic de anul nou.
Daca nu stii tu nu inseamna ca nu exista.
Oricum, care e referirea la vegani? Tu stii despre ce vorbesti? Ce lagatura au veganii cu faptul ca se mananca sau nu in noaptea de Anul Nou?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu, eu postul asta numai de la ora 12 noaptea pentru anumite lucruri ce se vor intampla la biserica (impartasit, citit molifte), nu-l inteleg si nu il accept. Ori postesti macar o zi (24 ore), ori n-o mai faci deloc.
Si uite asa, daca nu ne convine ceva sa sustine Biserica sau nu intelegem respungem, nu acceptam dar avem TUPEUL de a ne declara crestini. Asta este o chestie minora. Dar cine face asta cu o chestie minora nu are o problema sa o faca si cu invataturile de credinta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La fel cum nu inteleg legatura intre ajunare/post si ascultarea/citirea moliftelor.
Dar explicatiile date le-ai citit? Ai incercat sa le intelegi? Daca nu intelegi ceva "pe limba tuturor" si destul de simplu ai o problema.
Si stiu acum sunt eu rau si agresiv. Dar oare unde nu am avut dreptate?




Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Mosh-Neagu incearca el sa explice unele lucruri, dar nu prea bine.
Eu nu stiu, cand Iisus se ducea prin lume, cum de-l stiau oamenii? Cu ce ii ademenea? Nu avea nimic. Se asezau cu totii si ascultau ce spune, mai puneau intrebari, il mai atingeau. Facea minuni si ii vindeca.
Nu existau regulile de azi si era totusi insusi Iisus, erau apostolii cu el.
Nu exista biserica, nu se ascundea dupa perdele, nu alunga oamenii, nu-i intreba ce mananca si in ce zile si la ce ore. Nu existau ritualurile de azi.
Da. Asa e. Nu existau nici Sf Taine, nici slujbe... Nu o fi mai bine la protestanti/neoprotestanti, ca la unii asa e si acum.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ca ar fi mai bine sa faca preotii asa cum facea IIsus, sa renunte la ritualuri si cantari si sa lucreze direct cu oamenii: rugaciuni impreuna, cateheza, sa poata oamenii sa intrebe ce au nevoie.
Pai da. Stam si ne pirdem vremea cu Sf Litughie.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu, Mosh-Neagu, nu acel preot care isi tine slujba in biserica asa cum trebuie are mai mult succes, ci aceea care lucreaza direct cu oamenii.
Pffff... si uite asa ar trebui sa se apuce Biserica sa faca nist concursuri de popularitate.
Pomohaci clar o sa fie in top.
Intrebarea e: se pot inscrie si pastori?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
El este singur (cu Dumnezeu) in slujba lui, in altar, de parte de oameni, de multe ori inchide si usa si trage perdeaua.
Bine ca nu trage cortina.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...a cui este vina si ce trebuie schimbat? Ca normal si bine nu este.
Dar chiar sunt curios. Nu e normal si nu e bine, da?
Si cu propui tu sa schimbam? Ce propuneri ai? Ca poate pe "piata" deja exista unii care sa raspunda la genul asta de "nevoi".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.01.2014, 21:01:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Potrivit acestuia, frica preoților de a citi moliftele (exorcismele) sau alte rugăciuni asemănătoare vine de la puțina pregătire duhovnicească
Moliftele (exorcismele) se citesc pentru EXORCIZARE.
Te mai întreb o dată: are vreun sens să pomenești la călători (rostind chiar rugăciunea pentru cei ce călătoresc) o persoană care, de fapt, este acasă? Se fac lucruri fără sens în Biserică? Eu cred că nu. Și dacă aceasta este hotărârea Sfântului Sinod, de ce trebuie să fim noi tot pe invers?

Iar faptul că tu ai te-ai născut în mijlocul moliftelor și ești obișnuită cu ele, nu însemnă că trebuie să devină o regulă. Și eu cunosc mănăstiri unde se fac dezlegări pentru cei ce au nevoie. Nu am nimic cu citirea lor, dar nu în sensul pe care tu vrei să-l isinuezi.

Last edited by ovidiu b.; 08.01.2014 at 21:11:21.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.01.2014, 12:14:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Scrierile parintelui Cleopa nu corespund peste tot exigentelor mele. Asta e. Nu ma odihneste nici conceptia lui despre pecetea antihristica...
Nici nu mă mir, dacă sursa ta de informare e internetul, gen apologeticum, saccsiv si altele.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.01.2014, 12:21:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De unde stii? Pe ce se bazeaza stiinta ta?


Stii prost. Molitfe nu se citesc in cinstea Sf Vasile, ci pentru nevoile oamenilor, dar in anumite conditii care pe 1 ianuarie nu prea sunt indeplinite de multi.

Si totusi exista un vinovat?


Daca nu stii tu nu inseamna ca nu exista.
Oricum, care e referirea la vegani? Tu stii despre ce vorbesti? Ce lagatura au veganii cu faptul ca se mananca sau nu in noaptea de Anul Nou?

Si uite asa, daca nu ne convine ceva sa sustine Biserica sau nu intelegem respungem, nu acceptam dar avem TUPEUL de a ne declara crestini. Asta este o chestie minora. Dar cine face asta cu o chestie minora nu are o problema sa o faca si cu invataturile de credinta.


Dar explicatiile date le-ai citit? Ai incercat sa le intelegi? Daca nu intelegi ceva "pe limba tuturor" si destul de simplu ai o problema.
Si stiu acum sunt eu rau si agresiv. Dar oare unde nu am avut dreptate?





Da. Asa e. Nu existau nici Sf Taine, nici slujbe... Nu o fi mai bine la protestanti/neoprotestanti, ca la unii asa e si acum.




Pai da. Stam si ne pirdem vremea cu Sf Litughie.


Pffff... si uite asa ar trebui sa se apuce Biserica sa faca nist concursuri de popularitate.
Pomohaci clar o sa fie in top.
Intrebarea e: se pot inscrie si pastori?


Bine ca nu trage cortina.



Dar chiar sunt curios. Nu e normal si nu e bine, da?
Si cu propui tu sa schimbam? Ce propuneri ai? Ca poate pe "piata" deja exista unii care sa raspunda la genul asta de "nevoi".
Eu as vrea sa stiu pana la urma de unde ai tu siguranta si dovada ca ceea ce tot spui pe acest forum este asa? Esti preot, monah, teolog?
De ce trebuie sa te credem pe tine? Si nu pe mine, sau pe altul?
Stiinta ta pe ce se bazeaza? A mea, se bazeaza pe ceea ce am aflat din biserica (si mama mea se ducea pe 1 ianuarie la biserica), si din biserica unde merg si din diverse informatii scrise. Eu nu afirm nimic fara sa fiu sigura.
Sunt adeseori criticata ca nu inteleg, sau nu sunt sigura. De aceea tot intreb si caut sa aflu. Dar nu sustin ceea ce nu stiu sigur.

1. Se citesc si pentru nevoile oamenilor. Dar de ce tocmai pe 1 ianuarie? Nu cumva pentru ca El le-a compus? Si numva se imbina amele explicatii pentru data de 1 ianuarie? Si serbarea sfantului si nevoile oamenilor.
Poate ca si pentru ajutor in noul an. Nu?
Inainte asa se citeau si vad ca se mai citesc si acum. Pe 1 ianuarie, la slujbele de Maslu etc.

2. Nu stiu daca e bine sa-l numim vinovat, dar el exista. Acela, sau aceia care au stabilit asa in calendar, sa fie citite pe 1 ianuarie si nu in alta zi.
In fond Sf. Vasile cel Mare este serbat si pe 30 ianuarie. S-ar fi putut citi atunci, cu post de 1 zi inainte. Daca asta este problema.

3. Veganii sunt aceia care nu mananca nimic animal. Inclusiv de revelion, de Craciun si de Pasti. Ei pot atunci sa participe oricand la cele bisericesti unde se tine post, caci oricum il tin (pe cel alimentar cel putin).
Restul oamenilor mananca de dulce de sarbatori. Asa este normal.

4. Tocmai. Daca ne declaram crestini si ortodocsi, atunci sa tinem posturile cum se cade (si nu numai de la ora 12 din noapte). Macar o zi putem s-o facem. Mai multe multi nu pot sa tina. Eu din respect pentru Sf. Impartasanie n-as putea s-o iau doar cu ajunare de la ora 12, fara post. Eu postesc si pe urma din seara de dinainte cand ma culc si pana cand iau impartasania, nu bag nimic in gura. Nici medicamentele.
Cu moliftele nu stiu sa spun de ce trebuie post.

5. In general nu inteleg legatura intre a nu manca anumite alimente si alte lucruri din credinta. De ce daca bei o cana de lapte esti mai pacatos, nu poti sa te rogi sau sa participi la o anumita slujba? Cu ce te impiedica acea cana de lapte? Sau ce ai in plus daca n-o bei. Te face mai bun?
Da, tii postul ca pe o ofranda adusa lui Iisus. Dar asta este ceva personal intre tine si Iisus. Atat.
Eu asa imi imaginez postul. Si nu pentru ca scrie in calendar si altfel ma da afara din biserica. Este cu totul altceva.
Si tii postul ca sa primesti cum se cuvine Sf. Impartasanie (dar nici acolo nu stiu ce legatura are alimentul (ceaiul sau laptele) cu credinta). Dar nu ca sa poti citi o rugaciune, sau mai stiu eu.
Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc.

6. Tu atat ai inteles din ceea ce am scris eu si mai ales din pildele lui Iisus, din Sf. Evanghelie?
Ce legatura au protestantii aici? Eu vorbeam de vremea lui Iisus. Asa facea El!!!

Si am scris in mesajul meu cum facea Parintele Galeriu. Nu-ti convine asa, treaba ta. Facea si slujbele, dar iubea si oamenii si era mereu cu ei, langa ei, pentru ei, pana la epuizare.
Mie asa mi-a placut. Imi lipsesc unele lucruri in biserica.
Si poate ca se mai fac de anumiti preoti (putini), pe undeva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.01.2014 at 12:33:15.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.01.2014, 18:50:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce trebuie sa te credem pe tine? Si nu pe mine?


no comment
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.01.2014, 20:12:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îmi permit eu să comentez: îl credem pe el pentru că spre deosebire de tine, argumentele lui sunt mai mult decât ”eu cred...”.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.01.2014, 23:23:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu as vrea sa stiu pana la urma de unde ai tu siguranta si dovada ca ceea ce tot spui pe acest forum este asa?
Nu am sustinut asta. Cand am vorbit despre invatatura Bisericii (acolo unde stiam) am sustinut invatatura Bisericii, nu parerea mea. Cand am sustinut ceva am sustinut pentru ca stiam nu pentru ca imi dadeam cu parerea. Cand mi-am dat cu parerea nu am contrazis invatatura Bisericii, nici nu mi-am dat cu parerea pe aspecte ce tin de invatatura Bisericii. Dar chiar si cand mi-am dat cu parerea mi-am argumentat-o si am zis de ce cred asta. Te rog contesta ceva ce am afirmat si vedem, daca asta vrei, daca pot sa aduc dovezi in sustinerea celor afirmate.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Esti preot, monah, teolog?
Doar teologii, monahii si teologii pot vorbi despre invatatura Bisericii, o pot cunoaste si pot avea dreptate?
Dar tu esti vreuna din cele de mai sus de ai pretentia ca ai dreptate (cand ai postat asta cam asa ceva ai afirmat contrazicand ceea ce am spus eu)?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce trebuie sa te credem pe tine? Si nu pe mine, sau pe altul?
Hai sa nu credem oameni, ci invatatura Bisericii. Dar repet: invatatura Bisericii, nu ce credem noi ca ar fi invatatura Bisericii.
Dar daca e sa iti raspuns in acelasi mod: pentru ca eu spun des (si poti verifica in postarile mele): "Biserica ne invata", "invatatura Bisericii este", "Sf Scriptura spune", "practica Bisericii este", in timp ce tu spui des "eu cred ca", "parerea mea este ca", "eu stiu ca". E o mica mare diferenta. Eu nu imi sustin pareri proprii de cele mai multe ori. Si nici nu spun cum mi s-ar parea mie corect atunci cand Biserica sustine altceva.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stiinta ta pe ce se bazeaza?
Cunostintele pe care le am se bazeaza pe ce am invatat despre ceea ce ne invata Hristos si Biserica.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
A mea, se bazeaza pe ceea ce am aflat din biserica (si mama mea se ducea pe 1 ianuarie la biserica), si din biserica unde merg si din diverse informatii scrise.
Faptul ca te duceai la biserica pe 1 ianuarie si se citeau Molitfele Sf Vasile tu o traduci ca "am aflat din biserica". Da, daca ne referim la biserica in sensul de cladire iar sursa informatiilor au fost oameni care si-au dat cu parerea.
Vreau sa stiu si eu care sunt informatiile scrise de unde ai aflat tu ca Molitfele Sf Vasile se citesc in cinstea lui?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu afirm nimic fara sa fiu sigura.
Trebuia sa te abtii. Esti "sigura" pe o gramada de tampenii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt adeseori criticata ca nu inteleg, sau nu sunt sigura. De aceea tot intreb si caut sa aflu. Dar nu sustin ceea ce nu stiu sigur.
Si totusi ai sustinut ca Molotfele se citesc in cinstea Sf Vasile. Unde ai cautat asta? Pe ce se bazeaza certitudinea ta?

Uite, eu nu te critic, dar fac o observatie: pricepi greu lucruri simple si pe care le-a inteles mai toata lumea. Uita-te pe topicul cu postul in ajunul Bobotezei. Toata lumea a inteles mai putin tu.

Vrei sa facem o conventie? Daca eu gasesc 3 pareri ale tale, ce tin de invatatura Bisericii, contrare cu cele sustinute de Biserica promiti ca nu iti mai dai cu parerea pana nu verifici intr-adevar undeva?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Se citesc si pentru nevoile oamenilor.
Gresit. Doar pentru nevoile oamenilor.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar de ce tocmai pe 1 ianuarie?
In orice zi este nevoie.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu cumva pentru ca El le-a compus?
"El" se scrie cu "e" mare doar daca vorbim despre Dumnezeu. Si nu, nu se citesc in special pe 1 ianuarie.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si numva se imbina amele explicatii pentru data de 1 ianuarie? Si serbarea sfantului si nevoile oamenilor.
Nu.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ca si pentru ajutor in noul an. Nu?
Depinde ce intelegi tu prin ajutor. Acum imi dau cu parerea (si spun cand fac asta), dar desi sigur nu ai sa recunosti, cred ca tu intelegi altceva prin ajutor, decat ajutorul pe care il presupun Molitfele pentru Credinciosi. Ajutorul Molitfelor il reprezinta exorcizarile.
Desi Biserica respecta randuiala statului laici 1 ianuarie nu reprezinta si inceputul anului bisericesc si nu are un statut special in sensul asta.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Nu stiu daca e bine sa-l numim vinovat, dar el exista. Acela, sau aceia care au stabilit asa in calendar, sa fie citite pe 1 ianuarie si nu in alta zi.
Asta scrie la tine in calendar? Cred ca e diferit de al meu pentru ca in al meu nu scrie asa ceva.
Ti-am mai zis Molitfele Sf Vasile se fac atunci cand este nevoie si oamenii sunt pregatiti, nu la o data anume.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In fond Sf. Vasile cel Mare este serbat si pe 30 ianuarie. S-ar fi putut citi atunci, cu post de 1 zi inainte. Daca asta este problema.
La fel de bine cum se pot citi pe 16 aprilie.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Veganii sunt aceia care nu mananca nimic animal. Inclusiv de revelion, de Craciun si de Pasti. Ei pot atunci sa participe oricand la cele bisericesti unde se tine post, caci oricum il tin (pe cel alimentar cel putin).
Ala nu e post. E regim alimentar. Si era vorba despre a manca dupa 12 noaptea.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Tocmai. Daca ne declaram crestini si ortodocsi, atunci sa tinem posturile cum se cade (si nu numai de la ora 12 din noapte).
Aici nu era vorba in special de post, dupa 12 noaptea, ci a manca dupa 12 noaptea.
Macar o zi putem s-o facem. Mai multe multi nu pot sa tina.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu moliftele nu stiu sa spun de ce trebuie post.
Din acelasi motiv ca si pe Sf Impartasanie, pentru a te pregati.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
5. In general nu inteleg legatura intre a nu manca anumite alimente si alte lucruri din credinta. De ce daca bei o cana de lapte esti mai pacatos, nu poti sa te rogi sau sa participi la o anumita slujba? Cu ce te impiedica acea cana de lapte? Sau ce ai in plus daca n-o bei. Te face mai bun?
Da, tii postul ca pe o ofranda adusa lui Iisus. Dar asta este ceva personal intre tine si Iisus. Atat.
Eu asa imi imaginez postul. Si nu pentru ca scrie in calendar si altfel ma da afara din biserica. Este cu totul altceva.
Si tii postul ca sa primesti cum se cuvine Sf. Impartasanie (dar nici acolo nu stiu ce legatura are alimentul (ceaiul sau laptele) cu credinta). Dar nu ca sa poti citi o rugaciune, sau mai stiu eu.
Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc.
Deci tu nu stii ce reprezinta un element fundamental al vietii de crestin "postul" si totusi afirmi ca te informezi, citesti si te documentezi referitor la aspecte ale invataturii Bisericii. Daca postul nu a fost o prioritate, cam care iti sunt prioritatile?
Nu iti raspund la intrebarea concreta, te las sa cauti.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
6. Tu atat ai inteles din ceea ce am scris eu si mai ales din pildele lui Iisus, din Sf. Evanghelie?
Am inteles exact ce trebuia, ca te nemutumeste randuiala stabilita de Biserica.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce legatura au protestantii aici? Eu vorbeam de vremea lui Iisus. Asa facea El!!!
Pentru ca exact asta spun si protestantii. Sa stii ca Hristos nu a botezat pe nimeni, nici nu a savarsit Taina Mirungerii, nici macar nu a spovedit. Deci...?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si am scris in mesajul meu cum facea Parintele Galeriu. Nu-ti convine asa, treaba ta. Facea si slujbele, dar iubea si oamenii si era mereu cu ei, langa ei, pentru ei, pana la epuizare.
Mie asa mi-a placut. Imi lipsesc unele lucruri in biserica.
Si poate ca se mai fac de anumiti preoti (putini), pe undeva.
Nu ai inteles doua astepte foarte esentiale: importanta slujbelor in misiunea Parintelui Galeriu. Parintele nu a ales slujbele in detrimentul discutiilor cu oamenii. Si faptul ca tu nu intelegi diferenta intre invatatura Bisericii si modalitatea de transpunere in practica a fiecarui preot in parte.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.01.2014, 17:10:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul

Doar teologii, monahii si teologii pot vorbi despre invatatura Bisericii, o pot cunoaste si pot avea dreptate?
Dar tu esti vreuna din cele de mai sus de ai pretentia ca ai dreptate (cand ai postat asta cam asa ceva ai afirmat contrazicand ceea ce am spus eu)?


Hai sa nu credem oameni, ci invatatura Bisericii. Dar repet: invatatura Bisericii, nu ce credem noi ca ar fi invatatura Bisericii.
Dar daca e sa iti raspuns in acelasi mod: pentru ca eu spun des (si poti verifica in postarile mele): "Biserica ne invata", "invatatura Bisericii este", "Sf Scriptura spune", "practica Bisericii este", in timp ce tu spui des "eu cred ca", "parerea mea este ca", "eu stiu ca". E o mica mare diferenta. Eu nu imi sustin pareri proprii de cele mai multe ori. Si nici nu spun cum mi s-ar parea mie corect atunci cand Biserica sustine altceva.

Cunostintele pe care le am se bazeaza pe ce am invatat despre ceea ce ne invata Hristos si Biserica.

Faptul ca te duceai la biserica pe 1 ianuarie si se citeau Molitfele Sf Vasile tu o traduci ca "am aflat din biserica". Da, daca ne referim la biserica in sensul de cladire iar sursa informatiilor au fost oameni care si-au dat cu parerea.
Vreau sa stiu si eu care sunt informatiile scrise de unde ai aflat tu ca Molitfele Sf Vasile se citesc in cinstea lui?


Trebuia sa te abtii. Esti "sigura" pe o gramada de tampenii.


Si totusi ai sustinut ca Molitfele se citesc in cinstea Sf Vasile. Unde ai cautat asta? Pe ce se bazeaza certitudinea ta?

Uite, eu nu te critic, dar fac o observatie: pricepi greu lucruri simple si pe care le-a inteles mai toata lumea. Uita-te pe topicul cu postul in ajunul Bobotezei. Toata lumea a inteles mai putin tu.


Gresit. Doar pentru nevoile oamenilor.

In orice zi este nevoie.

"El" se scrie cu "e" mare doar daca vorbim despre Dumnezeu. Si nu, nu se citesc in special pe 1 ianuarie.

Nu.

Depinde ce intelegi tu prin ajutor. Acum imi dau cu parerea (si spun cand fac asta), dar desi sigur nu ai sa recunosti, cred ca tu intelegi altceva prin ajutor, decat ajutorul pe care il presupun Molitfele pentru Credinciosi. Ajutorul Molitfelor il reprezinta exorcizarile.
Desi Biserica respecta randuiala statului laici 1 ianuarie nu reprezinta si inceputul anului bisericesc si nu are un statut special in sensul asta.



Asta scrie la tine in calendar? Cred ca e diferit de al meu pentru ca in al meu nu scrie asa ceva.
Ti-am mai zis Molitfele Sf Vasile se fac atunci cand este nevoie si oamenii sunt pregatiti, nu la o data anume.


La fel de bine cum se pot citi pe 16 aprilie.


Ala nu e post. E regim alimentar. Si era vorba despre a manca dupa 12 noaptea.


Aici nu era vorba in special de post, dupa 12 noaptea, ci a manca dupa 12 noaptea.
Macar o zi putem s-o facem. Mai multe multi nu pot sa tina.




Din acelasi motiv ca si pe Sf Impartasanie, pentru a te pregati.



Deci tu nu stii ce reprezinta un element fundamental al vietii de crestin "postul" si totusi afirmi ca te informezi, citesti si te documentezi referitor la aspecte ale invataturii Bisericii. Daca postul nu a fost o prioritate, cam care iti sunt prioritatile?
Nu iti raspund la intrebarea concreta, te las sa cauti.




Am inteles exact ce trebuia, ca te nemutumeste randuiala stabilita de Biserica.

Pentru ca exact asta spun si protestantii. Sa stii ca Hristos nu a botezat pe nimeni, nici nu a savarsit Taina Mirungerii, nici macar nu a spovedit. Deci...?


Nu ai inteles doua astepte foarte esentiale: importanta slujbelor in misiunea Parintelui Galeriu. Parintele nu a ales slujbele in detrimentul discutiilor cu oamenii. Si faptul ca tu nu intelegi diferenta intre invatatura Bisericii si modalitatea de transpunere in practica a fiecarui preot in parte.
Uite Lucian, eu nu vreau sa stau in polemica acum cu tine.
Eu spun una, tu spui alta. Vorbim in paralel. Si din pacate nu esti singurul.
asa se procedeaza pe forumuri. Se vorbeste in paralele si putini citesc de fapt, si cu atentie postarile celor la care totusi raspund si si mai putini chiar inteleg ceva din ele si din autorii lor.
Sunt multi si aici care nu vor sa tina cont deloc de oameni si ii calca mereu in picioare, pe ei si sufletul lor. Nu stiu care credinta ii invata asta, ca ortodoxia nu prea (sau depinde cum o intelegi si traiesti).
In fine ca sa incheiem iti mai spun niste lucruri:

1. Da, eu asa afirm cu tarie.
Numai oameni care au studiat (preoti, teologi, profesori de teologie etc.)) sau practica credinta (monahi) pot sa-si dea cu parere in ale credintei si mai ales sa invete pe altii.
Nu avem voie noi laicii sa ne dam aere de mari stiutori, pentru ca nu suntem. Noi nu putem intelege totul in credinta. Scrie in scripturi asta si parintele Boca citeaza asta.

Si nici acele categorii mentionat mai sus nu stiu care tot, sau de multe ori nu corect, exact cum a spus Mantuitorul nostru.
Tu ai ascultat la Sf. Evanghelie cat de greu pricepeau si apostolii invatatura Lui? Pentru ca nu este omeneasca.

2. Si tu spui mereu de invatatura Bisericii si invataturile lui Hristos.
Totusi te rog sa-mi explici de ce esti tu convins ca eu spun numai tampenii si tu spui corect?
Pe ce te bazezi tu concret? Ti-a spus tie preotul ceva legat de aceste discutii? Faci cateheza la biserica ta? Ai trait in timpul lui Iisus?
De ce esti asa convins de ceea ce afirmi?

Mai este o problema: s-ar putea ca noi doi, si si altii de aici de pe forum sa venim de fapt cu ceea ce aflam din cartile citite (fiecare citeste alti autori), cu cele spuse de preotul nostru, cu ele intelese de noi insine.
Si s-ar putea ca acestea sa se bata cap in cap.

Eu in general nu sunt sigura in credinta. Eu nu pot avea tupeul sa-i spun asa, ca eu stiu ceva ca lumea in credinta si sa vin aici sa invat lumea. Si nimeni n-ar trebui sa faca asta.
De smerenie tu ai auzit?
Eu doar vin si imi spun pareri si compar cu ceea ce stiu eu de la parintele meu si din ceea ce citesc. Pe astea sunt sigura, caci nu sunt de la mine.
Pe restul n-am afirmat niciodata ca sunt sigura.Dimpotriva.

3. Si eu ma bazez tot pe cele ce spune Biserica, pe ceea ce am citit.
Dar mai este ceva. Eu am mare incredere in cele spuse direct de Iisus.
Eu pun pret pe putinul (Sf. Evanghelie, Biblia), avut direct din vremea lui.
In rest, la miile de lucrari scrise de oameni eu am limitele mele de acceptare si intelegere. Fiindca de multe ori nu se potrivesc, pur si simplu.
Adevarul nu-l stie nimeni. Numai Domnul Iisus Hristos.

4. Uite, legat de Moliftele Sf. Vasile stam si ne polemizam pe acest fir. Nu stiu de ce. Ba da, stiu ceva. pentru ca sunt idei diferite. De la preoti, de la ierarhii. Iar noi le purtam aici si le comparam.

Nici nu vad sensul de a ne contrazice de fapt.
Daca preotul tau nu citeste molftele, este una. Tu il sustii pe el de fapt. Ca nu stii nu tu adevarul.
De ce te opui tu acum la faptul ca alti preoti le citesc si ne spun noua anumite lucruri?
Si de ce spui ca nu este corect. Cand generatii intregi asa au trait, cu ele?
Care este de fapt problema ta aici? Ce nu-ti convine.

Moliftele se citesc pe 1 ianuarie. Punct. Si tot pe 1 ianuarie serbam si pe Sfantul Vasile.
Si nu, nu este adevart. Nu se fac atunci cand oamenii au nevoie.
Se fac atunci cand a stabilit Biserica: pe 1 ianuarie, la slujbele de Maslu.
In general nu prea se face ce au nevoie oamenii in biserica. Nu este oranduit asa.
Exceptie fac spovedaniile si anumite rugaciuni speciale pe care le citeste preotul dupa slujba oamenilor, la cerere.

Tu ai auzit aceste molifte in alte zile, asa la intamplare? Poate ca la biserica ta asa s-o face. Eu nu contest asta.

Tu insa contesti ceea ce fac si spun alti preoti. Pe ce baza?

Revenind la subiect:
Tu spui ca sunt rugaciuni de exorcizare si asta este scopul moliftelor si ajutorul lor?
Asa crezi si simti tu? Ce intelegi tu prin exorcizare?
Uite eu ma duc sa le ascult din alt motiv: pentru a alunga raul de la mine. Pentru a alunga influente nefaste. Pentru a-mi da putere.
Si in calendar scrie ca pe 1 ianuarie este Sf. Vasile. Iar Moliftele le-a scris el.
Preotul asa ne-a spus, ne vorbeste la predica despre Sf. Vasile si nu altceva.
Este si liturghia Sf. Vasile in acea zi.

Exorcizare eu stiu ca inseamna sa scoti demonii din cineva. Dar nu-mi este clar si nu discut subiectul. Este mult prea controversat.

5. Totusi nu ai explicat legatura dintre ajunat si molifte. Repet, nu este acelasi lucru a posti/ajuna pentru a primi sangele si trupul Domnului, cu a o face pentru a asculta niste rugaciuni.
Preotii da, au poate nevoie de post si ajunat in mai multe situatii. Dar nu stiu exact.

Eu spuneam altceva de mancatul dupa ora 12. Spuneam ca ori ti post normal sau negru 1 zi (24 ore) macar, ori deloc. Mi se pare putin.
Adica in rest mananci de dulce si pe urma cateva ore nu mai mananci.

Revelionul si Craciunul sunt sarbatori speciale si nu presupun numai mancat, ci si petrecut timpul cu familia, prietenii ( de revelion), cu ascultat muzica, glume, deci si un pic de voie buna. In fine sarbatori.
Si tu spui (si nu numai tu), ca poti face asta pana la miezul noptii si apoi a doua zi sa te impartasesti. Si unde este pregatirea spirituala, sufleteasca?

De Inviere se mananca si atunci alte alimente si mai mult. Dar macar lipseste voia buna. Este mai cumpatat. Iar noaptea, in mare parte lumea se duce la biserica.

Veganii - da este un obicei alimentar (ca nu e nici dieta, n-o faci pentru o boala). Si da le este usor sa tina post si ajun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde